Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Sorumlu Yöneticilik (http://www.gidacilar.net/sorumlu-yoneticilik.html)
-   -   Sorunlu Zorunlu Yöneticilik (http://www.gidacilar.net/sorumlu-yoneticilik/sorunlu-zorunlu-yoneticilik-2295.html)

Oktay SARI 01-2009 02:06 AM

Sorunlu Zorunlu Yöneticilik
 
Alıntı

Gıda İşletmelerinin büyük bir kısmı Mühendis değil sorumlu yönetici istihdam ediyor (görünüyor) Hayır öyle değil şöyle yani hepimizin bildiği gibi sorumlu yönetici için diploma kiralıyor, küçük çaplı işletmelerde bir sorumlu yöneticinin beş işletmeye baka bilmesi de bu işe çanak tutan ayrı bir yön . Yıllarını harcayarak bir konuda eğitim almış insanların sonunda diplomalarını kiraya vererek belkide hiç gitmedikleri neyin nasıl üretildiğinden dahi haberdar olmadıkları işletmelere diplomalarını kiralamaları ve adet yeri bulsun tarzında birkaç evraka imza atmaları dolayısı ile işletmecilerce fazlalık ve ekonomik yük olarak görülmeleri, gölge etme başka istemez tarzı yaklaşımlara maruz kalmaları Mühendis olmuş bir insan için büyük talihsizlik.

Bir yönü ile teknik ihtiyaç diger bir yönü ile istihdam yaratmış olmak mantığı ile çıkarılmış mevzuat ve neticesinde olanlar bu .

Bir dönem özellikle üyesi çok bulunan meslek kuruluşlarının baskısı ile işletme sahibinin kendi işyerinde Tarım İl Müdürlüklerinden aldığı birkaç saatlik egitim ile en az iki yıllık lisans mezunlarına denk tutulmalarıda ayrı bir konu ve yanlış. Yanlış diyorum çünkü en az önlisans mezunu bir teknikerin aldığı eğitim nerede ustanın kendi işyerinde yıllarca üretmiş olduğu ürünü artık gözü kapalı üretecek kadar olması nerde , bir kere ikisi farklı şey bir insan 10 yıllık ustada olsa 20 yıllık da olsa 50 yıllıkda olsa eger egitimini almamış ise hijyen konusunda ki bilğisi düşüncesi ve saglığın korunmasına yönelik alacağı önlemler hiçbir zaman egitim almış bir tekniker kadar dahi olamaz. Bu nedenle hiçbir zaman en iyi usta en kötü mühendis kadar bilemez ama ortada adamın yıllarca üretmiş olduğu bir ürün varsa söz konusu olanda bu ürünün prosesi ise tabiki ustanın burda önceliği vardır ama bu onu mühendis yapmaya yetmez.

Sorumlu yöneticilik uygulamasının iyi yönleri var tabiki. Artan eleman sayısı ve daralan iş imkanları ve ekonomik nedenlerle her geçen gün iş bulmak iki kat daha zorlaşırken sorumlu yöneticilik uygulamasının bir çok mühendis ve tekniker arkadaşımızın imdadına yetiştiğini belirtmek gerek bunu elbette eleştirmiyorum olması gereken bir şey ama olmaması gereken şey ne derseniz meramım zaten onu anlatmak.

Sorumlu yöneticilik uygulamasının bir çok işletmecinin gözünde fuzuli ve sadece ekonomik bir yükten ibaret oldugunu belirtmekle birlikte ki işte olmaması gereken şeylerden biride budur. Uygulamalardaki sorunlardan biraz söz edecek olursak . Bir kere beş işletmeye bir mühendis bakması uygulamanın etkinliğini ortadan kaldıran en önemli etmenlerden yani bir mühendis beş işletme . İşletme sayısı fazla.

Sorumlu yönetcilik uygulamasının etkinliğini artırmanın en önemli yolu sorumlu yöneticilerin üretime dahil edilmelerinin saglanmasıdır zaten bir mühendis yada tekniker içinde amaç bu olmalıdır .

Sorumlu yönetciliğini yaptıgınız işletmede üretime ne kadar hakim olabilir işin ne kadar içinde yer alabilirseniz bir süre sonra oranın bir parçası olmakla birlikte bir ürün prosesinde de kendinizi yetiştirmiş olursunuz zaten bu yetişmişlik mevzusu tüm iş görüşmnelerinde önemli bir artı dır . Herkes bilir. Ayrıca sorumlu yöneticilik teki amaç orada üretilen ürünün gerçekten teknik hijyenik şartlara uygun olarak üretilmesi ve üretim esnasında hijyen kriterlerine uyulmasının saglanması ise söz konusu işletmede adı geçen sorumlu yöneticinin sözleşmede belirtilen tarih ve saatte işin başında olması saglanmalı hatta denetim kontrol ekiplerince üretime dahil oldugu görülüp teyid edilmelidir.

Uygulamalardaki Sorunlar.

Sorumlu yöneticilerin pekçoğu işletmede fili olarak hiç görev almıyor. Üretilen ürün ve üretim tekniklerinden habersiz.

Bazı işletmeler sorumlu yönetciyi üretime dahil etmeyi özellikle red ediyorlar.

Sözleşme ve yapılan işlerin hepsi sanki resmi makamları resmen kandırmaktan ibaret.

Sorumlu yönetcilik uygulaması istihdamı arttırmaya yönelik olamaz çünkü sorumlu yöneticiler kayıt dışı da çalıştırılabiliniyor.

Sorumlu Yöneticilik Yapan Meslekdaşlara Tavsiyeler.

Sözleşme şartlarınıza dikkat ediniz.

Şözleşmeyi takip eden hafta içinde skk resmi sitesinden sigorta piriminizin yatıp yatmadığını kontrol ediniz .

Beş işletmeye bakıyorsanız ayda altı gün herbir işyeri sizi sigortalı göstermek zorundadır.

Sözleşmenizi fesh etti iseniz bunu mutlaka İl Tarım Müdürlüklerine bildiriniz.

Meslek odalarında almış oldugunuz Sorumlu yöneticilik belgesi haklarınız savunulabilmesi için önemlidir her yıl mutlaka vize ettiriniz.

İhtiyacım yok ama maksat diplomam boş kalmasın zihniyeti ile piyasa şartlarının çok altında ücret karşılığı sözleşme yaparak diğer meslekdaşlarınızı da zor durumda bırakmayınız. İhtiyacınız yoksa sorumlu yöneticilik yapmayınız olsun bitsin.

Sözleşme şartları ve fiyat konusunda mutlaka meslek odanızın temsilcilerinden fikir alınız.

Şu anda sorumlu yönetici sözleşmesinin kullanıldığı en önemli kurum Tarım İl Müdürlükleridir bu nedenle sözleşme yaptıgınızda yada sözleşmenizi iptal ettiğinizde mutlaka Tarım İl Müdürlüklerinda Koruma Kontrol Şubesine giderek dilekce ile bilgi veriniz.

BOZEMİNE 02-2009 12:17 AM

ben 5 yıl üretim müdürü olarak çalıştığım işletmede 3 yıl sorumlu yöneticilik yaptım,sorumlu yönetici belgesini alırken sözleşmede odanın belirlediği ücreti belirtmek zorundasınız ama ne yazıki işveren onu hiç bir zaman vermiyor.....sizde işinizden olmamak için sözleşmeyi şart koşamıyorsunuz:(

zeki 02-2009 05:56 PM

ücret konusu
 
merhaba 8 aydır bir fırında çalışıyorum 5 yıllık sözleşmem var iptal olmadı ve hiçbir ücret ödenmedi oaramı nasıl tahsil edebilirim.teşekkürler

BOZEMİNE 02-2009 06:38 PM

sözleşme de tek taraflı fesih ifadesi varsa sözleşmeyi imzaladığınız notere gidip tek taraflı fesh edebilirsin,eğer karşılıklı fesih gerekli ise işverenle beraber feshetmen gerekir.Parana gelince anlaşma yoluyla almaya bak yoksa mahkeme yoluyla biraz sıkıntılı olur diye düşünüyorum

Oktay SARI 02-2009 08:48 PM

Ülkemizde sorumlu yöneticilik bu kadar sorunlu iken 5 yıllık sözleşme ufak işletmeler için bence fazla. Her an sorun yaşanılabileceğini düşünerek sözleşmler çok dikkatli hazırlanması gerekli. Özellikle mağdur olan bizler olacağımız için emine hanımın dediği gibi olumsuz şartlara göre sözleşmlere tek taraflı fes ifadesi konulması çok uygun olacaktır.

Asıl konuya gelirsek tahminimce aranızdaki anlaşmada belirlenen miktar düşüktür. Bunu göz önüne alarak yorum yaparsak; Mahkeme masrafları alacağınız miktardan fazla olacağı için uğraşmanızın mahkemeyi kazanmış olmaktan başka bir anlamı kalmaz.

( Ücreti ödenmeyen sorumlu yönetici ne yapmalıdır?

Aylık ücretin bir ay yatırılmaması halinde sorumlu yönetici bunu gerekçe göstererek sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh edebilir ve bu durumda sözleşme süresi boyunca ödenecek ücretler muaceliyet kespeder. Sorumlu yönetici icra organları aracılığı ile alacaklarının takibini yapar.
)

Ayrıntılı yorumu deneyimli yöneticiler yapabilir.


Şu anda saat : 10:59 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.