Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Modern Bir kesimhanede Üretilebilecek Ürünler (http://www.gidacilar.net/modern-bir-kesimhanede-uretilebilecek-urunler.html)
-   -   Türkiye’ye 300 milyon liralık kaçak et (http://www.gidacilar.net/modern-bir-kesimhanede-uretilebilecek-urunler/turkiye8217ye-300-milyon-liralik-kacak-et-1867.html)

Oktay SARI 29-2009 02:25 AM

Türkiye’ye 300 milyon liralık kaçak et
 
Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK), yurtiçi ve yurtdışı operasyonları sonucu, maddi kaynak bulmakta sıkıntı çeken bölücü terör örgütü PKK’nın, kaçak et ticareti ile de kaynak sağlamaya çalıştığı ortaya çıktı. Maliye denetim elamanlarının Türkiye’deki bazı et üretim şirketlerini incelemeleri sırasında ortaya çıkan bilgilere göre, PKK üyelerinin Hollanda’dan ithal edilen hayvanları Suriye’de hormonlu ilaçlar vererek, Türkiye’ye soktukları belirlendi.

ETLER SURİYE’DEN GETİRİLİYOR

PKK’nın kaçak et ticaretinin ayrıntıları şöyle: PKK üyelerinin, öncelikle değişik şirketler adına, Hollanda başta olmak üzere bazı ülkelerden Suriye’deki şirketler adına ithalat yaptıkları belirlendi. Suriye’ye getirilen besi hayvanları, bu ülkedeki çiftliklerde bir süre bekletiliyor. Söz konusu çiftliklerde hayvanlara, birçok ülkede yasaklanan hormon ilaçları veriliyor. İnsan sağlığına zararlı olan bu hormon ilaçları ile 15 günde hayvanların kilolarında yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir artış sağlanıyor.

KAÇAK DENETİMİ ARTIRILIYOR

Hormonlu hayvanların, Türkiye-Suriye sınırından, silahlı PKK’lılar tarafından sınırdan geçirilmesi sağlanıyor. Türkiye’ye getirilen büyükbaş hayvanlar ise büyük besi çiftliklerine getiriliyor. Hayvanlara yolda, daha önceden hazırlanmış kulak küpeleri takılarak, hayvanların Türkiye’deki çiftliklerden alındığı izlemi veriliyor ve bu küpelerle birlikte, Türkiye’de faaliyet gösteren et üretim merkezlerine satılıyor. Bu yolla Türkiye’ye sokulan kaçak et tutarının 200-300 milyon lira olduğu tahmin ediliyor. Bölücü terör örgütü PKK tarafından yapılan kaçak et ticareti ile ilgili olarak birçok operasyon yapıldığı ve örgüt üyelerine destek veren kamu görevlilerinin de belirlenerek, haklarında yasal işlem yapıldığı öğrenildi.

HORMON BOZUKLUĞU YARATIYOR

Suriye sınırından Türkiye’ye getirilerek et üretim tesislerine satılan hayvanlarda kullanılan hormonların, özellikle çocukların gelişimini etkilediği, erkek ve kadınlarda da hormon dengelerini bozduğu bildirildi. Örneğin hormonlu etlerin aşırı tüketilmesi halinde, kadınlarda düşük riskini arttırdığı belirtildi.


Şu anda saat : 02:08 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.