Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Özel Tarifler (http://www.gidacilar.net/ozel-tarifler.html)
-   -   Özel Yemek Tarifleri (http://www.gidacilar.net/ozel-tarifler/ozel-yemek-tarifleri-162985.html)

televisyon 07-2017 03:55 AM

Özel Yemek Tarifleri
 
Bloglar, son yıllarda yemek kültürünün gelişmesinde ve yayılmasında çok önemli bir yere sahip kişisel internet sitelerdir. Toplum olarak yemeye olan ilgimiz malum. Börek, çörek, poğaça, kek, kurabiye, pasta, tatlı en sevdiğimiz şeyler. Hal böyle olunca birbirinden güzel resimlerle adım adım anlatılan tarifleri de oldukça ilgi çekiyor.
İnternet henüz bu kadar gelişmemişken, altın günlerinde hanımlar en güzel poğaçayı, kurabiyeyi yapmak için birbiri ile yarışırlardı. En beğenilen hamur işlerinin tarifleri elden ele dolaşırdı. Ve tarifi ilk kim yapmışsa tarif defterine genellikle onun adı ile yazılır, öyle tanınırdı: Fatma’nın peynirli poğaçası, Esra’nın tuzlu kurabiyesi, Zeynep’in çikolatalı pastası…
Güzel günlerdi o günler. Ama artık internet var ve merak ettiğimiz tüm tarifler parmaklarımızın ucunda. Tarif defterlerine yazılan isimler artık blog ismi oldu ve tarifler arama motorunda bu isimlerle aranır oldu. Defter demişken; tüm yemek sitelerinde ve bloglarında yer alan ”tarif defterim” uygulamaları ile tarif defterleri de artık nostaljik birer obje oldu desek yanlış olmaz.
İnternetteki yeniliklerden bahsediyorken, size yepyeni bir yemek tarifleri sitesinden ve onun özelliklerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere internette binlerce yemek sitesi bulunuyor ve bu sitelerin birçoğunda yer alan tarif resimleri, yemek malzemeleri, yemeğin hazırlanışı gibi özelliklerin hepsi neredeyse birbirinin aynı. Site tasarımları ve görselleri deseniz oldukça sıradan. Ama yeni keşfetmiş olduğum Yemek Kulubüm’ü bu sıradanlıktan uzak bir yemek sitesi olarak görüyorum. Tarifler denemiş, pratik ve kolay, içerikler özgün, kendine özel. Site tasarımı oldukça üst düzey ve başarılı. Site ziyaretçileri siteye ücretsiz üye olup kendi üye hesaplarında kolay yemek tarifleri paylaşabiliyorlar. Üyeler yükledikleri her bir tarife 10 adete kadar yapım aşaması resmi, isterlerse de youtube videolarını ekleyebiliyorlar.
Siteye üye olan kullanıcılar için yeni ve güzel bir özellik de üye hesaplarında kendilerine özel blog sayfalarının bulunması. Bu blog sayfalarında diledikleri gibi günlük yazar gibi yazılar yazıp bu yazılarını facebook, twitter, google plus gibi sosyal ağlarda paylaşabiliyorlar. Yani bir nevi kullanımı çok pratik bir blog. Hali hazırda blogu ya da web sitesi olan veya çeşitli sosyal ağlarda yemek tarifleri paylaşan kullanıcılar Yemek Kulübüm üye hesaplarından diğer blog ve ağlarına link vererek ziyaretçi sayısını arttırabiliyorlar.
Ve tüm bunlara ek olarak, üyeler ekledikleri yemek tarifleri, püf noktaları, kazandığı takipçi sayısı, tarifine gelen beğeni sayısı gibi kriterlerde sürekli olarak puan kazanıyorlar. Peki bu puanlar ne oluyor? Dönem dönem sitede düzenlenen yarışmalarda hediyeye dönüşüyor.
Yemek Kulübüm’de yapılan işlere bakınca daha pek çok yeniliğin ve özelliğin geleceğini tahmin ediyorum. İyi bir yemek tarifleri sitesi arıyorsanız Yemek Kulübüm’ü sizlere gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Siteye buradan ulaşabilirsiniz. www.yemekkulubum.com


Şu anda saat : 04:18 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.