Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Meyve-Sebze Teknolojisi > Meyve Sebze Faydaları
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18-2008   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart

ÖZET: Bu çalışmada, Mersin yöresinden temin edilen keçiboynuzu meyvesinin çekirdeklerinden keçiboynuzu gamı üretilmiş ve elde edilen gamların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan keçiboynuzu çekirdekleri gam üretim için, öncelikle 75 0C'de 1 saat farklı kimyasal çözeltiler içerisinde bekletilerek kabuğu uzaklaştırılmış, yıkanmış, 10- 15 sn mikserden geçirilmiş, 24 saat su içerisinde bekletilmiş, 30 0C'de 24 saat süreyle kurutulmuş ve daha sonra değirmende öğütülmüştür. Keçiboynuzu çekirdeklerinin kabuklarını uzaklaştırmak için üç farklı kimyasal (HCl, H2SO4 ve NaOH) ve bu üç kimyasalın farklı konsantrasyonları (% 20, 25, 30; % 55, 60, 65; % 30, 35, 40) kullanılmış ve elde edilen gamların nem, protein, kül, yabancı madde, asitte çözünmez madde içerikleri ve viskozite değerleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen gamların kül, nem ve protein içeriklerinde önemli farklılıklar bulunmazken; yabancı madde, asitte çözünmez madde içerikleri ve viskozite değerleri arasında önemli farkların olduğu tespit edilmiştir. En yüksek yabancı madde içeriği %30'luk NaOH ile üretilen gam örneğinde % 36,842, en yüksek asitte çözünmez madde içeriği % 40'lık NaOH ile üretilen gam örneğinde % 4,04 ve en yüksek viskozite değeri ise %30'luk HCl ile üretilen gam örneğinde 2,483 Pas olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular dikkate alındığında kabuk soyma işleminde NaOH kimyasalının yetersiz kaldığı, H2SO4 kimyasallarının ise gamın jelleştirici özelliğini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Bu nedenlerden dolayı gam üretiminde HCl kimyasalının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.

ABSTRACT: In this research, locust bean gum produced from seeds of locust bean pods were supplied from Mersin region and some physical and chemical properties of obtained locust bean gums were analysed. Locust bean seed coats were removed by soaking seeds in solutions of various chemicals of different concentrations at 75 0C for 1 h. After removal of seed coats and washing only endosperm portions of the seeds was dried and ground in order to obtain the seed gum. Moisture, protein, ash, foreign matter, non-soluble matter in asid contents and viscosity measurements of obtained locust bean gums were determined. The results obtained that the differences between the moisture, protein, ash contents of the gums were not statistically significant whereas the differences between foreign matter, non-soluble matter in asid contents and viscosity measurements were significant. The highest foreign matter contents content (36,842 %) was belong to NaOH (30 %) treatment, the highest non-soluble matter in asid content (4, 04 %) to NaOH (40 %) treatment and highest viscosity measurement (2,483 Pas) to HCl (30 %) treatment. Considering the whole results the used concentrations of NaOH less sufficient for removal of seed coats than HCl and H2SO4 treatments. H2SO4 treatment affected negatively gelling property of gum. According to these HCl treatment was established as a suitable process for gum production.


devamı için Lütfen Buradan ....http://www.dosya.tc/ke_iboynuzugam__retimi.pdf.html

Keçiboynuzu Gamı
Keçiboynuzu gamı gıdalarda kıvam arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılır ve E numarası E 410’dur.Keçiboynuzu gamı, baklagiller grubuna giren karob ağacından (Cerationia saiqua) elde edilir. Ağacın ürünü olan tohumların endospermleri öğütülerek çıkarılan keçiboynuzu gamı, locust bean gam (LBG) veya karob bean gam olarak da bilinir.Keçiboynuzu gamı beyaz ile sarımsı beyaz arası bir renktedir, hemen hemen kokusuz bir ürün olup sıcak suda çözünürken, etanolde çözünmez. Yüksek molekül ağırlığı vardır, kimyasal olarak galaktomannan olarak tanımlanabilir. Glikozidik bağlarla bağlı galaktopiranoz ve mannopiranoz birimlerini içeren hidrokollodial polisakkaritlerden oluşur. Keçiboynuzu gamında, mannozun galaktoza oranı 4:1’dir.Kıvamlaştırıcı, jelleştirici ve su bağlayıcı olarak gıdalarda kullanılır. Ağırlığının 50 katı su tutma kapasitesine sahiptir. Keçiboynuzu gamı ürünlerin yapısını geliştirirken lezzetlerini bozmaz. Tek kullanıldığında düşük oranda kullanımı bile koyu kıvamı sağladığı gibi diğer kıvamlaştırıcılarla (karagenan, guar gam, tara gam, ksantan gam…) birlikte de destekleyici olarak kullanılabilir ve böylece kullanım miktarı azaltılabilir.Keçiboynuzu gamında mannozun galaktoza oranı guar gamdakinden büyük olduğu için fiziksel özelliklerinde çok az bir fark vardır. Bu fark bu iki gamın birlikte kullanıldığında tamamlayıcı özellik göstermelerini ve tek kullanımlarına göre daha koyu bir jel oluşturmalarını sağlar.Keçiboynuzu gamının koyulaştırıcı özelliği nedeniyle kullanımı eski tarihlere kadar gider. Eski Mısır’da mumyaların bandajları için hazırlanan zamkın içeriğinde keçiboynuzu gamı kullanılırmış.Günümüzde gıda dışında; tabaka oluşturma özelliği ile tekstilde, kıvam verici özelliği ile kozmetikte krem ve losyon üretiminde kullanılır.


Gıdalarda Kullanımı :
Yağı azaltılmış et ürünlerin yapılarını korumak ve su salmalarını engellemek amacıyla %0,2–0,5 oranında kullanılır. Yağı azaltılmış et ürünlerinde su kaybını önlemede ksantan gamın karagenan, keçiboynuzu gamı ve düşük metoksilli pektinden daha etkili olduğu belirtilmektedir.


Peynir çeşitlerinde düzgün yapı oluşturmaları ve kıvamlaşmaları keçiboynuzu gamının %0,2–0,4 oranında kullanılmasıyla sağlanır. Krem peynir üretiminde yaygın kullanımı mevcuttur ve su bağlama özelliği ile sürülebilir yapıyı sağlamaya yardımcıdır.


Dondurma üretiminde kaymaksı tadı ve hacimsel gelişimi sağlamak amacıyla %0,1–0,3 oranında kullanılır. Ayrıca keçiboynuzu gamı dondurmanın erimesini geciktirir ve ısı şokuna direncini arttırır.


Yoğurt, puding, krema gibi süt ürünlerinin su kısımlarının ayrılmasını engellemek ve koyu kıvamını sağlamak amacıyla keçiboynuzu gamı %0,1–0,3 oranında kullanılır.


Ketçap, salça, soslar ve mayonez içinde%0,3–1,0 oranlarında yağlı ve yağsız yapının sabitliğini sağlamak amacıyla kullanılır.


Unlu mamullerde kırılganlığı azaltmak ve hamur yapısını geliştirmek amacıyla %0,3–0,6 oranlarında kullanılır.


İçeceklerde kıvamı geliştirmek ve tortu oluşumunu engellemek amacıyla %0,1–0,4 oranında kullanılır.


Diyet gıda ürünlerinin içeriklerinde glutenin yerine %0,3–1,0 oranlarında kullanılır ve düşük kalorili kıvamlaştırıcı katkı maddesi olarak görev yapar.


Şekerlemelerde sabitliği ve yumuşak kıvamı sağlamak, ürünlerin su bırakmalarını engellemek amacıyla %0,2–0,4 oranlarında kullanılır.


Keçiboynuzu gamı karagenan, ksantan gam ve agar gibi diğer kıvam arttırıcı katkı maddeleri ile kullanıldığında jelleşmeyi arttırır ve jöle gibi gıda ürünlerinin su salmalarını engellerler.


Pasta dolguları içeriğine koyulaştırıcı olarak mısır veya buğday ürünleri kullanmak yerine keçiboynuzu kullanmak daha çok tercih edilir. Böylece dolgunun yapı bütünlüğü korunurken, su kaybına bağlı kuruma görülmez.

Konu Oktay SARI tarafından (16-2009 Saat 04:36 PM ) değiştirilmiştir..
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2008   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 18-10-2008
Mesajlar: 8
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Haydar is on a distinguished road
Haydar is on a distinguished road
Standart

teşekkür ediyorum paylaşımın için...
Haydar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2009   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 16-11-2009
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : deviddaa is on a distinguished road
deviddaa is on a distinguished road
Standart

ben bu deneyi yaptım fakat kabugundan am ayrılmadı.nerde hat yapmış olabilirim
deviddaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
keci boynuzu gami


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 03:31 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.