Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Süt ve Süt Ürünleri Teknolojisi > Sütün Tanımı ve Bileşimi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 21-2008   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 14-04-2008
Nerden: Akşehir/KONYA
Mesajlar: 529
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 571
Tecrübe Derecesi : AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
Arrow Laktoz Alerjisi

Laktoz alerjisine karşı süt sulandırılarak içilebilir


Besin olarak yenen her madde alerjen olabilir. Bununla birlikte, bazı gıda maddeleri diğerlerine göre daha sık alerji tepkimelere neden olabilmektedir. Ayrıca, bu tepkimelerin oluşmasında, besinlerin geleneksel yeme alışkanlığı kadar, hazırlanış şekillerinin de etkisi vardır. Süt alerjileri de genellikle kalıtsal olup, bazı etnik gruplarda daha sıklıkta olmakla beraber dünya nüfusunun yüzde 18 kadarında görülen gıda alerjileri arasında anılmaktadır.
Alerjen olarak sütten söz edilirken, anne ve inek sütü alerjenlerinin ayrı incelenmesi gereklidir. Anne sütünde alerjen etmenleri, anne sütü ile geçen yabancı proteinler ve ilaçlar olarak sayılabilir. Yapılan çalışmalarda, alerjik reaksiyondan sorumlu tutulabilecek anne sütü vaka’ların önemsenmeyecek kadar az olduğu saptanmıştır. İnek sütü alerjenlerinin araştırıldığı çalışmalarda ise, immünolojik ve kimyasal olarak birbirinden farklı bileşenlerin örneğin kazein, laktalbumin, laktoglobulin (süt proteinleri) ve laktozun (süt şekeri) etkili olduğu belirlenmiştir. Süt alerjisindeki en sık rastlanan genellikle reaksiyonlar deri bağlantılıdır. Ürtiker, angiodema, ekzama ve bireye göre değişen cilt sorunlarıdır. Kusma, diyare, kanlı gayta, reflü gibi gastrointestinal sorunlar yanında az rastlanmakla beraber burun akıntısına da rastlanabilmektedir. Süt alerjileri, genel olarak laktoz ve protein duyarlılığı olarak iki ana başlıkta incelenebilir.
Süt şekeri olarak tanımlanan laktoz, sütün tek karbonhidratı olup, anne sütündeki oranı yüzde 7 ve inek sütündeki oranı ise yüzde 4.8 kadardır. Laktoz diğer şekerlerden farklı değerlendirilmekte ve çocuk beslenmesindeki önemi tartışılmaz kabul edilmektedir.
Süt ve ürünleri ile alınan laktoz, organizmada glikoz ve galaktoza yıkılır. Ancak, bazı kişilerin ****bolizmaları bu görevi yerine getiremez. Laktaz enzimi eksikliği sonucunda oluşan duyarlılık, laktozun bağırsak bakterileri tarafından fermente edilememesi ve ince bağırsak mukozasındaki laktaz enzimi aktivitesinin azalması veya tamamen ortadan kalkması ile kramp ve diyarenin ortaya çıkması şeklinde tanımlanmaktadır.

Hidrolize olmayan laktozun konsantrasyonu artmakta ve sonuçta bağırsakta yüksek osmatik basınç oluşmaktadır. Bu basınç, bağırsak boşluklarına su akımına yol açmakta; kişide şişkinlik, bağırsakta gaz toplanması, kramp ve diyare görülmektedir. Yetersiz görülen laktaz aktivitesinin doğuştan, enfeksiyon ve beslenme bozukluğuna bağlı olarak sonradan oluşabileceği ifade edilmektedir. Doğuştan yetersiz laktaz aktivitesi kalıtsal olup, rastlanma sıklığı çok düşüktür. İkinci tip ise laktoz aktivitesinin doğuştan normal olduğu, ancak nedeni belirlemeyen şekilde sonradan azaldığı durumlar söz konusudur. Birde bağırsak mukozasının zedelenerek (mide-bağırsak ameliyatları, kolera yaşanması gibi) emilimin güçleştiği sorunlar da laktoz intöleranslığına neden olabilir.
İnek sütünde alerjik etmenlerden bir diğeri de süt bileşiminde bulunan proteinlerdir. Süt proteinlerinden olan kazein ve laktoglobulin, bazı insanlarda olumsuz etkilere neden olabilmektedir. İnek sütü proteinlerine duyarlı bireylerin, koyun ve keçi sütüne de duyarlı oldukları saptanmıştır. Bazı bireylerin ise inek sütü tüketme alışkanlıklarına bağlı olarak diğer sütlere duyarlılık gösterebilecekleri de kaydedilmektedir.
10 000-20 000 bebekten birinde rastlanabilen süt proteini alerjisi, sütteki temel amino asitlerden biri olan fenilalanin’in normal parçalanmasını katalizleyen enzimin yokluğu ile kendini gösterir. Fenilalanin yıkılmayınca, bu amino asidin kandaki miktarı yükselir, sonuç olarak idrar ve ter kötü kokar. Ayrıca, bu olayın merkezi sinir sisteminde serotinin oluşumunu azalttığı ve buna bağlı olarak mental yetersizliğin gözlenebildiğini, spazm, titreme ve saçta pigment azalması gibi bulgulara rastlanabildiği ifade edilmektedir. Bu tip bir alerji görülen bebeklerde süt gibi değerli bir gıdayı beslenmeden tamamen çıkarmak yerine, tam olmasa bile başka seçeneklerin dahil edilmesi yoluna gidilmelidir. Bu amaçla, alerjik özelliği kontrol edildikten sonra soya proteini katkılı mamalar diyete alınabilir.
Süt alerjileri, laktoz ve süt proteinlerine bağlı olarak ayrı incelense bile, süt içen ve istenilmeyen etkilerle karşılaşan bireyler için sütün diyetlerden çıkarılması gibi bir sonuç ortaya çıkarılmamalıdır.
Laktoz duyarlılığında süt az miktarda, sulandırılarak tüketilmeli ve düzenli olarak içilen miktar artırılarak duyarlılık azaltılmalıdır. Süt yerine peynir ve yoğurt beslenmeye dahil edilmeli veya laktozu indirgenmiş sütler tüketilmelidir. Süt proteinlerine duyarlılıkta ise, soya fasulyesinden üretilen yiyecekler ve süt proteini hidrolize edilmiş gıda ve mamaların tüketilmesine özen gösterilmelidir.
Süt ve ürünleri dışında bazı gıdaların laktoz içerebileceği unutulmamalıdır. Örneğin çoğu fırıncılık ürünü (bisküvi, kek, şekerleme vb.) az miktarlarda laktoz içerebilir. Laktoz alerjisi dikkate alınarak ürün ambalajındaki bileşenler kontrol edilmelidir. Sütün beslenmedeki yeri ve önemi nedeni ile alerjik tüketiciler dikkate alınarak yeni ürünler geliştirilmektedir. Böylece, süt her bireyin temel besini olmaya devam edebilecektir.

KAYNAK : Doç. Dr. Mihriban KORUKLUOĞLU
AlgaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2008   #2
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 83
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

teşekkürler Mehmet Bey gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz...
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 31-2008   #3
Senior Member
 
laktoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31-05-2008
Yaş: 35
Mesajlar: 116
Tecrübe Puanı: 16
Tecrübe Puanı: 110
Tecrübe Derecesi : laktoz will become famous soon enoughlaktoz will become famous soon enough
laktoz will become famous soon enoughlaktoz will become famous soon enough
Standart

konu için teşekkürler
laktoz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 13-2008   #4
Member
 
Tomris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29-10-2008
Mesajlar: 34
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 74
Tecrübe Derecesi : Tomris will become famous soon enough
Tomris will become famous soon enough
Standart

Teşekkürler çok önemli bir bilgi. Bu tür bilgilerle daha sağlıklı beslenilebilinir bu tür hastalar için de böyle ince ama çok önemli bilgiler gereklidir.
__________________
Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır...
Tomris isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 30-2009   #5
Junior Member
 
meyveli süt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2009
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : meyveli süt is on a distinguished road
meyveli süt is on a distinguished road
Standart

merabalar laktozu azaltılmış süt hakkında da bilgi verebilirmisiniz?
meyveli süt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 01-2009   #6
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 05-09-2008
Mesajlar: 132
Tecrübe Puanı: 14
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Derecesi : duman_h is on a distinguished road
duman_h is on a distinguished road
Standart

ayrıca laktoz intoleransı kişide görülse bile belli bir tüketim seviyesini geçene kadar hissedilmeyebilir ki bu da yazıda geçen 2. duruma karşılık geliyor.yani belki de kimimiz günde 3 bardak içince bu belirtileri yaşarken kimimiz 1 bardakta yaşayabiliriz.
akdeniz insanında görülme sıklığı fazladır ancak çoğu insan çok süt tüketmediğinden bilmeyebilir kendisindeki rahatsızlığı.

değerli süt teknolojisi hocamız sağolsun üniversitede çok şey öğrendik kendisinden.
duman_h isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #7
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Zydyns is on a distinguished road
Zydyns is on a distinguished road
Standart

tadalafil generic date - <a href="http://tadstrong.com/">tadalafil 5mg</a> buy tadalafil online
Zydyns isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2021   #8
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-04-2021
Mesajlar: 609
Tecrübe Puanı: 7
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : MyronweS is on a distinguished road
MyronweS is on a distinguished road
Standart

single women online
singles near me free
MyronweS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 02-2021   #9
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 29-04-2021
Mesajlar: 1.427
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JavierGob is on a distinguished road
JavierGob is on a distinguished road
Standart

tinder date , how to use tinder
tinder dating app
JavierGob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 10-2021   #10
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 29-04-2021
Mesajlar: 1.427
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JavierGob is on a distinguished road
JavierGob is on a distinguished road
Standart

browse tinder for free , tinder date
browse tinder for free
JavierGob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
laktoz alerjisi, laktaz aktivitesi, glikoz ve galaktoza, alerjik tuketici, alerjen, sutun beslenmedeki yeri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Laktoz intoleransı Gülsel ŞEN Gıda Zehirlenmeleri 6 10-2021 12:21 AM
Çölyak hastalığı (gluten intoleransı) ve buğday alerjisi Gülsel ŞEN Gıda Zehirlenmeleri 1 05-2021 11:16 PMŞu anda saat : 06:30 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.