Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Su ve Su Ürünleri > Tatlı Su Balıkları
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart alabalık üretim çeşitleri

A.TABİİ ÜRETİM
Göl ve derelerde yaşayan alabalıklar genellikle 3 yaşından sonra erginleşir. Göl alanları Ekim-Kasım aylarında, dere alanları da Kasım-Ocak aylarında yumurtaları bırakmış olurlar. Güneyde Manavgat tarafında bulunan alabalıklar ise daha geç, Şubat-Mart aylarında yumurta bırakmaktadırlar.
Türlerine göre Ekim-Kasım ayı içerisinde olgunlaşan alabalıklar çiftler halinde gezmeye ve suyun akımına doğru hareket etmeye aşlarlar. Dişileri yumurtalarını bırakabilmeleri için kumlu çakıllı yerler ararlar. Yumurtaları tamamen olgunlaşan dişiler karınlarını kumlu çakıllı yerlere sürterek açtıkları çukurlara yumurtalarını dökerler. Bunu takiben erkeklerde bu yumurtalar üzerine spazmlarını akıtarak döllenmesini temin ederler. Suyun ısı durumuna göre kuluçka dönemi 50-70 gün devam eder.
Tabii üretimde, bu devrede zayiat çok fazladır. Zira döllenmiş yumurtalar diğer düşmanları hatta hem cinsleri tarafından yenir. Bu taktirde yumurtadan çıkan yavruların ancak %5-10’u ergin hale gelebilir. %90-95’i zayiata uğrar.
B.SUNİ ÜRETİM

1.Suni Döllenme :
İşlenen miktarda yavru ve dolayısıyla üretim elde etmek için suni döllenmeye zaruret vardır. Aksi halde işletmeyi tam kapasite ile kullanma imkanları tabii üretimin şartlarına bağlı kalacaktır. Suni döllenmede erginleşen dişi balıklardan sağılarak alınan yumurtalar erkek balıklardan alınan spermalarla döllenirler. Bu konunun teknolojisi ayrıca aşağıda anlatılmıştır.

2.Damızlık Miktarı :
Normal bir zayiat düşürüldükten sonra elde etmek istediğimiz yumurta sayısı ve yavru balık miktarını tayin edebilmek için damızlık adedini hesaplamak lazımdır. Ortalama olarak 1 kg. ağırlığındaki bir dişi alabalık 1,500-2,000 adet yumurta verir.
150 gramdan küçük balıkların yumurta verimi 1,500 adedi geçmez. 1,000,000 yumurta elde etmek için ortalama 750 kg. damızlık balığa ihtiyaç vardır.

3.Erkek Ve Dişi Damızlık Nispetleri :
Normal bir döllenme için 2-3 adet dişiye bir erkek hesap edilir. Suni üretim boyunca erkeklerden birkaç defa sperma almak mümkündür.
Erkek ve dişileri bir birinden 70 derece/gün (7C’de 10 gün, 10C’de 7 gün gibi) ayırmak suretiyle bir erkek damızlık balıktan 3-8 defa sperma alınabilir.
Damızlık ayırma havuzlarında erkek ve dişi balıklar yan yana bulundurulursa da yumurtlama ve döl verme zamanı yaklaşınca bunları bir birinden ayırmak lazımdır.

4.Üreme Zamanı :
Çeşitli Balıkların Üreme Zamanları :
a) Türlere göre : Göl ve dere alabalıkları Ekim’den Ocak’a kadar, gök kuşaklı alabalıklar Ocak’tan Nisan’a kadar.
b) Irklara ve fertlere göre : Gök kuşaklı alabalıklardan embriyo safhasından itibaren çeşitli ıslah çalışmaları ile Kasım ayından itibaren yumurtlamaya başlayan ırklar elde edilmiştir.
c) İklim ve yere göre : Suyun ısısı rol oynamaktadır. Fariolar erken soğuyan dağlık bölge sularında erken, gök kuşaklılar ise, çabuk ısınan ova sularında ilkbaharda yumurtlarlar.
d) Suyun verimine göre : Alabalıklar akar sularda havuzlara nazaran daha erken olgunlaşırlar.
e) Sıhhatli ve sağlam balıklar diğerlerine nazaran daha erken yumurtlarlar.

5.Damızlık Seçimi Ve Kültürü Yapılacak Balık Türleri
Kültür balıkçılığına elverişli olarak yabancı türlerden Gök Kuşaklı alabalık ve yerli türlerden de s.t. magrostigma ve s.t. Abanticus vardır. Yerli alabalık türlerinin üretimi yapılacaksa 350-500 gr. ağırlığındaki dişi ve erkek damızlıklar göllerden veya derelerden yakalanarak iki tarafı kesilmiş içinden kuvvetli su akan derelere veya uzun havuzlara depo edilirler. 200 anaç balık için 100 m2 havuz yeterli gelmektedir. Gök kuşaklı alabalık üretimi yapılıyorsa yumurtlamadan 2 ay önce bunların yemleri azaltılır ve erkek ve dişiler birbirinden ayrılarak 2,5 m. uzunluk, 0,75 m. genişlik, 0,80 m. derinlikteki küçük muvakkat havuzlara alınırlar. Ve binada sık sık kontrol edilerek erginleşenler hemen sağıma tabii tutulurlar.

6.Suni Döllenme Tekniği
Eskiden döllenmede sulu metot uygulanıyor ve oldukça yüksek verim alınıyordu. Bu metotta yumurtalar yarısına kadar su doldurulmuş küçük bir kaba konuyor üzerine spermalar ilave edilip karıştırılıyordu. Şimdi kuru metot tercih ediliyor ve hemen %100’e yakın döllenme elde ediliyor. Bu metotta; yumurtalar kuru emaye bir kap içine sağılır ve üzerine ve üzerine erkek spermalar ilave edilip bir kuş tüyü ile karıştırılır. Sonra kap yarısına kadar su doldurulup 15-20 dakika bekletilir.
Döllenme olduktan sonra yumurta kabını birkaç defa su doldurup boşaltmak suretiyle süzülerek fazla spermalar ve diğer kısımlar atılırlar.
Sulu döllenme metodunda, yumurtalar su içine atıldıklarında mikrofil vasıtası ile su yumurta içine giriyor ve yumurta şişmeye başlıyor. Spermaların mikrofil vasıtası ile yumurta içine girmesiyle döllenme vuku bulur. Mikrofil kapandıktan sonra tekrar döllenme mümkün değildir.
Kuru döllenmede ise, yumurtaların etrafı spermalarla tarafından sarılır ve döllenme şansı maksimuma yükselir.
Bazı yeni bilgilere göre, olgun haldeki dişi yumurtaların sağımından evvel çıkan sıvımsı madde, yumurta ile birlikte bir kapta toplanırsa, bu sıvımsı madde spermaların hareketini kolaylaştırmakta ve döllenme şansını 2 katına çıkarmaktadır. Onun için yumurtalar kevgir veya delikli kap yerine doğrudan deliksiz leğen veya küvetlere sağılmalıdır. Döllenme esnasında şu yardımcı malzemelerin hazıra bulunması gerekmektedir :
• 25-50 cm. çapındaki 2-3 emaye kap ( iyice yıkanmış ve kurulanmış olarak )
• Kaz veya horoz tüyü
• Bozuk yumurtaları temizlemek için pens ve işe başlarken ellerin iyice kurulanması ve üste naylon veya kauçuktan bir önlük giyilmesi.
• Bir de malzemeleri koymaya ve işi yapmaya mahsus bir masa

Döllenmenin Yapılış Tarzı
Sağmak için dişi damızlık yerinden alınır. İyice kurutulmuş sağ el ile bir taraftan tutularak yukarıya doğru kaldırılır. Balığın sırtı operatöre ve karın kısmı sağma kabına dönük olarak tutulur. Boş olan sol el ile yukarıdan itibaren karın tarafı kuyruğa doğru dişlilik ofisine kadar sıvazlanarak sıkılır. Şayet yumurtalar erginse hemen fışkırarak kaba dökülür. Bu ameliye karındaki yumurtalar boşalıncaya kadar tekrar edilir.
Dişilerde yumurta sağlamak için karın tarafı sıkıştırıldığı halde erkek balıkların böğürleri sıkılır ve sıvazlanır, spermalar sağılmış yumurta yığınının üzerine sıkılır ve döllenme temin edilir. Spermalar sayısız derecede çokturlar. 1 cm3’te 10 milyon spermazoid vardır. 2 dişi yumurtasını bir erkek sperması döllemeye kafi gelmektedir.
Yukarıda tarif edildiği şekilde yumurtalar döllendikten sonra ve fazla kısımlar su berrak hale gelinceye kadar yıkandıktan sonra yumurtalar 1 veya 2 sıra halinde kuluçka kafeslerine yerleştirilir. 1 dm2’ye takriben ir sıra halinde 400-600 adet yumurta yerleştirilebilir. 60x35 cm. ebadındaki bir kuluçka kafesine 10,000 adet yumurta konabilir.

7.Enkubasyon Ve Larva Safhası :
Enkubasyon : Yumurtaların suyun ısısına bağlı olarak açılıncaya kadar geçirdikleri kuluçka süresidir. Bu süre suyun sıcaklığına bağlı olarak 40-60 gün devam eder.
Bundan sonra larvalar çıkar ve alövinaj safhası yavrular 5-6 aylık oluncaya kadar devam eder.

8.Yavru Balıkların Beslenmesi Ve Bakımı
yumurtadan çıkan larvalar vitellüs keselerinin ¾’ünü absorbe ettikten sonra suni gıda ile beslenmeye başlarlar. Yavruların ilk beslenmeye başladığı bu devre çok güç olup, en çok zayiat bu devrede verilir.
Bu gün modern pisikülütür tekniğinde larva safhasındaki 3-4 haftalık yavru balıkların kuluçka teknelerinde beslenmesi üzerindeki çalışmalara geniş yer verilmektedir.
Bu metot, enkubatörden çıkan larvaların doğrudan doğruya yavru bakım havuzlarına atıldığı zaman karşılanacağı suni beslenme güçlüğünden doğmuştur. Zira bu kadar küçük yaşta yavruların yeni bir ortama bütün icaplarıyla uyması ve suni beslemeye tabi tutulması güç olmaktadır.
Bu metotta, yavruların iyi yiyebileceği tabii yemden başlamak suretiyle suni yeme alıştırılarak iyi neticeler alınmaktadır.
Beslenmenin ilk devresi süresince tabii be suni yemler karışık olarak verilebilir. Bu devrede şayet mümkünse “Daphina” verilmesi çok iyi olur. Bilhassa yerli türler suni yeme çok zor alıştıkları için bu şekil tavsiye edilir. Verilen yemler, dibe çöküp kokuşma yapacağı için bazı hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Onun için bu tekneler her gün lastik hortumla sifon yapılarak temizlenmelidir.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
alabalk retim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 09:35 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.