Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Et ve Et Ürünleri Teknolojisi > Modern Bir kesimhanede Üretilebilecek Ürünler
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 07-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart etin kalite sınıflandırılması

İyi kaliteli bir sığır karkası ortalama %60 kas veya et, %26 yağ, %13 kemik ve %1 karbonhidrat içerir.
Karkasların içerdikleri yağ, kemik ve kas miktarlarının birbirlerine oranı önemlidir.
Kas ve kemik oranlarıyla yağ arasında negatif bir ilişki vardır.
Karkaslarda yağ oranı arttıkça kas ve kemik miktarları azalır.bu nedenle etin kalite değerlendirilmesi yapılırken karkasların kas, yağ ve kemik oranlarının saptanması gerekir.

ETİN KALİTE NİTELİKLERİ

Etin kalitesi hayvanın türüne, ırkına, yaşına, cinsiyetine, genetik yapısına, rigor mortisin çeşidine ve vücut bölgelerine göre değişir.

RENK

Kanı iyice akıtılmış bir karkasta rengi veren pigmentin %80-90’ı myoglobindir.
Sığır eti parlak kiraz kırmızısı, at eti koyu kırmızı, kuzu ve koyun eti açık kırmızıdan koyu tuğla kırmızısına kadar, dana eti pembe-kırmızı, domuz eti grimsi pembe, tavuk eti gri beyazdan donuk kırmızıya, balık eti gri beyazdan donuk kırmızıya kadar değişir.Kesimden sonra et uzun süre hava ile temas edince rengi koyulaşır. Çünkü uzun süre hava ile temas sonucu etin yüzeyi kurur, rutubeti azalır.
Bu durum etin yüzeyindeki pigment konsantrasyonun artmasına dolayısıyla etin koyu bir renk almasına neden olur.

TEKSTÜR ve OLGUNLUK

Tekstür, etin çiğnenmesi sonucu ağızda bıraktığı yumuşaklık ve sertlik derecesi demektir.
Etin tekstürü içermiş olduğu kas, demet ve liflerin büyüklüğüne, sayılarına, bağ dokunun miktarına bağlı olarak değişir.
Doğumu takiben hızlı büyüyüp gelişen kaslar genellikle kaba veya sert tekstürlüdürler.
Buna karşılık doğumdan sonra yavaş gelişen kaslar, küçük yapıda kas demetleri, ince ve küçük kas hücreleri ile oldukça az miktarda da bağ doku içerirler.
Olgunluk , etin tekstürüne bağlı olarak ağızda özellikle damakta algılanan duyum sonucu oluşan bir olgudur. Olgunun kendine özgü 3 belirli niteliği vardır.Bunlar:
1)Dişlerin ete geçmesi ve çiğneme kolaylığı
2)Çiğneme sırasında etin kolaylıkla parçalanması
3)Ağızda parçalanma ve ağızda yarattığı hoşa giden duyum ve yutma kolaylığıdır.

ET ve YAĞIN AROMA ve LEZZETİ

Etlerin içerdiği yağ miktarı, karbonhidrat ve tuz oranları, olgunlaşma sırasındaki ısı ve oksidasyonun derecesi, kas ipliklerinin kaba veya ince oluşu,hayvanın yaş durumu, yemleme ve yem çeşitleri durumu. Cinsiyet ve kesim öncesi hayvana yapılan muamele lezzet ve aroma üzerinde etkili olmaktadır.

SU TUTMA KAPASİTESİ

Su tutma kapasitesi, etin kısmen parçalama, kıyma ve basınç gibi çeşitli işlemeler sonucunda suyunu tutabilme yeteneği olarak tanımlanır.
Su tutma kapasitesi az ise rutubet yani fire fazla olmaktadır.
Su tutma kapasiteleri düşük olan etlerin kesit yüzeyleri oldukça ıslak olur ve bu nedenle de soluk renkli görülürler.Bu etlere aynı zamanda ağlamış etler da denilir.
Bu etlerin suyu çabuk buharlaşır ve fire kaybı fazla olur.
Tuz ilavesi ile etlerin su tutma kapasitesi arttırılabilir.
Yeterli miktarda intramuskuler yağa sahip etlerin su tutma kapasiteleri yüksektir.

KARKASLARIN KALİTELERİNE GÖRE SINIFLANDIRILMASI

Kalite sınıflandırılmasında tür, ırk, cinsiyet, yaş, gelişme durumu, mermerleşme, katılık, renk, şekil, yağlılık ve karkas kusurları gibi kriterler esas alınarak yapılmaktadır.
Kalite sınıflandırılmasında cinsiyet önemli rol oynar.

MERMERLEŞME

Yağın kas lifleri arasında dağılarak ete mozaik ya da mermer manzarası vermesidir.
Karkas ve etin kalite niteliklerinin saptanmasında önemli bir kriterdir.
Çok iyi bir mermerleşmeye sahip olan etler daha lezzetli ve daha olgundur.
Mermerleşme daha çok belgözü kasının (M. Longissimus dorsi) 10-13.kostalar arasına gelen kısmına yapılacak enine kesitlerle incelenir.
Katılık durumuna kavram bölgesi ve belgözü kası incelenerek karar verilir.
Yağlılık derecesinin saptanmasında ise karkasın sahip olduğu kabuk yağı, karın boşluğunda biriken iç yağlar ile kas içi yağlarının miktar ve dağılımları kontrol edilir.
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın bazı hayvan türlerine ait karkasları sınıflandırmada kullandığı terimler şunlardır:
1)Extra : Bu derecedeki karkas etçi tip, genç ve iyi besili sığırlardan elde edilmektedir.Şekil bütün halinde dolgun sıkı ve kalın etli olup, boyun ve bacaklar kısa ve kalın etlidir.Kabuk yağı bütün gövdeyi normal kalınlıkta düzgün olarak sarmıştır.Pelvis, böbrek ve kalp yağları boldur.Belgözü kasında mermerleşme çok iyi oluşmuştur.yağ sert ve krem-beyazı renktedir.Etler açık veya koyu kiraz kırmızısı renktedir.
2)Seçkin : Boyun ve bacaklar yeterli derecede kalın ve kısa olup, kabuk yağı sert ve düzgün olup gövdeyi tamamen sarmiştır.Böbrek, pelvis ve kalp yağı normal miktarda, krem beyazı renkte ve serttir.Belgözü kasının kesit yüzeyi sert ve kadifemsi görünüşte olup normal mermerleşmiştir.Et normal kiraz kırmızısı renktedir.
3)İyi : Karkasların etleri az su içerdiğinden ve fazla mermerleşme ile beraber bulunduğundan et gevrek ve lezzetlidir.Şekil yeteri kadar sıkı, kalın dolgunlukta ve etliliktedir.Butlar az düzgün ve dize doğru giderek incelmektedir.Kabuk yağı pürüzlü ve parçalıdır.Böbrek, pelvis ve kalp yağlarının miktarları az ve birbirinden farklıdır.Yağ sert ve krem beyazı renktedir.Belgözü kasında mermerleşme gençlerde az, yaşlılarda biraz fazladır.Belgözü kasının kesit yüzü açık kırmızıdan koyu kırmızıya kadar değişebilir.
4)Standart : Fileto, kaburgalar ve butlar düz ve az etlidir.Butlar oldukça düz olup dize doğru giderek incelirler.kaburgalar arası ve belgözü kasında yağ dağılımı ve mermerleşme oranı azdır.Belgözü kasının kesit yüzeyi yumuşak olup rengi açık kırmızıdan koyu kırmızıya kadar değişebilir.
5)Ticari : karkaslar fazla kalın değildir.Bunlar oldukça kaba ve düzenli olmayan bir görünüşe sahiptirler.Fileto oldukça yassı, çökük, kalçalar çıkıntılı görünüştedir.Kaburgalar dolgun ve kalıncadır.Yağlar bakımından fakirdirler.Yağlar oldukça sert, krem beyazı renktedir.Mermerleşme oldukça az veya olmayabilir.
6)Yeterli : Kaslar oldukça uzun, köşeli ve düzensiz bir görünüşe sahiptir.Genelde az etlidirler.Fileto yassı, düz, çökük, kalçalar oldukça çıkık, kaburgalar ise düz ve zayıftır.Yağlar krem beyazı renkte ve oldukça yumuşaktır.Belgözü kasının kesit yüzünde mermerleşme yok denecek kadar azdır.Etin rengi açık kırmızıdan koyu kırmızıya kadar değişebilir.
7)İmalat ve konservecilik : Karkaslar bütün özellikler bakımından yetersiz olduklarından et ürünleri yapımında veya konservecilikte kullanılırlar.Gövdeler oldukça uzun ve ince olup çıkıntılar ve çöküntüler aşırıdır.Belgözü kasının kesit yüzü kaba ve sıkı olup mermerleşme görülmez.Etin rengi yaşa bağlı olarak değişir.
8)Verim Derecesi : Sığır karkaslarını9n özellikle da boğa karkaslarının değerlendirilmesinde yeni bir değerlendirme olan verim derecesi, karkasları toptan parçalara ayırmada ve parekende parçaların oranlarını değerlenmede uygulanmaktadır.
Verim derecesi olarak 1’den 5’e kadar sayısal değerler kullanılmaktadır.1 en yüksek değeri, 5 ise en düşük değeri belirtmektedir.
Verim ve karkas dereceleri ayrı ayrı veya birlikte sığır etinin
1.yeme kalitesi-gevreklik-sululuk-lezzet
2.satılacak etin verimi yönünden kullanılmaktadırlar.
Sığır karkaslarındaki verim derecesi dört önemli karaktere göre tayin edilir.
1-Belgözü kasının alanı
2-Kabuk yağının kalınlığı
3-Böbrek, pelvis ve kalp yağının birikimi
4-Karkasın ağırlığı
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 29-2008   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-08-2008
Mesajlar: 5
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ebru is on a distinguished road
ebru is on a distinguished road
Smile slm

merhaba yazılarınızı okuyorum.biz et sektöründe hizmet veren bir firmayız.
ebru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 07-2009   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 31-01-2009
Yaş: 32
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : duhan is on a distinguished road
duhan is on a distinguished road
Standart

bende sızın yazılarınızı okuyup dahada bılgılenen bır gıda teknıkerıyım
__________________
DuHaN
duhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 09-2009   #4
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

çok teşekkür ederim böyle cümleler görmek beni ve gıdacılar net ailemi çok mutlu ediyor...
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 12-2009   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 11-12-2008
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : MASLAN44 is on a distinguished road
MASLAN44 is on a distinguished road
Standart

selam çalışmanız için teşekür ederim. ben et ve ürünlerinde kalite kriterleri ile ilgii tez hazırlamaktayım sizden ricam ban yardımcı edebilirmisiniz şimdiden teşekür ederim
MASLAN44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 07-2009   #6
Member
 
colonimc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29-06-2008
Yaş: 30
Mesajlar: 46
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : colonimc is on a distinguished road
colonimc is on a distinguished road
Standart

Etin kalite değerini etin damgası tam anlamıyla belirlemiş olur mu acaba?
colonimc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 07-2009   #7
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 13-03-2009
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : sehlanur is on a distinguished road
sehlanur is on a distinguished road
Standart

ürünlerde sakatat olup olmadığı nasıl tespit edilir yardım ederseniz sevinirim
sehlanur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
su tutma kapasitesi, mermerlesme, karkaslarin kalite siniflandirilmasi, karkas et kas, imalat ve konservecilik, igir karkas, ette su tutma, etin kalite siniflandirilmasi, etin kalite nitelikleri, etin aroma lezzeti, teksette tur olgunluk, yagin aroma lezzeti


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yağların Sınıflandırılması Muhittin YILMAZ Yağların Tanımı ve Sınıflandırılması 16 24-2011 10:53 AM
Bal ve Sınıflandırılması Muhittin YILMAZ Şeker ve Şekerli Ürünler Teknolojisi 3 27-2009 11:10 AM
minerallerin sınıflandırılması Gülsel ŞEN Gıda Kimyası 4 16-2008 07:07 PM
Çayların sınıflandırılması Gülsel ŞEN Çay Teknolojisi 0 06-2008 01:17 PM
Baharatların Sınıflandırılması Muhittin YILMAZ Baharatlar 1 08-2008 12:24 PMŞu anda saat : 03:25 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.