Sponsorlu Bağlantılar

Üzümsü Meyvelerin Depolanması

Meyve ve Sebzelerde Dondurma ve Muhafaza Koşulları kategorisinde açılmış olan Üzümsü Meyvelerin Depolanması konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 20-2009   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 33
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future


Post Üzümsü Meyvelerin Depolanması

Sponsorlu Bağlantılar
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap

Alt 20-2009   #2
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 33
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future


Standart

Sponsorlu Bağlantılar
DEPO TİPLERİ VE KONSTRÜKSİYONU
Meyvelerin depolanmasında kullanılan depo tipleri; basit depolar, termo mekanik yolla soğutulan depolar (soğuk hava depoları) ve kontrollü atmosfer depolarıdır (Öztürk, 2003). Depo tipinin seçiminde depolamanın ekonomik yönü etkili olmaktadır. Basit yapılarda ilk yapım ve depolama giderleri düşüktür. Fakat ürün kaybı fazla ve depolama süresi kısadır. Modern depolarda depolama süresi uzun ve ürün kaybı azdır. Buna karşın bu depoların maliyeti yüksektir. Mevsimlere göre fiyatlarında büyük dalgalanmalar göstermeyen ürünlerin basit yapılarda, değişiklikler gösteren ürünlerin ise işletmenin ekonomik gücü de göz önüne alınarak modern depolarda saklanması önerilir (Ekmekyapar, 1993). Kurulacak depo tipi ve büyüklüğünün seçiminde ekonomik etmenler de rol oynar. Depolanacak ürünün üretim alanı genişliği, üretim miktarı ve pazar durumu, geleceği ve fiyatları irdelenir. Genel olarak bölge koşullarına uygun, ekonomik malzeme ile yapılan soğuk hava deposu öncelikle düşünülmelidir. Serin bölgelerde kurulan depolarda soğutma sistemi kısa süre çalıştığından, bu depolar daha ekonomik olurlar. Çok pahalı ve işletilmesi güç kontrollü atmosferli depolar ancak yüksek kalite isteyen ve bunu ödeyen pazarlar için ve üretim garantisi olan durumlarda söz konu olabilir. Yüksek karbondiokside dayanıklı ürünler için tek yönlü kontrollü atmosferli depolar ülkemizde başarılı olabilir (Karaçalı, 1990).
Basit depolar toprak altında, üstünde ve kısmen toprak içinde yapılabilir. Sistemin esası soğuk olan dış ortam havasının, doğal veya zorunlu konveksiyonla depo içerisine alınıp ürünün soğutulmasına dayanır. Basit depolarda iyi bir ısı ve nem yalıtımı gerekir. Bu tip depoların yapımı ve işletilmesi kolay ve ucuzdur. Özellikle gece ve gündüz sıcaklık farklılıklarının büyük olduğu karasal iklim bölgelerinde başarıyla kullanılır. Bu bölgelerde dayanıklı ve depolamaya uygun meyveler başarıyla depolanabilir. Toprak altında kalan yüzeylerde ısı yalıtımı yapılmayabilir. Bu tip depolarda genişlik 4-8 m arasında değişirken, derinlik ürünün istif şekline, uzunluk ise üretim kapasitesine bağlı olarak değişir. Depolamanın yığın halinde yapılması durumunda yükseklik 1,7-2,0 m, kasalarda yapılması durumunda 2,0-2,5 m arasında değişir (Öztürk, 2003).
Tarım işletmelerinde meyveler yapıların bodrum katlarında veya kilerlerde de depolanabilir. Özellikle tarım işletmesi yapıları yapılırken bodrum katları ürün depolaması için kullanılabilir. Bu yerlerin pencereleri küçük ve pencereleri havalandırma için uygun olacak şekilde yapılabilir. Hatta havalandırma için duvar ve tabanda havalandırma kanalları oluşturularak, bodrum katı ürün için uygun bir depo durumuna getirilebilir. Konut kilerlerinden de depolamada yararlanılabilir. Fakat kilerde depolanan ürünlerde depolama kayıpları fazladır (Ekmekyapar, 1993).
Termo mekanik yolla soğutulan depolar (soğuk hava depoları), meyvelerin depolanmasında etkin bir soğutma sisteminin bulunduğu depolardır. Bu tip depolarda depolama üzerinde etkili olan etmenler kontrol altında tutulduğundan, meyvelerin dayanma ve depolama süreleri uzundur (Öztürk, 2003).
Meyve depolarında ürünün hazırlandığı, sınıflandırıldığı, kasa çuval ve sepetlere konduğu hazırlık odası ile alet ve ekipman odası, ürünün korunduğu kısma ekli olarak yapılmalıdır (Okuroğlu ve ark., 1998). Depolanacak tür ve çeşitlerin sayısı ve bunların isteklerinin farklı olup olmadığına göre bir depoda en az iki ayrı oda veya bölme bulunmalıdır. Soğuk depolarda genel olarak paketleme, işletmenin bir bölümüdür. Tek başına kurulan depolar başarılı olamaz ve ürünü pazara hazırlayamazlar. Bu nedenle seçilen arsa geniş olmalı ve yapının etrafında 12 m genişlikte bir araç manevra yolu hesaplanmalıdır. Odalara giriş çıkış daha kolay olmalı, ürün giriş-çıkış içinde ayrı yollar belirlenmelidir (Karaçalı, 1990)
Üretim ve pazarlama işletmesinde depolar işletmenin ekonomik yönünü iyileştirmeli ve bunu sürekli olarak sağlamalıdır. Bu nedenle depolar, yıl içinde uzun süre kullanıma uygun olması için çok yönlü kullanıma uygun olarak planlanmalı ve yapılmalıdır. Depo kısa süreli olarak kullanılacaksa olanaklar ölçüsünde ucuza çıkarılır. Depo yerine ulaşım olanakları yeterli olmalı, ağır taşıtlar yılın her mevsiminde özellikle kışın kolayca girip çıkabilmeli, dağıtım, tüketim merkezlerine ulaşmalı ve gerekli iş gücü de kolay sağlanmalıdır. Depo yeri iyi drene edilmeli ve zemin su basmayacak yükseklikte tutulmalıdır. Ayrıca uygun bir kanalizasyon sistemi de yapılmalıdır. Deponun yerinde yeterli su ve elektrik kaynağı ile haberleşme için, telefon bağlantıları bulunmalıdır. Genellikle üretim merkezlerinde veya yakınlarında kurulan büyük depolar kooperatifler, tüketim merkezlerine yakın olanlar ise özel pazarlamacılar tarafından çalıştırılır. Kooperatifler yetiştiricinin ürününü belirli kurallara göre alır, depolar ve satar. Yönetim hasat zamanını saptar, düzenler; ürünün depoya girişinden sonra tüm işlere karar verir ve yapar. Bunlar ekonomik anlamda büyük kuruluşlardır. Daha ekonomik çalıştıkları için birim ürün miktarına düşen giderler de azdır. Ancak bu depoların yapımında sağlıklı bir planlama, gelecek yıllar için ücret, fiyat, kapital değerinin doğru olarak belirlenmesi, yıllık çalışma süresinin iyi tahmin edilmesi gerekir. Ayrıca bölgede yapılan yetiştiriciliğin geleceği de doğru olarak tahmin edilmelidir. Bu depolar kitlesel üretim için uygundur. Ürününü kendi pazarlayan işletmelerde depo genellikle işletmenin içindedir. İşletmeci deponun tüm sorunlarını bağımsız olarak çözümler, gerekli kararları verir, ürün durumunu denetler ve gerekli önlemleri alır. Depoya ürün giriş çıkışını ve depo koşullarını düzenleyerek, işgücünü uygun şekilde kullanır, hasat zamanına kendisi karar verir, toplanan ürün en kısa yoldan ve en kısa zamanda getirilerek depolanır. Özel istek ve durumları olan ürünler küçük odalarda ve uygun koşullarda depolanabilir. Bu depolar küçük kapasiteli olduklarından, birim ürün miktarına düşen depolama gideri yüksek olur (Karaçalı, 1990; Ağaoğlu, 1986).
Depolar bölge koşullarına uygun ekonomik malzeme ile yapılmalı ve özel bir soğuk hava deposu düşünülmelidir. Depo tabanı sıkıştırılmış toprak, taş veya beton olabilir. Toprak taban en ucuzdur. Depo tabanı temizlik yönünden betondan olmalı ve olanaklar ölçüsünde ısı ve neme karşı yalıtılmalı, yan duvarlara doğru % 1-2 eğimli yapılmalı ve duvar kenarlarında drenaj kanalları yer almalıdır. Duvarlar taş, tuğla, briket yapı malzemelerinden biri ile yapılabilir. Meyvelerin yığın halinde depolandığı yapılarda duvarlar aktif yan basıncı karşılayabilecek yeterlilikte olmalıdır. Duvarlar yeterince yalıtılmalı ve yalıtım malzemesinin iç tarafına buhar perdeleri yerleştirilmelidir. Büyük depoların duvarlarının demirli betonla yapılması da önerilebilir. Çatı ve duvarların yükü ile duvarlara iletilen basınç, duvarlar içine yerleştirilen kolon ve kirişlerle zemine iletilmelidir. Ürünün yığın şeklinde korunduğu depolarda ürüne temas eden yan duvarlar yatay ve düşey basınca dayanıklı olmalıdır. Küçük depolarda duvarlara yapılan basınç önemsizdir. Sandık, çuval ve sepetlerde korunan ürünün ağırlığı doğrudan depo tabanı tarafından taşınır. Depo duvarlarının toprağa gömülü kısımlarının dış yüzeyleri su geçirmeyen malzeme ile derzlenmeli, iç ve dış yüzeyleri sıvanmalıdır. Temeller yörenin toprak donma derinliğinin altına indirilmelidir. Taban suyunun derin olduğu veya yağış suların depo içine sızma tehlikesinin bulunmadığı yerlerde depoların kısmen toprağa gömülü yapılması, ısı yalıtımında kolaylık sağlar. Ancak duvarların toprağa gömülü kısımlarının dış yüzeyleri su geçirmeyen malzeme ile kaplanmalı ve toprak üstünde kalan kısımları ise yalıtılmalıdır (Okuroğlu ve ark., 1998; Ekmekyapar, 1993)
Deponun yüksekliği istif şekline bağlıdır. Elle yapılan istiflemede yardımcı basamaklı platformlar kullanılsa bile istif yüksekliği 2,5 m, depo yüksekliği, 3-3,2 m olur. Özel istifleme sistemlerinde palet yüksekliği ve sayısı belirleyicidir (Karaçalı, 1990).
Çatı taşıyıcı elemanları ahşap veya beton ile oluşturulabilir. Ahşapla oluşturulan çatılarda tavanın yalıtılması daha kolaydır. Tavan döşemesinin iç yüzeyinde nem yoğunlaşmasını önlemek amacıyla tavan iyi şekilde yalıtılmalıdır. Yalıtılmış tavan iç yüzeyi nemin tavan döşemesinin iç kısımlarına nüfusunu önlemek amacıyla buhar perdeleriyle kaplanmalıdır. Buhar perdelerinin yeri, yalıtım malzemesinin altındadır. Çatı, genişliği az olan depolarda tek eğimli, büyük olan depolarda da beşik çatı şeklinde planlanabilir (Ekmekyapar, 1993; Okuroğlu ve ark., 1998).
Depolarda giriş ve çıkışı sağlayan kapılar ısı kazancı ve kaybını azaltmak amacıyla uygun boyutta hava sızdırmazlığı sağlayacak şekilde yapılmalı ve yalıtılmalıdır. İşlerin makine ile yapıldığı ve paletlerin kullanıldığı depolarda kapı genişliği 200-250 cm, yüksekliği 300 cm olmalıdır. İşlerin elle veya basit araçlarla yapıldığı depolarda ise bu değerler en fazla 120-150 cm ve 220 cm’dir (Okuroğlu ve ark., 1998).
SONUÇ
Üzümsü meyvelerin olgunlaşması ve hasadı belirli bir mevsimde olmaktadır. Buna karşın, bu ürünlere bütün yıl boyunca gereksinim duyulmaktadır. Meyveler hasat edildikten sonra, bir çok etmenlerin etkisiyle hasat mevsimindeki tazeliğini koruyamaz. Fakat etkili bir depolamayla besin değeri ve diğer özellikleri korunabilir. Uygun koşullar, depo içi sıcaklığı ve bağıl nemin ayarlanması ile sağlanabilir. Meyveler en iyi şekilde belirli sıcaklık ve bağıl nemde depolanabilir. Hatta aynı meyvelerin optimum depo istekleri çeşide ve yetiştirildiği ekolojik koşullara göre değişebilmektedir. Üzümsü meyvelerin depolanmasında, aroma ve sertlik kaliteyi belirleyen etmenlerdir. Bu etmenler genetik ve çevresel özellikler ile kültürel uygulamalardan etkilendiğinden, farklı yörelerde yetiştirilen meyveler için ayrı ayrı depolama çalışmaları yapılmalıdır.
__________________
Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir. Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır.
Hz.Mevlana
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
meyvelerin reçel olarak muhafazası Gülsel ŞEN Şeker ve Şekerli Ürünler Teknolojisi 2 14-2010 10:09 PM
meyvelerin dondurulması Gülsel ŞEN Meyve ve Sebzelerde Dondurma ve Muhafaza Koşulları 1 17-2009 05:33 PM
Tahılların Depolanması inci Tahılların Depolanması 0 04-2008 05:09 PM
Sıvı Atık Hatları ve Katı Atıkların Depolanması ve Uzaklaştırılması Muhittin YILMAZ Gıda Üretimi İmalat Alanı Dizaynı 0 28-2008 01:20 PM
Fındık Depolarının Taşınması Gereken Özellikler ve Fındığın Depolanması bulutoglu Baharat Tarihi ve Aflatoksin 0 27-2008 08:29 PM


Şu anda saat : 12:10 AM.