Sponsorlu Bağlantılar

EM Nedir?

Tarımda EM Teknolojisi kategorisinde açılmış olan EM Nedir? konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 21-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart EM Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap

Alt 21-2008   #2
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart

Sponsorlu Bağlantılar
EM NEDEN MEVCUT TEKNOLOJİLERDEN FARKLI VE ÜSTÜNDÜR?
EM Teknolojisinin başlangıcı, 1968 yılına dayanmaktadır ve amacı hasattaki verimliliği arttırmak ve bozunmanın ya da çürümenin önüne geçmektir. Ancak 1980’ler döneminde pratik uygulamalar olumlu sonuçlar göstermeye başlamıştır. 1982 yılında EM pratikte uygulanabilir hale gelmiş ve dünyanın birçok yerinde kullanılmaya başlanmıştır.
Tarımın ve Doğanın birleşik algılandığı ülkelerde aynı zamanda atıksal sorunlara da çözüm getirilmiş olmaktadır. EM-Teknolojisinde slogan; güvenli, rahat ve uygun bir ortam, düşük fiyat, yüksek kalite ve yüksek verimdir. EM-Teknolojisinin hedefi canlı, sağlıklı ve huzur dolu bir toplum oluşturmaktır.

Nüfusun sürekli artığı ve tarım alanlarının sürekli azaldığı, kaynakların yetersiz kaldığı, doğal problemlerin büyüdüğü bir dünyada geleceğe karamsar bakıyoruz. Genelde toplumların birlikte hareket etmelerinin, bazı sorunlara çözüm getireceği görüşü kesindir, ama insanlığın top yekun biçimde kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir genel refah düzeyine ulaşabilmesi için toplumsal sorunların kökenine inmemiz gerekmektedir. Yeryüzünü, Entropi’yi (Dünyadaki düzensizliğin bir ölçüsü) azaltan teknolojilerle donatıp farklı bir toplum yapılandırmalıyız. Buradan da anlaşılabileceği gibi, bu yeni teknolojilere ve yeni kavramlara dayalı bir toplumun oluşturulması demektir.
İnsanlık toplumsal yaşamı kurmadan ve nüfusu artmadan önce, dünya Entropi'yi dengede tutan işlevlerine sahipti; doğayla (kendisiyle) uyum içinde yaşıyordu ve kainattan sınırsız gücünü alabiliyordu. Dünyanın tüm nimetlerini petrol, kömür ve diğer doğal kaynakların yanı sıra çeşit çeşit bitki ve hayvan türleri vb. bolca oluşturduğunu ve insanların hizmetine sunduğunu söylesek abartmış olmayız.
Dünyamız kendi ekseni ile Güneş etrafındaki dönüşüne devam etmektedir ve sonuçta dünyamızda belirli bir denge söz konusudur. Yerküremizi bir sistem olarak düşünürsek, sistemde onu oluşturan bileşenler (elementler) ve sistemin belirli bir enerjisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, dünyamızda her şey her an değişmektedir. Bir başka deyişle, dünyada bir evrim yaşanmaktadır. Şu andaki dünya bir saniye önceki dünya ile aynı olmadığı gibi, bir saniye sonrasıyla da aynı olmayacaktır. Örneğin, sobanızda yanan kömür, son bir saniye içinde yeryüzüne biraz daha enerji vermiş olacaktır. Bu yanma olayı sonucu enerjinin yanı sıra kül, karbondioksit açığa çıkacak ve bu yeni açığa çıkan maddeler ve yerküre sistemine ilave edilen enerji nedeniyle yeryüzündeki düzensizlik biraz daha artmış olacaktır. İşte biz bu düzensizliği ölçen kavrama Entropi diyoruz. Öyleyse, günümüz teknolojilerine göre çalışan fabrikaların,
makinaların bacalarından çıkan dumanlar ve ısı hep yeryüzünün entropisini arttırmakta, her geçen gün biraz daha fazla kirlenmeye neden olmaktadır. Çünkü günümüz teknolojilerinin hemen hemen tamamı oksidasyona dayalıdır ve her oksidasyon, entropi artışın da beraberinde getirmektedir.
Bu durum böyle devam ederse, oluşturduğumuz kirlilikten dolayı Entropi büyük bir hızla yoğunlaşacak; herkes neslimizi imha yolunda olduğumuzu itiraf edecektir. Yoğun entropi ortamında karşılaşacağımız kirlilik ve oksidasyon devam ederse, zararlı mikroorganizmaların ve virüslerin yayılıp güçleneceğine kesin gözüyle bakılmaktadır. Bu, sadece çevre kirliliğinin artmasıyla kalmayacak; salgınlar baş gösterecektir. Bunlar da zararlı mikroorganizmaların, sinek ve böceklerin çoğalmasına sebep olarak gelişmiş yaratıkların varlığını tehlikeye sokacak, tedavisi bulunmayan hastalıklara yol açacaktır (Zaten bu tehlike bugün de mevcuttur).
Geçmişten bu yana gelen oluşumlardan dolayı yeryüzünde Entropi yoğunlaşmaktadır. Bu sorunları kontrol altına alabilmek için hızlı bir şekilde Entropi yavaşlatıcı ve dönüşüm yaratıcı teknolojilere yönelmeliyiz.EM TEKNOLOJİLERİNE DAYALI SAĞLIKLI BİR TOPLUM OLUŞTURABİLİR MİYİZ?
Bugüne kadar geçerliliğini korumuş olan teorilere göre, Entropi dönüştüren Teknolojiler olanaksız sanılmaktaydı. Bilimsel tartışmaları bir tarafa bırakalım ve EM–Teknolojisinin çeşitli problemlerin çözümlerinde faydalı olan araştırma sonuçlarına bakalım.Gıdalardan başlayarak, çevresel koşulların elverişli hale getirilmesi, insan sağlığının düzeltilmesi, enerji problemlerinin çözümlenmesine kadar olumlu sonuçlar vb. EM-Teknolojisi sayesinde şehir çöplüklerinde biriken organik atıklar çevreye zarar vermeyecek şekilde dönüştürülebilmektedir ve elde edilen ürünler tarımsal alanlarda, hayvancılıkta, ormancılıkta en iyi şekilde ve en düşük maliyetle kullanılabilmektedir. Sanayi atık suları ve şehir atık suları kapalı sistemlerde tekrar tekrar arıtılabilmektedir.
Bu teknoloji büyük çapta uygulandığında, şehir çöpleri ve atık sular için harcanan inanılmaz bütçeler büyük ölçüde düşecektir.
Önemli ve dikkat çekici bir durumda EM-Teknolojisi sayesinde plastik, kağıt, lastik ve tekstil ürünleri dahil olmak üzere birçok ürün çok ucuza geri kazanılabilmektedir. Günümüzde bu şekil geri dönüşümlerden elde edilmiş olan yüksek kalitede ürünler mevcuttur. Atıkların değerlendirilmesi düşüncesiyle kömür külü ve yüksek ısı fırın külünden elde edilmiş EM-Seramik, birçok alanda kullanılmaktadır. Aynı tarım alanı üzerinde daha fazla ürün elde etmek gerçekte daha fazla karbondioksitin gıdaya çevrilmesi demektir. Buna bağlı olarak da doğanın
biraz daha temizlenmesi anlaşılmaktadır.
EM Teknolojisi uygulandığında, kullanılan farklı malzemelere farklı ek özellikler kazandırılış olur. EM ile dönüştürülen bir plastikten torba imal edildiğinde ve bu torbada EM ile ekimi yapılmış pirinç depolandığında, beş sene sonra dahi hasat günündeki tazeliğini korumaktadır. Bu teknoloji tarımda, hayvancılıkta ve balıkçılıkta faydalı olduğu gibi ürünlerin tazeliği açısından da büyük önem taşır. Geniş çaplı kullanıldığında EM-Teknolojisi ile gıda ürünleri doğal yollarla saklandığında gıda stoklaması için yapılan detaylı işlemlere gereksinim kalmayacaktır. Plastik ambalajların kapatılmasında, dolumunda ve saklanmasında EM Teknolojisi yaygın olarak kullanıldığında, depolarda detaylı havalandırma ve soğutma sistemlerine gereksinim kalmayacaktır. EM-Teknolojisi ile üretilmiş olan ürünlerin basit bir beton zemin üzerine EM-teknolojisi ile işlenmiş olan basit bir plastik branda ile örtülmesi yeterli olacaktır.
EM-Teknolojisinin kullanımı konut ve cadde yapımında da çok çabuk yaygınlaşmıştır. Betona sadece %1 EM (kuru ağırlık) katıldığında, yapının dayanıklılığı oldukça artmaktadır. Beton daha çabuk sertleşmektedir. Daha önceleri 25 – 30 gün beklemek gerekirken, bu şekilde 3 veya 4 gün sonra kalıplar sökülebilmektedir. Beton daha sert olduğu gibi içerisindeki çelikten üretilmiş iskelet yapısı da paslanmaya uğramamaktadır. Yapının genelinde ömrünü uzatmaktadır. Bu koruyucu önlemler, özellikle deprem kuşağında bulunan ülkemizde yapıların dayanıklılığının artırılması açısından son derece önemlidir.Yüksek basınçlı enjeksiyon püskürtmeyle EM antioksidanlar yapının içine nüfuz ettirilerek yapının çürümesi önlenir ve aynı zamanda binalar böcek saldırılarına karşı da korunmuş olur.
Böylece çevremizde Japonların dediği gibi “ İyaşiro-şi” yeniden oluşur. Anlamı, hayata hizmet eden her şeyin mevcut olduğu yer, uzun ömür, sağlamlık, sağlık, ve süreklilik demektir.
Enerji sektöründe ise, aşınma ve yok olma ile ilgili olarak EM Teknolojisi sayesinde bir devrim yaratılmıştır. Çeşitli maden ocaklarında ve üretim yapan fabrikalarda EM-Teknolojisi sayesinde aşınmanın büyük oranda önüne geçilmiştir. Yanma verimi artırılarak yakıt tasarrufu
% 50’lerin üzerine çekilebilmiştir. Paslanmanın önüne geçilerek iletken akım hatlarının kapasiteleri artırılmıştır.
Sağlıkla ilgili olarak, bağışıklık sistemi güçlendirilmiştir. Buna göre genlerin “onarım işlevselliği” güçlendirilir ve normal işlevleri sağlanır. Tedavisi mümkün olmayan hastalıkların tedavi olanakları normal yöntemler ile çok zor bir durumdu, ama şimdi bir umut var. Tedavisi olmayan hastalıklara karşı EM’nin etkileri bir çok raporla onaylanmıştır.
Bütün bunlar EM-Teknolojisinin her alanda ve her şekilde uygulandığında, dünyamızın çöpünü sıfıra indirgemenin sınırsız imkanlarını göstermektedir. Öyle bir sistem oluşacaktır ki, mükemmel ürünlerin üretilmeleri pahalı olmayacaktır. Özenle bakıldıklarında uzun ömürlü olacaklar ve gerek duyulmadığında daha yüksek seviyeli ürünlere dönüştürüleceklerdir. Bu sayede yeryüzünde sorunlar oluşmayacaktır.
Henüz enerji kazanımında ve enerji kaynaklarının depolanmasında biyolojik maddelerin kullanımı tam olarak tamamlanmamış da olsa, gelecek vaat ettiği ve şimdiden tasarruf sağlayacağı kanıtlanmıştır.Kaynak: Dr.Kayhan YALÇI (EM Uygulama Kitapçığı)
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-2009   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 04-05-2009
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
süleyman is on a distinguished road


Standart

süleyman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 06-2009   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 06-05-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
ciftci is on a distinguished road


Standart Etkin mikroorganizmalar (EM)

ciftci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 12-2009   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 12-05-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
sborazan is on a distinguished road


Standart bılgı alma

sborazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
etkin mikroorganizma, fototropik bakteri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkŞu anda saat : 06:00 AM.