Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Sorumlu Yöneticilik (http://www.gidacilar.net/sorumlu-yoneticilik.html)
-   -   Işten çıkarılan Sorumlu Yöneticilerin Dikkat Etmesi Gereken Genel Hususlar (http://www.gidacilar.net/sorumlu-yoneticilik/isten-cikarilan-sorumlu-yoneticilerin-dikkat-etmesi-gereken-genel-hususlar-3039.html)

Oktay SARI 27-2010 12:17 AM

Işten çıkarılan Sorumlu Yöneticilerin Dikkat Etmesi Gereken Genel Hususlar
 
Öncelikli olarak hiçbir şekilde açığa imza atılmaması gerekmektedir. İmza atmak zorunda kalınırsa 'İş Kanunundan ve sözleşmeden kaynaklanan haklarım saklı kalmak kaydıyla' şeklinde ihtirazi kayıt bildirilmelidir.

Kendilerine herhangi bir ödeme yapılır ve ibraname imzalatılmaya çalışılırsa, genel ibraname dahi olsa, imza atmadan önce alacak türünü belirterek (ücret alacağıma ve/veya kıdem tazminatıma mahsuben) ........ TL aldım şeklinde mutlaka miktar belirtilmeli ve imza altına atılmalıdır. Kıdem tazminatına işletilen faiz daha yüksek olduğundan dolayı ücret alacakları varsa, öncelikli olarak o belirtilmelidir.

Kendilerine zimmetli herhangi bir malzeme vs. varsa, mutlaka tutanak karşılığında teslim edilmelidir. İşveren tutanak imzalamak istemezse ihtarname gönderilmesi uygun olacaktır. Bu ihtarnamede; 'Sorumlu Yöneticinin üzerine zimmetli malları teslim etmek istediği ancak, muhatap bulamadığı, ihtarnamenin tebliğinden itibaren 2 gün içinde zimmetli malların teslim alınmasını, aksi taktirde sorumluluk kabul edilmeyeceği’ belirtilmelidir. (Noter kanalıyla gönderilen ihtarnameler masraflı olduğundan, iadeli taahhütlü mektupla da ihtarname gönderilebilir, İadeli taahhütlü makbuzunda gönderinin türü kısmına ihtarname yazılmalı ve gönderilen yazının bir örneği saklanmalıdır.)

İşten çıkarılan Sorumlu Yöneticiler; Sözleşmede belirtilen ve Oda tarafından belirlenen ücretin altında ücret almaları halinde, çıkarıldıkları işletmeye bir ihtarname göndererek, geriye dönük olarak ücretlerin sözleşmedeki miktara tamamlanmasını, ücret farklarının ve İş Kanunundan kaynaklanan diğer tazminat ve alacaklarının belirleyecekleri bir süre içinde bildirdikleri hesap numarasına yatırılmasını (7 gün, 10 gün gibi) aksi takdirde yasal yollara başvuracaklarını belirtebilir, ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ekte sözleşme örneklerini sunarak, sigorta primlerinin eksik yatırılması nedeniyle şikâyette bulunabilirler.

Yeni yasa yürürlüğe girmeden, o yasayı gerekçe göstererek işten çıkaran işletmeler Tarım İl Müdürlüklerine ve Bakanlığa şikayet edilebilir. Yerlerine yeni sorumlu yönetici alınması halinde işe iade davaları açılabilir.

GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI

lives 30-2010 05:13 PM

Bilgiler için tşk..

zuleyhaakkaya 29-2010 12:15 AM

Oktay Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Konu ile ilgili bir sorum olacaktı. Bir firmada yaklaşık bir yıldır sorumlu yönetici olarak çalışmaktayım ve istifa etmek istiyorum. Maaşım sözleşmede belirtilen miktarın altında ödeniyor. İstifa ettiğim halde de geriye dönük olarak ücretlerin sözleşmedeki miktara tamamlanmasını taleb etmem yine mümkün müdür? Eğer mümkün ise nasıl bir yol izlemem gerekir.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.


Şu anda saat : 10:40 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.