Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Projeler > Ödevler ve Tezler
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 11-2009   #1
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 11-11-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : aogm is on a distinguished road
aogm is on a distinguished road
Red face hazır çorba hakkında sorun

hazır çorba hakkında bilgi toplamam gerek yardımcı olabilecek biri var mı
aogm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 11-2009   #2
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

HAZIR ÇORBA ÜRET1Mİ


1.Hazır Çorba Hammaddeleri
Sebze çorbaları pratik kullanımları ve yüksek besin delerle*rinden ötürü günümüz koşullarında çok tüketilen, bu nedenle dünyada ve ülkemizde pazar alanları sürekli artan gıda ürünlerindendir. Kurutulmuş, konserve edilmiş yada dondurulmuş halde tüketi*ciye sunulan çorba miksleri içinde kurutulmuş çorbalar daha az hacim kaplamaları maliyetlerinin düşük. depo ömürlerinin fazla olması nedeniyle en çok kullanılanlarıdır.

Hazır çorba bileşimine giren maddeler aşağıda verildiği gibi sınıflandırılabilirler;
1. Et. tavuk ve deniz ürünleri
2. Sebzeler
3. Un. nişasta ve kıvam vericiler
4. Tat ve aroma maddeleri
5. Yağlar
6. Şekerler
7. Süt ve yumurtalar

1. Et. Tavuk ve Deniz ürünleri : Sığır ve tavuk etleri hazır çorbalarda en çok kullanılan etlerdendir. Etlerin kullanım şekilleri çorba çeşidine göre değişmektedir. Bu amaçla et ve et suları kullanılabilir. Konsantre çorbalarda pişirilip püre haline geti*rilmiş sığır veya tavuk eti kullanılmaktadır. Aynı tip çorbalarda etlerin diğer bir kullanılış sekil ise et suyudur. Et suyu bu bölümün sonunda verilen formüllerden de anlaşılacağı gibi temel bileşendir. Kuru çorba mikslerinde ise, kurutulmuş etler kullanılır. Kurutulmuş, tavuk eti bu alanda en çok. kullanılan hammaddelerdendir. Tavuklar basınçlı kazanlarda pişirildikten sonra etler el İle ayıklanır, mekanik, parçalayıcılarda ufak parçalara bölünür, sıcak hava sirkülasyonlu kurutucularda kurutu*larak çorba mikslerine ilave edilir. Pişirme sırasında elde edilen sıvı kısım ise, istenen kuru madde elde edilene kadar koyulaştırılır veya un ve tuz karıştırılıp kurutularak değerlendi*rilir.
Deri ve iç organlar çok ince bir şekilde parçalanarak kuru*tulur. Kıyma haline getirilip kurutulan sığır ve kovun etleri, böbrek ve ciğer tozu kıyılmış hindi eti diğer kurutulmuş et ürünleridir. Kurutulmuş etlerde kesinlikle kemik parçaları bulun*mamalı. nem içeriği %3.4'den fazla olmamalıdır. Kurutulacak etlerde yağ miktarı kurutmayı engellediğinden, yağ olmaması istenir. Dondurarak kurutma i1e elde edilen et ürünler çorba miksinde kullanılmaya daha uygun oldukları halde, diğer kurutma yöntemlerine göre maliyetin fazla olması kullanımı azaltmaktadır.
Et ürünleri miksjn besin değerini yükseltirken tat ve aroma da kazandırmaktadır. Tadın iyileştirilmesinde en etkili et ürünü tavuk derisidir Tavuk yağı ise miksi aroma yönünden zengin*leştirir.
2. Sebzeler : Sebzeler birçok hazır çorbalarda en önemli bile*şenlerdir. Hazırlanan çorba miksine göre sebzeler pulp, emülsi*yon, haşlanmış parçalar veya kurutulmuş olarak kullanılmaktadır. Konsantre çorba karışımlarında sebzeler genellikle pulp yada emülsiyon haline getirilip kullanılmaktadır. Bu tip çorbalarda parça sebzeler kullanıldığında konserve kutularına dolum yapılırken homojen bir karışım sağlanamadığından haşlanmış sebze parçaları önce kutulara konmakta, Üzerine sıvı kısmı ilave edilmektedir. Kurutulmuş sebzeler, kuru çorba mikslerinde çeşitli formlarda bulunurlar.
Kurutulmuş Sebze Kullanılan Form
Kuşkonmaz
Toz. sar
Taze fasulye
İnce dilim
Lahana
Pulp
Havuç
Ufak küp. toz, pul
Kereviz
Pulp toz
Pırasa
Pulp toz
Mantar
Pulp ince dilim
Soğan
Toz. ince dilim
Sarımsak
Ufak Küp, pul
Bezelye
Toz. bütün. Pul
Biber
Pul
Patates
Grandi, pul. Ufak küp
Ispanak
İnce dilim, Toz
Domates
Toz. Pul
Turp
Ufak küp, pul


İşletme içinde kurutulmuş sebzelerde veya kurutulmuş olarak satın alınan sebzelerde istenen özellikler kalite faktörleri adı altında sıralanabilir. Bunlar:

a) Yabancı Madde Miktarı : Sebzelerde bulunan yabancı madde*ler kurutulmuş sebzelerin yenebilir kısımları haricindeki bütün maddeler olarak tanımlanır. Yanmış, rengi değişmiş sebze parça*ları böcek ve kimyasal madde kalıntıları başlıca yabancı madde*lerdir. Kurutulmuş sebzelerde renk kararması görülen parçaların oranı % 0.2'yi geçmemelidir.

b) Fiziksel Durun : Kurutma öncesi sebzelerin boyutları kullanılacak forma göre 0,32-0,48 cm’den büyük olmamalıdır. Nem oranı kurutulmuş sebze için olduğu kadar çorba miksinde de önemlidir Kurutulmuş ürünün optimum stabilitesi denge nem içeriğine bağlıdır. Kurutma sırasında uzaklaştırılamayan adsorbe edilmiş suyun oluşturduğu monomoleküler tabaka ürünü oksidadif bozulmalara karsı korumaktadır. Buna örnek olarak kurutulmuş patates pulu verilebilir. 24 oC'de kurutulmuş patates pulu % 5.0 – 6,6 nem içermekte ve 6 ay bozulmadan depolanabilmektedir . Oysa bu değerin altında ve üstünde nem içeren ürünler ( % 4 ve % 9.6) aynı şartlarda depolandığında depo Ömrü l ay olmaktadır.

c) Organoleptik Faktörler : Organoleptik faktörler denildi*ğinde akla tat, yapı. görünüş, renk ve koku gelmektedir. Kurutul*muş sebzelerde diğer bir önemli organoleptik faktör ise rekonstitösyon oranıdır Rekonstitüsyon oranı, taze sebzeden kuru sebze elde etme oranıdır. Fakat kurutma sırasında dönüşümsüz fiziksel ve kimyasal değişiklikler olduğundan pratikte bu değer elde edi*lemez Bu değer sebze çeşitlerine bağlı olarak 4-12 arasındadır. Çeşit, olgunluk, haşlama ve kurutma şartları bu orana etki eder. Genelde kurutma öncesi haᡟᣅᣅႣႃಃౢࡢࡀсР uzadıkça maksimum rekonstitüsyon oranına erişilme süresi kısalır, rekonstitüsyon tamamlana kadar rekonstitüsyon oranı zamana bağlı olarak artmaktadır. Ancak bu oranın maksimum olduğu nokta ile pişirme süresinin aynı olması gerekmez.

d) Depolama Ömrü : Kurutulmuş sebzelerde enzimatik bozulmaların önlenmesi için sebzeler kurutulmadan önce haşlanmaktadırlar. Haşlama yapılmadığında veya yetersiz olduğunda inaktive edilmeyen enzimler, kimyasal reaksiyonları katalize ederek bozulmalara yol açmaktadırlar. Soğan ve sarımsak kurutma öncesi haşlanmadıklarından enzimleri aktif haldedir, fakat depolanmaları sonucu bir bozulma görünmez
Koruyucu madde olarak SO2 uygulaması kurutulmuş sebzelerin kahverengileşme reaksiyonlarını geciktirici rol oynar.

Kullanıla*bilecek SO2 miktarı:
Patateslerde 550 ppm
Lahanada 2500 ppm
Diğer sebzelerde ise 2000 ppm'dir.
3. Kıvam Arttırıcı Maddeler : Nişasta, un ve hidrokolloidler ha*zır çorba endüstrisinde kullanılan başlıca kıvam maddeleridir. Bunlar içjnde en önemlimi nişastadır.
Bir sıvı içinde nişastanın davranışını belirleyen amiloz ve amilo pektin oranlarıdır. Yüksek oranda amiloz fraksiyonu içeren nişastalar uzun pişirme periy****da bile viskoz sıvılar meydana getirmektedir. Patates ve tapiyoka nişastaları iyice şiştiklerinde kırılgan yapıya sahiptirler. Bu nedenle uzun pişirme işleminden sonra yüksek viskozite de dayanıksız bir jel meydana gelir. Mısır nişastası ise pişirme sırasında hemen pişmez sonuç*ta daha az viskoz dayanıklı bir jel meydana gelir. Çorba endüstrisinde modifive nişastaların kullanılmaları daha uygundur. Bu tip nişastaların sınırlı şişme ve çözünürlük özellikleri pişirme sırasında ideal viskozitenin elde edilmesini sağlar. Yüksek asitliğe sahip çorbalarda işlem sırasında bir kısım nişasta hidrolizlenmektedir. Bu durum özellikle domates çorbalarında görülür.
Modifive nişastaların oluşturduğu jeller böyle durumlarda da stabilitelerini koruyabilmektedirler Aşağıdaki tabloda değişik nişastaların özellikleri belirtilmektedir.
Tablo 2. Değişik Nişastalarda jelatinizasyonun Sıcaklık ve Jelin Yapısı


Jelatinizasyonun Başladığı
Sıcaklık
Nişasta
% 5lik Çözelti
% 33.5 lik Çözelti

Yapı

Görünüş

Mısır
80.0
68. 9
Pelte
Opak
Amioka
73. 9
72.2
Yapışkan
Hafif Saydam
Tapioka
62.8
57.8
Yapışkan

Saydam
Sagu
73 9
71,1
Yumuşak Yapışkan
Hafif saydam
Patates
63,9
61,1
Yumuşak-Yapışkan
Saydam
Buğday
76 7
60,0
Yumuşak
Bulutlu
Pirinç
81,1
75,0
Çok Yumuşak
Bulutlu


Amioka mumlu mısırdan elde edilen bir nişasta türüdür. Ber*rak sıvı ve yapışkan bir jel verdiğinden mısır nişastasından farklıdır. Tahıl tadı daha az hissedilir Tapioka kasava köklerinden elde edilen bir nişasta türüdür. Pişmiş durumda berrak sıvı ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Dayanıklı ve tahıl tadı hissedilmeyen bir jel meydana gelir. Sagu nişastası sagu unundan rafine edilen doğal bir nişastadır, Pişmiş durumda yarı saydam dayanıklı bir jel verir.
Kıvamı artırıcı maddeler kıvamı arttırma güçlerine göre şu şekilde sıralanabilir;
Farina, ararot, mısır unu, topioka, yulaf unu, buğday nişastası, arpa unu, sagu buğday unu, diğer kullanı*lanlar ise bezelye unu, patates unu, pirinç unu'dur.
Bazı unlar lipaz enzimi içerirler. Yulaf unu yüksek oranda lipaz içeriğine sahip olması nedeniyle depolama lipolltik parçalanmaya. dolayısıyla sabunsu tatların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Çorba mikslerinde sadece unun doğal yağ içeriği de*ğil, mikse ilave edilen vağ da bu yolla etkilenmekte ve isten*meyen tatlar ortaya çıkmaktadır.
Soya unu çorba mikslerinde en çok kullanılan unlardandır. Yüksek oranda yağ ve fosfatid içeriğine sahip olması nedeniyle iyi bir emülgatördür. Soya protein unları veya izolatları çorba miksinin içeriğini yükseltir.

Soya buğday unun bileşimi;Bu§day Unu
Soya Unu
Nem
(%)
12,00
6.14
Kül
(%)
0.42
5.24
Yağ
(%)
1,00
20.71
1if
(%)
0.25
1.72
Protein
(%)
12.50
39.56
Karbonhidrat
(%)
73.83
26.63
Çorba mlkslerinde kullanılan diğer kıvam arttırıcılar hidrokolloidlerdir. Arap zamkı. tragasant sakızı, karaya sakızı. karragenanlar . agarlar ve karboksi metil selüloz, bu amaçla kulla*nılan başlıca hidrokolloidler kullanımları, çözünebilirlik, çözelti içindeki vizkozite. oluşturan jelin yapısı ve asitlere dayanıklılık gibi faktörlere bağlıdır. Diyabetik çorbalar için düşük kalorili hidrokolloidler sebze sakızları kullanılmalıdır.

4. Tad maddeleri :: Aromatik otlar, baharat ve çeşni veren maddelerin kullanımının ana amacı, hazır çorbaların tat ve aromasının geliştirilmesidir. Bunlar içinde en önemli olanları et tadı veren monosodyum glutamat ve 51 -Ribonükleotidlerdir. Monosodyum glutamat. L-glutamik asidin sodyum tuzudur. Konsantre çorbalarda kris*tal formu kullanılırken kuru corba mikslerinde toz hali karışıma en uygun şeklidir. Bütün işlem sıcaklıklarına dayanıklı bir bileşik olan monosodyum glutamat suda çok iyi çözünür (25oC'de 73.9 g/100 ml ve 60°C'de 114 g/100 ml ) Normal sıcaklıklarda depola*nabilir ve higroskobik değildir, %99,5 saflıkta satılan monosodyum galutamat diğer amino asitleri içermez, maksi-mum nem iceriği %0,2 dir.
Disodyum 5 1 -inosinat ve disodyum 51 guanilat maya nükleik asidinden üretilen karışımlardır. Et ve diğer ürünlerde bulunan fosfataz enziminin bu bileşiklerde ki fosfat bağlarını parçalaması nedeniyle kullanımları sınırlıdır ve ısıl işlemler sonrasında ilave edilir. Fosfataz enziminin etkisinin önlenmesi amacıyla 51 ribonükleotidler çoğunlukla sertleştirilmiş yağ ile kaplanmış şekilde satılmaktadır 51-ribonükleotidler monosodyum glutamat ile kullanıldıklarında sinergistik etki gösterirler. Bu iki madde karışımının kullanım oranı minimum % 0,001 – 0, 005 olmak üzere genellikle % 0,002 – 0,005 tir.
Protein hidrolizatları da çorba miksinin tadını geliştir*mekte kullanılmaktadır. Çoğunlukla hayvan ve bitki protein hidrolizatları karışık olarak mikslere ilave edilir.

5. Yağ1ar : Hazır çorbalarda tat ve aroma niteliklerinin Üstün olması nedeniyle çoğunlukla tavuk yağı kullanılır, Kullanılan bu yağ tavuk içi yağının 82,2- 100oC de 15 dakika tutulup satrifüj edildikten sonra sonra soğutulmasıyla elde edilmektedir. Kuru çorba miksine ilavesi son karıştırma aşamasında eritilmiş yağın püskürtülmesi ile olmaktadır. Taze tavuk yağının asit değeri % 0,05 'dir. Bu oranın % l ' in üzerine çıkması kullanımının uygun olmadığını gösterir.

6. Şeker : Seker, hazır çorbalarda besin değerini artırmak ve düşük pH.'a sahip çorbalarda asit tadını örtmek amacıyla kullanı*lan bir diğer katkı maddesidir. Kolay karıştırılabi1mesi için toz halinde kullanılır.
7. Süt ve Yumurta ürünleri : Kuru çorba mikslerinde yağsız süt tozu , krema tozu ve peynir altı suyu tozu kullanılırken konsantre çorbalar için, taze süt ve krema kullanılmaktadır.

Yumurta kullanımının en uygun şekilleri : kurutulmuş yumurta, kurutulmuş yumurta sarısı ve kurutulmuş yumurta albuminidir

--------------------------------------------------------------------------------

GhOstPrİnCe15.12.07, 19:13:26
2. Hazır Çorba Çeşitleri

Hazır çorbalar, üretim prosedürleri ve ambalajlanmaları göz önüne alınarak üç başlık altında toplanmaktadırlar . Bunlar:
1. Konsantre çorbalar.
2. Kuru çorba miksleri
3. Dondurulmuş çorbalardır.
2.1. Konsantre Çorbalar
Konsantre çorbaların içerikleri çok çeşitli olmasına karşın. ortak özellikleri; koyu kıvamlı olmaları ve konserve edilmiş olarak satılmalarıdır. Konsantre çorbaların üretimlerinde ilk aşama bileşime girecek et suyunun hazırlanmasıdır. “Stok" olarak isimlendirilen et suyu, et, kemik, çeşitli sebzeler, baharat, aromalı otlar ve diğer aroma ve tat maddelerinin ekstraktıdır.
Kemik stok'u kullanılan işletmelerde kemikler, et ve tavuk karkasları ile birlikte tel sepetlere konulup 2-4 tonluk tank*larda su içine daldırılırlar. Uygun bir basınç altında sıcaklık uygulaması ile et suyu elde edilir. Sebzeler ve diğer aroma bileşenlerinin katılması istenildiğinde ikinci bir pişirme işlemi yapılmalıdır. Kemik, et, sebze ve baharatlar uzaklaştırıldıktan sonra “stok” santrifüj seperatörlerden geçirilerek kaba partiküllerden temizlenir. Ufak çaplı uygulamalarda ise, klarifikasyon yumurta beyazı veya jelatin durultması ile sağlanır. Durultma 8 saat sûren bir işlemdir. Üç temel stok. vardır. Kızartıl*mış et tadı istenen çorbalar için kahverengi et stoku kullanılır. Beyaz et stoku dana, tavuk ve tavşan etlerinden hazırlanır. Sebze stokunda ise, yüksek oranda sebze kullanılmaktadır.
Stok içinde yağ olup olmaması çorba çeşidine göre değişmekle beraber, berrak tip çorbalarda yağsız stok kullanılmaktadır.
Aşağıda örnekte sığır eti stokunun bileşimi ve hazırlanması anlatılmaktadır.
Sığır eti stoku

Et ve kemikler 453 kg
Su 757 l
Parçalanmış soğan 9 kg
Havuç 22.5 kg
Parçalanmış kereviz yaprağı 11.4 kg
Taze maydanoz 3,6 kg
Karanfil 0,45 kg
Defne yaprağ 0.23 kg
Kekik 0.23 kg
Taze sarımsak 0.23 kg
Et ve kemikler tel sepet ile 757 L su içine daldırılarak 94 o C'de 8-10 saat pişirilirler. Pişirme sırasında üstte toplanan köpük sürekli temizlenmelidir. Sebzeler tel sepete konulduktan sonra defne yaprağa ve kekik, bez torba içinde ilave edilerek 1 saat daha pişirmeye devam edilir. Pişirme tamamlandığında hacim 757 L’ye tamamlanarak karıştırılmadan soğutma sağlanır. Stok sı*caklığı 20 o C'ye düşürüldüğünde sifonla üst kısım alınır ve 7,2 o C de depolanır. Mikrobiyel kontaminasyon olmaması için üst yağ tabakası bozulmamalıdır. Dışarıya alınan et ve sebzeler ise diğer çorbalarda kullanılmak üzere pulp haline getirilirler.
Konsantre çorbaların mikslerinin hazırlanmalarında buhar ceketli kazanlar kullanılır. Daha sonra verilecek örneklerde de görülebileceği gibi buğday unu ve mısır nişastası gibi kıvam arttırıcı maddeler dışındaki bileşenler bu kazanlarda karıştırılıp 94oC'ye kadar ısıtılmakta, kıvam arttırıcı maddeler su içinde çözündürülmüş olarak ilave edilmektedir. Bu şekilde hazırlanan karışım aynı sıcaklıkta 10 dakika pişirilir ve 82,2 oC'de konserve kutularına doldurulur. Sterilizasyon 121 o C'de çorba bileşimine bağlı olarak değişik sürelerde yapılmaktadır. Çorba çeşidine bağlı olarak farklı uygulamalar örnekler verilirken belirtile*cektir. Kremalı sebze çorbalarında sebzeler pişirilip pulp haline getirildikten sonra karışıma ilave edilirken. konsantre sebze çorbasında haşlanmış ve doğranmıs sebzeler ile makarna önceden kutulara doldurulmakta daha sonra üzerine miks ilave edilmektedir.

Kremalı, Ispanak.Çorbası

Tavuk stoku 132,5 L
Pişirilmiş ve pulp
haline getirilmiş ıspanak 132,5 L
Taze süt 132,5 L
Buğday –unu 6,8 kg
Mısır nişastası 0,9 kg
Tereyağ 9,1 kg
Tuz 7,3 kg
Monosodyum glutamat 1,2 kg
Bitki protein hidrolizatı 0,68 kg
Toz biber 0,12 kg
Soğan tozu 0,12 kg
Sarımsak tozu 3,5 gr

Konserve kutularına 300 gram bu miksten doldurulduğunda 121°C'de 35 dakika sterilizasyon uygulanır.
Kremalı Kereviz Çorbası Konsantresi

Sebzeli et stoku 125.0 L
Pişirilmiş ve pulp
haline getirilmiş kereviz sapı 125,0 L
Taze süt 125,0 L
Buğday unu 1,36 kg
Mısır nişastası 0,9 kg
Tuz 7,25 kg
Tereyağı 3,63 kg
Monosodyum glutamat 1,13 kg
Toz biber 0.23 kg
Bitki protein hidrolizatı 0,67 kg
Çorba içinde pulp haline getirilmiş kereviz sapları yerine, haşlanmış parça halinde kereviz saplarının olması istenildiğinde verilen miktarın % 25'i kullanılır. Her iki durumda da miks iyice karıştırılıp konserve kutularına sıcak dolum yapılır ve 121 oC'de 35 dakika sterilizasyon uygulanır.
Kremalı Tavuk Çorbası Konservesi

Tavuk eti stoku (berrak) 378,6 L
Pişirilmiş tavuk eti 18,2 kg
Havuç emilsüyonu 13,6 kg
Buğday unu 15,9 kg
Krema (% 30 yağlı) 9,0 kg

Kremalı Tavuk Çorbası Konservesi

Mısır nişastası 2,7 kg
Tuz 7,2 kg
Yağsız süt tozu 2,7 kg
Bitki protein hidrolizatı 0,68 kg
Soğan tozu 0,11 kg
Sarımsak tozu 3,5 g
öğütülmüş zardeçal 28,3 g
Toz biber 13,4 g
Kereviz sapı tozu 14,2 g

Konsantre hazırlanırken diğer maddeler karıştırılıp 94 OC'ye ısıtılırken un nişasta ve süt tozu 75 L stok içinde çözündürülüp karışıma ilave edilir. Tavuk eti 6,35 mm boyutlarında parçalara ayrılmış olmalıdır. Karışım konserve kutularına 82 oC'de doldurulduktan sonra 121o C'de 30 dakika sterilizasyon uygulanır.
Konsantre Sebze Çorbası

Çorba Miksi Sebze ve Makarna Karışımı (%}Sığır eti stoku 378,5 L
Patates nişastası 6,8 kg
Tuz 7.2 kg
Havuç emülsiyonu 3,6 kg
Monosodyum glutamat 1,13 kg
Bitki protein hidrolizatı 0,58 kg
Seker 0,45 kg

Bitkisel yağ 0,45 kg
Eritilmiş iç yağı 0,9 kg.
Pişirilmiş sığır eti 0,9 kg.
Sarımsak tozu 14,0 kg

Kızartılmış soğan 0,34 kg
Zerdeçal 28,0 gr
Toz biber 94,0 gr
Karamel 113,0 gr

Haşlanmış doğranmış havuç 27
Haşlanmış doğranmış patates 15
l gece suda bırakılmış lima fasulyesi 13
Kereviz yaprağı 1.2 cm uzun doğr. 8
0.6 cm uzun. doğranmış taze fasulye 6
Kıyılmış lahana 4
0.6 cm uzun. doğranmış şalgam 2
3 mm çapında makarna 10

Dolum sırasında kutuların yarısına kadar sebze ve makarna karışımı konarak üzerine 82 oC 'de çorba miksi ilave edilir. 121 oC 'de sterilizasyon suresi 45 dakikadır.2.2. Kuru Çorba Mlksleri

Kuru çorba mikslerinin hazırlanmasında çorba öreticileri tarafından yaygın olarak kullanılan iki yöntem vardır. Bunlardan ilki; hazırlanan miksin az miktarda su kullanılarak pişirilmesi, püre haline getirilip kurutulmasıdır. Sonuçta, üniform bir toz elde edilir. İkincisinde ise; kurutulmuş ürünler hazır çorba üreticisi tarafından karıştırılıp paketlenmektedir. Bu yöntemde yaklaşık aynı sürede pişebilecek bileşenler bir araya getiril*melidir . Aşağıda bu yöntemlere ait örnekler verilmektedir.
Sebze Çorbası

Yağsız et 145.15 kg
Yağ 25.0 kg
Patates 294.8 kg
Havuç 158.8 kg
Lahana 87.1 kg
Yulaf unu 19.5 kg
Maya ekstraktı 5.9 kg
Tuz 7.7 kg
Biber 0.28 kg

Etler orta büyüklükte kesilerek tat kazandırılması amacıyla kavrulur. Sebzeler dilimlenir ve küp seklinde kesilir. Diğer bileşenler de karıştırılarak kıvamlı bir çorba elde etmek üzere pişirilir. Palperden geçirilerek püre haline getirilir. Silindir kurutucularda kurutulur, öğütülür karıştırılarak paketlenir.
Kremalı Tavuk Çorbası

Kurutulmuş tavuk eti % 28.25
Yağsız süt tozu % 24.60
Tavuk yağı % 18.20
Tuz % 3.55
Monosodyum glutamat % 1.13
Soğan tozu %. 57
Bitkisel protein hidrolizatı % 0.55
Seker % 0.38
Biber % 0.04
Kereviz sapı tozu % 0.03
Bütün bu bileşenler karıştırılıp, karışımdan 91 g paketlere doldurulur. Her paket 473 ml su ile karıştırılıp çorba hazırlanır.
Bezelye Çorbası

Yeşil bezelye tozu % 77.0
Tuz % 6.0
Margarin % 4.0
Soğan tozu % 1.5
Et tadı veren maddeler % 3.0
Seker % 6.0
Monosodyum glutamat % 1.0
Baharat % 1.5
Çorba servise hazırlanırken 35 g karışım 227 ml su ile ka*rıştırılır.

Sebze Çorbası

Kurutulmuş Sebze Karışımı (%)

Nişasta
47,58
Soğan dilimleri
%
24 .23
Tuz
14,68
Küp seklinde havuçlar
%
22 .61
Hayvansal yağ
10,61
Küp seklinde kereviz
%
13,73
Et ekstraktı
9..44
Pul seklinde pırasa
%
9 .53
Monosodyum glutamat
8,61
Dilimlenmiş fasulye
%
8,08
Margarin
3.78
Pul seklinde domates
%
6,87
Bitkisel prt. hidrolizatı
3,70
Yeşil bezelye tozu
%
5,25
Baharat karışımı
1.60
Küp seklinde patates
%
4.85


Pul seklinde lahana
%
4.,04


Pul seklinde maydanoz
%
0.81


İlk karışımda 26.5 g kurutulmuş sebze karışımından 12.4 g alınarak ambalajlanır. Çorba hazırlanırken her ambalaj içeriği 3 fincan su ile karıştırılmalıdır.
Kuru çorba mikslerinde ürünün oksidasyondan korunması için. ambalaj içindaki hava vakumla alınmakta ve ambalajı inert gaz uygulanarak kapatılmaktadır. Ambalajın oksijen içeriği dolumdan en az 2 gün sonra % 20'yi geçmemelidir Çorba karışımına istenme*yen değişikliklerin önlenmesi amacıyla koruyucu maddeler de ilave edilir. Sitrik, asit. sebzelere kurutulmadan önce verilir. Kuru çorba, miksleri genellikle kraft kağıdı / alüminyum folyo / polietilen laminasyonundan oluşan poşetlere doldurulur.

2.3. Dondurulmuş Çorba Miksleri
Hazır çorbaların muhafaza yöntemlerinin en yeni ve en pahalı olanı bu yöntemdir. Bu yöntemle deniz ürünlerinin de çorba mikslerine katılması sağlanmakta ve depolama sırasında kalite korunabilmektedir. Dondurulacak çorbalar, konsantre çorbalara benzer şekilde hazırlanırlar. Diğer bir deyişle kutulara doldurma aşamasına ka*dar konsantre çorba üretim işlemleri yapılmakta ve daha sonra soğutularak kutulara doldurulan konsantre dondurulmakta ve –17,8 oC’ altındaki sıcaklıklarda depolanmaktadır.
Bu yöntemle daha iyi kaliteli çorbalar üretilmekle birlikte soğan ve sarımsak içeren çorbalarda depolama sırasında tat değişiklikleri görülür. Hazırlama sırasında Pişirme süresinin kısa tutulması hızlı soğutma ve dondurma. tat kayıplarını ve diğer istenmeyen değişimleri azaltır.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gıdalardaki en büyük sorun jelatin ve alkol Oktay SARI Helal Gıda 0 02-2009 02:35 AM
Kaşar peynirindeki sorun... AlgaReN Yardımlaşma 2 04-2009 10:29 PM
e buyrun hazır cevaplara Gülsel ŞEN Gıdacılar Kafe 0 22-2008 06:27 PM
Hazır Cevaplar Muhittin YILMAZ Gıdacılar Kafe 0 01-2008 06:56 PMŞu anda saat : 02:04 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.