Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Su ve Su Ürünleri > Suyun Fiziksel ve Kimyasal Dezenfeksiyon Yöntemleri
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 28-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Suyun dezenfeksiyonu

Gıda sanayiinde kullanım sularının dezenfeksiyonu


Su dezenfeksiyonu gıdanın içine giren ve gıda ile temas eden su için önemli olduğu kadar, Gıda Sanayii’nde kullanılan diğer sular için de önemlidir.
Gıda Sanayii’nin kullandığı bazı kuyu sularında ve özellikle göl, dere gibi “yüzey suları”nda bulunan canlılar ve mikroorganizmalar, su tesisatında ve kullanılan cihazlarda işletme sorunları yaratırlar.
Dere ve göl gibi yerlerden ve bunlara yakın, yüzey suyu ile beslenen kuyulardan elde edilen sularda çok miktarda mikroorganizma, alg, yosun türevleri olduğu için, yüzey suyu kullanan işletmelerin sorunları daha büyük olur. Bu tür suların çok iyi bir ön arıtımdan geçtikten ve iyi dezenfekte edildikten sonra işletmeye sokulması doğru olur.
Mikroorganizmalar sanayinin kullanım sularında ürerlerse sanayiye ne zarar verirler? Sanayide yaşadığımız sorunlardan örnekler vererek bu genel soruya cevap vermeye çalışacağız.


Kum Filtreleri: Kum Filtreleri, mikroorganizmalar ve diğer bazı kurtçuklar için harika bir yerleşme, yaşama ve gelişme merkezidir. Kum filtresine takılıp kalan canlı organizmaları besleyen gıdalar da su ile kum filtresine gelir ve orada kalırlar. Böylece kum filtrelerinde büyük bir canlı hayat başlar. Burada üreyen mikroorganizmalar ve diğer canlı yaratıklar kum filtresini aşıp işletmenin başka noktalarına yayıldıkları gibi, ilk başta kum filtresine zarar verirler.
Mikroorganizmalar, ürettikleri “yapışkan sıvılar” ile Kum Filtresi içindeki kumları birbirine yapıştırırlar. Oluşan kum topakları suyu geçirmediği için, bir zaman sonra, basınçlı su topaklaşmış kumları zorlar ve kumlar arasında suyun geçeceği çatlaklar oluşur. Su bu çatlaklardan hiç filtrelenmeden geçer. Sonuçta, işletmeye hiç filtrelenmemiş, mikroplar ile yüklü sular gider. Filtrenin ters yıkamaları ile kum filtresi içindeki canlı organizmalar giderilemez, çünkü topak haline gelmiş kumlar açılmaz ve canlılar bunların içinde yuvalanmıştır.
Böylece, “kanser” gibi bir duruma gelen kum filtrelerinin kumunu tamamen değiştirmek ve daha sonra suyu klor veya ozon gazı ile dezenfekte ettikten sonra kum filtresinden geçirmek çözümlerden biridir. Diğer bir çözüm de, kum filtresi kullanımından vaz geçip, bunun yerine diskli filtre veya kartuş filtre kullanmaktır. Diskli filtreler bakteri üretimine pek müsait değildir. Kartuş filtrelerde de bakteri üreyebilir, ancak kartuş filtreler sık sık yenilendiğinden bakterilerin çoğalması için fazla zaman olmaz.

Aktif Karbon Kolonu: Aktif karbon, mikroorganizmaların gelişmesi ve çoğalması için çok daha müsait bir ortamdır. Çünkü Aktif Karbon, kuma göre çok daha fazla gözenekli bir malzemedir. Kuma kıyasla çok pahalı bir malzeme olan aktif karbonun bozulmasına müsaade etmek ve bozulduğunda atmak ekonomik olmadığına göre, aktif karbon filtresine gelesiye kadar su içinde hiç bakteri kalmamalı, yani su çok iyi dezenfekte edilmelidir. Dezenfeksiyonu çok önemseyen işletmelerde aktif karbon filtresi sık sık buhar ile dezenfekte edilir (sanitasyon işlemi).

Su Yumuşatma Cihazı: İçinde suni reçineler bulunan Su Yumuşatma Cihazı da, mikroorganizmalar açısından kum filtresi gibi bir üreme alanıdır. Ancak, belirli periyodlar ile, 45 - 50 dakika kadar tuzlu su ile rejenerasyonu yapılan reçineler içinde üreyen mikroorganizmalar, tuzlu sudan zarar görerek azalırlar. Fakat, tuzlu suya alışıp gene de reçineler içinde üreyen mikroplara rastlanıyor. Bunu önlemek için yöntemlerden biri yumuşatıcı öncesi suyu dezenfekte etmektir. Su Yumuşatma Cihazında bakteri üremesini önlemek için cihazdan klorlu su da geçirilebilir. Bazı reçineler 0,5 mg/litre seviyesinde aktif klor içiren sulardan rahatsız olmaz. Ancak daha yüksek miktardaki aktif klor reçineleri bozar.

Kartuşlu Filtreler: İyi dezenfeksiyonu yapılmamış sular kartuş filtreden geçirildiğinde kartuşlar üzerinde bakteri yatakları oluşturur. Burada çoğalan mikroorganizmalar filtreyi aşarak su ile beraber işletmeye giderler. Kartuş filtrelerini sık sık yenilemeyen işletmelerde mikroorganizmalar çoğalır.

Ters Osmos cihazları: Bu cihaza kadar mikropların gelmesi ile, saf su üreten Ters Osmos cihazlarının randımanları derhal azalır ve ürettikleri su kalitesi bozulur. Ayrıca, ters osmos mambranları içinde mikrobiyolojik üreme ters osmos mambranlarının ömrünü kısaltır. Gıda Sanayii işletmesinde bir ters osmos cihazı kullanılıyorsa, bu cihaza gelmeden önce suyun dezenfeksiyonu yapılmalıdır.
Su Borusu Şebekesi: Mikroorganizmalar Boru Şebekesi’ne de yerleşebilir. Sistem cihazlarını temizlemek boru şebekesindeki mikropları etkilemez. Bu nedenle, periodik duruşlarda boru şebekesinden klorlu veya ozonlu sular geçirerek boru şebekesi dezenfekte edilmelidir.

Su Soğutma Kuleleri: Tabiat ve dış hava ile sürekli temas halinde olan Soğutma Kuleleri genelde mikroorganizmaların en çok ürediği yerlerden biridir. Burada üreyen canlı organizmalar öncelikle işletmedeki görevlilerin sağlığını risk altına sokabilir. “LEGIONELLA” adı ile tıbbi yayınlarda adı geçen bakterinin soğutma kulelerinde üreyerek insan sağlığına zarar verdiği biliniyor. Su soğutma kulelerinde üreyen alg gibi lifli nesneler soğutma sistemi üzerindeki filtre, nozul, ince boru gibi noktaları tıkarlar. Diğer taraftan, suda üreyen bakterilerin ürettiği yapışkan madde ile, soğutma kulesinde zaten oluşan kireç kristalleri (kışır) ve hava ile gelen tozlar birbirine yapışarak kalın katmanlar oluştururlar. Bu katmanlar kule içinde suyun hareketini azaltarak suyun iyi soğumasını engeller. Su soğutma sisteminde su kimyasalları kullanılarak mikroorganizma ve kireç taşı mücadelesi yapıldığı gibi, ÖZEL RADYO FREKANSI tekniği ile de ayni mücadele yapılabilmektedir.
Dezenfeksiyon ve Dezenfeksiyon öncesi yapılacak etkili bir filtrasyon ile sudaki mikroorganizmaların ve daha iri canlı nesnelerin sanayi tesislerine yapacakları zararlar en aza indirilir. Dezenfeksiyon ve filtrasyon teknikleri çok çeşitlidir. İşletmeye gelen suyun kalitesi ve debisi, suyun depolanma şekli, su kullanım yerleri, işletmenin özellikleri gibi, o işletmeye ait birçok özellik, bu tesise kurulacak dezenfeksiyon ve filtrasyon seçimini etkiler. İşletmenin ihtiyacı olan filtrasyon ve dezenfeksiyon yönteminin seçimi işini, su konusunda uzman bir kuruluşa yaptırmak, deneyler ile bulunacak yöntemden daha ekonomik bir yoldur görüşündeyiz.?

Kaynak: Yük. Müh. Enis BURKUT
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2014   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-06-2012
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : senerbahadr is on a distinguished road
senerbahadr is on a distinguished road
Standart

Peki muhittin bey

filtrasyon sistemleri dışında dezenfeksiyon işlemi kimyasallar ile nasıl yapılmalıdır?
senerbahadr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
su yumusatma cihazi, su sogutma kuleleri, su kullanim yerleri, su borusu sebekesi, ozel radyo frekansi, on aritim, mikroorganizmalar, kum filtreleri, kartuslu filtreler, filtrelenme, filtrasyon teknikleri, dezenfeksiyon yonteminin secimi, dezenfeksiyon ve filtrasyon, buhar ile dezenfekte, alg yosun, aktif karbon, ters osmos, ters osmos cihazlari


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 06:44 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.