Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Et ve Et Ürünleri Teknolojisi > Modern Bir kesimhanede Üretilebilecek Ürünler
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 07-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart rigor mortis

Hayvan kesildikten sonra normal olarak ette görülen ilk değişikliktir. Yeni taze kesilmiş hayvan eti, dayanıksız, aroma ve lezzeti az kavuçuk benzeri kıvamda ve zor çiğnenebilir yapışkan yapıda olur. Rigor mortis, kas fibrilleri içinde yer alan, aktin miyozin flamentleri arasında çok sayıda kalıcı aktomiyozin köprücüklerinin oluşması sonucu şekillenir. köprücüklerin oluşum mekanizması kaslardaki kontraksiyonun oluşumu gibidir. canlı kasların kontraksiyonu ile rigor mortis arasındaki fark köprücüklerin sayıca fazla şekillenmesi ve geriye yıkımlanmanın olmaması,daha açık bir ifadeyle kasları gevşememesidir.çünkü kasların çözülmesi için enerji bitmiştir.
Kesimden sonra ATP sentezi için ADP' nin fosforilasyonundan önce kreatin fosfat kullanılır. kreatin fosfat bittikten sonra kaslardaki depo glikojenden ATP sentezlenir;ancak bu bittikten sonra sentezlenemez. Dolayısıyla oluşan aktinomiyozik köprücükleri koparacak enerji artık yoktur...
RİGOR MORTİS İLE pH ARASINDAKİ İLİŞKİ
Ph düşmesi ile rigormortis arasıda sıkı bir ilişki vardır. Çünkü her iki olayda glikojenin anaerobik metobolizmasıyla doğrudan ilişkilidir. Keaimden sonra kaslardaki glikjen miktarına ve yıkımlanma derecesine göre pH düşer. Ph'nın düşmesine bağlı olarak rigor mortis 3 şekilde meydana gelir.
1-ALKALİ RİGOR:Kaslarda az miktarda gikojen olduğunda bu rigor şekillenir. Buna bağlı olarak ph 'da çok az düşüş görülür.(6.3) ve rigor mortis çok kısa sürede oluşur.(yaklaşık 1pm).

Bu etler koyu renkli, sert, kuruolrular.(DFD)
2- NORMAL RİGOR:Şayet hayvan stressiz kesilir,yeterli miktarda glikojen bulunursa bu rigor şekillenir.kesimden sonra ph istenilen düzeye (ph 5.5)düşer ve rigor tam oluşur.normal rigor sığır ve koyunlarda 6-12, suislerde0.5-3, tavuklarda 15''-1 saat içinde gerçekleşir.(hindide 1 saatten az)
3- ASİDİK RİGOR:
Bu rigor hayvan türüne ve genotipe bağlı olarak daha çok strese bağlı hayvanlarda(öz;suislerde) görülür.
bu hayvanlarda kaslarda kesimden önce yeterli miktarda glikojen bulunmaktadır. Ancak hayvan kesim sırasında aşırı strese girerek çır5pındığı içingllikolizis çok çabuk şekillenir.buna bağlı olarak ph çok kısa sürede (1-1,5 pm)normalden daha fazla düşer (ph:5'e kadar)

böyle etler: soluk renkli,suluve yumuşak olur.(PSE ET)

PSE ET(pale softexudative):
Bu etler serbest suyun büyük bir kısmı hücre dışında bulunduğu için üzerlerine gelen ışığın çoğunu yansıtırlar.çok aznı absorbe ederler. bu nedenle etler çok soluk renklidir. bu etlerin ph'larıdüşük olmalarına karşın, su aktiviteleri çok yüksektir.(bu nedenle m.orgların üremesine müsait bir ortamdır.)
DFD ETLER(dark firm dry)
Bu etlerde suyun önemli bir kısmı hücre içinde tutlduğundan üzerlerine gelen ışınları yüksek olarak yansıtırlar.ve oldukça koyu görülürler.(öz;kesit yüzleri koyu göründüğünden KOYU KESİTLİ ETLER denir. Bu etlerde ph yüksek olması nedeniyle mikrobiyel üreme ve enzimatik faliyetler için uygun ortam oluşur.. Bunun sonucu oksijen rezervleri bittiğnden dahada koyulaşma olur.
NOT:PSE VE DFD etler renk ve konsistenslerine bakılarak ayırt edilebilir...Düşük değerli etler olarak kabul edilirler ve en kısa sürede değerlendirilmesi gerekmektedir..


POST MORTEM DEĞİŞİKLİKLERİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
1-KESiM ÖNCESİ HAYVANLARIN FİZYOLOJİK DURUMLAR:Anormal iklim koşulları(aşırı sıcak-soğuk , rutubet, çevre koşulları (ışık, gürültü,barınak) ve kötü davranışlar hayvanları heyecanlandırır,korkutur,ürkütür,sinirlendirir.(st res)stres nedeniyle ****bolik faaliyetler arttığı için kan ile kaslara gelen besin öğeleri ve oksijen yetersiz olur.Buna bağlı oalarakta depo glikojen hidrolize edilerek laktk aside dönüştürülür.(depo glikojen önceden tükendiği için kaliteli gövdeler elde edilemez.Bu gövdelerde alkali rigor oluşur.

Yine bütün normal koşullar sağlansa bile taşıma ve kesim öncesi bekletilmeleri canlı ağırlık kaybı oluşur(yaklaşık %2-5 kaybederler.)
2- KESİM YÖNTEMLERİ:Hayvan kesilmeden öce anestezi,elektriksel şok, veye tabanca ile bayıltılıp hareketsiz hale getirilmelidir.ancak bu bilinçli olarak yapılmalıdır.aksi taktirde hayvanların kalp atışlarını yavaşlattığı için kan akımı büyük ölçüde güçleşir. bu yöntemleriin etkinlik dereceleri kaslardaki glikojen miktarı göz önüne alınarak saptanır.
ÖRNEĞİN : kümes hayvan kaslarının 1 gramında kesim sonrası gikojen miktarları
bayıltma:8 mg
tabanca şoku:5.5 mg
bıçakla kesim:3.5 mg olarak bulunmuştur...
Bayıltmada dikat dilecek nokta uygulama mütekiben hemen kesim yapılmasıdır.(çırpınma)
3- KESİM SONRASI UYG. İŞLEMLER:Kesimden hemen sonra hayvanlar baş aşağı tutulmalı ve hemen derisi yüzülmelidir.Baş aşağı asma kan akımını arttıracağı gibi kaslarınbir kısmının kasılmasına bir kısmının gevşemesini neden olur. Ayrıca bu yöntem hijyeniktir.(yerde yepılana göre)
A-Kaslar genelde iki şekillde asılır.
Aşil tendolarından: Bel kasları gerilir. bu nedenle bu kısımlar daha kaliteli olgunlaşmış ete dönüşüler.
Pelvis kemiğinden: Daha çok m. semimembranosus, m. semitendinosusve m. bisepsfemoris gibi yuvarlak kaslar daha fazla geilirler.(bu nedenle bu kaslar daha kaliteli olgunlaşmış etler oluşur)
B-Post mortem sıcaklık:
Hayvanlar kesildikten sonra karkaslar mümkün olduğunca çabuk yaklaşık 1 saat sonra ön soğutmaya alınmalıdır.
Yaklaşık 38-39 0C'lerde olan karkas iç sıcaklığının ön soğutmanın bitiminden sora 4c'nin altına düşürülmelidir.(protein deneturasyonu ve m. organizmaların üremeleri en aza indirilir.)
Soğuma kısalığı: Rigor mortis tam oluşmadan karkasları iç ısılarının 15c'nin altına düşürülmesi sonucu şekillenir.buradaki tenmel neden rigor mortis oluşumu sırasında aktif olan enerji düşük sıcaklıktan dolayı inaktif hae geçer ve rigor mortis olduğu yerde durur. Bu kaslardaki iç sıcaklık oda sıcaklığına ulaşınca inak. olan enerji akti hale geçerek kaslarda rigor kaldığı yerden devam eder. kasarın boyları büyük ölçüde kısalır,buna bağlı olarak kaslar sularını ve suda eriyen besin öğelerini kaybederler.
Erime sertliği: Dondurulmuş etlerin çözdürülmesi sırasında şiddetli derecede rigor şekillenmesidir. Burada rigor oluşmadan dondurulan karkasların çözündürülmesi sırasına meydana gelir. Mekanima suma sıcaklğıyla aynıdır.
RİGOR MORTİSİN SONA ERMESİ VE ETİN OLGUNLAŞMASI
Rigor mortis te ph düşmeye başlayınca kas hücrelerinin lizozomlarından inaktif olan kathepsin dahil diğer proteolitik enzimler aktif hale geçerek proteinleri hidrolize etmeye başlarlar.(öz: kas ve dokulardaki kollgenin hidrolizasyonuna bağlı et yumuşar.)

Rigor mortisin enzimatik aktivasyonla kaybolmasına RİGORUN ÇÖZÜLMESİ veya ETİN OLGUNLAŞMASI denir.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 14-2009   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 13-03-2009
Mesajlar: 16
Tecrübe Puanı: 12
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Omer_Nurduhan is on a distinguished road
Omer_Nurduhan is on a distinguished road
Standart

Cok tşk ederım bilgiler için
Omer_Nurduhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 22-2009   #3
Junior Member
 
ceylan_88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-04-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ceylan_88 is on a distinguished road
ceylan_88 is on a distinguished road
Standart

Bu bilgiler çok yardımcı oldu, çok teşekkür ederim
ceylan_88 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
kesim yontemleri, kesim sonrasi islemler, kesim oncesi hayvanlar, etin olgunlasmasi, asidik rigor, alkali rigor, normal rigor, rigor mortis, rigor mortisin sonlanmasi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 07:17 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.