Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Mesleğimizin Önemi (http://www.gidacilar.net/meslegimizin-onemi.html)
-   -   Mesleğimizin Önemi (http://www.gidacilar.net/meslegimizin-onemi/meslegimizin-onemi-150.html)

prozof 30-2009 02:06 AM

Affınıza sığınarak diyecek bir sözüm var:
Evren kentler (üniversiteler) bu gün ki mevcut yapıları ile neredeyse tamamı ile yanlış misyonları üstlenmiş ve ifa etmektedirler. Acı ama gerçek bir tespit bu. Dünyada ( bizim dışımızda ) evren kentler alt dallarda branşlaşan insanların yetenek ve becerilerini olgunlaştırdıkları ve bunun ötesinde lisans üstü ve doktora aşamalarında gelinen noktanın bir adım ilerisine gitmeyi hedefleyen yapıda eğitim vermektedirler.
Bizim evren kentlerimizde bitirme ve doktora tezlerinin pek azı persfektifte ele alınmaktadır. Dileyen arkadaşlarım YÖK ün sitesine girip kendi branşlarında hazırlanan tezlere göz atabilirler. Pek çoğu klişelerden ibaret ve ortaya yenilik ve fayda anlamında birşeyler koyymaktan çok uzaktır.
Her ile bir evren kent açmak, ihtiyaç duyulan kadroları yetiştirmeden tabela üniversiteleri kurmak nasıl bir amaca hizmet etmektedir ? Bunun yorumunu sizlere bırakıyorum.
Haddim olmayarak İNCİ arkadışımıza cevaben demek isterim ki:
İnsanlar sivil toplum kuruluşlarında çeşitli ortak paydalarda bir araya gelip paylaşımlar sergileye bilirler. Tıpkı şu anda olduğu gibi. Bu spor olur, siyaset olur, inanç olur vs.
Üniversite çağında bir insan öz güvene sahip değilse bunu temin edeceğiyer ve zaman üniversite olmasa gerek.
Yaşamın türlü hazlarına doymak, deyim yerindeyse tadını çıkartmak, eğlenmek yada eş bulma gayesi gütmek evren kentlerin asıl gayesinden uzaklaşmış olmasının birer sonucudur kanımca.
Son olarak; mesleğimizin ( sözün doğrusu meslektaşlarımızın ) ayaklar altına alınıyor olmasından, hakettiğimizi düşündüğümüz değeri görememekten vede itbarsızlıktan yakınırken iş bulamama korkusunu daha eğitimin ilk yıllarında iliklerimize kadar hissederken şapkamızı önümüze koyup ben ne yapabilirimi düşünmek gerekmez mi ?
Evren kentlerin gayesi sınava giren yüzbinlerin içinde derece yapmak, egolarımızı tatmin etmek yada ailemize '' bizim çocuk üniversite kazandı/okudu '' dedirtmek midir sizce...

ali.simsek 22-2010 07:05 PM

mesleğimden memnun durumdayım ama iş imkanı kısıtlı olduğu ve aday sayısı çok olduğu için en iyi olmak zorundayız.Ülkemiz bu konuda yetersiz kalıyo

bekir64 14-2010 06:26 PM

haklısınız
 
belki mühendislerimizin iş bulma olanağı var ama teknikerler çok arka planda tutuluyor.zira bir işletme sahibi zaten mühendis yahut teknikerden sadece istediği bir imza ama zorunlu olduğu bazı durumlarda işe almak mecburiyetinde kalıyor. Buda devletin sadece protokole koyduğu bir kaç kanundan dolayı yapmak zorunda kalıyor. Yani mesleğimizin geleceği bu yönden sadece 1-2 satır maddenin var olup olmadığı belli ediyor. Ama ben de bir gıda teknikeri ve işletmeci olarak gıda hususunda yüksek öğrenim bitirmiş bir elemanın zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum.

ferdi33gm 11-2011 11:24 AM

slm arkadaşlar bence gıda mühendisliği her açıdan önemli insanların sağlığı bizlerin elinde gıdaların kalite standartlarında üretimi ve hijyen, sanitasyon konusunda o kadar bilgisiz üreticiler varki...kısaca zamanla hekes bunun farkında olacak ve gıda mühendislerne olan ihtyaç anlaşılacaktır.iş sorunumuz olmamalı yeterki yetkililer bizleri unutmasın...


Şu anda saat : 06:25 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.