Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Ödevler ve Tezler (http://www.gidacilar.net/odevler-ve-tezler.html)
-   -   Kolay Sorular Lutfen Yardım (http://www.gidacilar.net/odevler-ve-tezler/kolay-sorular-lutfen-yardim-2967.html)

clubdejavuy 04-2010 01:42 PM

Kolay Sorular Lutfen Yardım
 
Merhaba mutfak sanatları akademısıne yenı kayıt oldum 5 temmuz ıtıbarıyle derslerım baslıyor oryantasyon gununde odev vermıslerdı bazılarını ben buldum yalnız bazı sorular kolay gıbı gorunsede sanal ortamda bulmak benı yordu bugun 12,40 ıtıbarıyle sıtenızı kesfettım ve bana yardımcı olursunuz dusuncesıyle konu actım sızden rıcam sorularımı okuyup bıldıklerınızı benımle paylasmanız yarın a kadar bıtırmem gerekıyor sımdıden tesekkurler

1. -18 derecede herhangi bir yiyecek ne kadar muhafaza edilir?

2. standart bulasık yıkama yontemınde 3 bolmelı celık havuz kullanılır,bu bolmelerı ısımlendırınız

3. mutfak ıcınde kullanılacak dograma tahtaları capraz bulusmayı engellemek ıcın farklı renklerde olur. bu renklerı ve hangı amac ıcın kullanıldıklarını yazınız

4.capraz bulusma nedır?

5.Yield ne demek? neden onemlı

6.el yıkamayı gerektırecek 5 durum

7.standart el yıkamada su kac derece ve eller kac sanıye yıkanmalıdır?

yardımlarınızı beklıyorum

clubdejavuy 05-2010 01:19 AM

zaman kalmadı bır kısmını yaptım yalnız yıeld ı hala bulamadım artık yatma vaktı geldı sanırm sabah dersım var 13 kez goruntulenmıs bı cevap gelmesede ılgınız ıcın tesekkurler

Muhittin YILMAZ 05-2010 09:58 AM

Mikroorganizmaların bulundukları ortamdan bulaşma olmamış tüketime hazır gıdalara taşınması durumununa çapraz bulaşma deniyor örnek olarak siz ellerinizle mikroorganizma yükü yoğun olan bir bölgeye dokundunuz sonra ellerinizi yıkamadan oradaki mikropları işletmenizin peynir bölümüne bulaştırırsanız bu çapraz bulaşma olur.aynı tuvaletten çıkınca elleri yıkamamakta bir çapraz bulaşmaya zemin hazırlamaktır.

sanıyorum zamanınız kalmamış ama malum yaz günleri tüm meslektaslarımız tatilde yardımcı olamadığımız için kusura bakmayın

Can_ONEL 05-2010 03:57 PM

Tüm sorulara kesin bir yanıtım yok ama elimden geldiğince bir şeyler yazayım.

1- Her ürünün derin dondurucuda kalma süresi farklıdır. Şoklanmış şoklanmamış olması da bu durumu değiştirir. Etler 6 ay gibi dayanırken bazı sebzeler 3ay, 1 ay dayanır bunlar her gıda için farklıdır. Kullanılan şok yöntemleri de farklıdır.

2- Soruyu tam anlamadım ama kazan yıkama bölümünde ayaklı yıkama yerleri vardı bizde krom, ayaklı bir gövde üstünde krom ızgara gövdede bir gider vardı giderin önünde de süzgeç vardı. tamamen manuel bir sistem yalnız bu dediğim.

3-Çalıştığım yerde farklı renkte değildi ek-8 formunda da renkleri belirtilmemişti. Fakat işlem bölümleri ayrı olduğu için tahtalar kesinlikle yer değiştirmiyordu. Epoksi denilen 5cmlik levhalardı.

4- kontaminasyon(bulaşma) gıdaya direk bir başka yerden mikroorganizma bulaşmasıdır. Çapraz kontaminasyon ise prosese uğramış ürünün prosese uğramamış bir üründen bulaşı almasıdır. Yani bir kaba et doğradınız sonra eti kavurdunuz yemek için veya aktarmak için çiğ et doğranmış kaba kavrulmuş eti koyarsanız bu çapraz bulaşma olur. Yine aynı ıspanakları kıydığınız bıçakla haşlanmış ıspanağı tekrar doğrarsanız yine çapraz kontaminasyon olur. Bir de farklı mikrofloralara sahip ürünleri aynı elemanla temas ettirmek... Yani salata yapılacak olan havucu az önce çiğ et doğradığınız bıçakla kesmek gibi.

5- "Yield" bildiğim kadarıyla sonürün, hasılat demek ama belki teknik olarak gıda da farklıdır. Son ürün elbette tüketiciye ulaştığı için her bakımdan önemlidir. Hem şirket için mali bakımdan hem tüketici için güvenilirlik,kalite, memnuniyet açısından.

6- Bunu en kolay bir HACCP kitabından bulabilirsiniz. orda 20-25 madde vardır.
a) Lavabodan çıktıktan sonra.
b) Sigara içildikten sonra
c) İşleme başlamadan önce
d) İşlem bittikten sonra
e) Her hangi bir kimyasala dokunduktan sonra ve her ne zaman gerekirse.

7- Standartını bilmiyorum ama sanırım şahsi fikrim sıcak olarak 30-32 derece, en az 20-30 sn köpüklü kalacak şekilde. Soğukta da 15-20 dercelerde yine en az 30-45 sn köpüklü kalacak şekilde yıkanmalı. İyi durulanmalı.

Umarım yardımcı olur.

cceerreenn 14-2010 01:19 PM

pişirilmiş ve daha sonra tekrar ısıtılmış gıdalardaki boulma, ekşime nedenleri nelerdir??

Can_ONEL 14-2010 02:47 PM

Oda sıcaklığında uzun süre bekletilme en büyük neden yani yemek pişer, bekler soğur, iç sıcaklığı 36-35 derecelerde olur. Bu da sterilize olmadığı için kalan bakterilerin veya sporlarının yeniden aktive olmasına ve coşmasına sebebiyet verir. Başta laktik asit bakterileri(thermophilic bakteriler). Benim bildiğim bu yönde yanlışım eksiğim varsa üstatlar düzeltirse sevinirim.


Şu anda saat : 10:42 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.