Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar.Net GENEL > Mesleğin Geleceği
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 15-2016   #1
Member
 
Üyelik tarihi: 14-06-2016
Mesajlar: 55
Tecrübe Puanı: 5
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : csnv5353 is on a distinguished road
csnv5353 is on a distinguished road
Standart Gıda Mühendisliği Bölümünde Akademik Kariyer Yapma

Merhabalar sevgili Gıda Bilinci takipçileri,

Gıda Mühendisliği Bölümünde Akademik Kariyer Yapma

Gıda mühendisliğinde akademik olarak ilerlemek isteyenlerin işine yarayacağını düşündüğüm, daha rahat bir şekilde bu hedefe ulaşabileceğiniz bazı kilit bilgiler (tecrübeler) aktaracağım. Aslında bu süreci bir bilgisayar oyununun seviyeleri gibi düşünebilirsiniz. Her seviyede belirli hedefler vardır. Hedefleri tamamladıkça seviye ile birlikte hedeflerin kapasitesi de yükselir, hedeflerinizi gerçekleştirirken pek çok defa game over seviyesine düşeceksiniz, sonra oyunu tekrar başlatacaksınız. Güzel olan bir nokta var, game over olduğunuzda çoğu defa kaldığınız yerden devam edeceksiniz.. Akademisyenlik oyununu seçtiğimize göre şimdi başlangıç seviyesinden başlayarak bir göz atalım.

İlk seviye üniversite sınavında doğru tercihi yapmak, ilk kilit nokta çok çalışmak

Üniversite tercihi dediğimde, yüksek puanlı üniversiteler aklınıza gelmesin. Gidebiliyorsanız elbetteki bir ODTÜ, bir İTÜ, bir Ege bunları tercih edin.ygs-de-turkce-de-kelime-sayisi-artti-7079606_1_m Fakat bunlar gelmiyorsa ve akade
mik olarak ilerlemek istiyorsanız ilk bakmanız gereken şey, tercih ettiğiniz üniversitede Çan sistemi (kısaca sınıf ortalamasına göre harf notlarının uygulanması diyebiliriz) uygulanıyor mu? Çünkü akademik yolda bizim en çok işimize yarayacak olan ve ileride değiştirme şansımızın olmadığı tek kriter okul ortalaması (GANO) dır. Size tavsiyem küçük üniversiteler! Küçük üniversitelerin çok fazla avantajı vardır aslında biraz fazla çalıştığınız zaman çok daha rahat AA getirebilirsiniz. “Akademik düşünmüyorum dersleri geçeyim yeter” düşüncesine asla kapılmayın ve çok çalışın. Çünkü düşüncelerimiz bir sene içinde bile çok fazla değişirken 4 senede neler olur kim bilir.. Ayrıca çok klişe ama şunu demeden de geçemeyeceğim : Burası Türkiye.. Bir bakmışsınız özel sektörde bile o kadar mezun arasından eleme kriteri bulamayıp GANO kriterine göre eleme yapmışlar. Sadece okul ortalaması değil normal yaşantınızda da ilerde değiştirme şansınızın olmadığı konularda işime yaramaz deyip riske girmeyin ve yapabileceğinizin en iyisini yapın.

Çok çalışın! Bu yolda ilerlemek istiyorsanız çalışmayı bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz, çalışmayı sevmelisiniz. Süreç içerisinde çalışacağınız konular, birlikte çalışacağınız kişiler değişse de değişmeyen tek şey çalışmanız gerektiğidir.

İkinci seviye yüksek lisansa başlama, ikinci kilit nokta sabırjuggling1

Eveeet güzel bir GANO ile mezun olmak üzeresiniz. Şimdi yüksek lisans için çalışmalara başlamalısınız! Yüksek lisans aslında size akademik anlamda fazla bir şey kazandırmaz, örneğin yapacağınız tez yardımcı doçentliğinizde, doçentliğinizde jüriniz tarafından pek incelenmez, esas olan doktoradır. Fakat doktorada iyi bir çalışma yapmak istiyorsanız, yüksek lisansta sağlam bir çalışma disiplinine hakim olmayı öğrenmelisiniz. Yüksek lisansta amaç da budur zaten: nasıl araştıracağını öğrenmek, laboratuvarda nasıl çalışacağını öğrenmek vs.

Yüksek lisans için yapacağınız ilk çalışma, çalışmak istediğiniz alan ve hoca tercihi yapmak. Bu aşamada hocanın sevimliliğine değil çalışmalarına bakın. Sizinle laboratuvara gelebilecek mi (en azından başlangıçta), oturup konuyu tartışabilecek misiniz, sizi doğru yönlendirebilecek mi vs. Hocanızı seçtikten sonra gidip onunla çalışmak istediğinizi belirtin. Bu kadarı kafi.

Şimdi sıra geldi hem yüksek lisans için hem de akademik kadrolar için gerekli olan sınavlara..

Halletmeniz gereken ilk sınav ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı). Türkçe ve matematikten ol
uşan bir sınav. İçinizden “tamam ya kolaymış, alt tarafı Türkçe matematik” dediğinizi duyar gibiyim. Eskidendi o ALES.. Şimdi gerçekten sistemli ve iyi hazırlanmalısınız bu sınava. Çünkü artık mantık soruları daha ağırlıklı ve oldukça hızlı çözmeniz gerekiyor. En az seksen almanız gerekiyor. Çünkü gıda mühendisliğinde akademik kadro puanları oldukça yüksek.

Halletmeniz gereken ikinci sınav ise, İngilizce sınavı (YDS). İngilizceyi halledebilmek için lisans döneminde erasmus yapabilirsiniz. Lisansta gidemediyseniz dil şartı olmayan bir üniversitede yüksek lisansa başlayarak, orada erasmus yapabilirsiniz. O da olmazsa bir İngilizce kursuna yazılabilirsiniz. Ben online kursları daha çok tercih ediyorum. Çünkü vakitten oldukça kazanıyorsunuz ayrıca hocaları tekrar tekrar dinleme şansınız buunuyor. Bunun için de taktikler üzerinden giden bir hoca yerine, anlamaya yönelik çalıştıran hocaları tercih etmenizi öneririm. Çünkü artık YDS de tamamen anlamaya yönelik. Üzülerek şunu söylüyorum ki YDS den de en az 70 düzeyinde olmalısınız. YDS’ ye alternatif olarak TOEFL benzeri sınavları da tercih edebilirsiniz.

Şimdi geldik esas kilit noktaya : “sabır” ! Gerek bilimsel çalışmalarınızda gerekse akademik kadrolara yerleşme sürecinde en çok ihtiyacınızın olduğu şeydir sabır. Sakın ha “ben çok sabırsızım asla yapamam akademisyenliği” demeyin! Eğer seviyorsanız ve istiyorsanız, sabırsız olan siz bir bakmışsınız sabır taşına dönmüşsünüz. Çok defa düşüp tekrar kalkacaksınız. Öncelikle yüksek lisansa başladığınızda sakın okulda parasız asistan gibi çalışmaya da başlamayın. Sizin önceliğiniz sınavlar. Yüksek ALES ve YDS puanınız olmadan, istediğiniz kadar alanınızda iyi olun. Hiç bir şey ifade etmiyor! Literatür tarayıp tez yapmış biriyle aynı diplomayı alıyorsunuz. O yüzden önce SINAVLAR!!! Size bu süreçte çok sözler verilecek, kadroya alınacağınıza dair iyi yerlere getirileceğinize dair… asla inanmayın sadece çalışın, çok çalışın.

Puanlarınızı aldıktan sonra (bunu yüksek lisans bitmeden halledin, çünkü araştırma görevlisi kadroları genellikle ” yüksek lisans yapıyor olmak” şartı ile açılıyor.) YÖK’ den kadroları takip edin. Kadrolarda alınacak kişi sayısının 10 katı kadar aday bilim sınavına girmeye hak kazanacak. Ön değerlendirme dediğimiz bu aşamada ALES puanınızın %60’ı dil puanınızın ise %40’ ı alınacak. İkisinin ortalamasının 80 in üzerinde olmasına dikkat edin ki rahat bir şekilde ön değerlendirmeye giresiniz. Ön değerlendirme aşamasından sonra ise bilim sınavı yapılmakta. Umarım şansınıza güzel ve adaletli sorular, ayrıca adaletli bir jüri denk gelir. Son değerlendirme de ise ALES’ in %30'u, GANO nun %30'u, bilim sınavının %30'u ve son olarak dil puanının %10'u alınmakta.

Muhtemelen pek çok kadro sınavına gideceksiniz, çoğundan bir şekilde eleneceksiniz. Asla pes etmeyin. Her seferinde ayağa kalkıp daha çok çalışın. Bu yol oldukça uzun ve zorlu bir yol. Tek yapmanız gereken çok çalışmak ve puanlarınızı yapabileceğinizin en iyisi yapmak. Böyle yapın ki işiniz insanlara kalmasın, aksi taktirde daha çok üzülebilirsiniz.

Size nacizane bir tavsiye daha, işsizlik süreci oldukça zor. Bu yüzden en azından sizi geçindirebilecek (akademisyenliği kazanana kadar) bir işe girmeniz iyi olacaktır.

Kadroya yerleştikten sonra artık önünüz açıktır. Şimdi alan bilgisini daha da artırma zamanı..

Oyunun seviyesi yükseldi. Makale yazarak, bilim yaparak bu seviyeleri de geçmeye hazırım diyorsanız, hadi o zaman..Fatma BECERİKLİ

Yüksek Gıda Mühendisi

*Ayrıca Gıda Mühendisliği Bölümü ve iş imkanları için yazımızı okuyabilirsiniz. Gıda Mühendisliği Bölümü Nasıldır? İş imkanları,dersleri… | Güncel Gıda Haberleri - Sağlıklı Yaşam - Detoks - Diyet gıda bilinci,sağlık, gıda zararları,yararları,nedir,nelerdir
kaynak:Gıda Mühendisliği Bölümünde Akademik Kariyer Yapma | Güncel Gıda Haberleri - Sağlıklı Yaşam - Detoks - Diyet gıda bilinci,sağlık, gıda zararları,yararları,nedir,nelerdir
csnv5353 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2016   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 16-09-2016
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : hatice27 is on a distinguished road
hatice27 is on a distinguished road
Standart

Bana bisküvi bölümü ile ilgili örnek staj defteri var ise yardımcı olabilirmisiniz
hatice27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 06-2021   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 06-01-2021
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : NatashuKt53 is on a distinguished road
NatashuKt53 is on a distinguished road
Standart

Absolutely NEW update of captchas regignizing software "XRumer 19.0 + XEvil 5.0":

Captchas recognition of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Hotmail, MailRu, SolveMedia, Steam,
and more than 12000 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

FREE DEMO AVAILABLE!

See you later
P.S. A Huge Discount -30% for XEvil full version until 15 Jan is AVAILABLE!


XEvil.Net
NatashuKt53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #4
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-02-2021
Mesajlar: 116
Tecrübe Puanı: 2
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JamesErums is on a distinguished road
JamesErums is on a distinguished road
Standart

Buy Antibiotics Online Without Prescription, Best Price! - generic ketoconazole
order ciplox
order cefixime online panmycin capsules
JamesErums isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #5
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.020
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis coupons 2019 <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">fda warning list cialis</a>
cialis 5mg coupon Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! cialis generic availability
how long does it take cialis to take effect canada cialis
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #6
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.020
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

taking l-citrulline and cialis together <a href=" https://edplsgeneric.com/# ">coffee with cialis</a>
cialis vs levitra https://edplsgeneric.com/ safe alternatives to viagra and cialis
take cialis with or without food cialis and interaction with ibutinib
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 5 Gün önce   #7
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.020
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis for peyronie <a href=" https://edplsgeneric.com/# ">cialis vidalista</a>
high blood pressure and cialis https://edplsgeneric.com/ cialis 30 day trial coupon
cialis lowest price 20mg cialis lowest price
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 4 Gün önce   #8
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.020
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

nose congested when taking cialis <a href=" https://edplsgeneric.com/# ">take cialis with or without food</a>
canadian cialis https://edplsgeneric.com/ generic cialis available
cialis patent expiration coupon for cialis by manufacturer
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 4 Gün önce   #9
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.020
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

coffee with cialis <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">cialis vs levitra</a>
herbal replacement for viagra/cialis/levitra... https://edplsgeneric.com/ is generic cialis safe
generic cialis tadalafil prices of cialis
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 3 Gün önce   #10
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.020
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis canada <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">safe alternatives to viagra and cialis</a>
side effects of cialis Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! does cialis lower your blood pressure
cialis 20mg liquid cialis source reviews
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği ! golhaberi Mesleğin Geleceği 0 03-2014 02:08 AM
Gıda Mühendisliği Muhittin YILMAZ Meslek Rehberi 21 19-2011 04:38 AM
gıda mühendisliği değil gıda teknolojisi oöprs Tanışma 9 17-2011 08:47 PM
gıda mühendisliği ve öss ccesmeli Meslek Rehberi 1 14-2011 04:44 PM
Gıda Mühendisliği iş bulma burak331 Mesleğin Geleceği 4 14-2010 03:58 PMŞu anda saat : 01:35 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.