Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Süt ve Süt Ürünleri Teknolojisi > Sütteki Mikroorganizmalar
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 04-2008   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 03-04-2008
Mesajlar: 14
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : kadirgorenli is on a distinguished road
kadirgorenli is on a distinguished road
Standart laktik asit bakterileri tarafından hidrojenperoksit üretimi

LAKTİK ASİT BAKTERİLERİ TARAFINDAN HİDROJEN PEROKSİT ÜRETİMİ
Doç.Dr.Fulya Turantaş
Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu
Gıda Teknolojisi Programı Bornova-İzmir

Heksoz şekerlerden laktik asit üretme yeteneğine sahip laktik asit bakterileri çoğu fermente gıdanın üretiminde kullanılmaktadır. Bu bakterilerin ürettikleri bazı antimikrobiyal maddeler nedeniyle insanlarda hastalıklara neden olan patojenleri ve gıdalarda bozulmaya neden olan mikroorganizmaları inhibe ettikleri bilinmektedir. Laktik asit bakterilerinin geliştiği ortamda oluşan düşük pH, düşük oksidasyon-redüksiyon potansiyeli, üretilen etanol, değişik bakteriyosinler ve organik asitler konusunda bu güne kadar pek çok kaynakta değişik bilgiler yer almıştır. Tüm bu antimikrobiyal maddelere ve oluşan antimikrobiyal ortama ilaveten fermente gıdalarda ortamda mevcut mikroorganizmalar üzerindeki diğer bir antimikrobiyal etki laktik asit bakterileri tarafından üretilen H2O2 (hidrojen peroksit) tir. Ortamda mevcut diğer mikroorganizmaların inhibe edilebilmeleri açısından fermantasyonun en kritik dönemi olan başlangıç aşamasında ortamda çözünen oksijen konsantrasyonu ile sınırlı miktarda üretilen H2O2 seçici bir ortam yaratmaktadır.
Bu güne kadar H2O2 konusunda laktik asit bakterilerinin ürettiği diğer antimikrobiyal maddelerin aksine çok eski tarihli çalışmaların haricinde literatürde pek fazla bilgi bulunmamaktadır: Değişik Lactobacillus türlerinin H2O2 üretimi ile ilgili literatürde 1945-1960 yılları arasında yapılan bazı araştırmalara rastlanmaktadır. Bu çalışmalarda 5°C de Lactobacillus bulgaricus ve L.lactis türlerinin Staphylococcus aureus’u inhibe edebilecek düzeyde (6-12 g/ml), yine L.plantarum’un ise Pseudomonas türlerinin adaptasyon periyodunu (lag faz) uzatacak düzeyde (3-13 g/ml) H2O2 ürettiği, ayrıca laktik Streptococcus türlerinin de buzdolabında depolanan sütlerde psikrotrofik bakterilerin gelişmesini önleyecek düzeyde H2O2 ürettiği saptanmıştır.
1970 yılında yapılan bir çalışmada kıyılmış sığır etine Streptococcus lactis ve Leuconostoc citrovorum inoküle edilmiş ve bu bakterilerin 7°C de depolamada gram negatif bakterilerin gelişmesini önlediği saptanmıştır. Yine 1972 yılında başka bir araştırıcı tarafından S.diacetilactis’in kıyılmış sığır eti, süt ve peynirde gram negatif bakterilerin gelişmesini önlediği saptanmıştır.
1980 yılında yayınlanan bir araştırmada Lactobacillus acidophilus’un az yağlı ve yağsız sütte 37 ve 4°C de H2O2 üretimini etkileyen faktörlerle ilgili bir çalışma yayınlanmış, bu bakterinin iki suşunun (A ve B) düşük düzeyde, diğer iki suşunun ise (C ve D) yüksek düzeyde H2O2 ürettiği bildirilmiştir. 4°C de çalkalamalı kültürde Lactobacillus acidophilus C ve D suşlarının özellikle buzdolabı koşullarında bozulmaya neden olan Pseudomonas fragi türünün gelişmesini önleyecek düzeyde H2O2 ürettiği saptanmıştır.
Son yıllarda Lactobacillus delbrueckii subsp.lactis ile yapılan bir çalışmada laktik asit bakterileri tarafından üretilen H2O2’in psikrotrofik mikroorganizmaların ve buzdolabı sıcaklıkla-rında gelişebilen bakterilerin gelişmesini inhibe ettiği bildirilmektedir. Bu araştırmada Lactobacillus delbrueckii subsp.lactis’in enzim sistemi ve H2O2 üretimini etkileyen faktörler ile ilgili pek fazla çalışma ve veri bulunmadığından bahsedilmektedir. Nitekim laktik asit bakterilerinin H2O2 dışındaki antimikrobiyal maddeler bir yana bırakılacak olursa özellikle bu bakteriler tarafından H2O2 üretimi üzerine gerek internet üzerinde ve gerekse bilimsel yayınlar katalogunda bu çalışma haricinde başka bir çalışmaya rastlanılamamaktadır. Henüz basım aşamasındaki bir araştırmada Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis’in bir suşunun (Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis I) buzdolabında depolanan tavuk etlerinde Escherichia coli O157:H7’yi inhibe edebilecek düzeyde H2O2 üretebildiği bildirilmiştir. Bu çalışmadan daha sonra yapılan ve bu çalışmada kullanılan Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis I suşunun, sütten izole edilen diğer Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis suşları ile H2O2 üretimi açısından kıyaslandığı çalışmada I suşundan daha fazla oranda H2O2 üretebilen yedi ayrı suş saptanmıştır. Bu çalışmada çiğ sütten izole edilen Lactobacillus türleri arasında Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis türünün en fazla oranda H2O2 üreten tür olduğu da ifade edilmektedir. Ayrıca bu türün 5°C de H2O2 üretimi açısından farklı suşları arasında büyük farklılıklar olduğu bildirilmiştir. Çalışmada sonuç olarak buzdolabında depolanan gıdalara sodium laktat ilave edilmesi durumunda Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis tarafından H2O2 üretiminin maksimum seviyeye ulaşabildiği ve RM2-5 suşu ile laktatın ortamda beraberce bulunmasının bir biyoprezervatif etki gösterebileceği ifade edilmiştir.
Yukarıda sözü edilen ve sonuçları verilen çalışmalardan laktik asit bakterilerinin buzdolabında depolanan gıdalarda doğal florada bulunması durumunda özellikle bu çalışmalarda denenen gıdalarda bozulmaya neden olan bazı psikrofilik ve psikrotrof mikroorganizmaları inhibe edecek düzeyde hidrojen peroksit üretebildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle de laktik asit bakterilerinin buzdolabında depolanan bazı gıdaların muhafazası ve/veya raf ömrünün uzatılmasında biyoprezervatif etkisi üzerine değişik gıdalar ve muhafaza koşullarında farklı mikroorganizmalarla araştırmalar yapılması gerekmektedir.
KAYNAKLAR
1. Collins, E.B. ve Aramaki, K. 1980. Production of H2O2 by Lactobacillus acidophilus. J. Dairy Science. 63, 353-357.
2. Gilliland, S.E. ve Speck, M.L. 1975. Inhibition of psychrotrophic bacteria by Lactobacilli and Pediococci in nonfermented refrigerated foods. J. of Food Science. 40, 903-905.
3. Kot, E., Furmanov, S. ve Bezkorovainy,A. 1996. H2O2 production and oxidation of ferrous iron by Lactobacillus delbrueckii subsp.bulgaricus.. J. Dairy Science. 79 (5), 758-766.
kadirgorenli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2011   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 16-02-2011
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : mmesut is on a distinguished road
mmesut is on a distinguished road
Standart

hidrojenperokside mantar kompostunda dezenfekte amaclı kulanmak istiyorum acbanasıl sonuc alırım bilmiyorum bukonuda bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum saygılarımla
mmesut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 23-2012   #3
lives
Misafir
 
Mesajlar: n/a
Standart

hidrojen peroksidin üründe olumsuz etkileri var mı
  Bu mesajdan alıntı yap
Alt 23-2013   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 20-02-2013
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : katuder is on a distinguished road
katuder is on a distinguished road
Standart

hidrojen peroksiti turşuda kullamayı düşünüyorum. bilgisi olan varmı
katuder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
streptococcus lactis, psikrotrof mikroorganizmalar, staphylococcus aureus, psikrofilik mikroorganizma, oksijen konsantrasyonu, leuconostoc citrovorum, laktik asit yeri, laktik asit uretme, laktik asit bakterilerinin, lactobacillus delbrueckii subsplactis, lactobacillus lactis, lactobacillus bulgaricus, lactobacillus acidophilus, hidrojen peroksit uretimi, h2o2, h2o2 uretimi, hidrojen peroksit, gram negatif bakterileri, fermente gida, dusuk oksidasyon, biyoprezervatif etki, bakteriyosinler, antimikrobiyal maddeler, sutlerde hidrojenperoksit


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 02:14 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.