Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Şeker ve Şekerli Ürünler Teknolojisi > Şeker ve Şekerli Ürünler Teknolojisi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27-2008   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Post Pekmez Nedir?Kompozisyonu ve Faydaları

PEKMEZ NEDİR?

Pekmez üzüm, incir veya dutun ezilerek kaynatılması ile üretilen yoğun, tatlı bir şuruptur. Üzüm pekmezi için, ilk olarak taze veya kuru üzümden şıra elde edilmektedir. Tatlı pekmez elde edebilmek amacıyla şıranın asit miktarı, içinde kalsiyum karbonat bulunan (kül gibi) bir maddenin eklenmesi ile azaltılır. Durultma ve süzme işlemine tâbi tutulduktan sonra, şıra, alev üzerine konan açık kazanlarda pişirilir. Alev üzerinde, açık kazanda pişirme, şıradaki şekerin ısı tesiriyle karamelizasyonuna (şekerin yanmaya yakın bir kıvama gelmesi) sebep olduğundan, pekmezi sıcaklığı düşük olan vakumlu kazanlarda pişirme daha yaygın hâle gelmiştir.

PEKMEZİN BESİN İÇERİĞİ
Pekmez, yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkilozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir.

Pekmezin çok iyi kaynak olduğu besin öğelerinden biri de kromdur. Dokuların krom içeriği hamilelikte, malnütrisyonda ve yaşla büyük ölçüde azalmaktadır. Krom, glikoz toleransa faktörünün yapısında bulunur. Ve insülün kullanımı ile glikoz ****bolizmasını etkiler. Rafinasyon işlemi sonucunda gıdalardaki krom miktarının büyük ölçüde azaldığı göz önüne alınırsa pekmezdeki kromun önemi daha da belirginleşmektedir.

PEKMEZ VE MİNERAL MADDELER
Pekmezin diğer bir özelliği de birçok mineral madde ihtiva etmesidir. ‘Eser (iz) elementler’ olarak bilinen mineral maddelerin eksiklikleri durumunda bünyede çeşitli gelişme bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri, kanda oksijen taşınmasını sağlayan, hemoglobinin yapısında bulunan demir elementidir. (+2) değerli demir, insan kanında oksijen taşımada vazifeli molekül olan hemoglobinin yapımında kullanılmasının yanında, kemik iliğinde önemli bir düzenleyici faktör olarak da iş görür (Savunma hücreleri kemik iliğinden üretildiğinden, burada herhangi bir arıza varsa, bünye hastalıklara karşı savunmasız kalmaktadır).

Tablet hâlinde alınan (+3) değerli demirin, (+2) değerli demire çevrilebilmesi için vücutta ayrı bir işleme tâbi tutulması gerekir. C vitamini eksikliği gibi bazı durumlarda demirin bu dönüştürülme işlemi gerçekleşemez. Pekmezdeki demir ise, insan bünyesinin çok rahat bir şekilde kullanabildiği (+2) değerli demirdir. Ayrıca pekmez içinde bulunan ve indirgeyici tampon vazifesi gören asitler, demirin etrafını sararak (+2) değerli demir hâlinde muhafaza edilmesini sağlar. Sadece pekmezle beslenildiğinde bile günlük demir ihtiyacının % 35’i karşılanabilir.

Çinko elementi, karbonhidrat ve protein metobolizmasında ve nükleik asit sentezinde önemli rollere sahip kılınmıştır. Çinko DNA’daki bilginin okunmasında vazifeli transkripsiyon faktörleri olan proteinlerin yapısına katılır. Uzun süren çinko eksikliğinde transkripsiyon faktörleri fonksiyon göremediğinden, çocukta cinsî bozukluk, yetersiz gelişme ve iştah azalması görülmektedir. Pekmez çinko bakımından zengindir.

Fosfor; gençler, hamile ve emziren hanımlar için çok gerekli bir elementtir. Ayrıca fosforun kalsiyum ile yakın ilgisi ve kan hücrelerinde şekerin enerjiye çevrilme ****bolizmasında önemli vazifesi vardır. Böylece pekmezde bol miktarda bulunan glikoz ve fruktoz aynı gıda ile alınan fosforla kolaylıkla enerjiye çevrilebilmektedir. Ayrıca çocuğun kemik ve diş gelişmesinde kalsiyum ile fosforun arasındaki nispetin normalde 1,2-2 arasında olması gerekmektedir. Pekmezde bu değerler 2-2,7 arasında olup, istenen sınırlara çok yakındır.

Potasyum; sodyumla birlikte osmotik basınç ve pH dengesinin ayarlanmasında, kas kasılmasında, protein sentezinde ve hücre içi enzimlerin fonksiyonlarında önemli rol oynar. Günlük potasyum ihtiyacımızı karşılayacak miktar, pekmezde depolanmıştır. Bu gıda maddeleri, şeker hastalığı gibi hususi bir sakınca olmadığı müddetçe, tabletlere tercih edilmelidir. Kalb atışlarının düzenlenmesinde rol alan potasyum açısından da zengin olan pekmez, vücutta oluşan toksik maddelerin atılması ve alkali-asit dengesinin sağlanması için de kullanılabilir.

Magnezyum da potasyum gibi sıvı-elektrolit dengesinin ayarlanmasında vazifelendirilmiştir. Dolaşım ve sinir sisteminin düzenli çalışması için bu minerale ihtiyaç vardır. Kandaki magnezyum seviyesinin düşmesi durumunda, ağır sinir bozuklukları görülür.

Kalsiyumun sağlıklı büyüme ve gelişmede, dolaşım ve sinir sisteminde, kan pıhtılaşmasında ve kalb kaslarının normal çalışmasında önemli rolü vardır. Türkiye’de nüfusun yaklaşık % 15’i yeterince kalsiyum alamamaktadır. Kalsiyum eksikliği kemik ve diş hastalıklarına sebep olur. Günlük 50 g civarında pekmez tüketilmesi durumunda, vücudun ihtiyacı olan kalsiyum karşılanmaktadır. Kalsiyum; potasyum ve magnezyumla çalışır; pekmezde bu üç mineral birlikte bulunur.

PEKMEZ VE VİTAMİNLER
Pekmez bazı vitaminlerce zengindir. Ülkemizde her 100 aileden birinin yetersiz vitamin aldığı tespit edilmiştir. Sofralarımızda pekmez bulundurduğumuz takdirde, günlük vitamin ihtiyacımızın % 20’si karşılanabilecektir. Pekmezde tiamin ve pyridoxin (B6) vitaminleri yeterli miktarda mevcuttur. Pyridoxin (B6) kan hücrelerinin yapımında, sinir sistemi ve cilt sağlığında, vücuttaki yağ ve kolesterol miktarının kontrolünde vazifelidir. Günlük B6 vitamini ihtiyacının % 15’i pekmezle karşılanabilir.
Son zamanlarda büyük şehirlerde nüfusun büyük bir kısmı, pekmezin yerine diğer tatlandırıcıları tercih eder duruma gelmiştir. Değerli bir gıda maddesi olan ve gelişme dönemindeki çocukların daha sağlıklı bir yapıya kavuşmalarında önemli bir rolü olan pekmezi halkımıza hatırlatmakta büyük faydalar olacaktır.

PEKMEZİN FAYDALARI
Kış aylarında yaygın olarak tüketilen pekmez, demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri bakımından çok zengindir. Ayrıca, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği vardır. Özellikle gençler, hamile kadınlar
Pekmez hızla kana karışabilecek nitelikte bir gıda maddesi olduğundan acil enerji ihtiyacı için gerekli bir gıda maddesidir. İki yemek kaşığı (20 g) pekmez insan vücudu için çok değerli olan 2 mg demir, 80 mg kalsiyum ve 58 kcal enerjiyi içermektedir.
Pekmezdeki şekerin yüzde 80’i, glikoz ve fruktoz halinde olduğundan, bebeklerin beslenmesinde pekmez çok önemli bir role sahiptir. Anne sütü olmadığında hekim kontrolünde bebeklere pekmez verilebilir. Bebeklik çağında beyin çok hızlı geliştiği için enerjiye ihtiyacın oldukça fazla olduğunu, bebeğe yeterli glikoz verilmediği takdirde beyin gelişmesinde duraklama veya yetersizlik olabilir. Kana geçmesi çok kolay, beynin tek enerji kaynağı olan glikoz, pekmezde yeterince bulunmaktadır'
Pekmezin vitaminlerce de zengin olması nedeniyle , sofralarda pekmez bulundurulması halinde günlük vitamin ihtiyacının yüzde 20'si karşılanabilmektedir.
Tüketilen her 100 gram pekmezin, kalori olarak 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğerdir.
Pekmezde bulunan glikoz ve fruktoz, sindirim sisteminde parçalanmaya ihtiyaç duymaksızın kana basit difüzyon ile geçebilmektedir. Böylece vücut yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede enerji kazanmaktadır.''

PEKMEZ ÜRETİMİ İLE İLGİLİ PROBLEMLER
Çeşitli şekillerde çıkarılan şıra, pekmez toprağı ilavesinden sonra ısıtılmakta ve daha sonrada süzülerek kazanlarda açık alev üzerinde koyulaştırmaktadır. Bu yöntem ile elde edilen pekmez çok duru, rengi de çok esmerdir. Pekmezdeki esmer renk şıranın açık kazanda yüksek sıcakta kaynatılarak bilişiminde bulunan şekerlerin asitlerin ve diğer kimi maddelerin farklı tepkimelere girmesi sonucunda oluşmaktadır. Vakum ve açık kazan pekmezleri üzerinde yapılmış olan araştırmada; açık kazan yöntemi ile üretilen pekmezin rengi vakum yöntemi ile üretilen pekmezin rengine göre çok koyu, pH sı düşük,HMF niceliği ve asit içeriğinin çok yüksek, şıranın konsantrasyonu sırasında şırada bulunan şekerin bir kısmının yanması sonucunda toplam şeker niceliğinin de %12.56 oranında bir kayıp olduğu belirtilmiştir.

Pekmezin ekşilik veya tatlılığının belirlenmesi ise en önemli problemi oluşturmaktadır. TS 3297 üzüm pekmezi standardına göre ekşilik veya tatlılık pH değerine göre belirlenmektedir. Buna göre tatlı pekmezler pH değeri 5.00-6.00. ekşi pekmezin ise 3.5-5.00 arası olması gerektiği belirtilir.

Normal şartlarda pekmezin sakaroz içermemesi gerekmektedir. Ancak yapılan araştırmalar pekmezlerin %1,02 ile %32.37 arasında sakaroz içerdikleri belirtilmiştir.

Sonuç itibariyle, insan beslenmesi bakımından değerli bir gıda maddesi olan pekmez bir çok yerde eski primitif yöntemlere göre üretilmektedir. Üretim teknolojisi geliştiriler yaygınlaştırılması ve pekmez tüketimini unutmuş olan, özellikle büyük şehir merkezlerinde oturan, insan kitlelerine tekrar pekmez yeme alışkanlığının kazandırılması son derece önemlidir. Ayrıca insan sağlığı ve albenisi bakımından pekmezin vakum altında üretiminin yaygınlaştırılması gerekmektedir.

ÜZÜM PEKMEZİ
Vücuttaki kanı arttırır
Enerji verir
İştah açar
Hamilelikte ve bebek gelişiminde çok faydalıdır
Mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendirir
Damar sertliğine iyi gelir
Kan dolaşımını rahatlatır

DUT PEKMEZİ
Kan eksikliği bulunan hastalarda çok büyük faydalar sağlar.
Mide hastalıklarında özellikle, ülser hastalığına iyi gelir.
Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır.
Soğuğa karşı vücut direncini arttırıcı özelliğe sahiptir.
Sporcular için bir enerji deposudur.
Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcı olur.
Çocukların zeka gelişimine yardımcı olur.
Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında etkilidir.
Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da yaygın olarak kullanılır

KEÇİ BOYNUZU (HARNUP) PEKMEZİ
Kolestrolü düşürür ve tansiyonu dengeler
Kalbi takviye eder
Cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı özelliği kesinlik kazanmıştır.
Vücudu güçlendirip dinamize eder
Kansızlığa birebirdir
Dişleri besler Kemikleri güçlendirir
Bağırsakları çalıştırır
Çocuklar ve hamile bayanlar için faydalıdır
Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko içerir
Akciğer rahatsızlıklarında da kullanılır.

ANDIZ PEKMEZİAndız pekmezi ise bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı, akciğer, karaciğere faydalı bir pekmezdir. Bütün pekmez cinslerinde olduğu gibi kan yapıcıdır ve enerji verir.
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 02-2008   #2
Cml
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 01-11-2008
Mesajlar: 14
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Cml is on a distinguished road
Cml is on a distinguished road
Standart İdeal Pekmez

İdeal bir pekmez için standart varmıdır. briks, ph, Sakkaroz, fruktoz.. gibi parametrelerde. baldaki gibi bir karışım pekmezde de yapılabiliyormu?
Cml isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-2008   #3
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart

Alıntı:
Cml´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İdeal bir pekmez için standart varmıdır. briks, ph, Sakkaroz, fruktoz.. gibi parametrelerde. baldaki gibi bir karışım pekmezde de yapılabiliyormu?
Üzüm pekmezinin ticari glukoz, fruktoz ve benzeri şekerler ile seyreltilmesi ve/veya çoğaltılması yoluyla meyveli şekerli şurup, üzüm tatlısı ve üzüm pekmezi şurubu gibi isimlerle ürünler üretilemez.Bu ürünlerin üretimi yasaktır.
İdeal bir pekmez üretmek için standardımız vardır ve bu satndartlar şöyle olmalıdır.
.Pekmeze işlenecek hammaddenin çürümüş,kokuşmuş ve bozulmuş olmaması gerekmektedir.pekmezinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretilmeli, hazırlanma aşamasında, işlemesi , muhafazası, depolaması ve taşımasında ürünün özellikleri muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılmalıdır.

Üzüm pekmezinde ; demir, bakır, kurşun, arsenik ve çinko miktarları aşağıdaki şekilde olmalıdır;

Demir (Fe) (en çok mg/kg) 25
Bakır (Cu) (en çok mg/kg) 5
Arsenik (As) (en çok mg/kg) 0,2
Kurşun (Pb) (en çok mg/kg) 0,3
Çinko (Zn) (en çok mg/kg) 5

(kaynak kkgm)
ÜZÜM PEKMEZİNİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Sıvı Pekmez

Katı pekmezSuda çözünür katı madde (Brix °) (en az, %)

68

80Hidroksimetil furfural (HMF) (en çok, mg/kg)

75

100Toplam Kül (en çok, %)

2,5

3pH

tatlı pekmez içinekşi pekmez için

≤ 5.0 – 6.03.5 – 5.0 >

≤ 5.0 – 6.03.5 – 5.0 >Sakaroz (en çok, %)

1

1Fruktoz/Glukoz oranı

0,9 – 1,1

0,9 – 1,1Ticari Glukoz

BulunmamalıC13 (‰) binde

- 23,5’den daha negatif olmalı

- 23,5’den daha negatif olmalıOrganik Asitler

Fümarik asit

BulunmamalıOkzalik asit

Bulunmamalıİzobütirik asit

Bulunmamalı

(kaynak kkgm)

Alıntı:
Cml´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İdeal bir pekmez için standart varmıdır. briks, ph, Sakkaroz, fruktoz.. gibi parametrelerde. baldaki gibi bir karışım pekmezde de yapılabiliyormu?


Balda nasıl bir karışımdan söz ediyorsunuz?Balın ticari glikoz veya fuktoz ile karıştırılıp piyasaya arz edilmesiyse kast ettigğiniz bu kesinlikle yanlış ve yasak bir uygulamadır.

a) Bala gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere dışarıdan hiçbir madde katılamaz. Bal doğal bileşiminde bulunmayan organik ve/veya inorganik maddelerden ari olmalıdır. Fırıncılık balı dışında bal; bala ait olmayan yabancı tat ve kokuda, fermantasyonu başlamış, asitliği yapay olarak değiştirilmiş veya içerdiği doğal enzimleri parçalayacak ya da önemli düzeyde inaktive edecek şekilde ısıtılmış olmamalıdır.

Filtre edilmiş bal ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla yabancı organik veya inorganik maddelerin ayrılması sırasında kaçınılmaz olan kayıplar dışında balda (n) polen veya diğer bala özgü bileşenler uzaklaştırılamaz
Bala hiç bir katkı maddesi katılamaz
kaynak(kkgm)
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-2008   #4
Cml
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 01-11-2008
Mesajlar: 14
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Cml is on a distinguished road
Cml is on a distinguished road
Standart

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Brix: min 68-80 diyorsunuz; pekmez raf ömründe brix çok önemli katı madde oranı iyi ayarlanmış yada fazla kaynatılmış pekmezin köpürdüğünü biliyoruz. bu değerlerin 68-80 gibi çok geniş bir aralığa sahip olması başka amaçlarıda mı kapsıyor?
HMF değeri reçellerde çok düşük tutulmaya çalışılıyor (30-40mg/Kg) pekmezde 75-100 olması yüksek bir değer değilmi.
kül deyince pekmezde külü oluşturan bileşenler (inorganik ya da tuz) bellimidir? bazı satırlarda kayma var sanırım.
kkgm?

hep sorulara dönük oldu. ancak bunların cevabı lab sonuçlarını yorumlamak için çok önemli. teşekkür ederim
Cml isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-2008   #5
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

cml siz nerde çalışıyorsunuz kendinizi tanıtırsanız tanışma bölümüne daha yakından tanımış oluruz zira güzel sorular soruyorsunuz
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-2008   #6
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart

Alıntı:
Cml´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.
Estağfirullah arkadaşım,bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
Brix sıvı pekmezde min 68
katı pekmezde min 80 olması gerekir.Türk Gıda Kodeksi ;Üzüm Pekmezi Tebliğinde belirtilmiştir.(İncelemen için özel mesajla gönderdim sana.)

Reçellerde HMF Oluşumu ve ÖnemiMaillard reaksiyonuna bağlı olarak oluşan en önemli bileşiklerden biri HMF(Hidroksimetilfurfural)’dir. Meyve suyu, reçel, jele gibi ürünlerde HMF oluşumuna Maillard reaksiyonudışında asidik ortamda heksozların ısı etkisi ile dönüşümünün etkisiyle HMF oluşumu hızlandığından Reçel ve meyve suyu gibi ürünlere HMF daha düşük tutulur.

Uygunkoşullar altında yapılan ısıtma işlemiyle, gıdalar istenen duyusal ve besleyici özellikleri kazanmakla birlikte, ısıl işlemin gereğinden uzun veya yüksek sıcaklıklarda yapılması,bir yandan HMF oluşumunu hızlandırırken, diğer yandan da gıdanın bileşimini olumsuz yönde etkilemekte ve besin değerini düşürmektedir

Pekmezin ürün bileşimi ve konsantrasyonu göz önüne alındığında
sıvı pekmezde max 75 (mg/kg)
katı pekmezde max 100 (mg/kg) olarak Türk Gıda Kodeksinde belirlenmiştir.
Sıvı p.75 ve katı p.100 Hmf değerleri kabul edilebilir kabul edilebilir max değer.)fakat bu değerler aşıldığı takdirde gıdamız risk taşıyordur.

Pekmezde köpürme dediğini anlamdım???
Eğer ürün kükreme,ekşime diye tabir ettiğimiz şekilde oluyorsa;
ya pekmez yeterince kaynamamış ya dadepolama sırasında uygun sıcaklıkta muhafaza edilmemiştir.
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #7
Cml
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 01-11-2008
Mesajlar: 14
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Cml is on a distinguished road
Cml is on a distinguished road
Standart

Arkadaşlar Adana'da gıda sektöründe kimyagerim. formdaki paylaşım hoşuma gitti eminin herkesin ortaya koyduğu tecrübeleriyle bi çok yeni sentezlere imza atlıyordur. imzalar atıldıkça da birileri yeni kalemler uzatacaktır.
tamamen köy şartlarında doğal yolla üretilen pekmezlerin (emülgatör, koruyucu, katkı vs olmadan) raf ömrü zaman zaman endüstriyel olarak üretilen pekmezlerden daha uzun olduğunu idda edenler var. iddaasını doğrulayanlarda.. Takdire şayan. inci, brix68-80 aralığını verdi ancak 70 in üzerinde bahsetmiş olduğum köpürme söz konusu. köpürme, bu iki değişik yolla üretilen pekmezlerin arasındaki farkı açıklıyo.
ikinci bir konu şeker bileşenleri yaptığım bazı kontrollerde mono ve di sakkarit oranının birbirine eşit olduğunu gördüm(%48.5-%49,0) ancak bu şekerlerin ne olduğunu bilen varmı. bir üzüm pekmezinde disakkarit olarak ne bulunuyo. fruktozdan başka indirgenmiş şeker varmı?
Cml isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-2011   #8
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 04-04-2011
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : miray is on a distinguished road
miray is on a distinguished road
Standart

Arkadaşlar pekmüz üretim teknolojisi ile ilgili biitirme ödevi hazırlıyorum pekmez üretimiyle ilgili ayrıntılı bilgi verebilir yada kaynak önerebilirmisiniz
miray isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
pekmezin besin icerigi, pekmez ve vitaminler, pekmez nedir, keci boynuzu, harnup, dut pekmezi, andiz pekmezi, pekmezin faydalari, uzum pekmezi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Probiyotik Mikroorganizmaların Faydaları Gülsel ŞEN Sütteki Mikroorganizmalar 2 11-2009 09:31 PM
kestanenin faydaları Gülsel ŞEN Meyve Sebze Faydaları 3 20-2009 09:31 PM
Zeytinyağı Faydaları Muhittin YILMAZ Zeytin ve Zeytinyağı faydaları 1 17-2008 02:42 PM
baharatlar ve faydaları yağmur Baharatların Faydaları 0 17-2008 02:31 PM
Meyve sebze faydaları Muhittin YILMAZ Meyve Sebze Faydaları 0 05-2008 06:55 PMŞu anda saat : 01:01 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.