Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Süt ve Süt Ürünleri Teknolojisi > Peynir Çeşitleri ve Üretim Teknolojisi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 23-2008   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 14-04-2008
Nerden: Akşehir/KONYA
Mesajlar: 529
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 571
Tecrübe Derecesi : AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
Exclamation Kaşar peyniri mi aldınız? Emin misiniz?

Kaşar peyniri mi aldınız? Emin misiniz?

Market raflarında süt ürünlerinin bulunduğu bölümler artık tüketicilerin kolay karar vermesine imkan tanımayacak kadar çok marka ve çeşit içeriyor. Ancak tüketicilerin tek şansları, ürünlerin fiyat ve etiket bilgilerini inceleyerek benzer ürünler arasında doğru seçimi yapmaya çalışmalarıdır. Çünkü ancak ürün etiket bilgilerinin doğru olması durumunda, talep ettiği özelliklerdeki gıda maddesine sahip olabilir. Aksi halde tüketirken fark etmese bile aldatılmış ve yanıltılmış bir tüketici durumuna düşecektir. Çünkü aynı tür gıda maddeleri bileşimi, markası, ambalajına ve satış stratejisine göre çok farklı fiyat etiketleri altında satışa sunulmakta ancak bu fiyatlarını hak edip etmediklerini bilmek her zaman mümkün olamamaktadır.

Gelişen üretim teknolojileri ürün çeşitliliğini hızla artırırken bazı durumlarda mevzuatta ortaya çıkan boşluklar bir süreliğine de olsa haksız rekabete ve tüketicilerin yanlış yönlendirilmesine veya bazen aldatılmasına neden olmaktadır. Son yıllarda ülkemize özellikle Avrupa'dan giriş yapan pek çok peynir çeşidi nedeni ile de peynirler sayıca artış gösteren ürün gruplarındandır. Yeni çeşitlerin tescili sırasında ürün tanımlaması ve isimlendirme bile sorun olmaktadır. Son 10 yıldır karmaşa yaşanan ürünlerden biride kaşar peyniridir. Gerek yerel gerekse ulusal marketlerin hemen hepsinde taze kaşar adı altında satılan ve üreticiler tarafından blok tip eritme peyniri olarak adlandırılan ürün grubu bulunmaktadır. Piyasaya çıktığı günden beri kaşar peyniri olarak adlandırılmış ve raflarda daha ucuza satılmış olan bu peynir çeşidi, pek çok tartışmalara ve haberlere konu olmuştur. Kaşar peynirinin tanımı 1995 yılında yayımlanmış olan TS 3272 No'lu Türk Standardında belirtilmiştir.

Bu standarda göre taze kaşar peyniri; "pastörize sütün imalat tekniğine göre işlenmesi ve gerektiğinde katkı maddeleri ilavesi sonucu elde edilen ve olgunlaşma işlemine tabi tutulmayan, taze olarak piyasaya arz edilen kendine özgü koku, renk, tat ve araması olan sert yapılı süt mamulü" olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımlamanın “pastörize sütün imalat tekniğine göre işlenmesi" kısmı bu konuda ipucu vermektedir. Yani kaşar peynirinin hammaddesi süt'tür, peynir değil. Eritme peynirinin standardı (TS2176) incelendiğinde sadece sürülebilir eritme peynirlerini kapsadığı anlaşılmaktadır.

Gelişen teknoloji, tüketicinin alım koşulları, rekabet ortamının hareketli olması, üretimde kullanılan eritme tuzlarını pazarlayan firmaların üretici firmalarda yapmış oldukları demonstrasyonlar gibi sonuçlar, avantajları ve dezavantajları bünyesinde arındıran bu peynirlere olan ilginin doğmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Bu üretim tekniğini ilk olarak kullanan birkaç büyük üretici birkaç yıl süreyle muazzam denebilecek karlar elde ettiler. Fakat daha sonra yavaş yavaş diğer tesisler de bu tür üretime başladığı için kârlılığı gittikçe azalmasına rağmen yine de her tesisin alternatif olarak ürün gamında bulundurmak istediği önemli peynir çeşitlerinden birisi olma özelliğini hala sürdürmektedir.

Peki, bu tür üretim neden bu kadar cazip ve tesisler neden bu kadar istekli. Yani kısacası diğer üretimlerden farkı ne ki tesisler mutlaka üretmek isterler. Bu sorulara cevap bulmak için ürüne ve bu tür üretim teknolojisine kısaca bakmak, biraz yorum yapmak yeterli. Eritme kazanlarında ve büyük çoğunlukla emülsüfiye edici (eritme) tuzları olan fosfat ve sitrat tuzları ilavesi ile üretilen bu peynirler fiziksel olarak taze kaşar peynirlerine inanılmaz derecede benzemektedir. Öyle ki, çoğu zaman üreticiler bile zor ayırt etmektedir. Yani satış reyonlarındaki ürünü tüketicilerin seçebilmesi, hatta konusunda eğitim almış resmi gıda denetçilerinin bile net olarak ayırması çok zordur. Kaldı ki çok tecrübeli bir denetçinin kaşar peyniri adı altında eritme peyniri satıldığını anlaması durumunda dahi elinde somut kanıtları olmadan işlem yapması imkânsızdır. Bu nedenle yıllarca bu peynirler piyasada "Taze Kaşar Peyniri" etiketi ile satışa sunulmuş olup bu durum azalmakla birlikte hala devam etmektedir.

Bu tür eritme peynirleri üretiminde hammadde olarak yeni üretilmiş taze peynirlerin(teleme) yanında önceden üretilmiş mamul halindeki peynir çeşitleri (kaşar peyniri, beyaz peynir, lor, krema vs.) kullanılabilmektedir. Yani üretim hatası olan, piyasadan dönen veya piyasadan çok uygun fiyata toplanan başkaca hiçbir şekilde değerlendirme imkanı bulunmayan peynir çeşitleri bu tür üretimde (belirli bir oranda) kullanılabilmekte ve bu da görünüşünden fark edilememektedir. Bu durum da herkesin tahmin edebileceği gibi büyük bir mali avantaj sağlamaktadır. Dahası da eritme kazanında eritme tuzları ve diğer katkılar eşliğinde ayarlanabilir mekanik karıştırma ve ısı uygulaması sayesinde süt proteinleri ve bitkisel yağlar hatta bazen soya proteini ve nişasta kullanımı bile mümkün olabilmektedir. Bu arada hemen, bu tür eritme peynirlerini gerçekten gereği gibi ve son derece kaliteli üreten birçok üreticilerimiz olduğunu, tat-aroma ve diğer özelliklerinden dolayı tüketicilerce çok beğenilen ve tercih edilen ürünler ürettiklerini belirtmekte fayda var.

Blok tip eritme peyniri sadece taze peynirden (teleme) üretilse yani hiç mamul veya iade ürün hammadde olarak kullanılmasa bile randıman olarak telemenin suda haşlanması ile üretilen klasik taze kaşar peynirine göre daha avantajlıdır, ı kg blok tip eritme peyniri için yaklaşık 9-10 kg süt gerekirken, haşlama ile üretilen kaşar peyniri için u kg süt gerekmektedir. Günde yüzlerce ton süt işleyen bir tesis için bu fark bile çok önemlidir.
Peynir üreticileri, peynir çeşitleri (iade peynirler, vs.) kullanılmadan, sadece taze telemeden az miktarda eritme tuzu ile eritme kazanında yaptıkları üretim teknolojisine "kuru haşlama" tabirini kullanmaktadır. Üretici firmalar bu tip peynirlerin etiket bilgilerinde ürün adı olarak "taze kaşarpeyniri", "eritme kaşar" veya "kuru haşlama kaşar" gibi tanımlarla "kaşar" kelimesini ürün adında mutlaka kullanmak istemektedirler. Ancak etiketindeki içindekiler bölümünde eritme tuzları, mamul peynirler, renklendirici vb. girdilerin yazılmaması kodekse aykırılık teşkil etmektedir.

"Kuru haşlama kaşar" veya "eritme kaşar" tanımlamaları da hatalı olup TDK sözlüğünde Haşlamak = “Suda kaynatarak pişirmek” olarak açıklamaktadır. Bu tip ürünler bazı araştırmacılar tarafından "kaşar benzeri ürün" olarak tanımlanmaktadır.

SonuçGeleneksel olarak üretilen ve ürün ismi ile tüketicisinde belli bir üretim teknolojisi çağrışımı yapan ürünlerin ve üretim teknolojilerinin net olarak belirtildiği ürün tebliğleri biran önce hazırlanmalıdır. Bu peynirlerin "Taze Kaşar Peyniri" adı altında etiketlenip içindekiler bölümünde eritme tuzları ve renklendiriciler veya varsa koruyuculardan bahsedilmemesi, hammadde olarak kullanılan mamul (iade veya hatalı vs.) peynirlerin bazı tesislerde yeterince kontrol edilmeden kullanılma ihtimali, büyük bir haksız rekabet yaratmakta ve tüketicilerin yanıltılmasına neden olmaktadır. Fiziksel olarak çok benzediği halde üretim girdileri ve maliyetleri açısından ciddi farklılıkları olan bu iki peynir çeşidinin uzun süredir haksız rekabete ve tüketicilerin aldatılmasına neden olması düşündürücüdür.

Blok tip eritme peynirlerinin kaşar peynirlerinden ayırt edilmesini sağlayacak analiz yöntemlerinin geliştirilmesi ve ülkemizde de uygulanması gerekmektedir. Aksi halde durumu bilimsel ve dökümante olarak ortaya koyup kanıtlamadan piyasa kontrolünü sağlamak çok zordur. Bu tip peynirlerin üretiminde hammadde olarak kullanılan peynirlerin genellikle satış yerlerinden dönen sorunlu peynirler olması nedeniyle eritme peynirlerinin mikotoksinler, renklendiriciler ve koruyucular yönünden incelenmesi gerekmektedir.

Tüm gıda maddelerinin eşit koşullarda denetimi ve incelenmesinde satış yerlerinden alınacak numunelerin önemi büyüktür. Farklı illerde üretilen aynı tip ürünlerin satış yeri raflarında yan yana bulunması nedeni ile satış yerlerinden alınan numunelerle yapılacak taramalar çok etkin olacaktır.

Kaynak :Antalya Tarım İl Müdürlüğü
Kontrol Şube Müdürlüğü
AlgaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-2008   #2
Moderator
 
umituluisik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 07-10-2008
Mesajlar: 284
Tecrübe Puanı: 15
Tecrübe Puanı: 75
Tecrübe Derecesi : umituluisik will become famous soon enough
umituluisik will become famous soon enough
Standart

Çok güzel bir noktaya parmak bastınız Mehmet Bey. Bende şu labne penyiri dedikleri peynirden bahsetmek istiyorum. Bilin bilmeyen vardır mutlaka ama o aslında peyni rdeğil yoğurt. Süzme yoğurt ile süt kremasının belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilen, yüksek yağ oranına sahip bir yoğurt çeşididir. Dolayısı ile, labne peyniri deyip tüketicinin yanılmasına neden olmaktansa, bence labne yoğurdu, yada ultra yağlı koyulaştırılmış yoğurt denmesi daha doğru olacaktır. Zaten dikkat ederseniz, labnelerin içindekiler bölümüne bazı üreticiler yoğurt mayası yazmış, bazılarıda peynir mayası yazmış. Peynir mayası yazanların doğruyu yazdıklarına inanmıyorum. Artık maalesef şu yaşadığımız dünyada hiç birşey göründüğü gibi değil.
__________________
ÜMİT ULUIŞIK
GIDA MÜHENDİSİ
umituluisik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2009   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 19-06-2009
Mesajlar: 8
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : assad is on a distinguished road
assad is on a distinguished road
Exclamation

süt ürünlerinde(beyaz,kaşar peyniri,yoğurt,vakum yoğurt,tereyağı)laboratuar ortamında yapmış olduğunuz rutin analizleri(asitlik,yağ,kurumadde,antibiyotik vs..) ve bitmiş ürünler için fiziksel,kimyasal ve mikrobiyolojik kontroller ile ilgili bilgi istiyorum.ilginize çok teşekkür ediyorum...
assad isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2009   #4
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Standart

Bir hafta önce aynı konuyu aynı yerde ben açtığımda kimsenin dikkatni çekmemişti veya konuyu benim açmamda kimsede bir merak uyandırmamıştı. Şimdi bakıyorum ki bini aşkın okunma sayısı ve konu hakkında yorumlar mevcut. Tabi bu durum bundan sonra paylaşım yapmamda negatif bir etki yaratacak. Eğer bir gıda teknikeri olarak ve normal bir üye olarak açtığım konular kimsenin dikkatini çekmeyecekse paylaşım yapmanın bir amacı kalmıyor. Elimden geldiğince paylaşım yapmaya çalışıyordum fakat bunun bir yararı olmadığını farkettim. Sitedeki yardımlaşma ve paylaşım belli kişiler üzerinden yürüyorsa bundan sonra bana sadece açılan konuları takip etmek kalıyor.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2009   #5
Moderator
 
Üyelik tarihi: 14-04-2008
Nerden: Akşehir/KONYA
Mesajlar: 529
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 571
Tecrübe Derecesi : AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
Standart

Alıntı:
oktay_sari_16´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir hafta önce aynı konuyu aynı yerde ben açtığımda kimsenin dikkatni çekmemişti veya konuyu benim açmamda kimsede bir merak uyandırmamıştı. Şimdi bakıyorum ki bini aşkın okunma sayısı ve konu hakkında yorumlar mevcut. Tabi bu durum bundan sonra paylaşım yapmamda negatif bir etki yaratacak. Eğer bir gıda teknikeri olarak ve normal bir üye olarak açtığım konular kimsenin dikkatini çekmeyecekse paylaşım yapmanın bir amacı kalmıyor. Elimden geldiğince paylaşım yapmaya çalışıyordum fakat bunun bir yararı olmadığını farkettim. Sitedeki yardımlaşma ve paylaşım belli kişiler üzerinden yürüyorsa bundan sonra bana sadece açılan konuları takip etmek kalıyor.
Oktay;bu bahsettiğin konunun açılım tarihine dikkat edersen baya bi eskidir.Bu nedenle dikkat çekmemiş ve yorum yazılmamış olabilir.Aksi taktirde senin paylaştığın konuları şahsen ben takip etmeye çalışıyorumve bir çok kişi tarafından da takip ediliyor.Son cümlendeki ifadeye üzüldüm.Bu sitede şahıs olayı öne çıkmaz.Herkesin paylaştığı konular bizler için önemlidir.Bunu unutma.Senin paylaşımlarını her zaman bekliyoruz.Paylaşımlarında eksiltme yapmaman gerektiğine inanıyorum.Çünkü paylaştığın tüm konular dikkat çekiyor.Ama sitede paylaşılan konular için yorum eksikliği var.buna katılıyorum.Bunu da zamanla aşacağız.Senden daha fazla konu hakkında paylaşım bekliyoruz
AlgaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2009   #6
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 19-06-2009
Mesajlar: 8
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : assad is on a distinguished road
assad is on a distinguished road
Exclamation

bana bu siteyi gıda muhendisi olan öğretim görevlisi öğretmenim önerdi yakın zamanda.burdan faydalanacağımı önermişti.evde internetim olmadığı için sürekli takip edemiyorum.lütfen bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.kısıtlı zamanım var.ve gıda ile ilgili bilgiler kolay bulunmuyor. ilginize tekrar teşekkür ediyorum.
assad isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2009   #7
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Değerli üyemiz oktay sarı,gıda mühendisi yada teknikeri sonucta hepimiz aynı geminin içerisindeyiz,yani bizim meslek gurubumuzda teknikerler ile mühendisler arasında bi fark yok siz zaten bizim aldığımız dersleri sıkıştırılmıs olarak alıyorsunuz burada bir üstünlük bizler gibi mütevazi insanlara yakışmaz doğrusu.

gel gelelim ikinci konuya aslında konu paylaşımı yapacak olan arkadaşların daha önce bu konu açılmıs mı açılmamıs mı diye bakmaları gerekiyor burada algaren arkadaşımız heralde senin açtığın konuyu görmemiş olacakki tekrardan açmış,geçen 10 gün içinde sitede bir durgunluk vardı yaz başlangıcı olduğu için heralde,o zaman senin konuyu kimse görmedi heralde bu haftada bir haraketlilik olunca konuda güzel bir konu olunca konu itibar gördü.

Ama sunuda bilmeni istiyorum doğruyu kimin paylaştığı önemli değil paylaşılıp paylaşılmadığı önemlidir.bunu problem etme gerçekten,problem yok kırgınlık yok hem algareni tanısan hiç öyle bir kişilik değil gayet mütevazi bir arkadaştır.

Birde forumumuzda moderatör başvurusu diye bir bölüm bile açmıyoruz çünkü siteye üye olan herkes kendi bölümünün moderatörü zaten.sitemizin amacı doğru bilgiyi insanlara ulaştırmak.gıda ile alakalı toplumu bilinçlendirmek bunu ister tekniker yapsın ister mühendis,ister normal üye ister moderatör yada admin farketmez.

bir çok tekniker arkadaş tanıyorum benim kazandığım paranın 3 katını kazanıyor,önemli olan mühendis yada tekniker olmak değil çalıştığın bölümde uzmanlasmak ve aranılan adam olabilmek.bende iyi biliyorum ki oktay sen kapasiteli bir arkadaşsın seni yakındanda tanıdığım için iyi biliyorum herşey daha güzel olacak....
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2009   #8
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Standart

Herkesten özür dilerim bir anlık duygusal tavırlarım yüzünden açılan konu başka taraflara gitti. Benim kimseyi kırmak veya siteyi kötülemek gibi bir amacım olamaz. Her şeyi geride bırakarak yararlı paylaşımlara devam.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2009   #9
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 19-06-2009
Mesajlar: 8
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : assad is on a distinguished road
assad is on a distinguished road
Standart

ozaman paylaşımlarınızı bekliyorum.teşekkürlerimi sunuyorum.gerçekten önemli olmasa bukadar yakınmazdım.ilginizi bekliyorum.iyi çalışmalar..
assad isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 09-2010   #10
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 15-01-2010
Mesajlar: 11
Tecrübe Puanı: 12
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : eyican54 is on a distinguished road
eyican54 is on a distinguished road
Standart

ben bizzat labne peynir diye üretilen peynirlerin içine iade peynir ve margarinlerin katıldığını gördüm ve o günden itibaren asla kullanmıyorum kullandırtmıyorum.
eyican54 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kaşar, Dil, Örgü v.b. ürünlerin AKIM ŞEMALARI umituluisik Peynir Çeşitleri ve Üretim Teknolojisi 62 24-2016 06:29 AM
Kaşar nihal kanat Yardımlaşma 31 02-2011 02:48 PM
plastik kaşar kalıbı imalatına başladık uğur doğan Peynir Çeşitleri ve Üretim Teknolojisi 4 08-2010 09:43 PM
beyaz penir ve kaşar peyniri Üretiminde HACCP uygulamaları Haydar Yardımlaşma 6 07-2010 12:38 AM
Kaşar Peynirinde ıso 22000 Haccpp Uygulamaları umituluisik ISO 22000 (HACCP) 5 06-2010 02:58 PMŞu anda saat : 09:43 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.