Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar.Net GENEL > Meslek Rehberi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Meslek Rehberi Meslek Yapısı ve Görevleri

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 19-2008   #1
Senior Member
 
laktoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31-05-2008
Yaş: 35
Mesajlar: 116
Tecrübe Puanı: 16
Tecrübe Puanı: 110
Tecrübe Derecesi : laktoz will become famous soon enoughlaktoz will become famous soon enough
laktoz will become famous soon enoughlaktoz will become famous soon enough
Standart süt ve ürünleri teknikeri tanımı ve görevleri

Süt fabrikaları ve mandıralarda sütten yağ, yoğurt, ayran, peynir, dondurma, süt tozu gibi ürünlerin en iyi şekilde üretilmesi, korunması ve pazarlamasında çalışan ara elemandır.

[COLOR="Red"]GÖREVLER[/COLOR]
Süt ve ürünleri teknikeri, gıda mühendislerinin denetimi altında;
- Süt üretiminin ve sütün besin değerinin arttırılması yönünde çalışmalar yapar,
- Sütte bulunan mikroorganizmaları, süt asidi bakterilerinin ****bolizmasını inceler, Süt ve ürünleri kaynaklı enfeksiyonlar ve gıda zehirlenmeleri için önlem alır,
- Süt üretim tekniklerini uygulayarak pastörize, sterilize, aromalı süt ve benzeri ürünleri üretir, Tereyağı, peynir, ayran, yoğurt, dondurma, süt tozu ve benzeri ürünleri üretimini yapar, Süt ve ürünlerinin kalite kontrol, depolanma, korunma, ambalajlama ve pazarlama yöntemlerini uygular,
- Sütün elde edilmesinden pazarlama aşamasına kadar olan süreçte temizleme ve mikroplardan arındırma işlemini uygular,
- Süt endüstrisinde kullanılan yardımcı ve katkı maddelerinin kimyasal, fiziksel yapılarını, fonksiyonlarını, sağlık ve beslenme ilişkilerini üretim sürecinde dikkatle değerlendirir, Sütçülük artıklarının genel özellikleri ve bunların değerlendirilme yöntemlerini bilir ve uygular, Süt işletmelerinde kullanılan makine ve ekipmanlarının normal bakım ve onarımlarını bilir ve yapar.

[COLOR="Red"]KULLANILAN ALET VE MALZEMELER[/COLOR]

- Separatör, pastörizatör, fokometre,
- Starter kültürler, soğutma ve ısıtma sistemi cihazları,
- Dezenfekte maddeleri, Kalite kontrol ve analiz cihazları,
- Vakumlama aleti, büret (ölçüm cihazı), Pipet (numune alım cihazı),
- Teknik resim araç gereçleri.

[COLOR="Red"]MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER[/COLOR]

Süt ve ürünleri teknikeri olmak isteyenlerin,
- Biyoloji ve kimya alanında yetenekli ve bu alanda başarılı,
- Ekonomiye, özellikle pazarlama konusuna ilgili,
- Koku ve tat alma duyusunun gelişmiş olması,
- Uzun süre ayakta kalmasına, ellerini ve gözlerini kullanmasına engel herhangi bir rahatsızlığının olmaması,
- Gıda sektöründe çalışmasına engel herhangi bir bulaşıcı hastalığı, açık yarası olmayan, Temiz, düzenli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.

[COLOR="Red"]ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI[/COLOR]

Süt ve ürünleri teknikeri; süt fabrikaları ve imalathanelerde, mandıralarda çalışır. Gıda mühendisleri, teknisyen ve işçilerle iletişim halindedir. Ürünlerin pazarlaması aşamasında müşteri ile de iletişimde bulunurlar. Çalışma ortamı sıcak, rutubetli, ıslak ve gürültülüdür.

[COLOR="Red"]MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLERİ[/COLOR]

Mesleğin eğitimi meslek yüksekokullarının “Süt ve Ürünleri” programında verilmektedir.

[COLOR="Red"]MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI[/COLOR]

Meslek liselerinin, Ağırlama ve Gıda Teknolojisi, Besin Endüstrisi, Besin Endüstrisi-İşleme, Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi, Besin Teknolojisi-Besin Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi-Gıda Kontrol ve Analizleri, Besin Teknolojisi-Kurum Beslenmesi, Beslenme ve Ev Yönetimi, Değirmencilik, Ev Yönetimi, Ev Yönetimi ve Beslenme, Gıda ve Kontrol Analizleri, Gıda Teknolojisi, Kurum Beslenmesi bölümlerinden mezun olanlar “ Süt ve Ürünleri” ön lisans programlar sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına(ÖSS) girmeleri, “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-OSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. gerekmektedir.

[COLOR="Red"]ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI[/COLOR]

Süt ve Ürünleri Teknikeri, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile İl Müdürlüklerinde, İlçe Ziraat Müdürlüklerinde, Belediyelerde, Hıfzısıhha Enstitüsünde, İl Sağlık Müdürlüklerinde, Süt ve Ürünlerini üreten özel fabrika ve imalathanelerde çalışabilecekleri gibi kendileri de özel işyeri açabilirler. Özellikle gıda sektörünün yoğun olduğu bölgelerde iş olanakları fazladır. Ayrıca, 1999’da yürürlüğe giren Gıda Yönetmeliği ile bu bölüm mezunlarının sorumlu yönetici olarak istihdam edilebileceği belirtilmiştir.

[COLOR="Red"]EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ[/COLOR]

Süt ve ürünleri programında eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. 2 yıllık öğretim sonunda 4 hafta staj yapılmaktadır.
Programın
1. Yılında: Genel Mikrobiyoloji, Genel Kimya, Sütün Yapısı ve Özellikleri, Gıda Bilimi Temel İlkeleri, Laboratuar Tekniği, İçme Sütü Teknolojisi, Süt ve Ürünleri Analiz Yöntemleri, Gıda İşleme İlkeleri,
2. Yılında: Süt Mikrobiyolojisi, Tereyağı, Peynir, Süt Tozu, Dondurma Teknolojisi, Süt Makineleri Bakım-Kontrolü, Süt İşletmelerinde Hijyen, Gıda Mevzuatı, Sütçülük Artıklarının Değerlendirilmesi, Süt Terknolojisinde Ambalajlama, Fermente Süt Mamulleri, Süt İşlemede Kullanılan Yardımcı Maddeler, Gıda Ürünlerinin Pazarlanması, İşletmelerde Davranış gibi temel ve mesleki dersler okutulmaktadır.
Ayrıca, 1. ve 2. yıllarda Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil gibi genel kültür dersleri alınmaktadır.

[COLOR="Red"]MESLEKTE İLERLEME[/COLOR]

Süt ve Ürünleri Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, Gıda Mühendisliği, Hayvansal Üretim lisans programlarına geçebilirler.
BENZER MESLEKLER: Gıda mühendisi, Gıda teknikeri.
__________________
Nur Yılmaz
laktoz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 14-2009   #2
Member
 
prozof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-02-2009
Yaş: 43
Mesajlar: 80
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : prozof is on a distinguished road
prozof is on a distinguished road
Standart

Affınıza sığınarak bir tanımda ben yapmak isterim
Süt ve Süt Ürünleri Teknikeri :

(Kendisini tamamiyle işine verip bir çırak olduğunu kabullenerek küçük ve/veya orta ölçekli bir işletmede asgari üç yılda yetişir ve usatlık becerisi ile birkaç farklı işletmede becerilerini tecrübe ederse)

-Küçük ve/veya orta ölçekli bir işletmede üretim sorumlusu, usta olarak çalışır.
- Üretimi bizzat yapacağı gibi platform testleri, ara ürün tesleri ve son ürüntestlerini yaparak ustaları yönlendirmek suretiyle istihdam edilebilir.
- Yoğurt, ayran, kaşar peyniri veyahut peynir çeşitleri alanlarından birinde tam ehliyet sahibi ise istihdam sorunu yaşamayan nadir meslek erbabından biridir.
- Üretim konusunda tecrübe sahibi olmaksızın vasıfsız işçiyle denk işlerde çalıştırılıp, dolum, paketleme, süt alım gibi ayak işlerine koşturulur.
- Yine vasıflı olmak kaydı ile 100 ton/gün ve üzeri kapasiteye sahip işletmelerde operatörlükten vardiya amirliğine değin farklı pozisyonlarda istihdam edilebilir.
- Unutmamalıdır ki okul bitiminde girdiği ilk işletmede askari ücretle işe başlayacak ve her işe koşturulacaktır. Gözünü dört açmalı ve her fırsatta üretim konusunda tecrübe sahibi olma yoluna gitmelidir.
- Temizlik, hamallık, şamar oğlalığı, getir-götür, çaycılık vs. gibi işleri gocunmadan yapabilmelidir.
- Son olarak işinin ehli olduğu taktirde üretim alanında en yetkili kişi olacağını ve idareyi elinde bulunduracağını belirtmeliyim.
- Maddi açıdan ise askari ücretle başlayan bu uğraş bir teknikerin birlikte çalıştığı mühendis arkadaşlarının üç misli maaş aldığı sürece doğru ilerler ( örneği bendeniz ) elbette sabır ve sebat önemlidir.
- Meslektaşlarıma iletmek istediğim son cümle ise mesleklerini sevmeleridir zira bu mesleğe sevmeden katlanabilmek mümkün değildir. Unutmayın ''cenaze bekler süt beklemez''
Saygılarımla
Ümit TOPUZ
Süt ve Süt Ürünleri Teknikeri
prozof isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 27-2009   #3
Junior Member
 
ayşecankurtaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2009
Mesajlar: 8
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ayşecankurtaran is on a distinguished road
ayşecankurtaran is on a distinguished road
Standart

Bana Göre De : Işinin Hakkını Veren Ve Süt Denilip Geçilmemesini Bilmesi Gerektiği En Güzel şekilde Sütü Değerlendirmeli...
ayşecankurtaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 31-2009   #4
Junior Member
 
CagdasEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16-05-2009
Mesajlar: 24
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : CagdasEFE is on a distinguished road
CagdasEFE is on a distinguished road
Standart

süt ürünleri ustasının görevleri nelerdir yardımcı olursanız sevinirim ...

selam size bişe sormak istiyorum bende süt ve ürünleri teknikeriyim iyi güzel bölümde şu belirtilentarım il müdürlükleri sağlık bakanlığı gibi yerlerde kadromuz görünmüyor bunun açıklamasını yaparmısınız bana

Konu Oktay SARI tarafından (19-2009 Saat 03:41 PM ) değiştirilmiştir..
CagdasEFE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 07-2009   #5
Moderator
 
Üyelik tarihi: 14-04-2008
Nerden: Akşehir/KONYA
Mesajlar: 529
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 571
Tecrübe Derecesi : AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
Standart

Açıklama yapacak bir şey ok Çagdaş bey.Sonuçta devlet kadroları oldukça kısıtlı.iyi bir özel sektördeki iş hem tecrübenizi artırır,hemde hayatınızı renklendirir.Ama özel sektörde usta ile anlaşmak önemli bir kriterdir.Özel sektörü tavsiye ederim.
AlgaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 31-2009   #6
Junior Member
 
CagdasEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16-05-2009
Mesajlar: 24
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : CagdasEFE is on a distinguished road
CagdasEFE is on a distinguished road
Standart

ben anlatamıyorum haliba iyi güzel özel sektör iyi de tamam ya krizden dolayı alım yok veya iş deneyim olmamasından ötürü yok devlet kontejanları kısıtlı diyorsunuz ben devlet te bölümün kadrosunu görmüyorum yazdığını yerlerde bölümle ilgili hiç alım yok diyorum

ne o sizde demi yanıt yok madem bilgisizsiniz neden böyle bişeyle uğraşıyorsunuz o yazdıklarınızı ben ta önceden de biliyordum ama yok işte kadro yok

arkadaşlar sizlere tavsiyem aklınız varsa bu bölümü yazmayın özel sektör hariç devlette herhangi bi iş olnağı yok tarım da falan söyleniyor boş palavra aklınız varsa yazmayın boşa gitmiş bi iki yıl olur

Konu Oktay SARI tarafından (02-2010 Saat 09:06 PM ) değiştirilmiştir..
CagdasEFE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 02-2010   #7
S Moderator
 
nurten kahraman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-11-2009
Yaş: 39
Mesajlar: 287
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Derecesi : nurten kahraman will become famous soon enoughnurten kahraman will become famous soon enough
nurten kahraman will become famous soon enoughnurten kahraman will become famous soon enough
Standart

kendı ıs bulamayısınızı burdakı arkadaslara laf atarak telafı edemezsınız. eger bu sıteden fayda alamıyosanız uyelıgınızı ıptal edersınız olur bıter bu ınsanları bılgısızlıkle ıtham etmenız hıc hos degıl.
nurten kahraman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2010   #8
Junior Member
 
CagdasEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16-05-2009
Mesajlar: 24
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : CagdasEFE is on a distinguished road
CagdasEFE is on a distinguished road
Standart

kendim iş buluyorum özel sektör dolu ama burda yazılan devlet kadrolarının hç biri doğru değil devlette bu bölümün herhangi bi kadrosu yok şayet varsa gösterin ben diploma yırtayım
CagdasEFE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2010   #9
Senior Member
 
laktoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31-05-2008
Yaş: 35
Mesajlar: 116
Tecrübe Puanı: 16
Tecrübe Puanı: 110
Tecrübe Derecesi : laktoz will become famous soon enoughlaktoz will become famous soon enough
laktoz will become famous soon enoughlaktoz will become famous soon enough
Standart

çağdaş bey lütfen adınıza yakışır şekilde davranın süt teknikerinin çalışma alanları yazıyor diye devlet bu pozisyonlra aım yapmıyor evet bu sinir bozucu bir durum ama bunun sorumlusu bizler değiliz tüm meslek guruplarında buna benzer açıklamalar var bunları okuyupta ümitlenmeyin temennim bir gün alım olur diplomanızıda yırtmayın bir gün lazım olur
__________________
Nur Yılmaz
laktoz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-2010   #10
Junior Member
 
CagdasEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16-05-2009
Mesajlar: 24
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : CagdasEFE is on a distinguished road
CagdasEFE is on a distinguished road
Standart

ya tamam alım yapmıyor diyin canımı isteyin bu bilgiyi silinde arkadaşlar umutlanıp bölümü yazmasın.. boş
CagdasEFE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
sut urunleri, sut urunleri teknikeri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sütün Tanımı,Bileşenleri ve inek sütü Muhittin YILMAZ Sütün Tanımı ve Bileşimi 31 16 Saat önce 12:26 AM
kürlenmiş et ürünleri Gülsel ŞEN Kür Edilen Et Ürünleri Teknolojisi 119 25-2021 11:11 PM
Gıda Katkı Maddelerinin Tanımı ve Kullanım Amaçları Gülsel ŞEN Katkı Maddeleri Kullanım Alanları ve Şekli 353 25-2021 10:03 AM
Gıda Teknikeri Tanımı Ve Görevleri Muhittin YILMAZ Meslek Rehberi 46 10-2021 02:05 AM
su ürünleri sözlüğü Gülsel ŞEN Diğer Su ve Deniz Ürünleri 2 05-2021 08:57 PMŞu anda saat : 05:03 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.