Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Isıtma ve Soğutma Teknikleri > Pastörizasyon
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 04-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Sütün LTLT Yöntemiyle Pastörizasyonu

Ambalajlanmış sütün LTLT yöntemi ile pastörizasyonuİçme sütü olarak değerlendirilecek sütün, ısıl işlemden sonra, kalitesinin bozulmaması ve herhangi bir kontaminasyonun meydana gelmemesi için büyük bir çaba sarf etmek gerekir. Ancak ortam hava¬sından, ısıl işlemden sonra temas ettiği ekipman yüzeylerinden, ambalaj materyalinden ve personelin dikkatsizliğinden dolayı kontaminasyon riski fazladır, Özellikle sağım ve imalatın ilkel koşullarda yapıldığı yerlerde, sütün hijyenik kalitesini kontrol altında tutmak hemen hemen imkansızdır. Bu nedenden dolayı, hijyenik koşulları iyi olmayan işletme¬lerde sütün önce ambalajlanması ve sonra pastörizasyonu daha uygun bir yöntemdir.
a) Su Banyosunda Pastörizasyon
Küçük kapasiteli işletmelerde sütün plastik torbalara veya şişelere ambalajlandıktan sonra su banyosunda pastörize edilmeleri oldukça basit bir ısıl işlemdir.
Plastik Torbalardaki Sütün Pastörizasyonu: Bu amaçla, genel¬likle ****lden yapılmış su banyolarına su doldurulur. Eğer işletmede buhar mevcutsa, buhar boru veya bir hortum yardımıyla direkt olarak su içine verilmek suretiyle suyun ısınması sağlanır. Bazı su banyoları yüzeyi genişletilmiş spiral borularla çevrilmiş veya çift cidarlı olabilir. 3u durumda suyun ısıtılması ve sıcaklık kontrolü daha hassas bir şekilde yapılabilir. Küçük kapasiteli bir plastik torba ambalajlama makinasında süt torbalara doldurulup ağızları sızdırmayacak şekilde kapatıldıktan sonra su banyosu içine yerleştirilirler. Sonra suyun sıcak¬lığı pastörizasyon sıcaklığının 1-2°C üzerine yani 65-67°C'ye kadar artı¬rılır, bu sıcaklıkta 30 dakika kadar tutulduktan sonra soğutma işle¬mine geçilir. Pastörizasyon sırasında sıcak suyun karıştırılması gerekir. Soğutma işlemi aynı havuzda, sıcak suyu alıp yerine soğuk su ilave etmek suretiyle yapılabileceği gibi, torbalar ayrı bir soğuk su banyosuna da alınabilirler. Soğutulan torbaların hemen soğuk hava deposuna alınması gerekir. Plastik torba içindeki sütün sıcaklığının belirlenmesi imkansız olduğu İçin, ancak su banyosundaki suyun sıcaklık kontrolü yapılabilir. Isı transferinin tam olarak gerçekleşmesi için: plastik torbalar, su daha soğuk veya ılık iken su banyosuna alınırlar. Böylece ısınırken torba içindeki süt de aynı düzeyde ısınır. Eğer plastik torbalar daha önce pastörizasyon sıcaklığına ısıtılmış su içerisine konursa, sütün ısınması için belirli bir süre gerektiğinden, pastörizasyonu garanti altına almak amacıyla pastörizasyon süresinin birkaç dakika daha uzun tutulması gerekir.
Şişedeki Sütün Pastörizasyonu: Şişelere doldurulan ve ağızlan
Kapatılan sütler, nakledilirken kullanılacak kasalar içine konulduktan
sonra su banyosu içine yerleştirilirler. Böylece şişelerin dik durması
sağlanmıs olur. Pastörize süt şişelerinin ağızlan genellikle alüminyum
folyo ile kapatıldıkları ve ısıl işlem sırasında gevşeme olasılığı olduğu
için. ağız kısımları su dışında kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Aksi taktirde şişe içerisine su kaçabilir. Ancak su seviyesinin, mutlaka süt seviyesinin üzerinde olmasına dikkat edilmelidir. Eğer ısıtılmış su,'süt seviyesinin üzerine kadar çıkmazsa, üst kısımdaki süt yeterince ışınlamadığı için pastörizasyon tam anlamıyla gerçekleştirilemez. Pastörizasyon tamamlandıktan sonra şişeler mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde soğutulmalıdır. Su banyosundaki sıcak suyun çabucak boşaltılıp yerine soğuk suyun konulması için alt kısımda ayar¬lanabilir bir sifon bulunmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sıcaklığın şişe içerisine üniform şekilde yayılmasıdır. Bu amaçla şişelerden birinin içine veya içine su konulmuş sıcaklık kontrol şişesine özel bir termometre konulmak suretiyle şişe içerisindeki sütün sıcaklık derecesi kontrol edilebilir.
b) Buhar Dolaplarında PastörizasyonŞişelenmiş sütlerin buhar donanımlı dolaplarda pastörizasyonu mümkündür. Delikli dolap tabanının altında yer alan buhar boruları vasıtasıyla buhar doğrudan dolap içine verilmek suretiyle sütün ısınması sağlanır. Kondanse olan buhar, dolap altındaki bir tahliye borusu aracılığıyla dolaptan uzaklaştırılır. Şekil 13.21'de görülen buhar dolaplarında sıcaklık kontrolü için termometre, basınç kontrolü için manometre bulunur. Şişe içindeki sıcaklığın kontrol edilebilmesi amacıyla termometrenin sensoru dolaptaki sıcaklık kontrol şişesi içinde bulunur, fakat okuma kısmının dışarıdan yapılabilmesi için "uzun mesafe termometresi" kullanılması önerilir. Dolap İçinde hava ceplerinin, dolayısıyla soğuk bölgelerin meydana gelmesini önlemek için, buhar verildiği sırada hava musluğu yardımıyla dolap içindeki havanın çıkması ve dolabın buharla tamamen dolması sağlanır. Pastörizasyon sırasında hava mus¬luğunun kapatılması gerekir. Pastörizasyon sıcaklığına ulaşıldığında, pastörizasyon süresince sıcaklığın sabit kalacağı şekilde, dolap içine verilen buhar miktarı azaltılır. İşlem tamamlandığında buhar girişi kapatılır ve hava vanası açılır.
Şişeler ve içindeki süt sıcak olduğu için, pastörizasyon tamamla¬nır tamamlanmaz hemen dışarıya alınırsa, şişelerde kırılmalar olabilir. Bu nedenle dolap kapısı açıldıktan sonra bir süre beklenmesi ve sonra şişelerin dolap dışına alınması gerekir. Alüminyum folyo ile kapatılmış şişelerde pastörizasyon sonrasında bir vakum oluşur. Bu nedenle bu tip şişelerin pastörizasyon sonrasında, su püskürtülmek suretiyle soğutul¬ması tavsiye edilmez, çünkü oluşan vakum etkisi ile kapak aralığından şişe İçerisine su girebilir. Bu nedenle önce sıcaklığın 45°C civarına inmesi sağlanır ve ancak bundan sonra su şişeler üzerine püskürtülerek soğutma yapılır.


Kaynak:Süt Teknolojisi Prof Dr Mustafa METİN
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
su banyo boru, sagim sise metal, plastik pastorizasyon sterilizasyon, pastorizasyon sonrasi neden, personel torba isil, pastorizasyon sicakliklari, materyal ambalaj hava, ltltpastorizasyon, ltlt uht ambalaj, sut siseleme yontemi, ltlt pastorizasyon, hijyen kontaminasyon soguk, folyo sogutma isitma, buhar isil islem, sutun pastorizasyon sicakliklari


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 01:05 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.