Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar.Net GENEL > Tanışma
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 20-2017   #1
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart Sperm Sayısını Güçlendiren Gıdalar

Günümüzde yaşam koşulları ve özellikle teknolojinin olumsuz etkileri sebebiyle erkeklerde görülen büyük ciddi sorunlardan biri sperm sayısının azalması ve güçsüzleşmesidir. Son 10 yılda bu sorundan dolayı doktora danışan kişi sayısında ülkemizde maalesef 2 kat artış göstermiştir.Bu gidişata dur demek ve doktor tavsiyesi ile birlikte bu gıdaları tüketerek sperm sayısını arttırmak için bu etkili yiyecekleri tüketerek, sperm sayısı artacak ve güçleşecektir.

1: SarımsakYapılan araştırmalarda sarımsağın cinsel gücü arttırdığı ve sperm sayısını arttırdığı gözükmektedir.Geleneksel doğu kültürlerinde*afrodizyak ve bağışıklık artırıcı olarak kullanıldığı söylenmektedir.*Sarımsak, sağlıklı sperm üretimini artıran B6 vitamini ve selenyum açısından zengindir.*Allicin sarımsakta bulunan ve cinsel organlara kan dolaşımını geliştiren başka bir bileşiktir.*Bununla birlikte, sarımsağın erkek üreme sistemine etkisi açık bir şekilde incelenmemiştir.*Bu iddiayı desteklemek için daha bilimsel çalışmalar gerekmektedir.Ancak besinsel içerik açısından etkili olacağı uzmanlar tarafından düşünülmektedir. Sperm sayısını artırmak için günlük olarak birkaç öğütülmüş veya ezilmiş sarımsağı karanfil ekleyerek tüketebilirsiniz.

2: Domates

Düzenli domates suyu tüketimi infertil hastalarda sperm motilitesini arttırdığını göstermiştir.*Çalışmalar, *beyaz kan hücrelerinin, WBC'ler tarafından üretilen reaktif oksijen türünden dolayı meni kalitesini olumsuz etkilediğini göstermektedir.*Domates suyunun tüketilmesi meni WBC'lerini azaltır.**Likopen, domateslerin parlak kırmızı rengini veren besin, erkeklerde doğurganlığı artırabilir ve sperm sayısını yüzde 70'e kadar yükseltebilir.Aynı zamanda WBC'lerin olumsuz etkilerini de azaltarak bu konuda destek olmaktadır.

3: CevizCevizler sadece büyük bir besin kaynağı değil, aynı zamanda sperm sayısını ve kalitesini arttırma gücüne sahiptir. *Cevizlerde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri spermlerde oluşan *hasarı onarır.*Ceviz ve ceviz içeren gıdaları tüketmek sperm kalitesini artırabilir ve sperm hücrelerindeki hasarları önleyebilir.*Cevizler, sperm gelişimini desteklediği bilinen omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içerir.*Belli bir çalışmada, 20'li ve 30'lu yaşlarında, üç ay boyunca günde 75 g ceviz tüketen erkekler, sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı gözlenmiştir.**Sperm şekli, hareketi ve canlılığı, cevizleri 12 hafta boyunca diyetlerine ekleyen erkeklerde düzeldiği gözlenmiştir.

4: İstiridyeİstiridye çinko bakımından oldukça zengindir.*Bu sperm yapıtaşıyla doludurlar ve spermlerin kalitesini olumlu şekilde etkilerler.*Güçlü cinsel duyuları güçlendirme özellikleri ile ünlüdürler.Sperm sayınızı da arttıran etkili gıdalar arasında yer almaktadır.

5: NarNar, doğurganlık zenginleştirici özelliklere sahip başka kırmızı renkli bir meyvedir.*Direkt doğum için doğurganlık ile ilişkilendirilmiştir.*Nar suyu tüketimi epididimal sperm konsantrasyonunu, sperm motilitesini ve spermatojenik hücre yoğunluğunu arttırdığı gözlenmişitir.*Üstelik, hasarlı sperm oranını da düşürmüştür.**Çalışmalar düzenli nar suyu içmenin oksidasyona karşı sperm savunmasız yağ asitleri korunmasına yardımcı antioksidanlar üretimini artırabilir göstermektedir.

6:Kabak ÇekirdeğiKabak çekirdeği sperm gelişiminde, sperm sayımında, sperm motilitesinde ve testosteron üretiminde önemli bir rol oynayan çinko açısından yüksektir.*Ayrıca diğer gerekli bazı mineraller ve vitaminler bakımından zengindirler.*Çiğ organik kabak çekirdeği en uygun besin değerine sahiptir.*B, C, D, E ve K vitaminlerine iyi bir kaynaktır vesperm verimini artıracak kalsiyum, potasyum, niasin ve fosfor gibi gerekli mineralleri içerirler.*Kabak çekirdeği yağı ve E vitamini bile sperm sayısını önemli ölçüde artırabilir.

7. Bitter ÇikolataÇağlar boyunca, bitter çikolata üreme kabiliyetini artırmak için kullanılmıştır.*Zararlı serbest radikallerle mücadele eden ve erkeklerde doğurganlık problemlerini önlemeye yardımcı olan antioksidanlarca yüksektir.*Serbest radikal hasarı erkek infertilitesinin ana nedenidir.Bitter*çikolata sperm sayısınız için de harika bir gıdadır.*Ejakülat hacmini artırabilen, sperm sayısını ve hareketliliği artırabilen amino asit L-arginin bakımından zengindir.

8: MuzMuz, vücudunuzun sağlıklı sperm üretmesine ve sperm verimliliğinizi artırmasına olanak tanıyan magnezyum, A vitamini, B1 ve C için zengin bir kaynaktır.Muz*ayrıca sperm sayısını ve motilitesini arttıran doğal bir anti-inflamatuar enzim olan bromelain adlı bir enzim içerir.*Muz aynı zamanda *anlık enerji sağlamakla kalmaz aynı zamanda seks hormonlarını düzenler.

9: IspanakIspanak demir, folik asit ve antioksidanlarla doludur ve üreme organlarını sağlıklı bir şartta korumak ve yenidoğan kusurlarını önlemek için çok önemlidir.*Ancak, tüketdiğiniz ıspanağın böcek ilacı içermediğinden emin olun.*Bir çalışma, yüksek seviyede pestisit kalıntısı içeren daha fazla meyve ve sebze tüketen erkeklerin, daha az meyve ve sebze yemi olan erkeklerinkine göre% 49 daha düşük sperm ve normal sperm oranının% 32 daha düşük olduğunu ortaya koydu.**Sadece pestisit ve diğer zararlı kimyasallardan yoksun olan organik olarak yetiştirilmiş ıspanakları yiyin.

Değerli okurlarımız. Doktora danıştıktan sonra verilen tavsiyelere ek olarak bu gıdaları tüketmek sağlık açısından olumlu bir çok etkisi olacağını düşünüyoruz. Mutlu ve Sağlıklı günlere...Kaynak: https://gidabilinci.com/sperm-sayisi...ekler-nelerdir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #2
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart Sorbik Asit Nedir

Bir çok gıdada koruyucu madde olarak kullanılan sorbik asit; gıdaların mantar,küf,bakterilere karşı korunmasını yardımcı olan katkı maddesidir.Gıdalarda E200 koduyla listelenmektedir.Gıdalarda %0.4 ile 0.004 oranları arasında kullanılmasına müsaade edilmektedir.

Sorbik Asit Hangi Gıdalarda Kullanılır?

Genel olarak ekmek,yoğurt, hazır pizza,pastalar,kurutulmuş meyveler,hazır çorbalar,bazı turşularda kullanılmaktadır.İçindekiler kısmına baktığınızda E200 yazıyorsa sorbik asit kullanılmış demektir.

Genellikle kuru gıdalar için kullanımı daha uygun olarak sorbik asit toz şeklinde kullanılmaktadır.Hava yardımıyla püskürtülerek gıdalara eklenmektedir.Gıda üzerinde herhangi bir tat değişikliğine sebep olmaz ancak asitlik seviyesini düşürdüğü için bu değişiklikten dolayı ufak çaplı değişimler meydana gelebilir.Genel olarak tat, koku ve renk üzerinde ufak değişimler meydana gelebilir.

En yaygın olarak peynir özellikle de kaşar peynirlerde kullanılmaktadır.Küf önleyici özelliği sebebiyle tercih edilmektedir.

Sorbik Asit Zararlı Mıdır?

Bu konuda yapılan geniş bir çalışma yoktur. Ancak yapılan ufak çaplı çalışmalarda bazı alerjik reaksiyonlara rastlanmıştır.Bitkisel kökenli bu katkı maddesi cilt üzerinde kaşıntılara ve kızarıklıklara sebep olabilir.Özellikle kullanım miktarıyla bire bir alakalı olmakla birlikte alerjisi olan kişiler için erkenden reaksiyon gösterebilmektedir.

Bu yüzden kuru ve toz gıdaların tüketimi sonrası hafifte olsa kaşıntı veya kızarıklık yaşıyorsanız sorbik asit alerjiniz olduğundan şüphe edilebilir.Bu durumda doktora danışmanızı* ve gıdaları alırken içindekiler kısmında kullanılan katkı maddelerine göz atmanızı öneriyoruz

Mutlu ve Sağlıklı günlere... Gıda Mühendisi Emir Kaboğlu

Kaynak: https://gidabilinci.com/sorbik-asit-...-zararli-midir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #3
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart turşu

Laktik asit bakterileri;gıdalarda koruyucu etkisi olan veya yeni bir gıda oluşumu için gerekli olan bakteriler demektir.En kısa haliyle sütten yoğurt yapımını sağlayan laktik asit bakterileridir.Aklımızda her zaman su soru geçmiştir.Yoğurt yaparken sütü yoğurt ile mayalıyorsak ilk yoğurt nasıl yapıldı? işte burada laktik asit bakterileri devreye girmektedir.Sütü yoğurt yapan aslında yoğurtta bulunan laktik asit bakterileridir.Bu yüzden yoğurt yaparken maya olarak yoğurt yerine laktik asit bakterisi içeren maya kullanılabilir.Endüstriyel anlamda yoğurdun tam olarak kıvam ve tat kazanması için yoğurt ilavesi ile birlikte bir miktar laktik asit bakterileri katılmaktadır.

Laktik Asit Bakterileri Hangi Gıdalarda Bulunur?

Genel olarak laktik asitten üretilen gıdalara fermente gıda denmektedir.Bu sebeple yoğurt,turşu, peynir,sucuk,sirke,kefir,tereyağı,boza,bira gibi ürünlerin oluşmasında laktik asit bakterileri görev almaktadır.Bu bakterilerin gıdayı uygun olarak değiştirmesi için belli süre gereklidir.Yoğurt gibi ürünler kısa sürede oluşsa da fermente sucuk içim ortalama 2 - 3 aylık bir süre geçmesi gerekmektedir.Fermente sucukların ısıl işlem görmüş sucuğa göre pahalı olmasının sebebi budur.

Laktik Asit Bakterileri Gıdalara Nasıl Etki Eder?

Laktik asit bakterileri başlığa altında bir çok farklı mikroorganizma yer almaktadır.Carnobacterium, Lactobacillus, Lactococcus, Lactosphaera, Leuconostoc, Pediococcus, Streptococcus isimli bakteriler bulunur.Bu sebeple her gıdanın mikro organizması farklıdır.Örnek olarak turşu yapan laktik asit bakterisi süte katılırsa bu sütten yoğurt olmaz.Dna sistemindeki bu değişiklik gıdaların farklı özellikler kazanmasında rol almaktadır.

Laktik Asit Bakterilerinin Gıdalar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sadece görünür olarak tat,lezzet,koku gibi özellikleri itibariyle kalmayıp gıdalar üzerinde çok ciddi olumlu etkileri vardır.Şimdi maddeler halinde listeleyelim.

Asidik yapısı sayesinde gıdanın pH ını düşürerek asitliği arttırır ve gıdanın raf ömrünü uzatır.Yoğurtlardaki ekşi tat ve daha uzun süre muhafaza olmasının ana sebebidir.
Yine gıdaların daha yüksek sıcaklıklarda bozulmadan kalmasını sağlar.Örnek olarak süt oda sıcaklığında bir kaç saate bozulur ancak yoğurt 1-2 gün gibi süre durabilir ve bu esnada yine de tüketim açısından sorun teşkil etmez sadece tadı ekşir.
Asidik yapısı sayesinde ortaya çıkan koruyucu etkisi ile gıdaya ek olarak katılacak olan koruyucu katkı maddelerinin kullanılmasına gerek kalmaz.Sadece fermente sucukta kılıf içinde saklandığı ve oksijensiz ortamda clostridium adlı bakterinin ( Ölümcül bakteri) çoğalmaması için nitrit- nitrat kullanılır.
Diğer zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller.
Bir çok farklı ürünün oluşmasını sağlar. Starter kültür olarak adlandırılan laktik asit bakterileri bir çok farklı peynir çeşidi,yoğurt,turşu,bira,sirke.. gibi bir çok ürünün oluşmasını sağlar
Bu sebeplerden dolayı laktik asit bakterileri faydalı bakteriler arasında yer almaktadır.Son olarak laktik asit ile karıştırılmamalıdır.Laktik asit; laktik asit bakterilerinin ürettiği asittir.Bu 2 kavramı karıştırmamak gerekir.İnsan sağlığı açısından bir çok faydalı etkisi vardır.Bunu başka bir yazımızda ayrıntıları ile yazacağız.

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğluhttps://gidabilinci.com/laktik-asit-...r-ne-ise-yarar
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #4
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart sodyum

Sodyum Nitrat Nedir?

Renksiz ve kristal şeklinde olan sodyum nitrat, yüksek ısıda çözünebilen bir kimyasaldır. Bazı kaynaklar sodyum nitrit olarak adlandırmaktadır.NaNO3 yapısal formülüdür.En çok üretildiği yer Şili olan sodyum nitratı potasyum nitrattan ayıran özellik suda çözünmesi ve nem çekmesidir. Tarihte 1800’lü yıllarda keşfi yapılmış ancak kullanım alanı ve alıcısı olmadığından dolayı denize dökülmüştür. Yeryüzünde çökelti olarak bulunan kimyasalların genel ismi güherçiledir.

Sodyum Nitrat Nerelerde Kullanılır?

Özellikle gıda ürünlerinde kullanılan madde anti mikrobiyel olmasından dolayı koruyucu görevi görmektedir
Tarım alanlarında gübre olarak değerlendirilmektedir
Duman bombası yapımında kullanılı
Renk ve dayanıklılık sağlamak amacıyla et ürünlerinde kullanılır
Havai fişek, barut gibi patlayıcı maddelerin içeriğinde bulunur
Cam sektöründe camın parlaklığı ve dayanıklılığını artırmak için kullanılır
****l sektöründe ve çeliğin mavileştirilmesinde kullanılır
Roket yakıtı olarak kullanılır
Koruyucu özelliği sayesinde pizza ve peynirlerde kullanılır.
Nitratın Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Su ve sebzelerde görülebilen nitrat sağlığı tehdit edebilecek düzeyde sorunlara yol açabilmektedir. Su kaynaklarında 75 mg altında olması gereken miktarı yakalamak özellikle Avrupa ülkelerinde zorlaşmış ve bu nedenle denitrifikasyon işlemi uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemin pahalı olması, nitrata neden olan kaynakların kontrol altına alınmasını sağlamaya başlamıştır.

Nitratın en ciddi sorunlarından biri kanser riskidir. Yeni doğan ve yetişkinler anlamında etkisi değişen kimyasal için önlem çalışmaları devam etmektedir. Bunun dışında insan vücudunda nitrat yeşil yapraklı bitkilerden gelir.Tabi iz elementi halinde yani çok az bulunmaktadır.Bu yüzden bitkilerden alınan sodyum nitratın sağlık açısından zararı yoktur.Ancak et ve et ürünlerinde özellikle kayıt dışı yapılan kullanım sağlık açısından ciddi sorunlar teşkil etmektedir.
Kaynak
https://gidabilinci.com/sodyum-nitra...-zararli-midir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #5
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart sakarin

Tatlandırıcılar konulu yazı dizimizde bugün sakarinden bahsedeceğiz.

Sakarinin diğer tatlandırıcılardan farkı olarak şekerden 300 kat daha tatlıdır.1900 lü yılların başında ortaya çıkmıştır.Bir kimyasal araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.Bilimsel olarak E954 olarak adlandırılmaktadır.

Neden Gıdalarda Kullanılmıştır?

Şeker varken neden sakarin adında tatlandırıcı kullanılıyor diye soracak olursanız tek sebebi paradır.Sakarin şekerden yaklaşık olarak 300 kat daha tatlıdır.Örnek olarak bir kek fabrikasında ürünü yaparken 300 kilo toz şeker kullanmak yerine 1 kilo tatlandırıcı kullanması yeterli olacaktır.Bu sebeplerden dolayı firmalar tatlandırıcı kullanmaktadır.Bunlardan en yaygını glukoz şurubu olsa da bazı ürünlerde sakarin kullanılmaktadır.

Amerika'da yapılan bazı bilimsel araştırmalar sonucu fareler üzerinde yapılan deneylerde mesane kanserine sebep olduğu tespit edilmiştir.

Ek olarak 1900 lü yılların sonunda ise tekrardan yapılan çalışmada insan sağlığı açısından bir risk taşımadığı sonucu varılarak tekrardan kullanım yasağı kaldırılmıştır.Günümüzde ise gıdalar üzerinde kullanıldığı taktirde etiket üzerinde belirtilmesi şartı ile sakarin kullanılabilmektedir.

Sakarin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bazı tatlandırıcılar, karbonlu içecekler, instant içecek, buzlu çay süt ürünleri, reçel ve marmelat, şekerleme ürünleri, cider, turşu, dondurma, multi vitamin ürünleri, puding, jöle, çikolata, diş macunu ve ağız yıkama suyu, eczacılık ürünlerinde kullanılmaktadır.

Sağlık açısından tam olarak yeterli çalışmalar bulunmamaktadır.Genel olarak şeker kullanmanızı önermediğimiz gibi tatlandırıcılardan da uzak durmanızı öneriyoruz.Ancak ki doktor tavsiyesi var ise bu tatlandırıcılardan kullanabilirsiniz.kaynak https://gidabilinci.com/sakarin-nedir-zararli-midir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #6
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart sukraloz

Merhaba sevgili okurlarımız.Günümüzde şeker yerini almaya çalışan tatlandırıcıların bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır ve bir çok farklı gıdada kullanılmaktadır.İçecekler,kekler,şekerli gıdalar,çikolatalar gibi farklı ürünlerde kullanılmaktadır. Literatürde E954 olarak adlandırılmaktadır.

Peki Neden Kullanılır?

Şeker varken neden sukraloz adında tatlandırıcı kullanılıyor diye soracak olursanız tek sebebi paradır.Sukraloz şekerden yaklaşık olarak 600 kat daha tatlıdır.Örnek olarak bir kek fabrikasında ürünü yaparken 600 kilo toz şeker kullanmak yerine 1 kilo tatlandırıcı kullanması yeterli olacaktır.Bu sebeplerden dolayı firmalar tatlandırıcı kullanmaktadır.Bunlardan en yaygını glukoz şurubu olsa da bazı ürünlerde sukraloz kullanılmaktadır.

Sukralozun Sağlık Açısından Değerlendirilmesi! Sukraloz Zararlı Mıdır?

Şeker hastalarının tercih ettiği bu ürün kan şekerini etkilemez.Kompleks yapısı ile enerji oranı düşük ancak şekerden 600 kat daha tatlı olabilmektedir.Genel olarak yapılan ciddi çalışmalar yok.Bu konuda tecrübelerimizi sizlerle paylaşacağız.Ek olarak glukoz şurubu ile benzerliğinden dolayı o çalışmalara referans olarak alınmıştır.

Tatlandırıcılar vücutta sistemin tanımadığı bir şeker biçimidir.Bu yüzden yağ olarak depolanmaz ancak karaciğerde sorunlara yol açabilmektedir.
Gıdalarda kullanımı ile kan şekerini etkilememesi gıdaların aşırı tüketimini sebep olmaktadır.Bu sebeple obeziteye sebep olmaktadır.
Yapılan araştırmalarda hormonal sistem dengesini bozduğu söylenmektedir.Yağ yakıcı hormon olan leptin sistemini bozmaktadır.İlerde meydana gelecek olan kilo sorunlarının sebebi olarak gösterilebilir.Çünkü vücudun tanıdığı bir şeker çeşidi değildir.
Tüm bu maddelere göre özellikle kolada sıkça kullanılan sukraloz zararlı bir tatlandırıcı olarak değerlendirmekteyiz.Bu sebeple şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltmalı tüketiyorsak bile doğal şeker tüketmenizi öneriyoruz.Günümüzde bazı markalar bu bilince ulaşmış durumdadır.Umarız daha hızlı şekilde bu konuda düzenleme yapılır.

kaynak: https://gidabilinci.com/sukraloz-nedir-zararli-midir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #7
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart karın şişkinliği

Kimi zaman basit bir sebepten dolayı olsa da karın şişmesi bazen ciddi sorunların belirtisi olabilir.Genel olarak şikayetlerin ana sebebi fazla yemek yemekten kaynaklanmaktadır.Bununla birlikte bazı böbrek ve karaciğer sorunları da karın şişmesine sebep olabilmektedir.Mide bulanması,kusma,geğirme gibi bazı olumsuz belirtiler göstermektedir.Hazımsızlığı sebep olan bu durum genel olarak ciddi anlamda keyfinizi kaçırır ve size rahatsız edebilir.Bu yüzden yazımızda karın ve mide şişliğine ve genel olarak şişkinliğe iyi gelen gıdaları sizler için listeliyoruz.

Karın Mide Şişliğine Ne İyi Gelir?

1:Rezene

İdrar söktürücü etkisi olan rezene bitkisi aynı zamanda midenize rahatlatacak en etkili bitkilerin başında yer almaktadır.Antioksidan içeriği ve değerli besin maddeleri ile birlikte sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır.Aynı zamanda gaz oluşumunu da azaltır.Bu sayede rezene tüketerek karın şişmelerini azaltmış olacaksınız.Rezeneyi direk olarak yutabileceğiniz gibi çayını kaynatarak bu suyu içip rahatlayabilirsiniz.

2: Nane

En basit ve tadı da hoş olan bitkilerden biri de nanedir.Nane mide şişkinliği için tüketebileceğiniz etkili bitkilerin başında yer almaktadır.Nanede bulunan fenolik maddeler ve antioksidan maddeler sayesinde midenizi rahatlatacak ve şişkinliği önleyecektir.Aynı zamanda nane sindirimi kolaylaştıran etkisiyle de mide rahatınızı korumanızda yardımcı olacaktır.Taze naneyi çiğneyebileceğiniz gibi kuru nane çayını yaparak da içebilirsiniz.

3. Limonlu Su

Detoks etkisi ve vitamin içeriği sayesinde en faydalı içeceklerin başında limon suyu yer alır.Bu faydalı besin içeirkleri ve asitli yapısı sayesinde karın şişkinliğini önlemek ve rahatlamak için limonlu su içebilirsiniz.

4: Muz

Muzun lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştıran etkisiyle birlikte karın şişliklerinin önlenmesinde tüketmenizi öneridğimiz gıdalardan biri de muzdur.İçeriğindeki besin maddeleri de bağırsak hareketlerini iyileştirmektedir.

5. Kimyon

Anti mikrobiyal ve anti septik etkisi saysinde kimyon mide şişkinliği için tüketebileceğiniz en etkili baharatların başında yer alır.Midede sindirimi kolaylaştırır ve hızlandırır.****bolizmayı da hızlandırma etkisi bulunmaktadır.Kimyonu direk olarak yutmak zor olabilir.Bu sebeple hafif sıcak su ile kimyonu güzelce karıştırın.Aroma olması için de limon damlatabilirsiniz.

6:Papatya Çayı

Papatya çayını içtiğinizde damağınızdaki rahatlamayı hissedeceksiniz.Bu rahatlığı midenizde de hissedeceksiniz.Papatya çayında bulunan fenolik maddeler ve vitamin sayesinde midede hazımsızlığı önleyecek ve mide şişkinliğini hafifletecektir.Papatyaları demliğe koyun ve yeteri kadar su ekleyerek kaynatıp çayını için. Karın şişmesine karşı etkisini kısa sürede gösterecektir.

Değerli okurlarımız.Basit mide ve karın şişmesi sorunlarında bu yöntemleri tavsiye ediyoruz.kaynak: https://gidabilinci.com/karin-mide-s...e-ne-iyi-gelir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #8
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart Mısır Püskülü Çayı Faydaları

Merhaba sevgili okurlarımız. Mısır ülkemizde Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde yoğun olarak olmak üzere ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen bir bitkidir.Mısırın bir çok faydası olduğu gibi mısır püskülleri de şifa kaynağıdır. Ayrıca manavdan aldığınız veya kendinizin ektiği mısırın hem meyvesini hem de püsküllerini tüketip daha verimli şekilde faydasını göreceksiniz. Bu mısır püsküllerini atmak yerine, kurutup kolay bir şekilde çayını yaparak tüketebilirsiniz.Şimdi mısır püskülü çayının faydalarına göz atalım:

Mısır Püskülü Çayının Faydaları Nelerdir

1:Mineral ve Vitamin Açısından Zengindir

Mısırın kendisi olduğu gibi püskülleri de vitamin ve mineral açısından zengindir.Potasyum,flavonoidler,saponinler açısından zengindir. Vitamin olarak C vitamini ve K vitamini açısından zengindir.Antioksidan yapısı sayesinde de kanser riskleri ve serbest radikallere karşı sizleri koruyacaktır.

2: Prostat Rahatsızlıklarını Önler

Prostat sisteminin daha sağlıklı bir yapıya gelmesine yardımcı olur.Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen prostat yaralarının iyileşmesine yardımcı olur.

3: Böbrek Sağlığını Korur

Böbreklerde meydana gelecek taş birikimini önlemektedir.Özellikle yaz aylarında böbreklerde meydana gelen iltihaplanmalar gibi durumları iyileştirmede etkisi vardır.Suyu az içen ve tuzu çok tüketen kişilerde sıkça oluşan böbrek sorunlarını engeller. Sağlıklı bir böbrek için mısır püskülü çayını tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

4: Yüksek Tansiyonu Engeller

Mısır püskülü çayındaki flavanoidler sayesinde kan basıncını dengeler.Bu sayede yüksek tansiyonu engelleyerek meydana gelecek olumsuzluklara karşı sizleri korur.

5: Diyabet ( Şeker Hastalığı) na Karşı Korur

Mısır püskülü çayında besin maddeleri sayesinde sizleri diyabete karşı korur. Ayrıca içeriğinde karbonhidrat ve şeker bulunmaz. Bu yüzden şeker hastaları rahatça içebilir. Aynı zamanda şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

6: Damar Tıkanıklığını Önler

Vücutta ve damar içinde biriken kolesterolün atılması için etkili içecekler aras%kaynak. https://gidabilinci.com/misir-puskul...-nasil-yapilir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #9
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart kilo verdiren otlar

Kilo vermeniz için her yerde dolaşan reklamlarda tanıtım haplar, ilaçlar sizlere cazip gelebilir ancak %90'ı kandırmadan başka bir şey değildir.Bu konuda bir çok yazıda geçen zayıflama çayları etkili olabilir ancak otları da unutmamak gerekir.Sindirime faydaları, hormonlar düzenleme etkileri,****bolizmayı hızlandırma gibi bir çok etkisi bulunmaktadır.Bu yazımızda zayıflamanız için en etkili otları sizler için derliyoruz. Diyetinize bu otları ekleyerek daha kolay, etkili ve hızlı bir şekilde zayıflayabileceksiniz.Şimdi bu otlara göz atalım:

Kilo Vermenize Zayıflamaya Yardımcı En Etkili Otlar Nelerdir?

1: Maydanoz

Maydanoz en lezzetli garnitür ve salatalara eklenebilecek otlardan biridir.Bununla birlikte kilo vermenize yardımcı olacak en etkili gıdalardan biri olmaya aday gösterilebilir.Doğal bir idrar söktürücü olan bitki, içeriğindeki lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır, çok yemenizi önler ve su alıp şişerek midede daha çok yer kaplar. Bu şekilde daha erken doyarsınız ve çok yemenin önüne geçmiş olursunuz.

Aynı zamanda maydanoz yüksek kan seviyeleri düşürme etkisi bulunmaktadır.Şeker hastalarının kandaki şeker durumlarını kontrol edebilmeleri için en etkili gıdalar arasındadır.

2: Biberiye

Biberiye, anti- inflamatuar özelliklere sahip antioksidanlar açısından zengindir.Bu antioksidanlar kan şekeri seviyenizi düşürür.Bu etkileriyle kilo vermenizde yardımcı olacak, çok yemenizi, erken acıkmanızı önleyecek ve ****bolik rahatsızlıkların önüne geçmiş olacaksınız.Özellikle biberiyedeki karnosik asit maddesi obezite için gelecekte kullanılabileceği düşünülen çalışmalar devam etmektedir.

3. Kekik

Kekikte bulunan polifenol ve flovonoidler insülin hormonun salgılanmasını engelleyen enzimleri inhibe eder. Yani kan şekerinizi dengelemek için insülin salgılanmasını teşvik eder.Meksika'da yapılan araştırmalarda kekiğin diyabet yönetimi için kullanılabilecek en etkili otlar arasında olduğu tespit edilmiştir.Ayrıca kabızlığı önleyip, şişkinliğe karşı yardımcı olur.Bu sayede de zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

4: Nane

Nane, bir çok üründe koku ürünü olarak kullanıldığının farkındayız. önemli bir bilgiye değinelim çünkü nanenin kokusu iştahı bastırma özelliği bulunmaktadır.Bu sayede nane kokusuyla erkenden acıkmanın önüne geçebilirsiniz.Buda kilo vermede sizlere büyük yardımları olacaktır.

Nane yaprağından alınan yağın,sindirimi düzenleyici,hazımsızlık ve gazı önleyici etkisi keşfedilmiştir.Bu yüzden her fırsatta nane tüketmeye özen gösterin. Yanı başınızda ufak bir saksı ile nane yetiştirebilirsiniz.Kokusu hem sizi ferahlatacak hem de erkenden acıkmanızı önleyecektir.

5. AdaçayıStres kilo alma üzerinde ciddi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Stres altında ve sıkılan kişiler daha çok yemek yemeye yönelmektedir.Aynı zamanda stres hormonu kortizol,kan şekeri düzenini bozar, yağ depolanmasını arttırır ve kilo almanıza sebep olur.Bu yüzden stresi azaltmak ve bedeninizi sakinleştirmek için ada çayı tüketmenizi tavsiye ediyoruz.İçindeki besin maddeleri sayesinde sakinleşmek ve stresi uzaklaştırmak için ada çayı en etkili otlar arasında yer almaktadır.

Zayıflamak için beslenme düzeni çok önemlidir. Beslenmeyi dengeye koyduktan sonra bu otların da yardımıyla daha hızlı ve etkili bir şekilde zayıflayabileceksiniz.

Mutlu ve Sağlıklı Günlere... Gıda Müh. Emir Kaboğlukaynak. https://gidabilinci.com/kilo-verdire...atlar-nelerdir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2017   #10
Member
 
Üyelik tarihi: 19-01-2016
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 6
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : emirkaboglu53 is on a distinguished road
emirkaboglu53 is on a distinguished road
Standart Kudret Narı

Son zamanlarda adı sıkça geçen meyvemiz kudret narı dünya çapında da adından söz ettiriyor.İngiltere'de Bitter melon olarak isim verilen bu meyve yapılan bilimsel araştırmalarda kanser hücreleri üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir.Bilimsel çalışmalar sonucu elde edilen bu bulgularla birlikte yaptığımız araştırmalar sonucu kudret narının faydalarını sizler için yazdık.

Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

1:Kanser ve Tümörü Önler

Amerika'da yapılan çalışmalarda kudret narının kanser hücrelerinin büyümesi ve gelişmesini önlediği kanıtlanmıştır.İçeriğindeki* antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerini ve tümör hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini engellemektedir.( Amerika'da Üniversitenin Kudret Narı İçin Yaptığı Çalışma Dosyası*kudret narı pdf* )

Aynı zamanda domateste bulunan likopen gibi kudret narında da likopen vardır.Bu madde kanserle savaşan en etkili besin öğelerinin başında yer alır.Likopen aynı zamanda meyveye kırmızı rengini veren maddedir.

2: Diyabet Üzerindeki Etkileri

Kudret narının şeker hastalığı üzerinde olumlu etkileri vardır.Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olarak aşırı yükselme ve düşmelerin önüne geçerek diyabet riskini azaltmakta yardımcı olmaktadır.

3: Sedef Üzerine Etkileri

Bazı cilt rahatsızlıkları ile birlikte özellikle sedef ve egzama üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.İçerisindeki besin maddeleri ve E vitamin ile cilt sağlığını korumada önemli etkileri bulunmaktadır.

4: Sindirimi Kolaylaştırır

Kudret narında bulunan lifli maddeler sayesinde midede su alıp şişer. Bu sayede erkenden acıkmanın önüne geçersiniz.Aynı zamanda su alıp şişen bu lifli maddeler sindirimi kolaylaştırmaktadır.Ek olarak lifli maddeler kolon kanseri riskini düşürmektedir.

5: Cilt Üzerindeki Yanıklara ve Yaraya Etkileri

Kudret narının meyvesini püre haline ezerek getirdikten sonra yanıklar veya yara üzerine sürebilirsiniz.İçerisinde bulunan antioksidan ve E vitamini sayesinde yara ve yanık izleri üzerinde olumlu etkileri olacaktır.Aynı zamanda bu karışımı zeytin yağıyla karıştırırsanız daha etkili bir şekilde faydasını göreceksiniz.

6. Mide Sorunlarına Karşı Etkileri

Midede özellikle gastrit, ülser gibi sorunlar için tüketebileceğiniz en etkili meyveler arasında yer alır.Mide asidi dengeleyerek ve lifli yapısıyla mideyi koruyan özelliğe sahiptir.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır veya Hazırlanır?

Meyveyi normal olarak tüketebileceğiniz gibi meyveyi bal ve zeytinyağı ile karıştırıp kavanoza koyarak bekletebilirsiniz.Ortalama 45 gün beklettikten sonra tüketebilirsiniz.Meyvenin kabuklarını çıkarmayı* unutmayın.Uzun sürelerde zehirleyici etkisi olduğu söylenmektedir.Dikkat etmekte fayda vardır.Günlük olarak 1 yemek kaşığı tüketmek yeterli olacaktır.kaynak: https://gidabilinci.com/kudret-nari-faydalari-nelerdir
emirkaboglu53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sperm Sayısını Arttıran ve Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir? emirkaboglu53 Erkek Dünyası 20 4 Gün önce 03:41 AM
Merhaba sevgili okurlarım.Hangi gıdalar çiğ,hangi gıdalar pişirilerek yenmeli? Bu yaz csnv5353 Ödevler ve Tezler 1 05-2021 11:40 PM
Kolesterolu Yükselten Gıdalar Muhittin YILMAZ Kolesterolü Yükselten Gıdalar 2 05-2021 09:08 PM
Hormonlu Gıdalar Muhittin YILMAZ Hormonlu Gıdalar 4 05-2021 07:53 PM
dondurulmuş gıdalar maximus Sütteki Mikroorganizmalar 2 05-2021 07:32 PMŞu anda saat : 03:58 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.