Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Mesleğin Geleceği (http://www.gidacilar.net/meslegin-gelecegi.html)
-   -   Gıda ve ziraat mühendislerine istihdam alanı !!!! (http://www.gidacilar.net/meslegin-gelecegi/gida-ve-ziraat-muhendislerine-istihdam-alani-1156.html)

AlgaReN 16-2008 03:08 PM

Gıda ve ziraat mühendislerine istihdam alanı !!!!
 
Gıda ve ziraat mühendislerine istihdam alanı

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, il ve ilçe tarım müdürlüklerine gönderdiği yazıda, bazı gıda iş yerlerinde ustaların sorumlu yöneticiliklerinin iptal edildiğini belirterek, denetimlerin bu doğrultuda yapılmasını istedi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Danıştay 8. Dairesinin ustaların sorumlu yöneticilik yapmalarına ilişkin düzenlemeyi iptal etmesiyle ilgili olarak Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, konuya ilişkin il ve ilçe müdürlüklerine yazı gönderdi.

İl müdürlüklerinde gıda kontrol şubelerine ulaşan yazıda, Danıştay 8. Dairesinin aldığı karara dikkat çekilerek, gıda üreten bazı iş yerlerinde denetimlerin bu yönde yürütülmesi isteniyor.

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi, yazının geçen hafta içinde müdürlüklere ulaştığını belirterek, Danıştay 8. Dairesinin, ''Gıda ve Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeleri Üreten İş Yerlerinin Çalışma İzni ve Gıda Sicili ve Üretim İzni İşlemleri ile Sorumlu Yönetici İstihdamı Hakkında Yönetmelik''in ustaların sorumlu yöneticilik yapmasıyla ilgili maddesinin iptal edildiğini anımsattı.

Bu karara göre, 20 beygir gücü ve altında motor gücü bulunan, ekmek ve ekmek çeşitleri üreten iş yerleri, pastacılık ürünleri üreten iş yerleri, mantı, simit, yufka, bazlama, pide, galeta, kadayıf gibi unlu mamul ürünleri üreten iş yerlerinde çeşitli makamlarca verilmiş ustalık belgesi almış elemanların sorumlu yönetici olarak istihdamının iptal edildiğini vurgulayan Çelebi, şunları kaydetti:

''Bu iptal kararı ile gıda mühendisi arkadaşlarımızın sorumlu yöneticilik yapacakları saha artmış oldu. Bu karar isabetli karar oldu. Hijyen ve sanitasyon yönünden ustalar eksik kalabiliyordu. Gıda mühendislerinin istihdam edilmesi toplum sağlığı ve beslenme açısından daha fazla önem arz eder. Danıştay'ın bu hassasiyeti fark etmesi çok sevindirici. Gıda sağlığının, yıllarca eğitim almış konunun uzmanlarına teslim edilmesi gerekiyordu.

Kaynak: Haber7, 16.11.2008

ELcin19 28-2009 09:56 PM

bu karar bizim gibi gıda mühendisliği öğrencileri için teşvik edici bi karar.bununla birlikte mesleğimiz için daha çok çaba harcayacağız.


Şu anda saat : 02:28 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.