Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Özel ve Hazır Gıdalar (http://www.gidacilar.net/ozel-ve-hazir-gidalar.html)
-   -   Tahin - Tahin Helvası (http://www.gidacilar.net/ozel-ve-hazir-gidalar/tahin-tahin-helvasi-1412.html)

Oktay SARI 13-2009 07:58 PM

Tahin - Tahin Helvası
 
TAHİN
Kabukları çıkarılmış susam danelerinin sıcak fırınlarda suyu uçurulduktan sonra değirmende ezilerek elde edilen koyu kıvamlı yağlı bir maddedir.
Yapılışı: Susamlar bir teknede suyla karıştırılır. Bu sırada susam içindeki kabuklar çürükler ve diğer yabancı maddeler suyun yüzeyine çıkarılır. bunlar kepçelerle alınır. Burada 1-2 gün su temasında bırakılan susam hafif kabarır ve kabukları ayrılmaya başlar. Buradan susam içinde su bulunan başka bir tekneye aktarılarak karıştırılır. Kabarmış susam üzerinden kabukları ayrılır. Bundan sonra içinde %11 NaCl bulunan başka bir tekneye alınır. Buradan susamların üzerinden kabuklar tamamen çıkıp teknenin dibine gider. Üst tarafta beyaz renkte ve kabarmış halde susam toplanır. Buradan da yeni bir tekneye konup tuzluluğu gidinceye dek 3-4 kez suyla yıkanır. Yıkanmış susam saçtan yapılmış tavalar yayılarak kavrulmamak ve yanmamak şartıyla yanlız nemini gidermek üzere sıcak fırınlara konulur. Ara sıra bir tahta parçasıyla karıştırılarak suyun uzaklaştırılması kolaylaştırılır. Fırından çıkarılan susamlar taş değirmenlerde ezilerek tahin elde edilir. Öğütmeden önce kurutma çok iyi yapılmalıdır. Aksi halde elde edilen tahin zamanla bozulabilir.

TAHİN HELVASI
Tahin helvası tahinin, şeker, sitrik asit veya tartarik asit ve çöğen suyuyla pişirilerek elde edilen bir üründür.
Yapılışı: Prensip olarak çöğen suyunun pişmiş şekerle karıştırılıp yeniden pişirildikten sonra tahin içene dökülüp yoğurmakla elde edilir.
Çöğen suyunun elde edilmesi: 15 gr kadar çöğen 3 kez her biri 150 lt su ile 20-25 kg kalıncaya kadar kaynatılır. 3 ekstrat birleştirilip yeniden kaynatılarak 20-25 kg çöğen suyu elde edilir.
25kg şeker ve 25 lt su kazanda karıştırılarak 15 dk aynatılır. Ocak söndürüldükten sonra içine 100 gr limon tozunu 200 gr sudaki çözeltiye dökülür. karışım buradan buharla ısıtılan 2. bir kazana gönderilir. Üzerine 1,5 litre çöğen suyu katılır 40 dk pişirilir. pişmiş şeker 25 kg tahin içine dökülerek ekmek hamuru gibi yoğurulup tahin helvası elde edilir.


Şu anda saat : 06:10 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.