Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Bitkisel Yağ Teknolojisi > Türkiyede Yağ Sanayinin Geleceği
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Post Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği

Yağlı Tohum Ve Ham Yağ Piyasalarına Bakış Toplantısı 28/08/2008

Derneğimizin çok Değerli üyeleri

Değerli Misafirler

Hepinizi şahsım Ve Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Adına Saygıyla Selamlıyorum.

Her Yıl Düzenlediğimiz Ve Geleneksel Hale Gelen “yağlı

Tohum Ve Ham Yağ Piyasalarına Bakış” Toplantımıza Hoş Geldiniz.

Sektörümüz Için çok Faydalı Gördüğümüz, Dünya’da Ve Türkiye’de Gelecek Sezonda Yağlı Tohum Ve Ham Yağ üretimleri, Arz-talep Durumları Ve Olası Fiyatlarının Tartışıldığı Bu Toplantı Hem Biz Sanayiciler Için Hem De Bize Hizmet Sunan Diğer Sanayi Kolları Ve Müşterilerimiz Için Büyük önem Arzetmektedir.

Bugünkü Toplantımızda;

Sayın Prof. Dr. Deniz Gökçe Bey, ülkemiz Ve Dünya Ekonomisindeki Beklentiler, Riskler Neler Bu Konuda Bizleri Aydınlatacaklar.

Daha Sonra Ayçiçeği Ve Pamuk Tohumu üretimi Ile Arz-talep Durumu Konunun Sahibi Birlik Yetkilileri Tarafından Sunulacaktır.

Türkiye’de Kanolanın Geleceği Konusu, Bu Işin Araştırma Koordinatörü Tarafından Tartışmaya Açılacaktır.

Bitkisel Yağ Sanayimizin Yağdan Sonra Ikinci önemli ürünü Olan Yağlı Tohum Küspelerinin En Büyük Kullanıcısı Durumunda Olan Yem Sanayindeki Son Durumu Ve Gelecekteki Yağlı Tohum Küspesi Talebini Sektörün Değerli Başkanı Tarafından Bizlere Aktarılacaktır.

Ayçiçeği, Kanola Tohumu Ve Soya Fasulyesi Ve Yağları Ile Mısır Ve Palm Yağının Dünyadaki Durumu Yurt Dışından Gelen Seçkin Konuşmacılar Tarafından Sunulacaktır.

Yurt Içinden Ve Yurt Dışından Gelen Değerli Konuşmacılara şimdiden Teşekkür Ediyorum.

Derneğimiz, 1975 Yılında 10 Yağ Sanayicisi Tarafından Kurulmuş Ve 33 Yıldır Sektörün Sorunlarını çözmeye Ve Sektöre Hizmet Etmeye çalışmaktadır. Bu Vesile Ile Yönetim Kurullarında Görev Alan Tüm Meslektaşlarımızdan Hayatta Olanlara Teşekkür Ediyor Ve şükranlarımı Sunuyorum.hayatta Olmayanlara Da Allah’tan Rahmet Diliyorum.

üyelerimiz Arasında Iki Bölgesel Dernek (trakyader Ve Günyağder) Olmak üzere 55 üye Ile Sektörün Tamamına Yakını Derneğimiz Tarafından Temsil Edilmektedir.

Sektörümüz 5 Milyon Ton Yağlı Tohum Işleme, 1,5 Milyon Ton Rafine Ve 900 Bin Ton Margarin üretim Kapasitesine Sahip Olup Parasal Hacmi 3 Milyar Dolardır.

ülkemizde Yaklaşık 950 Bin Ton Likit, 550 Bin Ton Margarin Ve 200 Bin Ton Civarında Da Yem, Boya, Sabun Sanayi Kullanımı Olmak üzere Toplam 1.7 Milyon Ton Bitkisel Yağ Tüketimi Vardır. Bu Rakamlara Ihraç Edilen Rakamlar Dahil Değildir.

üretim Rakamları Konuşmacılar Tarafından Detaylı Bir şekilde Sunulacağından Bu Konuya Girmeyeceğim.

Ancak ülkemizde Normal üretim Olan Yıllarda Ortalama 550-600 Bin Ton, Kuraklık Ve Diğer Nedenler Ile üretimin Düşük Olduğu Yıllarda 450-500 Bin Ton Bitkisel Ham Yağ üretimi Gerçekleşmektedir.

Bu Durumda Yaklaşık 1.2 Milyon Ton Yağ Açığımız Ithalatla Karşılanmaktadır. 2007 Yılında 1.7 Milyar Dolar ödediğimiz Yağlı Tohum Ve Türevlerine 2008 Yılının Ilk 6 Ayında 1,5 Milyar Dolar ödenmiştir. ödediğimiz Döviz Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Ithalat Rakamı %13 Arttığı Halde ödenilen Döviz 2,5 Kat Artmıştır. Dış Piyasalardaki Fiyat Artışlarının ülkemize Diğer Bir Ifade Ile Sektörümüze Getirdiği Ilave Yük Açıkça Görülmektedir.

Değerli Katılımcılar,

Tarımsal ürün Fiyatları Dünya Piyasalarında 2006 Yılında Yükselmeye Başlamış Ve Artış Eğilimi 2007 Yılında Devam Etmiştir. Içinde Bulunduğumuz 2008’in Ilk 6 Ayında Tarihinin En Yüksek Seviyesine Ulaşmış, Daha Sonra Hasat Döneminin Başlaması Ile Fiyatlarda önce Artış Durmuş Ve Sonrada Gerileme Başlamıştır.

Temelde Gıda Fiyatlarındaki Artışın Birçok Nedeni Bulunmakta Olup Başlıcaları;

- Küresel ısınma Ve Bunun Getirdiği Kuraklığa Bağlı Olarak Verim Kaybından Dolayı ürün Arzında Yaşanan Sorunlar,

- Petrol Fiyatlarındaki Artışların Biyoyakıt üretimini Cazip Hale Getirmesi, Küresel ısınma Ve Kyoto Protokolü Ile Biyoyakıtlara Talebin Artması Tahıl Ve Yağlı Tohumlu ürünlerin Fiyatlarının Yükselmesine Sebep Olmuştur.

- Petrol Fiyatlarındaki Artışların, Petrol ürünü Olan Mazot Ve Gübre Gibi üretim Girdileri Ile Nakliyeye Getirdiği Artışlar Maliyet Unsurları üzerinde Olumsuz Etki Yapmıştır.

- çin Ve Hindistan Başta Olmak üzere Gelişmekte Olan ülkelerdeki Ekonomik Büyüme Ve Gelir Artışı Da Gıda Maddeleri Talep Yapısının Değişmesine Neden Olmuştur.

- Düşük Faiz Oranları Ile Yüksek Petrol Fiyatları, Dünyanın Belli Bölgelerinde Yön Arayan Fonların Tarım ürünlerinin Işlem Gördüğü Piyasalara Doğru Yönelmesi Ile Spekülatif Hareketlerin Artmasına Ve Tarım ürünleri Piyasa Fiyatlarının Dalgalanmasına Neden Olmuştur.

- Tarımsal ürün Fiyatlarının Artışında Ve Dalgalanmasında Arjantin, çin, Rusya, Ukrayna Ve Taylant Gibi Bazı üretici / Ihracatçı ülkelerin Tarımsal ürünlerin Ihracatına Getirdikleri Kısıtlamalar Veya Ek Vergiler Etkili Olmuştur.

Dünya Gıda Fiyatlarındaki Bu Gelişmelerden, Doğal Olarak ülkemizde Etkilenmiştir. Bilhassa Yağlı Tohum Ve Ham Yağ Gibi Ihtiyacının %70 ‘ini Dışardan Karşılayan Net Ithalatçı Durumunda Olan ülkemizi Dolayısıyla Biz Sanayicileri Ve Tüketici Durumundaki Türk Insanını Olumsuz Etkilemiştir.

2007 Yılı Ocak Ayında Cıf 320 Usd Olan Ayçiçeği Tohumu 2007 Kasım Ayında 700 Usd, 2008 Ocak Ayında 925 Usd Ve Haziran Başında 940 Usd ‘a Kadar Yükselmiştir. Son Haftalarda Bu Fiyat 520-500 Usd Civarlarına Düşmüştür. Tabiki Aynı Durum Ham Yağlarda Da Görülmüş, 2007 Ocak Ayında Cıf 650 Usd Olan Ham Ayçiçek Yağı, 2007 Kasımda 1335 Usd, 2008 Ocak Ayında 1750 Usd Ve Haziran Başında 1940 Usd’a Yükselmiştir. şu Anda Ayçiçeği Ham Yağ Fiyatı 1150-1200 Usd Civarındadır. Aynı şekilde Soya, Mısır Ve Palm Palm Yağlarında Da Aynı Inişler çıkışlar Görülmektedir. Petrol Fiyatları Ile Ham Yağ Fiyatları Iniş-çıkışları Paralellik Göstermektedir.

Daha öncede Ifade Ettiğim Gibi Fiyatlar Son 1,5 Yıl Içerisinde 2,5-3 Kat Artmıştır.

Bütün Bu Gelişmelere Bağlı Olarak Dünya ülkeleri Tarıma Yeni Anlamlar Ve Misyonlar Yüklemekte, Ciddi Bir Güç Kaynağı Olarak Yeniden Yorumlamaktadırlar.

Dünya’da şuanda Gelinen Noktada Bazı Tarımsal ürünler Yalnızca Canlıların Gıda Maddesi Olarak Değil, Yakıt Olma özelliğinin Keşfi Ile Endüstrinin Ve Dolayısıyla Enerji Sektörünün Ilgi Alanına Girmiştir. Hatta Tarımınada Enerji Tarımı Ifadesi Kullanılmaya Başlanmıştır.

Dünya Yağlı Tohum üretimi Son Yıllarda Artış Göstermiş Ve Son 5 Yılda 330 Milyon Tonlardan 400 Milyon Ton üzerine çıkmıştır. 2007 Yılındaki Fiyat Artışları Yağlı Tohum Ekim Alanlarını Genişletmiş Yağışlarında Geçen Yıla Göre Daha Iyi Olması Bu Yıl 2007 Yılına Göre %20 Daha Fazla Bir Yağlı Tohum Rekoltesi Beklenmektedir.

Artık üretici ülkeler Kendi Kırma Sanayilerini Geliştirerek Hammadde Satışı Yerine Yarı Mamül Veya Mamül Madde Ihracatına Yönelmektedirler. Tedbir Alınmadığı Takdirde Türkiye Nihai ürün Ithal Etmek Zorunda Kalacaktır.

Zaten Sektörümüzün En önemli Problemi Yağlı Tohum üretimi Yetersizliğidir. Yıllardır Yağlı Tohumlar Ikinci Plana Atılmış Ve ülke Olarak Tahıl Birinci Planda Tutulmuştur. Korumalarda Ve Devlet Desteğinde Yağlı Tohumlar Geri Planda Kalmıştır.

Gümrük Vergilerindeki Uygulamalar Bunu Açıkça Göstermektedir.

Tarım Bakanlığı Tahıl Bakanlığı Haline Gelmiş, Yağlı Tohumlar Ve Yağla Ilgili Tarım Satış Kooperatiflerinin Sayısının çokluğu Ve Bu Birliklerin Sanayi Ve Ticaret Bakanlığına Bağlı Olması, Pancar şeker Konusunda Sanayi Ve Ticaret Bakanlığının Söz Sahibi Olması Tarımı Iki Başlı Hale Getirmekte, Dolayısı Ile Tahıllar Ve Yağlı Tohumlar Arasında Denge Kurulamamaktadır.

Yıllardır Desteklemeler Tahıllar Lehinde Yapılmış, Yağlı Tohumlar Ile Tahıllar Arasındaki Parite Gözardı Edilmiştir.

Değerli Katılımcılar,

Elbette Global Ekonomilerde ülkeler Bütün Ihtiyaçlarını Kendi Imkanlarıyla Karşılayacak Diye Bir şart Yoktur. Ancak ülkelerin üretim Yapılanmaları Ve ürün çeşitlenmesine Gidilmesinde Bölge Ekolojisi, Toprak Yapısı, Kültürleri Ve Ekonomik Güçleri Etkili Olmaktadır.

ülkemizin Birçok Bölgesi Yağlı Tohum Bitkileri üretim Potansiyeline Sahip Olduğu Halde, Insan Beslenmesinde Temel Bir Madde Olan Bitkisel Yağı üreten, Stratejik Ve Ekonomik Değeri Yüksek Bir Sektörün Dışa Bağımlı Bırakılmasıdır. Bu Nedenle De Türkiye Tarımdaki Gelişme Ve Değişimleri Yakalayarak Ekolojik Avantajımızı Ekonomik çıkarlara Dönüştürmek Zorundadır.

Bunun Için Acilen Yapılması Gerekenler Ise;

1) Bütün Tarım ürünleri Tek Bakanlığın çatısı Altında Toplanmalı, Tarım Bakanlığı Tüm Tarım ürünlerinin Tek Sahibi Ve Sorumlusu Olmalıdır. Türkiye Eğitim Ve Sağlık Kesiminde Yaptıklarını Tarım Kesiminde De Yapmalıdır.

2) Artık Ihtiyaçtan Fazla Tahıl üretiminden Vazgeçilip ülkemiz Için Stratejik ürün Haline Gelen Yağlı Tohum üretiminin Artırılması Hedeflenmelidir.yağlı Tohum Işlendikten Sonra Kalan Küspe Protein Kaynağıdır Ve Hayvan Yeminin Ham Maddesidir. Yağlı Tohum üretimi Düşük Olunca ülkemiz Yağlı Tohum, Ham Yağ Yanında Küspe Ithalatçısı Olmaktadır.

3) Yağlı Tohum Bitkileri üretim Alanları Kısa Vadede En Az Bir Misli Genişletilmeli, Bunun Için;

- Gap üretim Deseninde Mutlaka Yağlı Tohum Bitkileri Yer Almalı,
- Nadas Alanlarında Yağlı Tohumlu Bitkilerin üretimine Geçilmeli,
- Sulu Alanlarda Alternatif ürün Olarak Yağlı Tohum Bitki üretimi Devreye Sokulmalıdır.

4) Yağlı Tohumlara Destek, Parite Ve Piyasa şartları Dikkate Alınarak Belirlenmeli Ve Devam Etmelidir. Desteklemenin Ana Hedefi üretimi Yönlendirme Olmalı, Bu Amaçla;

- Destekleme Primleri Mutlaka Yazlık Mahsüller Mısır, Pamuk, Ayçiçeği Ve çeltik Ekilmeden önce Açıklanmalıdır.
- Destekleme Primleri Gelir Rekabetini Yağlı Tohumlar Lehinde Olacak şekilde, Dekar Başına Verim Ve Parite Göz önüne Alınarak Belirlenmeli
- Destekleme Primleri Zamanında ödenmelidir.

Yağlı Tohum üretiminin Artması Gerektiğini, Alınması Gereken önlemleri Yukarıda Saydım.

Bugünün Bir Fotoğrafını çekecek Olursak, Sezon Başlangıcında Ayçiçek üreticisi Ne Durumdadır, Yağ Sanayicisi Ne Durumdadır, Beklentiler Nelerdir.

öncelikle şunu Belirtmek Istiyorum, Piyasaları Takip Etmek, Fiyat Tahmininde Bulunmak, Bu Tahminlere Göre Pozisyon Almak Eski Yıllara Göre çok Daha Zordur.

Fiyatlara, Rekolte, Iklim şartları, Tüketim, Enflasyon, Arz Ve Talebin Dışında, Petrol Fiyatları Dövizdeki Parite, Spakülatörlerin Yatırım Eğilimleri, Ekonomik Birçok Veriler Etki Etmektedir.

Eskiden 2-3 Bilinmeyenli Olan Denklem şimdi 9-10 Bilinmeyenli Bir Denklem Halini Almıştır. Dolayısı Ile Riskler Artmıştır.

2007 Ağustos Ayında Trakyabirlik 685 Bin Lira Avans Fiyat Açıklamış Ancak Eylül Ayının Ilk Yarısında Ayçiçek Fiyatı 850 Bin Lira Ya Yükselmiştir. çiftçimiz Artan Girdi Maliyetleri Nedeni Ile Aynı Fiyatları Beklemektedir. Ancak Bugün Ayçiçek Fiyatı 680 Bin Lira Seviyesindedir.

Bu Yıl Ramazan Ayının 1 Eylülde Başlaması, Ağustos Ayında Taleplerin Yüksek Olacağı Beklentisi, Ayçiçek Hasatının Da Bu Tarihlerde Olması Yağ Sanayicisini Yüksek Fiyatların Eylül Ayından Itibaren Düşeceğini Tahmin Ederek Mart Nisan Aylarında Temmuz Ağustosta Piyasayı, Rafları Ramazan öncesi Yağsız Bırakmamak Için Yüksek Fiyatlardan Pozisyon Aldılar, Bağlantılar Yaptılar.

Gel Görki Haziran Ayının Sonunda Petrol Fiyatlarının Düşmesi Doların Değer Kazanması Yatırımların Hububattan Yağlı Tohumlardan çıkması, Rekoltelerin Yüksek Beklenmesi Fiyatların Beklenenden 2 Ay önce Aşağıya çekmiştir. Maliyetler Yüksek Kalmış Sanayici Zarar Etmiştir.

şunuda Ifade Etmeliyim Ki Geçmişte Bitkisel Yağlarda Fiyat Artışları, Yokluğu Ve Yağ Kuyrukları Hükümetler Devirmiştir.

Bu Dönemde Birçok Gıda Maddesi Yapılan Spekülasyonlar Nedeni Ile Sık Sık Gündeme Gelirken, Fiyat Artışı, Tedarik Güçlüğüne Rağmen Yağ Sanayicisinin Bürokrasi Ve Hükümetimiz Ile Uyumlu Diyaloğu Ve Basiretli Hareket Etmesi Ile Yağ Sektöründe Likit Bitkisel Yağlar, Margarinlerde Hiçbir Problem Yaşanmamıştır.

Yağlı Tohum Işleme Kapasitemiz 5 Milyon Tondur. Ancak, Kırıcılarımız Büyük Sorunlar Yaşamaktadır.

Sektörümüz Ikinci Ana ürün Olan Yağlı Tohum Küspesini Değerlendiremediği Taktirde Tohum Işleme Yerine Daha Ekonomik Olan Ham Yağ Ithalatı Tercih Edilecektir. Söz Konusu Maddelerin Ithalatı Sadece Sektörümüzü Değil, Mısır Ve Tahıl üreticisini De Olumsuz Etkilemektedir.


Son Birkaç Yıl Içerisinde Yağlı Tohum Küspesi Kullanımını Düşüren Ve Yem Sanayi Tarafından Yaygın Bir şekilde Kullanılmaya Başlanan Ddgs Ve Mısır Grizi Sektörümüzü Sıkıntıya Sokmuştur. 2007 Yılında 1 Milyon Tona Yakın Ddgs Ve Mısır Grizi Ithalatı Yapılmıştır. Yıldan Yıla Artarak Devam Eden Bu Ithalat Tedbir Alınmadığı Taktirde Yağlı Tohum üretimini De Olumsuz Etkileyecektir.

Ekstraksiyon Da Kullandığımız Hekzandan Alınan ö.t.v. Tecil Terkin Edilmektedir. Ancak, Bu Işlemin Yapılması Yıllar Almaktadır. Vergi Idaresinin Bu Işlem Yapılıncaya Kadar Almış Olduğu Teminat Mektubu Tutarı 100 Kat Arttırılmıştır. Dolayısı Ile 150 Ton Hekzan Kullanan Bir Tesis Için Teminat 300 Milyar Lirayı Geçmektedir. Bu Konuda Maliye Bakanlığımıza Yanlışın Düzeltilmesi Için Girişimler Yapılmıştır, Konunun Kısa Zamanda çözüleceğini Bekliyoruz.

5) Yağlı Tohum Alım Politikalarında Lisanslı Depoculuk, ürün Ihtisas Borsaları Gibi Liberal çağdaş Sistemler Uygulanmalıdır. Serbest Piyasa Ekonomisi Rekabet şartlarının Bitkisel Yağ Sektöründe Sağlanması Sektörümüzü Geliştirecektir.

Içinde Bulunduğumuz 2008 Yılında Kanola üretimi De Artmış, 2007 Yılında 28 Bin Ton Olan üretim 60 Bin Ton Civarına çıkmıştır. önümüzdeki Yıllarda Bu Rakamın Daha Da Yükseleceği Beklenmektedir. Ancak Kanola Ekimi Yeni Ekim Alanlarında Değil Ayçiçeği Ekim Alanlarında Yapıldığından Ayçiçeği Ekim Alanını Olumsuz Etkilemektedir. Oysaki Bizim Beklentimiz Hem Ayçiçeği Ekim Alanlarının Hem De Kanola Ekim Alanlarının Genişlemesidir.


Sektör Ve Sektörün Temsilcisi Dernek Olarak Hedefimiz:

- Insanlarımızın Sağlıklı Beslenmesi Için Daha Fazla Ve Kaliteli Bitkisel Yağ Tüketmesi,
- ülke Yağlı Tohum Ihtiyacının ülke Içinde Karşılanması Ve ülkemizin Yağ Konusunda Dışa Bağımlılıktan Kurtulması,
- Güven Ve Istikrar Ortamında, Serbest Rekabet şartlarında Sektörün Büyümesi Yeni Yatırımlarla ülkemizin Gelecekteki Ihtiyaçlarını Karşılayacak Hale Gelmesi,
- Sanayicisiyle, üreticisiyle, Tedarikçisiyle, Tüketicisiyle, Yem Sanayicisiyle Ve Biyoyakıt üreticisiyle Birlikte Politikalar Belirleyen, Sorunları çözen Ve Devamlı Büyüyen Bir Sektör Olması Dileği Ile


Saygı Ve Sevgilerimi Sunuyorum.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Piyasada Satısa Sunulan Bitkisel Çayların Mikrobiyolojik Kalitesinin Belirlenmesi Akın52 Ders ve Araştırma Projeleri 2 14-2010 02:33 PM
bitkisel atık yağların kontrolü okayerdogangida Yağ Sanayi Atıkları Ve Değerlendirilmesi 4 21-2009 11:42 PMŞu anda saat : 02:45 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.