Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Yemek Tarifleri > Toplu Yemek Sektörü(Catering)
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 03-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Post Yemek hizmeti veren herkesi vatandaş sorgulasın!

Yesidef olarak çok fazla proje yapmaktansa hayata geçirilebilecek projelere ağırlık verdiklerini anlatan Yesidef Başkanı Necat Aydın, ucuz fiyatlı yemeklerin mutlaka sorgulanması gerektiğini söylüyor. Aydın, “Vatandaşlar yemek hizmeti veren herkesi sorgulasınlar, kötü hizmet veren sağlıksız üretim yapan herkesi şikayet etsinler, bu vatandaşlık görevidir” diyor.
Türkiye toplu yemek sektörü pazar büyüklüğü hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bu konu hakkında 5 yıl önce bir araştırma yaptı. Araştırmada sektörün 5 milyar dolar kadar cirosal anlamda büyüklüğü, 300 bin çalışanı olduğu ve 1.5 milyar civarında istihdam yarattığını örgenmiş olduk. Bu krizi yaşamamış olsaydık bu miktarın 8 milyar dolara çıkacağı beklentimiz vardı. Sektör, 5 milyardan yüzde 30 gibi iş kaybetti ve yüzde 30 geriledi.

2008 yılında artan gıda girdi fiyatlarından nasıl etkilendiniz?

Gıda girdi fiyatları artıyor. Bu dört ay için konuşursak, gıda fiyatlarımızın artışı yüzde onu geçti. Zaten global ısınmadan dolayı gıda fiyatlarımız artıyordu. Ama maalesef ülkemizde uygulanan enflasyon politikası yüzünden oluşan farklarımızı alamıyoruz.

Bakliyat bu yıl ciddi derecede fiyat artışına sahne oldu, bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Eskiden bakliyat yaptığımızda para kazanıyorduk. Bakliyatlı yemek bizi her zaman kurtarırdı. Şimdi bakliyat yemeği de et yemeği kadar pahalı bir yemek oldu. Maalesef mercimek çorbası yapmaktan bile korkar hale geldik. Devletin bu konuda tarımı yönlendirmesi gerekiyor. Tarımla uğraşan köylümüzü bu konuda uyarması gerekiyor. Tarım para kazanılmak için düşünülüyor olsaydı durum böyle olmazdı.

4 kap yemeğin normalde fiyatı nedir?

Bu zor bir soru… Fiyatı hizmeti alacak firmanın şartnamesi belirler. Almak istediği hizmet şekli ile belirlenir.

Yesidef, bir ara MEB ile de fiyat anlaşmazlığına düştü değil mi?

Biz anlaşmazlığa düşmedik. Milli Eğitim Müdürlüğü; çocuklara verilen yemek hizmetinin farklılıklarından dolayı herkesi suçlayarak, “ buradan kötü bir koku alıyorum” dedi ve yemek hizmetini kaldırdı. Bu yanlış bir karardı, bu kararla çocuklar kantinlere, yani sağlıksız yemek hizmetine yönlendi. Neyse ki bilinçli bir veli dava açtı ve mahkemeyi kazandı. Şimdi okullarımızda doğru düzgün yemek hizmetleri verildiğini düşünüyorum. Yesidef olarak Milli Egitim Müdürümüzle çocuklarımızı daha ekonomik, daha sağlıklı nasıl doyurabiliriz diye çalışma yapmak ve bilgilerimizi paylaşmak isterdik.

Toplu yemek pazarında nerelere yemek hizmetleri veriyorsunuz?

Sağlık hizmetleri, şantiyeler, okullar, hastaneler, fabrikalar v.s. En geniş yüzdelik dilim içinde bunların hepsi var. Kısaca insanın olduğu her yerde biz varız. Devlet ihale kanuna bağlı olarak yemek hizmetleri alan devlet kurumları da bu müşteriler arasındaydı. İhale kanununa göre ucuz veren kazandığı için, devlet merdiven altı işletmelerin müşterisi oldu.

Toplu yemek sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla MEB ile ortaklaşa bir projeniz vardı ve projeniz gerçekleşti. Bu proje kaç yıllık bir uğraş sonucu meydana geldi?

Geçtiğimiz dönem Yesidef, ilk olağan genel kurulunda ilk hedefi olan meslek liselerinde aşçı sınıfı açılma konusunu plan ve programına almıştı. Bu proje üzerinde 2 yıl uğraşıldı. MEB adına Kız Teknik Öğretim Genel Müdürü Emine Kıraç, bizim kadar işe sahip çıktı, destek verdi ve bu projeyi olgunlaştırdık. Bir yıl boyunca uğraşılan bu çalışmada; İstanbul Zeytinburnu İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden Sevgi Deniz ve ekibi bu işe gönülden sahip çıktılar ve projeyi bu günlere kadar getirdik. Şu anda İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara şehirlerinde çalışmalar hızla yürütülüyor. 6 okulda 14 tane sınıf açılmış durumda. Bu okullardan bu bölümlerden mezun olan çocuklarımız; en yakın yemek fabrikalarında staj yapıyorlar, yemek üretiyorlar, burada usta-çırak ilişkisini öğreniyorlar. Çocuklar hem teorik hem pratik bilgiler alarak sektöre girmiş oluyorlar. Dileriz ki bu eğitim tüm Türkiye’ye yayılır çünkü şu anda asıl eğitimli eleman sıkıntısı çeken sektörler Toplu Yemek Hizmetleri, Turizm Sektörü, Restoranlar, Lokantalar, büfeleri de katarsak ne kadar çok ara eleman ihtiyacı olduğunu siz hesaplayın. Ayrıca eğitimli elemanlar gıda üretiminin üretim kalitesini de artırır. Gençlerimize iş imkanı yaratılmış işverenlerimize kaliteli eleman, müşterilerimize kaliteli hizmet verilmiş olur. Gıda üretim standardı kendiliğinden çözülmüş olur diye düşünüyorum. Mezun olan herkese iş sözü verdik, bu durum hem ülkemizdeki gençler adına hem de iş adamlarımız adına çok önemli bir proje oldu, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ayrıca ulu önderimiz Atatürk’ün bize söylediği gibi ‘geleceğimiz gençlerimizindir’ sözünden yola çıkarak gençlerimizin önemli bir konuda önleri açıldı.

Krize karşı nasıl bir tutum içindeydiniz. Krizin bu kadar sert geçeceğini düşünüyor muydunuz?

Kriz beklenmeyen bir anda ülkemizde ciddi sorunlar yarattı. Bunun için önceden yapılmış bir hazırlık yoktu. Sektörde herkes fabrikasını teknolojik ürünlerle donatmaya çalışırken, bir yatırım içerisindeyken krize yakalandı. Sonuç olarak kimse hazırlıklı değildi. Fakat şunu biliyorduk ki; Türkiye’de bu kadar çok yemek fabrikası olması doğru değil. Bu doğrultuda firmaların güç birliği ve birleşmelerini öneriyorduk. Federasyonumuz toplu yemek hizmetlerinde birleşmelerin olmasını da istiyordu. Bir örnek verecek olursak; 2 sene önce Kağıthane’de yaptığımız bir araştırmada sadece o bölgede, 80 tane yemek fabrikasının olduğunu öğrendik. Her fabrika 1.000-ile 1.500 arası yemek üretiyordu. Bizim bu durumda onlara tavsiyemiz; “ birleşin 8 fabrika olun, 10.000 yemek üretin karlılığınız artsın ” oldu. Birlikten güç doğar bunu sektörümüzün bir an önce uygulaması lazım.

Bu süreçte hiç birleşme oldu mu?

Birkaç proje oldu ama bunlar yeterli sayıda değil, sayılar 30-40 binleri bulmalı. Çünkü o zaman maliyetler, genel giderler aşağı düşüyor bu durum işletmeye avantaj sağlıyor. Hem haksız rekabet ile mücadele edebiliyorlar satın alma avantajları artıyor aynı zamanda daha güçlü daha kalifiye eleman çalıştırabilirler… Güç birliğinin yapılması lazım.

Sizce kriz Türkiye’yi teğet mi geçiyor?

Kriz Türkiye’yi göbeğinden deldi geçiyor ve bu durum halen sürmekte. Daha ciddi boyutlarda bizi bekliyor. Tahsilatlar gecikiyor şirketlerde personel sayısı azalıyor merdiven altı firmalar krizden faydalanarak büyümeye çalışıyor o nedenle herkesin sağlıkla direk ilgili olduğu için yemek hizmetlerinde maliyet odaklı olsunlar; ama akıl almaz fiyatları da dikkate almasınlar. Sektörümüz yüzde 30 kadar küçülmüş durumda, bu yüzden 2009 yılını çok olumsuz görüyorum. Kaybedilmiş gibi duruyor ama şirket birleşmeleri olursa bunu yapan şirketler durumu kurtarabilirler, artık paylaşmadan kazanmak zor.

Toplu yemek sektöründe işten çıkarılma olayları ne boyutta?

Otomotiv ve beyaz eşya sektöründe ciddi anlamda işsizlikler oldu. Fakat bu durumda en büyük zararı biz gördük. Çünkü biz diğer sektörlerde olduğu gibi bugün karar verip yarın personel çıkışı yapamıyoruz. Siparişler var, planlamalar var, istihdam ettiğimiz personelimiz deneyimli işletmeler tarafından yetiştirilen bir personele sahibiz. Çok kolay değil bu personelden vazgeçmek... Bu yüzden de yüzde 30 olan işçilik maliyetini bütün yıl sözleşmeler devam ettiği sürece sırtımızda taşıyoruz. Tabi personel çıkışları bizim sektörde de oluyor.


Fabrikalara verdiğiniz yemek miktarında azalma oldu mu?

Fabrikalarda ücretsiz izinler başladı, kapanan işletmeler var, mesailer kalktı, vardiyalar azaldı. Bu durum bizim belirlemiş olduğumuz yemek miktarında da azalma olmasına sebep oldu. Belirlenen yemek miktarında da yüzde 30-40 azalma meydana geldi.


Yesidef’in 2009 yılı planları neler?

Yesidef, 2009 yılında sektördeki üye sayısının artması için çalışmalar yapacak, üyelerinin gelişimi için önerilerde bulunup birleşme yapacak, üye şirketlerine destek verecek. Bilinçli, satın aldığını sorgulayan tüketiciler yaratmak için uğraşacak, bunun için de kardeş mesleki sivil toplum birlikleri ve Tarım İl Müdürlükleri ve belediyelerle iş birlikteliği yaparak denetimlerin artmasını sağlayacak. Denetimler sonucu kararların uygulanması için rol üstlenecek, aynı zamanda meslek lisesi okullarında açılmış olan aşçılık sınıflarının çoğalması için desteğe devam edecek. Yesidef’in Ocak ayı sonunda yönetim kurulu toplantısı olacak. Arkadaşlarımız önerileriyle buraya gelecek, burada verilen kararlarla yola devam edilecek. Yesidef olarak amacımız çok proje değil, hayata geçirilecek projeler üretmek. Herkes kişisel olarak tüketicidir. Vatandaşlar yemek hizmeti veren herkesi sorgulasınlar, kötü hizmet veren sağlıksız üretim yapan herkesi şikayet etsinler, bu vatandaşlık görevidir.

Sektörde farklı fiyatların olması kayıtdışılığa neden oluyor mu?

Krizden etkilenen sanayi işletmeleri bizim müşterilerimiz. Kriz dönemlerinde, hizmet aldıkları çözüm ortakları, yemek şirketleri, temizlik personel taşıma hizmeti aldıkları şirketleri maliyet sorgulamasına tabi tutuyorlar. Aslında bunun için kriz olmasına gerek yok. Hizmet aldıkları süre boyunca yapılmalı… Zaten bizim fiyatlarımız dipte. Yapılmasına karşı da değiliz, doğru da buluyoruz. Bizler belgeli ve kurumsal tüm sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz için fiyatlarımız zaten ortada. Ama belgeli çalışmayıp kaçak yollarla çalışanlar fiyat kırmaya başlıyorlar. Özel sektör de bu zor dönemde sadece fiyatı baz alıp kayıtdışı ve kaçak çalışan firmalara yönlenince kayıtdışılık sektörde ciddi bir sorun haline geliyor. Mesela sektörde 5 liraya vereceğiniz ürünü 3 liraya veren firmalar da var. Bu 5 liralık yiyeceğin 3 liraya nasıl verildiği hiç sorgulanmıyor. Bunu sorgulamak lazım. Bugün 4 kap yemeği işçilik hariç gıda maliyeti yaklaşık olarak 2.30 TL ve üzeri olduğu bir dönemde siz 3 liraya 4 kap yemek alamazsınız; o zaman bunu sorgulayacaksınız. Bir ürünün fiyatına bakarak ürünü alıyorsanız tüm sorumluluk alana aittir. Herkesin aklının başına gelmesi için deli dana ya da kuş gribi gibi bir felaketin mi gelmesi gerekiyor?
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
yemek şirketinde çalışmak?? duman_h Yardımlaşma 25 13-2010 08:43 PM
danışmanlık hizmeti gnc Yardımlaşma 9 10-2009 01:03 AM
Emeksiz Yemek Olmuyor! Muhittin YILMAZ Gıdacılar Kafe 0 10-2008 03:40 PM
Kolaya Rengini Veren Böcek Muhittin YILMAZ Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler Başlıkları 0 25-2008 11:40 AMŞu anda saat : 01:29 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.