Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Süt ve Süt Ürünleri Teknolojisi > Sütteki Mikroorganizmalar
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18-2008   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 14-04-2008
Nerden: Akşehir/KONYA
Mesajlar: 529
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 571
Tecrübe Derecesi : AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
Exclamation Sütte Bulunan Bakteriler

SÜTTE BULUNAN BAKTERİLER
--------------------------------------------------------------------------------

Genel anlamda bütün gıda ürünlerinde çeşitli bakteriler bulunur. Bu bakterilerin türleri ve sayıları gıdanın özelliğine göre çeşitlilik gösterir. Bazı bakteriler vücuda yararlı, bazıları ise zararlıdır. Bazı bakteriler çiğ halde bulunan gıda ürününde insan sağlığı için tehdit oluşturur. Eğer bu gıda ürünleri pişmiş, yeterli ısıl yükseklikte yeterli zamanda durmuş veya pastörize olmuş iseler bakteriler zararsız hale gelir. Özellikle süt ve süt ürünlerinde bulunan bakterilerin insan sağlığına zarar vermemesi için sütün yeterli sıcaklıkta pastörize edilmesi, ve süt ürünlerinin pastörize süt kullanılarak üretilmesi gerekir.

İnsanlara çiğ süt ve çiğ sütten elde edilen ürünlerin tüketilmesi yoluyla bulaşan brusella ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Hastalıklı hayvanlardan elde edilen sütler veya bu sütlerle yapılmış besinler, çiğ olarak tüketildiği veya yeterince pastörize veya sterilize edilmediği zaman ölümle sonuçlanabilecek çeşitli gıda zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle, açıkta satılan süt ve süt ürünleri satın alınmamalı, pastörize veya sterilize edilmiş UHT sütler kullanılmalıdır.

Düşük sıcaklıklarda ve yetersiz pastörizasyon uygulaması ile süt mamüllerinde bulunabilen patojen mikroorganizmalar ciddi sağlık problemlerine yol açar. Bu sağlık problemleri salgınlara ve ölümlere yol açabilir. Örneğin 1993 yılında Fransa’da salmonella’dan 273 kişi etkilenmiş ve 1 kişi hayatını kaybetmiştir. 1995 yılında Malta’da brucella patojeninden 135 kişi etkilenmiş ve 1 kişi hayatını kaybetmiştir. Yine 1995 yılında İsviçre’de salmonella patojeninden 25 kişi etkilenmiş ve 5 kişi hayatını kaybetmiştir. Çiğ sütte veya düşük sıcaklıkta yetersiz pastörizasyon uygulanmış sütte bulunabilecek bakterilerden korunmanın en kolay ve kesin çözümü UHT veya pastörize süt tüketmektir. Aynı zamanda sütlerin saklanma koşullarının ve ambalajının bozulmamış olmasının da dikkate alınmalıdır.

ÇİĞ SÜTTE BULUNAN BAKTERİLER

Listeria Monoctogenes

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinde, yeterli ısıl işlem uygulanmamış hayvansal ürünler, sebze, salata ve deniz ürünlerinde bulunur. Menenjit, septosemi, ve lokal enfeksiyonlarla hamilelerde düşüğe sebep olabilir. Sütlerin pastorizasyonu ve gıdaların pişirilmesi ile yok edilebilir. Kan ve beyin sıvısı kültürü ile tespit edilir.

Salmonella SP.
İnsan ve hayvanların dışkısı, su ve gıdaların lağım suyu ile kontaminasyonu ile bulaşır. Hızla ortaya çıkıp hızla iyileşen gastrointestinal problemlere yol açar. İnsanlarda tifo veparatifoya sebep olur. Bu bakteriye karşı gıdaların yeterli süre ısıl işlem görmesi gerekir. Çiğ süt veya yetersiz pastorize edilmiş süt ile üretilen dondurma ve peynir çeşitlerinde bulunabilir. Bu yüzden kaynağından veya üretim şeklinden kuşku duyduğunuz ürünleri tüketmemek gerekir. Salmonellanın teşhisi için en güvenilir yöntem kan tahlili ve dışkı kültürüdür.

Escherichia Coli
Tüm sıcak kanlı memeli hayvanların bağırsak sisteminin doğal florasında bulunur. Toprak, su, hava ve ekipman yolu ile gıdaya bulaşabilir. Kirli sular, peynirler, et ve et mamulleri risk taşıyan gıda maddeleridir. Başta üremik sendrom olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olur. Çapraz kontaminasyona mani olmak için çiğ ve pişmiş gıdaların birbiri ile temasına mani olunmalı, pişmiş yiyecekler el değmeden servis yapılmalı, yetersiz pastörizasyon ile üretilen gıdalardan uzak durulmalıdır. İnsanda dışkı kültürü ile ve bağlanma faktörü için DNA probu kullanılarak teşhis konur.

Staphylococcus Aureus

İnsanların deri, boğaz ve burun mukozasında bulunur. Sağlıklı insanların ortalama %30’u staphylococcus taşıyıcısıdır. Intoksikasyon sorunu yaratır, hızla ortaya çıkıp hızla yok olan gastrointestinal problemlere yol açar. Çiğ ve pişmiş gıdaların birbirleri ile temas ettirilmemesi sağlanmalıdır. Gıdalarda 36˚C sıcaklıkta inkübe edilerek tespit edilir.Clostridium SP.
Hayvan ve insan dışkısında, toz toprak atıkta, çiğ ve pişmiş et ve sütlerde bulunur. Sinek ve böcekler hastalığın bulaşmasında rol oynar. İntoksikasyon tipi zehirlenmeye neden olur. Tüm solunum yollarının durmasına sebep olabilir. Sporlar pişirme sıcaklığında canlı kalabilir ve soğutma esnasında uygun sıcaklığa ulaşıldığında çoğalır. Bu nedenle gıdaların hızlı ve homojen olarak ısıtılması, ısınma esnasında soğuk noktaların kalmaması için gıdanın karıştırılması, sıcak gıdaların en az 65˚C’de, soğuk gıdaların ise 7˚C ve daha düşük sıcaklıkta işlenmesi, temizliklere dikkat edilmesi gerekir. İnsanda dışkı dışkı kültüründe enteretoksin varlığı ve dışkı ve gıdada aynı serotipin bulunması ile tanı konabilir.PİŞMİŞ SÜTTE BULUNAN BAKTERİ

Protothecosis
Protothecosis ısıl işleme dayanıklı bir bakteridir. Prototheca Spp. türlerinin inek ve sığırlarda meme iltihabına neden olduğu saptandıktan sonra, hayvanların sütü aracılığıyla insanlara da bulaşabildiği ve gastroenteridise neden olduğu bildirilmiştir. Bu organizmanın mastitisli hayvanlardan insanlara geçişi, değişik sıcaklıklarda canlılığını koruması ve hastalık oluşturma koşulları üzerine yoğunlaşmıştır. Bu bakterinin yok edilmesi için kritik kontrol noktaları çok iyi seçilmiş yeterli ısı ve dinlendirme ünitesine sahip pastörizasyon sistemleri kullanılmalıdır.

Özetle:

Süt ve süt ürünleri çeşitli bakteriler içerir. Bu bakterilerin, ürüne el değme, yer değiştirme, dışarıdan gelebilecek toz veya kire maruz kalma, sıcaklık değişimi, el değerek ambalajlanma, birkaç kere ısıtılıp soğutulma, başka kaplar vasıtasıyla aktarılma gibi durumlarda katlanarak çoğalacağını, yararlı bakterilerin zararlı hale gelebileceğini ve sağlığınızı tehdit edebileceğini unutmayınız. El değmeden işlenmiş ve paketlenmiş, soğuk zincir vasıtasıyla tüketiciye sunulmuş ürünlerin her bakımdan daha sağlıklı olduğunu hatırlayınız.

Kaynağından emin olmadığınız, güvence vermeyen veya şüphe uyandıran sütleri tüketmeyiniz. Yine pastörize olmayan, yani çiğ sütle imal edildiğini düşündüğünüz dondurma, peynir ve bunun gibi süt ürünlerini tüketmeyiniz.

Çiğ ve pişmiş ürünlerin bir arada bulunması, açık şekilde yan yana sunulması, dış etkenlerden korunmaması ve servis esnasında el değmesi durumunda bu ürünleri satın almayınız, tüketmeyiniz.

UHT veya pastörize süt adı altında satın aldığınız ambalajlı ürünlerin bir üretim sürecinden geçtiğini, ambalajlarda ilgili bilgileri bulabileceğinizi, eğer varsa tüketici hatları ile irtibat kurup bilgi alabileceğinizi, ve de gerektiği halde tüketici haklarına sahip olabileceğinizi unutmayınız.

Sokak sütü çiğ süttür. Sokak sütünde, sütün toplanması, konteynırda taşınması, sıcaklık değişiklikleri ve sütün satışı esnasında hava, toz, dış etkenler ile teması yüzünden bakteri sayısı katlanarak ve çok hızlı bir şekilde artar. Böyle bir sütün evde kaynatılarak tam anlamda pastörize edilmesi mümkün değildir. Pastörize etmek için dakikalarca kaynatacağınız süt buharlaşacağı için ekstra bir kaybınız da olur. Sütünüzün patojen maddelerden ve zararlı bakterilerden arınması için sanayi tipi pastörizasyon sistemleri kullanılmalıdır. Ambalajlı alacağınız süt daha sağlıklı, temiz ve ekonomik bir süttür.
AlgaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-2008   #2
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Alıntı:
AlgaReN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sokak sütü çiğ süttür. Sokak sütünde, sütün toplanması, konteynırda taşınması, sıcaklık değişiklikleri ve sütün satışı esnasında hava, toz, dış etkenler ile teması yüzünden bakteri sayısı katlanarak ve çok hızlı bir şekilde artar. Böyle bir sütün evde kaynatılarak tam anlamda pastörize edilmesi mümkün değildir. Pastörize etmek için dakikalarca kaynatacağınız süt buharlaşacağı için ekstra bir kaybınız da olur.
Sokak sütü ile vermiş olduğunuz bilgiler tamamıyla doğrudur ancak yukarıda belirtmiş olduğunuz böyle bir sütün evde kaynatılarak tam anlamıyla pastörize edilimesi mümkün değildir bilgisi pastörizasyonun ruhuna aykırıdır.Pastörize etmek için dakikalarca kaynatacağınız süt buharlaşacağı için ekstra bir kaybınız da olur cümleside hakeza yanlıştır çünkü pastörizasyonda sütün dakikalarca kaynatılması sözkonusu olmaz.

Çiğ sütün, 100°C'nin altında bir sıcaklıkta; patojenlerin tamamını öldürecek, toplam bakteri sayısında yaklaşık % 95-99.9 oranında inhibisyon sağlayacak sürede ısıl işleme tabi tutulmasına ‘’Sütün pastörizasyonu" denir.

LTLT yöntemine göre sütün Pastörizasyon normu: 62-65°C'de 30 dakikadır.Görüldüğü gibi pastörizasyonda sütün kaynatılması söz konusu değildir.

Hatta eskilerden kalma yanlış bir inanış süt ne kadar kaynatılırsa o kadar iyidir ve daha sağlıklıdır bilgisidir.

Sütün kaynatılması esnasında sütte vitamin kaybı olmaktadır.Ve pastörize sütün sterilize süte göre üstünlüğüde daha düşük derecede bakterilerin inhibasyon edilmesi ve sütün doğallığına zarar verilmemesidir.
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2008   #3
Moderator
 
Üyelik tarihi: 14-04-2008
Nerden: Akşehir/KONYA
Mesajlar: 529
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 571
Tecrübe Derecesi : AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
Standart

Alıntı:
Muhittin YILMAZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sokak sütü ile vermiş olduğunuz bilgiler tamamıyla doğrudur ancak yukarıda belirtmiş olduğunuz böyle bir sütün evde kaynatılarak tam anlamıyla pastörize edilimesi mümkün değildir bilgisi pastörizasyonun ruhuna aykırıdır.Pastörize etmek için dakikalarca kaynatacağınız süt buharlaşacağı için ekstra bir kaybınız da olur cümleside hakeza yanlıştır çünkü pastörizasyonda sütün dakikalarca kaynatılması sözkonusu olmaz.

Çiğ sütün, 100°C'nin altında bir sıcaklıkta; patojenlerin tamamını öldürecek, toplam bakteri sayısında yaklaşık % 95-99.9 oranında inhibisyon sağlayacak sürede ısıl işleme tabi tutulmasına ‘’Sütün pastörizasyonu" denir.

LTLT yöntemine göre sütün Pastörizasyon normu: 62-65°C'de 30 dakikadır.Görüldüğü gibi pastörizasyonda sütün kaynatılması söz konusu değildir.

Sütün kaynatılması esnasında sütte vitamin kaybı olmaktadır.Ve pastörize sütün sterilize süte göre üstünlüğüde daha düşük derecede bakterilerin inhibasyon edilmesi ve sütün doğallığına zarar verilmemesidir.
Sizin Çiğ Süt Ve Pastörize sütlerle alakalı fikirleriniz doğru.Ancak evde çiğ sütün pastörize edilmesi sonucu sadece vitamin kaybı olmamaktadır.Daha bir çok özellik çiğ sütte ya kayıp şeklinde yada sütün yapısında değişim şeklinde kendini gösterir.Ben Yinede Sokak sütünün evde uzun süre kaynatılarak tam anlamıyla pastörize edilebileceğini düşünmüyorum.Yada pastörize edilebilir ancak bir çok kayıpların söz konusu olacağını düşünüyorum.
Sokak sütleri halk sağlığı açısından büyük bir tehlike kaynağı oluşturmaktadır. Hijyenik olmayan şartlarda sağılan ve kirli kaplarda taşınan sütlerin yaklaşık 1 000 000/ml mikroorganizma içerdiği belirlenmiştir. Bu sütlerin tüketilmesi sonucu brusella, tüberküloz, hepatit, toksoplazma, listeria, salmonella ve campylobacter gibi hastalık etkenleri insanlara geçmektedir. Ambalajsız ve soğuk zincire uyulmadan satılan sokak sütlerindeki mikroorganizma sayısı sıcaklıkların artmasıyla birlikte artmaktadır.
Evlerimizde sokak sütlerine uygulanan kaynatma işleminde kaynatma süresi ve ısısının yüksek olması, sürekli hava ile temas söz konusu olması nedeniyle sütlerde B1, B6, B12, folik asit ve askorbik asit gibi vitaminler büyük oranda kaybolmakta, ayrıca süt bileşiminde bulunan protein, karbonhidrat ve yağda önemli değişiklikler şekillenmektedir.Gıdaların doğallığının bozulmaması veya buna yakın olması çoğu tüketici için gıdaların satın alınmasında önemli tercih sebebi olmaktadır. Halbuki, şu husus ekseriya gözden uzak tutulmamalıdır. Çok sayıdaki işlem metodu ile gıdaların fizyolojik ve hijyenik kalitesi düzeltilmektedir. Buna en güzel örnek PASTÖRİZE SÜT’tür.Süt, esasen beslenme değeri yönünden ziyade, hijyenik açıdan ısıtılmaktadır. Veteriner kontrolü bulunmayan süt sığırcılığı işletmelerinde daima hastalık yapıcı mikroplar memeden veya çevreden çiğ süte geçebilmektedir.
Bu mikroorganizmalar sütün memeden alınmasından tüketiciye ulaşıncaya kadar çok süratle çoğalırlar ve hastalıklara yol açabilirler.
Süt öyle bir işleme tabi tutulmalı ki, hem besin değerinde önemli bir kayıp olmasın, hem de sağlık açısından emin olsun. İşte bu işlemin adı PASTÖRİZASYONdur.
Pastörize Süt nedir?
Sütün 63-65 ˚C’de 30 dakika veya 72-75 ˚C’de 30 saniye veya 85 ˚C’de 5-10 saniye (hijyenik şartlar gerektiriyorsa süre 1 dakikaya kadar uzatılabilir) ısıl işlem görmesinden sonra derhal 10 ˚C’nin altına soğutulmasıdır.
Pastörizasyon ile şu yararlar sağlanır;
•Hastalık etkeni bakterilerin tamamı yok edilir. Böylece insana sütle geçen hastalıklar tamamen ortadan kalkar.
•Hastalık etkeni olmayan bakterilerin sayısı da çok düşük düzeye indirilir (% 99’u ölür)
•Süt ısıtılıp soğutulduğu için dayanma süresi (raf ömrü) uzar.
•Pastörizasyonla B grubu vitaminlerinde % 5-10 ve C vitamininde % 10-20 oranında kayıp olabilir. Bu kayıp diğer içme sütü çeşitlerine göre çok düşüktür.
•Süt serum proteinlerindeki % 5-10 oranındaki denatürasyon sindirim açısından yararlı bir işlemdir.Midede olması gereken ön sindirim daha süt vücuda alınmadan gerçekleşmiş olmaktadır.
•Lisin amino asidindeki kayıp kaynamış sütte %6, UHT sütte %4.5 iken pastörize sütte %1.5’dir. Lisin kaybı en az olan süt pastörize süttür.
•Süt yağının homojenize edilmesiyle (ince zerrecikler halinde dağılmasıyla) pastörize sütün tadı daha beğenilir hale gelmektedir.
•Süt proteinlerindeki lisinin amino grupları ile laktozun karbonil grupları arasındaki maillard reaksiyonu sonucunda diğer sütlerin renginde esmerleşme görülebilir. Pastörize süt doğal beyaz rengindedir. Çocukların, yetişkinlerin iştahını arttırır.
•Diğer süt çeşitlerinde süt şekeri 100˚C’nin üzerinde proteinlerle pişmiş tad -Laktoglobulinin yapısındaki S ihtiva eden amino asitlerin parçalanarak SH( gruplarının serbest hale gelmesi) oluşturabilir. Pastörize sütte kesinlikle bu durum söz konusu değildir. Uygulanan sıcaklık yüksek olmadığı için pastörize sütün tadı çok hoştur.
•Süt yağı ve mineral maddeler pastörizasyonla etkilenmez.
•Çiğ süte kıyasla pastörize süt ile verimlilikte, enfeksiyonlara karşı koyma, kan yapımı ve çocukların gelişmesinde herhangi bir fark bulunmadığı araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.
•Pastörize süt ısıtmaya gerek kalmadan her yerde güvenle içilebildiğinden süt tüketimi artar. Bu durum toplumun daha iyi beslenmesine ve tüketiminin artmasına sebep olur.
•İçme sütünün kalitesi bakımından ısıl işlem yöntemleri karşılaştırıldığında, çiğ sütün direkt tüketilemediği kabul edildiğine göre, insan beslenmesi ve sağlığına en yararlısı ve mükemmelinin pastörize süt olduğu söylenebilir.
Bütün bu üstünlükleri nedeniyle sütten yararlanmanın en iyi yolu pastörize (günlük süt) olarak içilmesidir.
Pastörize süt tüketilirken şu hususlara dikkat edilmelidir;
•Pastörize süt kesinlikle kaynatılmamalıdır. Aksi halde besin değerinde ve lezzetinde kayıplar olmaktadır.
•Raf ömrü içerisinde (son kullanma tarihine dikkat !) tüketilmelidir.
•Tüketilene kadar 10 ˚C’nin altında muhafaza edilmelidir (buz dolabında)
•Pastörize sütü buzdolabına koymayan marketten süt satın alınmamalı.
•Pastörize süt uzun ömürlü kutu sütleriyle aynı süt olarak görülmemeli.
AlgaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2008   #4
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Alıntı:
AlgaReN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Yinede Sokak sütünün evde uzun süre kaynatılarak tam anlamıyla pastörize edilebileceğini düşünmüyorum.Yada pastörize edilebilir ancak bir çok kayıpların söz konusu olacağını düşünüyorum.

Bende düşünmüyorum sizinde dediğiniz gibi sokak sütü evde uzun süre kaynatılarak pastörize edilemez,çünkü kaynama işin içine girdiği anda yaptığımız işin adı pastörize olmaz zaten.Eğer Evde sütü uzun uzun kaynatırsak ve bunada teknolojik bir terimle ifade edelim dersek belki sterilizasyon terimini kullanabiliriz.

Sterilize sütte dediğiniz süt bileşiminde bulunan protein, karbonhidrat ve yağda önemli değişiklikler ve kayıplar pastörize süte göre çok daha büyük oranlarda gerçekleşir.Zaten Pastörizasyonun amacı bu kayıpları en aza indirmektir.Yoksa neden daha dayanıklı olan sterilize süt dururken pastörize süt üretelim ki...

Yazmış olduğunuz pastörizasyonda şu yararlar sağlanır yazınızda
Alıntı:
AlgaReN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pastörize süt kesinlikle kaynatılmamalıdır. Aksi halde besin değerinde ve lezzetinde kayıplar olmaktadır.
cümlesi bunu kanıtlar niteliktedir.
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 31-2008   #5
Senior Member
 
laktoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31-05-2008
Yaş: 34
Mesajlar: 116
Tecrübe Puanı: 15
Tecrübe Puanı: 110
Tecrübe Derecesi : laktoz will become famous soon enoughlaktoz will become famous soon enough
laktoz will become famous soon enoughlaktoz will become famous soon enough
Standart

İyİ Aksamlar Arkadaslar Araniza Yeni Geldim Yaklasik 1 Dakika Önce

ve benim süt ürünleriyle ilgili bir sunum hazırlamam gerekıo yada sütte bulunan bakterıler hakkında yardımlarınızı beklıorum tesekkurler
laktoz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 11-2008   #6
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

Bacillus cereus: Belirtiler bakterinin tipine bağlı olarak 2 ila 5 saat veya 12 ila 13 saat sonra ortaya çıkıyor. Bulantı, karın ağrısı, mide krampları ve ishal şeklinde seyrediyor.
Brucella spp.: Özellikle çiğ sütten yapılan taze peynir vasıtasıyla bruselloz olarak adlandırılan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Çiğ et ve süt başlıca etken gıda grupları. Halk arasında Malta humması, Akdeniz humması vb. şekillerde de tanımlanıyor. Akut semptomlar ateş, eklemlerde ağrı, halsizlik, üşüme ve ağırlık kaybı olarak görülüyor. Hastalığın ortaya çıkması etken gıdanın tüketimini takiben 2 aya kadar varan süreleri de bulabiliyor. Hasatlık tedaviyi takiben tekrarlayabiliyor. Etkin bir tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık kronik sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Brucella enfeksiyonu hastaların yüzde 20 ila 60’ında depresyona, eklem tutulmasına, halsizlik, ve kardiovasküler gibi rahatsızlıklara da neden olabiliyor.
Campylobacter spp.: 24 saat içinde ortaya çıkan ateş, ishal, bulantı ve karın ağrısı başlıca belirtileri arasında bulunuyor. Ancak bazı vakalarda tipik olmayan semptomlarda gözlenebiliyor ve kronik seyreden ciddi sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Vakaların yüzde 2 ile 10’unda sorunlar kronik seyredebiliyor. Bu sorunlar eklem iltahabı, menenjit, düşükler ve diğer bazı ciddi komplikasyonlar şeklinde görülebiliyor. Ayrıca sinir ve sinir köklerini etkileyerek kaslarda fonksiyon kaybına neden olan “Guillain-Barré Syndome”unda da (GBS, patojen organizmaların veya toksinlerinin kanda veya dokularda bulunması) Campylobacter jejuni’nin artan sıklıklarda risk faktörü olarak tanımlandığı belirtiliyor. Campylobacter cinsi bakterilerin izole edildiği başlıca gıda grupları arasında çiğ süt ve yeterince ısıl işlem uygulanmamış domuz eti geliyor.
Coxiella burnetti: “Q fever “ (ateş) olarak adlandırılan sağlık sorunlarına neden oluyor. Isıya dirençli bakterilerden olup ancak günümüzde uygulanan pastörizasyon teknikleri ile tahrip edilebiliyor.
Escherichia coli 157:H7: Çiğ et ve çiğ süt başta olmak üzere hayvansal kaynaklı gıda tüketimine bağlı olarak önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bağırsaklara yerleşerek verotoksin oluşumu ve sonucunda kanlı ishal ortaya çıkabiliyor. Ayrıca “Haemolytic Uremic Sydrome” (HUS) olarak adlandırılan ve böbreklerde tahribata yol açan sağlık sorununda da etken rol oynadığı belirlenmiş.
Listeria monocytogenes: Belirtiler hafif seyrediyor. Soğuk algınlığına benziyor ancak hamilelerde düşükler, erken doğum, ölü doğuma neden olabiliyor. Yeni doğan bebek doğum sırasında infekte olduysa menenjit doğumdan 1 ile 4 hafta (4 günde de gözlenebilir) sonra ortaya çıkabiliyor. Klinik vakaların üçte biri yeni doğanlarda rapor edilmiş. Kırk yaş sonrası erişkinler, bağışıklık mekanizması zayıf bireyler Listeria enfeksonlarına daha dirençsiz durumdalar. Çiğ süt, yumuşak peynir Listeria monocytogenes açısından riskli gıda grupları arasında yer alıyor.
Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis (MAP): Hayvanlarda bağırsaklarda kronik ölümcül bağırsak iltahaplanmalarına neden olan ve “John’s disease” olarak bilinen hastalığın etkeni. Son yıllarda MAP ile insanlarda gözlenen Crohn’s hastalığı arasında bir bağlantı olabileceğine ilişkin veriler elde edilmiş.
Crohn’s hastalığı insanlarda özellikle kalın bağırsak olmak üzere sindirim kanalında iltahaplanmaya neden olan kronik bir rahatsızlık. Hastalığın tedavisinin güç olduğu yaşam boyu rahatsızlığın sürebildiği belirtilmekte. Hastalığın bulaşmasında çiğ süt ve kontamine sular başlıca etken kaynaklar olarak açıklanıyor.
Salmonella spp.: Gıda kaynaklı hastalık vakalarında en yüksek sıklıkla rapor edilen ve tifo da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir bakteri. Hastalık bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı ve üşüme şeklinde seyrediyor, ve 12 ile 14 saat içinde ortaya çıkarken genellikle 2-3 gün içinde iyileşme sağlanıyor. Bağırsaklardan kısa süre içinde atılıyor.
Ancak vakaların yüzde 5’inde kalıcı olabiliyor. Son yıllarda Salmonella typhimurium DT 104 olarak isimlendirilen ve ampisilin, kloramfenikol, streptomisin, sulfanomid ve tetrasiklin gibi antibiotiklere dirençli tipleri de belirlenmiş olup gıdalardan izole edilebiliyor.
Yersinia enterocolitica: Yersiniosis olarak adlandırılan ve apendiste benzerlik gösteren ishal, kusma, ateş ve karın ağrısına neden oluyor. Vakaların yüzde 2 ile 3’ünde enfeksiyon sonrası otoümmin troid hastalığı, eklem iltahapları, gözlerde komplikasyonlar, zatürre vb. çeşitli sorunlar gözlenebiliyor.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-2009   #7
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 13-01-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : aysegul is on a distinguished road
aysegul is on a distinguished road
Standart

süt ve peynirde yapılan mikrobiyolojik analiz ve analiz yöntemleriler hakkında bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler
aysegul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-2009   #8
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 03-03-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : tuubaa19 is on a distinguished road
tuubaa19 is on a distinguished road
Standart

asidofiluslu süt ve lactobacilluslu yoğurt hakkında bi sunum hazırlıyoruz ama yeterli bilgi bulamadık yardım ederseniz çok mutlu oluruz şimdiden teşekkürler
tuubaa19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2009   #9
Junior Member
 
TANER ÖZTAŞÇI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 13-05-2009
Mesajlar: 7
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : TANER ÖZTAŞÇI is on a distinguished road
TANER ÖZTAŞÇI is on a distinguished road
Standart

Genel kültür olarak araştırmanızı Lactobacillus acidophilus üzerine yönlendirerek daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
TANER ÖZTAŞÇI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2009   #10
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 22-08-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : pkoch52 is on a distinguished road
pkoch52 is on a distinguished road
Standart

Merhaba, yerli mali pastorizator ureten firma adreslerini nereden temin edebilirim. Tesekkurler
pkoch52 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
salmonella, pastorize etmek, listeria, gidalari dolayli temas, ecoli, bakteri, sutten gecen hastaliklar, tehlike


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 05:44 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.