Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar.Net GENEL > Sorumlu Yöneticilik
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 15-2009   #1
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-02-2009
Mesajlar: 10
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : petsiye is on a distinguished road
petsiye is on a distinguished road
Standart Yol Gösterecek Kimse Yok Mu Arkadaşlar ????

14.10.2009


VALİLİK MAKAMI’ NA
.........,

Harran Üniversitesi / Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu / Gıda Teknolojisi Bölümü’ nden 1997 yılında “ GIDA TEKNİKERİ ” Ünvanı ile Mezun olmuş bulunmaktayım.

Ek-1’ de, Nitelikleri belirtilen işyerinde Türk Gıda Kodeksi’ nin 5179 sayılı “ Gıda ve Gıda ile Temas eden Madde ve Malzemeleri Üreten İş Yerlerinin Çalışma İzni ve Gıda Sicili ve Üretim İşlemleri ile Sorumlu Yönetici İstihdamı Hakkında Yönetmelik ” ( EK-2 ) gereği 1 yıl Süreli veya Süresiz olarak, Tam Zamanlı yada Yarı Zamanlı şekilde “ SORUMLU YÖNETİCİLİK SÖZLEŞMESİ ” yapmak istiyorum.

Konu ile ilgili başvurumu Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü DÜZCE şubesine yapmış bulunmaktayım.Yapmış olduğum başvuru Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü DÜZCE şubesi tarafından onaylanmamış ve geri çevrilmiştir. Gerekçe olarak ise, EK-1’ de Nitelikleri belirtilen işyerinde, EK-2’ de sunulan Yönetmelik gereği “ Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi,…..” gibi 4 yıllık eğitim veren Fakülte Mezunlarının “ TAM ZAMANLI ” olarak ( Haftanın 5 iş günü ) görev alabileceği, ve “ GIDA TEKNİKERİ ” olarak şahsımın işveren ile Tam Zamanlı yada Yarı Zamanlı olarak“ SORUMLU YÖNETİCİLİK SÖZLEŞMESİ” imzalayamayacağım belirtilmiştir. EK-2’ de sunulan İlgili Yönetmelik gereği, EK-1’ de nitelikleri belirtilen işletmede GIDA TEKNİKERİ Ünvanı ile şahsımın Tam Zamanlı Yada Yarı Zamanlı olarak SORUMLU YÖNETİCİLİK yapamayacağım açıkça görülüyor olmasından dolayı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ nün başvurumu Red etme gerekçesi son derece normal olarak görülmektedir.

Fakat olaya sözkonusu olan işletmenin Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü DÜZCE şubesindeki Üretim İzin Belgesi nin bulunduğu dosya incelendiğinde olayın vahameti açıkça görülmektedir. İlgili dosyada Firmanın 2007 yılında Sorumlu Yöneticilik sözleşmesini imzaladığı Kişinin “ GIDA TEKNİKERİ ” olduğu, yine bu kişi ile 2009 yılı Şubat ayında ikinci bir sözleşme imzalandığı, bu sözleşmenin de “YARI ZAMANLI” ( Haftanın 3 iş günü ) olacak şekilde düzenlenerek Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından onaylanarak dosyaya konulduğu görülmüştür. Olayın daha da vahimi, Yine GIDA TEKNİKERİ olan bu meslektaşımın Düzce Bölgemizde yer alan bir başka firma ile YARI ZAMANLI olarak SORUMLU YÖNETİCİLİK SÖZLEŞMESİ bulunduğu ve bu sözleşmenin de yine Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü DÜZCE şubesi tarafından onaylanarak buna müsaade edildiği görülmektedir.

Burada “Kişiye Özel” bir uygulamanın Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Düzce Şubesi tarafından uygulandığı, olmaması gereken bir uygulamanın şahsımı ve diğer meslektaşlarımın hakkı yenerek Uygulamaya konulduğu açıkça görülmektedir.

Meslektaşlarım ve Şahsım adına bu konudaki haksız uygulama karşısındaki mağduriyetimin giderilmesini, haksız uygulamaya müsaade eden görevli yada görevlilerin incelemeye alınarak gerekli yasal uygulamanın gerçekleştirilmesi önemle arz ederim.

Şener KAZAN
GIDA TEKNİKERİ


EK- 1 ;

İşyerinin Ticari Adı : .................................... Hizmetleri Ltd. şti.

İşyerinin Üretim Niteliği : Kurabiye Çeşitleri ve Unlu Mamuller

Elektrik Tüketimi : 10,2 Beygir Gücü ( BG )

Toplam Çalışan Sayısı : 13 Kişi

( EK-1’ de belirtilen İşveren ile ilgili bilgiler Kapasite Raporundaki yazılı olarak belgelenen bilgilerdir. )

EK - 2 :


Türk Gıda Mevzuatı

Gıda ve Gıda ile Temas Eden Madde Ve Malzemeleri Üreten İş Yerlerinin
Çalısma İzni Ve Gıda Sicili Ve Üretim İzni İşlemleri ile Sorumlu Yönetici
İstihdamı Hakkında Yönetmelik


BEŞİNCİ BÖLÜM

İstihdam
Sorumlu Yönetici Olabilme Esasları


MADDE 29 —Gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten is yerlerinde, sorumlu yönetici aşağıdaki esaslara göre istihdam edilir.
a) (Değişik:RG-18/06/2007-26556) Gıda üreten ve altmış beygir gücünün üzerinde motor gücü bulunan veya on ve üzerinde isçi çalıştıran veya su ürünlerini isleyen veya hazır yemek üreten is yerleri veya yemek fabrikaları veya her türlü gıda katkı karışımları üreten is yerlerinde; en az dört yıllık lisans eğitimi almış ziraat, gıda, kimya mühendisleri, veteriner hekimler, kimyagerler, su ürünleri mühendisleri, balıkçılık teknolojisi mühendisleri ve biyologlar ile gıda bilimi konusunda en az yüksek lisans yapmış diğer meslek gruplarına mensup kişilerin eğitim dallarına ve üretimin niteliğine göre sorumlu yönetici olarak istihdam edilmeleri her bir is yeri için zorunludur.
En az dört yıllık lisans eğitimi almış Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Beslenme Bölümü mezunları ve Diyetisyenler yemek fabrikasında her bir is yeri için sorumlu yönetici olarak istihdam edilebilirler.LÜTFEN BUNA YORUM YAPIN VE BANA YOL GÖSTERİN....

( İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNEDE BU YAZILI ŞİKAYET BİLDİRİLMİŞ VE SÖZKONUSU SÖZLEŞMENİN İPTAL EDİLDİGİ SİLE GETİRİLİP BENDEN ÖZÜR DİLENMİŞTİR. BU YETERLİMİDİR SİZCE ???? )

aYRICA BU KONU HAKKINDA BANA NE GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI NEDE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YARDIMCI OLMUŞ VE YOL GÖSTERMİŞTİR. ŞAHSİ BAŞVURUMU HER İKİ ODAYADA YAPTIGIMI BELİRTMEK İSTERİM. NERDE KALDI MESLEK DAYANIŞMASI !!!!
petsiye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 15-2009   #2
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 41
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Anlattığınız olay ilk aşamasına kadar herşey normal;sizin başvurunuzun kabul edilmemeside ancak daha önceden yapılmış bir uygulama örnek teşkil eder,burada daha önce aynı konumda gıda teknikeri çalıştırılmıssa sizede izin verilmesi gerekirdi.tabi yasal olarak bu mümkün değil ama Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü DÜZCE şubesi eskiden yapmış olduğu yanlışlığı ya görmemiş daha sonradan farketmiş ve farkettiğği zamanda aynı yanlışı tekrarlamak istememiş yada sizin dediğiniz gibi bir çifte standart uygulamıştır.

Ancak ben çifte standart olduğunu düşünmüyorum çünkü zaten ülkemizde bir denetimsizlik almış başını gidiyor,denetimler yapılsa neler çıkar neler,belki bir görev değişimi olmuş olabilir eski çalışan konulardan bi haber olmuş olabilir,diplomamı diploma mantığı ile haraket etmiş olabilir.

Size yol gösterme olayına gelince sorumlu yönetici olabileceğiniz yerler bellidir,dolayısıyla başvuru yaptığınız yerdeki pozisyonda çalışma şansınız yok ancak daha önceki yapılan çifte standardın üzerine gitmek isterseniz tarım ve köyişleri bakanlığına konu ile alakalı şikayet dilekçesi yazabilirsiniz.ama buda ne kadar etkili olur bilemem.

Devlet dairelerinde işler özür dilemekle yürümez herşeyin bir bedeli olması lazımdır,gerekirse bulunduğunuz şehrin tarım ve köyişleri başkanlığıyla görüşebiirsiniz,görüşmekten ziyade hem dilekçe ile birlikte direkt başkanla görüşün ve olayı anlatın.

Belkide bişeylerin düzelmesine yardımcı olmuş olursunuz...

iyi çalışmalar
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2009   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-02-2009
Mesajlar: 10
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : petsiye is on a distinguished road
petsiye is on a distinguished road
Standart

Merhaba Muhittin bey,

Öncelikle yazdığınız cevap için teşekkür ederim. Uygulamadaki çifte standart çıkarımını yapmamın sebebi aradaki 3 yıl gibi gecen zaman. Düzce gibi küçük bir yerde Koruma Kontrol Sube müdürlüğüne bağlı gıda denetçileri, gıda üretimi yapan işletmeleri en kötü şartlarda ortalama 4-5 ayda bir kere mutlaka ziyaret ediyorlar. Bu denetimlerde, denetçiler hiçmi işletmenin sorumlu yöneticisi ile görüşme ihtiyacı duymamışlar. İnsan hiçbir sebep olmasa bile karşısında bu kişiyi görmek ister. Sonra üretim alanına kafasını bir kere uzattığında karınca sürüsü gibi insanları gördüğünde hiçmi aklına " burada 10 kişiden fazla insan var, bu sorumlu yöneticiini acaba mesleği nedir, eğitimi nedir ? " diye merak etmez . 3-5 ay gibi bir zamandan bahsetmiyorum. 3 yılı aşkın bir süreden bahsediyorum. Bunun yanlışlıkla yapıldıgını sanmıyorum kesinlikle. Bu konuyu bu yazdığım cümlelerle Buradaki Tarım il Müdürüne anlattım. Müdür bey bana halen " kasıt mı arıyorsunuz ?" diye soruyor. benim olayı şikayet etmem üzeirne sözleşmeyi iptal etmişler ve konuyu kapatmışlar. Bu konu bu kadar basit olabilirmi sizce. Koruma ve kontrol Müdürlüğü nün ASLİ GÖREVLERİNDEN BİR TANESİ bu denetimleri yapmak değil mi ? Bir Kurumun Asli görevlerinden biri bu kadar önemsiz olabilir mi ? Nasıl bu kadar kolay kapaır bu konu. Tüm bunlara göz yuman kurum, bir gıda mühendisine 6 yere sorumlu yöneticilik yaptırıp 1 yerdede fiilen çalışmasına müsaade ediyor. bununla ilgili araştırmamada devam edip gerekli evrak bilgilerini toplamaya başladım.bu arada buradaki il tarım müdüründen 2 tane fırının sorumlu yöneticisi olmama dair teklif bile aldım. bu ülkede memura rüşvet verildigini duydum ama memurun rüşvet verdiğini hiç duymamıştım bizzat bunu yaşamış oldum. gerekli evrakları bir araya getirince Vali Bey ile randevu alıp görüşmek niyetindeyim. Kaybedeceğim birşey yok nasılsa. Bütün bunlara göz yumanlar Belkide bu işten bir rant sağlamıştır. Kimse bilemez tabi bunu...

Alakanız için teşekkürler...
petsiye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2009   #4
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 41
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Bakın sizin yaşadığınız durumu bilemem ancak her defasında aynı şeyleri vurguluyorum,denetimin olmadığı bir yerde kasıt aranmaz,zaten kasıt aransa ne olacak ki farzedin ki olayda kasıt var siz gerekli şikayetleri yaptınız orda çalışan memur suçlu bulundu.onu düzceden hakkariye sürdüler ne olacak ki burda verilen ceza memurun şahsına.şimdi o memur gittikten sonra aman bak bu memur gittti şu işi iyi yapalım mı diyecekler tabiki hayır.

Yaptıklarınızı önemsiz demiyorum bakın siz yine hakkınızı sonuna kadar arayın,ancak burda saptanması gereken bir olay var oda tarım ve köyişleri bakanlığına denetim yapacak kadro alınmalıdır,10 kişi 10000 kişiyi denetleyemez,seizinde dediğiniz gibi 6 ayda bir denetim bunun adı denetim değil.zaten sadece su denetim olayını çözebilsek mesleğimiz kuşkusuz iyi bir yere gelecek ancak asıl insanı sevindiren gıda alanında ülkemizde güzel şeyler olacak.hem çalışanlar için hem tüketiciler için....
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2009   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-02-2009
Mesajlar: 10
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : petsiye is on a distinguished road
petsiye is on a distinguished road
Standart

Tekrar teşekküler Muhittin Bey.
petsiye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #6
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Mlrwaw is on a distinguished road
Mlrwaw is on a distinguished road
Standart

discount tadalafil - <a href="https://tadstrong.com/">tadstrong.com</a> tadalafil 40 mg
Mlrwaw isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #7
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Mqugly is on a distinguished road
Mqugly is on a distinguished road
Standart Uibeaq fsuucu

buy tadalafil generic - <a href="http://tadstrong.com/">buy tadalafil</a> tadalafil prescription online
Mqugly isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
tarim ve koyisleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
arkadaşlar lütfen yardım jineps Ders ve Araştırma Projeleri 2 05-2021 08:52 PM
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var duygu_ Organik Kimya 1 05-2021 05:51 PM
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var duygu_ Gıdacılar Kafe 4 23-2009 12:45 AMŞu anda saat : 10:53 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.