Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar.Net GENEL > Sorumlu Yöneticilik
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 25-2010   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Exclamation Sorumlu Yöneticilik Uygulamasına Son Veriliyor!

BASINA VE KAMUOYUNA

22.02.2010

- KAYIT DIŞI GIDA ÜRETİMİNİN ÖNÜ AÇILIYOR!

- TÜKETİCİNİN GÜVENCESİ SORUMLU YÖNETİCİLİK UYGULAMASINA SON VERİLİYOR!

- GIDA DENETİMİ ÖZEL KİŞİ ve KURULUŞLARA DEVREDİLİYOR!


1995, özellikle 2004 yılından bu yana gıda güvenliği konusunda tüm yetkileri elinde bulunduran Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, geçen 15 yıllık süre içinde görev ve sorumluluklarını yerine getirememiştir. Kamuoyunun önüne gerek iç hukukumuza, gerekse AB kazanımlarına uygun bir mevzuat koyamamış, yeterli ve yetkin personel istihdam edememiş, alt yapı ve laboratuvar donanımını geliştirememiş, etkin denetimler gerçekleştirememiştir. Gıda güvenliğine ilişkin sorunlar yoğunlaşırken, kayıt dışı ya da merdiven altı gıda maddesi üretimi yapan işletmelerin sayısında gözle görülür bir artış olmuş, kayıt altında olan işletmeler bile yeterince denetlenememiştir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan, “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu” taslağı TBMM'ne gönderilmiştir. Yaklaşık iki yıldır kamuoyunda tartışılan taslağın, gıda maddelerinin üretimi, denetimi ve gıda güvenliğini sağlamaya yönelik bir çerçevede olması gerekirken, gıda güvenliğini dar kapsamda ele aldığı görülmektedir. Gıda Mühendisleri Odası olarak konuya ilişkin görüşümüzü kamuoyuyla daha önce paylaşmıştık. Ancak, taslak içeriğinden, Bakanlığın yapılan eleştirileri değerlendirmediği anlaşılmaktadır.

TÜKETİCİNİN GÜVENCESİ SORUMLU YÖNETİCİLİK UYGULAMASINA SON VERİLİYOR!

Gıda güvenliği sürecinin iyi yönetilemediği ve denetimlerin yetersiz olduğu ülkemizde, üretim yerlerinde oto kontrol işlevi gören sorumlu yöneticilik uygulamasına son verilmektedir. Gıda üretim yerlerinde teknik ve hijyenik koşulların sağlanmasında önemli rolü olan binlerce Gıda Mühendisi, taslağın yasalaşmasıyla birlikte, işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalacak, tüketici sağlığı tehlikeye girecektir.

GIDA DENETİMİ ÖZEL KİŞİ ve KURULUŞLARA DEVREDİLİYOR!

Ülkemizde son dönemde yaşanan GDO tartışması, gündemden düşmeyen at ve eşek eti, toplu gıda zehirlenmeleri vb. haberler, gıda denetim ve kontrolünün ivedilikle artırılması gerektiğini göstermektedir. Gıda güvenliğinin sağlanmasında, kamusal etkinliğin ne denli önemli olduğu bilinmelidir. Söz konusu taslağın yasalaşması sonucu, gıda üretim ve satış yerleri denetiminin özel kişi ve kuruluşlara devrinin önü açılmakta, Bakanlık işin kolayına kaçmaktadır.

Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ” taslağının TBMM’den bu şekilde geçmesi durumunda;

- Gıda ve yem güvenliği, bitki sağlığı, bitki koruma ürünleri, veteriner hizmetleri, hayvan refahı, veteriner sağlık ürünleri gibi ayrı ayrı ele alınması gereken konuların aynı yasa içinde yer alması, gıda güvenliğinin önemini azaltacak, uygulamalarda sorunlara neden olacaktır.

Örneğin, ev ve süs hayvanları ile hayvansal yan ürünler taslakta yer alırken, yeni ve fonksiyonel gıdalara ilişkin düzenlemelerin bulunmaması düşündürücüdür.

KAYIT DIŞI GIDA ÜRETİMİNİN ÖNÜ AÇILIYOR!

- Gıda güvenliği konusunda önemli işlevi olan sorumlu yöneticilik uygulamasına son verilmiş olacak, bu durumda, var olan gıda güvenliği sorunlarına yeni sorunlar eklenecek, dolayısıyla, halk sağlığı tehlikeye girecektir.

Sorumlu yöneticilik uygulaması ile gıda üretim yerlerinde gözle görülür düzelmeler olurken, üretim kalitesi yükselmiştir. Kayıt dışı ve merdiven altı üretimin önemli sorun olduğu ülkemizde, sorumlu yöneticiliğin kaldırılması kabul edilemez. Özellikle, küçük işletmelerin iyileştirilmesindeki rolü nedeniyle, sorumlu yöneticilik uygulaması, yürürlükte olan 5179 sayılı kanunda olduğu gibi korunmalıdır.

- 30 Beygir Gücünden (BG) düşük kapasite ya da 10 kişiden az personel çalıştıran işletmelerde teknik eleman çalıştırma zorunluluğunun kaldırılması, gıda güvenliğini ve tüketici sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Ülkemizde un ve unlu mamül başta olmak üzere, gıda üretimi gerçekleştiren işletmelerin yarısından çoğu kapasite olarak 30 BG’nün altındadır. Bu işletmelerin iyileştirilmesine ve kalitesinin artırılmasına ihtiyaç olduğu, zaman zaman medyaya yansıyan ve halk arasında “gıda terörü” olarak adlandırılan olumsuz görüntülerden de anlaşılmaktadır.

-Gıda maddelerinin üretiminde Bakanlık onaylı ve kayıtlı ayırımı yapılması, uygulamalarda karışıklıklara yol açacaktır.

Veteriner sağlık ürünleri ve bitki koruma ürünleri üreten işletmelerin kapasitesine bakılmaksızın, tümü Bakanlık onayı gerektirmekte ve sorumlu yöneticilik uygulaması zorunlu tutulmaktadır. Ancak, gıda maddesi üretim yerleri için onaylı-kayıtlı ayrımı yapılarak sorumlu yöneticilik uygulamasına son verilmektedir. Bu durum, taslak maddelerinin birbirleriyle çeliştiğinin, gıda üretimi ve güvenliğinin yeterince önemsenmediğinin göstergesidir. Gıda maddesi üreten işletmelere, tüketici sağlığı ve beslenmesi göz önüne alınarak onay alma zorunluluğu getirilmeli ve tümünde sorumlu teknik personel çalıştırılmalıdır.

15 YILDIR GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMAYAN BAKANLIK İŞİN KOLAYINA KAÇIYOR!

-Gıda üretimi yapan işletmelerin denetim ve kontrolünün özel kurum ve kuruluşlara devredilmesinin yolu açılmaktadır.

Gıda denetim ve kontrolü kamusal bir görev olup, özel kişi, kurum ve kuruluşlara kesinlikle devredilmemelidir. Gerek Anayasamızın ilgili maddeleri, gerekse AB regülasyonları buna izin vermemektedir.

Sonuç olarak;

Yasa taslağı geri çekilerek, AB mevzuatında olduğu gibi “ Gıda ve Yem ”, “ Bitki Sağlığı “ ve “ Veteriner Hizmetleri “ adı altında ayrı ayrı düzenlenmelidir. Yeni kurulacak olan Tarım ve Gıda Bakanlığı buna göre yapılandırılmalıdır.

Tüketici sağlığı ve gıda güvenliğinin sağlanması adına, Sorumlu Yöneticilik uygulaması sürdürülmeli, kayıt dışı ve merdiven altı gıda maddesi üretimi ivedilikle önlenmelidir.

Gıda denetimi özel kişi ve kuruluşlara devredilmemelidir.

Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB

Gıda Mühendisleri Odası
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2010   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 20-01-2010
Mesajlar: 7
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : imer is on a distinguished road
imer is on a distinguished road
Standart

türkiyede herşey bitti sorumlu yöneticilerin işine kaldı
imer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2010   #3
S Moderator
 
nurten kahraman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-11-2009
Yaş: 39
Mesajlar: 287
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Derecesi : nurten kahraman will become famous soon enoughnurten kahraman will become famous soon enough
nurten kahraman will become famous soon enoughnurten kahraman will become famous soon enough
Standart

aman ne guzel zaten bıdunya işsiz vardı bıde bız eklenırız onlara ben hala bu bakanlıklaırın ne yapmaya calıstıgını anlamıs degılım bundan sonrada anlayamıycam herhalde...
nurten kahraman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2010   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 20-01-2010
Mesajlar: 7
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : imer is on a distinguished road
imer is on a distinguished road
Standart

özelleşince sanki çok şeyin önüne geçicekler bu işin sadece kolayına kaçmak umarım bu yaptıklrının bi hata olduğunu anlarlar
imer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2010   #5
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 26-10-2009
Yaş: 34
Mesajlar: 131
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Can_ONEL is on a distinguished road
Can_ONEL is on a distinguished road
Standart

Bir bakıma kötü olacak ama belki iyi olabilir.

>Özel firmalar denetim için yine gıda mühendislerine/teknikerlere iş verebilir.
>Denetimlerin sayısı ve sıklığı artar.
>TÜV ün araç muayene ist. gibi olursa iş ciddiyeti artar.
>Şuan bakanlıklarda kpss ile işe giremeyen gıda mühendisleri bu kurumlarda iş bulabilir.
>Deneymsiz gıda mühendisleri/teknikerler kurnaz işverenlerce kandırlmaz dolandırılmaz veya ucuzca kullanılmaz. Bunlar yaşanıyor Türkiyede gerçekte sorumlu yöneticilik yapanların sayısı tahminimce çok azdır.

Bu dediklerim tabiki özelleştirmenin yapısına bağlı yani özel kurumlar da bu işi bazı sorumlu yöneticiliğin gereksiz olduğunu düşünen işverenler gibi başından savma yaparlarsa, rüşvet alır göz yumarlarsa vay toplumun haline.

Tam tersi olup da bakanlıkdan güzel bir iş çıkarırsa her ay düzenli denetimlerde kayıtlı yerlere denetim yapar, kaydı olmayanları kayıt altına alırsa bir çok şey değişir diye düşünüyorum. Sorumlu yönetici olarak özelde çalışıyorsunuz zaten, arkanızda duran, haklarınızı savunan başka bir özel kurumda çalışılırsa bence güzel olur.
Eğer bu kurumlar gıdamühendisi/teknikeri veya denetçi almayacaklarsa (ki alacaklarını düşünüyorum), o zaman çok kişi para kazanamaz.

Bu kanun ne zaman çıkacakmış yani ne zamandan itibaren sorumlu yöneticilik tamamen kalkıyor?
__________________
Can ÖNEL
Gıda Mühendisi
Can_ONEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2010   #6
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 20-01-2010
Mesajlar: 7
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : imer is on a distinguished road
imer is on a distinguished road
Standart

zamanı belli değil ama 22 şubatta açıklama yapılmış merak eden arkadaşlar gıda mühendisleri odasından öğrenebilirler
imer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2010   #7
Member
 
Üyelik tarihi: 16-11-2009
Mesajlar: 56
Tecrübe Puanı: 12
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Harun YILMAZER is on a distinguished road
Harun YILMAZER is on a distinguished road
Standart

önemli olan sorumlu yöneticiliği kaldırmak değil kaldırdıktan sonraki uygulamalar olsa gerek.bence kalkması uygun olacak en azından bu sistemden daha iyi olacağını düşünüyorum kötüsünü ise düşünmek bile istemiyorum
Harun YILMAZER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-2010   #8
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 15-01-2010
Mesajlar: 11
Tecrübe Puanı: 12
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : eyican54 is on a distinguished road
eyican54 is on a distinguished road
Standart

aman ne güzell.. zaten herşey mükemmeldi bu da kaymağı oldu..
eyican54 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2010   #9
Junior Member
 
bağdagül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-11-2009
Mesajlar: 6
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : bağdagül is on a distinguished road
bağdagül is on a distinguished road
Standart

zaten iş bulmakta zorlanıyoruz buda olursa tam olr yani düzeltmeye çalışırken bır yandanda yıkılıyor sıstem...
bağdagül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 06-2010   #10
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 15-11-2008
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : dursun081 is on a distinguished road
dursun081 is on a distinguished road
Standart

arkadaş her şeyin sorununu hallettiniz bi bu sorumlu yönetici kalmıştı zaten bizi işsizliğe mahkum edenler utansn... allah bildigi gibi yapsın
dursun081 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sorumlu Yöneticilik Oktay SARI Anketler 6 22-2021 12:51 AM
Sorumlu yöneticilik deneyimleriniz mim-sin Sorumlu Yöneticilik 25 06-2021 01:06 AM
50 Soruda Sorumlu Yöneticilik Oktay SARI Sorumlu Yöneticilik 19 06-2021 12:42 AM
Sorumlu Yöneticilik Tartışması umituluisik Sorumlu Yöneticilik 42 06-2021 12:32 AM
Sorumlu Yöneticilik kalkmalımı ? Oktay SARI Sorumlu Yöneticilik 4 06-2021 12:31 AMŞu anda saat : 11:03 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.