Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Süt Lipidleri (http://www.gidacilar.net/sut-lipidleri.html)
-   -   Süt Endüstrisinde Kalite Kontrol (http://www.gidacilar.net/sut-lipidleri/sut-endustrisinde-kalite-kontrol-1324.html)

duygu_ 10-2009 03:10 PM

Süt Endüstrisinde Kalite Kontrol
 
Kalite ve kalite kontrolünün tanımı. Kaliteyi oluşturan temel unsurlar, dizayn ve uygunluk kalitesi. Kalite kontrol sistemleri (HACCP, GMP ve ISO 9000). Kalite kontrolünün amaçları ve kalite kontrolünü etkileyen faktörler. Kalite kontrol bölümünün organizasyonu ve görevleri. Kalite kontrol bölümünün diğer bölümlerle ilişkisi. Kalite kontrolünde genel prensipler. Kalite düzeyinin belirlenmesinde objektif-subjektif ve direkt–indirek değerlendirmeler. Kalite özelliklerinin sınıflandırılması; kantitatif, gizli ve duyusal kalite özellikleri. Renk,viskozite, konsistens, tektür, tat ve aroma. Duyusal analiz yöntemleri. Kontrol kartlarının hazırlanması ve yorumlanması. Ürün hatalarının sınıflandırılması. Kalite kontrolünde muayene ve analiz. Muayene ve analizde hata kaynakları. Gıda kodeksi.

rüveyda 16-2009 06:33 PM

:( bana yardımcıı olurmusunuzz toplamm kalıtee ödevımm varr amaa bulamıyorumm yanı aşağıdaa yazann konunn daha açıkk halını ıstaıyomm


Şu anda saat : 02:15 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.