Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Bitkisel Yağ Teknolojisi > Türkiyede Yağ Sanayinin Geleceği
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 29-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Arrow Yağda Ezberler Bozuldu

Üreticinin mi, sanayicinin mi yoksa devletin mi kafası karışık?

Denklemlerde bilinmeyen sayısı fazlalaştı. Dolayısıyla yağ sanayinde riskler arttı ve tüm ezberler bozuldu.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen "Yağlı Tohumlar ve Ham yağ Piyasalarına Bakış" toplantılarının 2009-2010 Sezonu Değerlendirmesi, 04 Eylül 2009 Cuma günü İstanbul Kalyon Oteli’nde gerçekleştirildi. Sektör ve bürokrasinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Hazine eski Müsteşarı Dr. A. Mahfi Eğilmez, “Ekonomik kriz ve sanayiye etkisi” başlıklı sunumu ile katıldı. Bu yıl toplantıda ilk defa petrol fiyatları da konuşuldu. Dünyada biyoyakıt üretiminin artması, bitkisel yağ fiyatları ile petrol fiyatlarını doğrudan ilgili hale getirdi. Bu fiyat ilişkisini ve ham petrol piyasaları ve geleceği üzerine geniş bilgiyi ise Petrol Ofisi’nden Şerif Yaltırık anlattı. Toplantının açış konuşmasını yapan BYSD Başkanı A. Edip Uğur; yağ piyasalarını takip etmenin, fiyat tahmininde bulunmanın ve bu tahminlere göre pozisyon almanın eski yıllara göre çok daha zor olduğunu vurguladığı konuşmasında; “Fiyatlara/rekolte, iklim şartları, tüketim ve arz- talebin dışında, petrol fiyatları, parite, spekülatörlerin yatırım eğilimleri, ekonomik veriler ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın yapacağı uygulamalar etki etmektedir” dedi. Uğur; önceki yıllarda ham yağ piyasalarında 2–3 bilinmeyenli olan denklemin, şimdi 8–10 bilinmeyenli denklem halini aldığını ve dolayısıyla risklerin arttığını ve sektördeki tüm ezberlerin bozulduğunu belirtti. Uğur konuşmasında, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında düzenledikleri toplantıdan bugüne, bitkisel yağ piyasasında yaşanan gelişmeleri de değerlendirdi. İşte Başkan’ın değerlendirmeleriyle son bir yılın ana başlıkları:


Zor yıl 2008
2008 yılı bitkisel yağ sektörü için zor bir yıl oldu. Bu yıl ise mevcut sorunlara ilaveten sanayici yeni sorunlar ve piyasadaki haksız rekabet koşullarıyla mücadele etti. BYSD’nin 28 ağustos 2008 tarihli Ham Yağ Piyasalarına Bakış toplantısından 4 gün sonra 2 Eylül 2008 tarihinde Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın (DTM) Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne yazmış olduğu bir yazı ile ayçiçeği tohumunda 750$ ayçiçeği yağında ise 1650$/ton referans fiyat uygulaması başlatıldı. Uygulama sanayici tarafından desteklendi. Trakyabirlik 765 lira avans fiyatı açıkladı, bu uygulamayla fiyatların düşmesi önlendi. 5 Ocak 2009’ da rafine ayçiçeği yağında da ithali engellemek için DTM 2000$/ton referans fiyat uygulaması başlattı. Bu uygulama da sanayici tarafından olumlu karşılandı. Ancak 2009 Ocak ayından itibaren referans fiyat uygulaması delinmeye başlandı. Yüksek yağ oranlı küspe ithalatı; ayçiçeği tohumu unu ve kaba unları ithalatı; dâhilde işleme kapsamında getirilen yağların iç piyasaya satılması dâhilde işlemede yapılan suiistimaller; gümrük idaresinin referans fiyata göre aldığı vergiyle gümrük vergisi arasındaki farkı bazı gümrüklerin ödemesi bazılarının ödememesi farklı uygulamalar ile Gürcistan’la yapılan serbest ticaret anlaşmasına dayanılarak yapılan sıfır gümrük vergili ayçiçeği ithalatı yağ sektöründe büyük bir kaos ortamı meydana getirdi. Piyasada fiyat istikrarı bozuldu ve sektör zarar etti. Bugünlerde Gürcistan'dan ayçiçeği tohumu unu ve kaba unları ile diğer yağlı tohumların unu ve kaba unlarının ithalatında %23 gümrük vergisi tahsil edileceği konusundaki Bakanlar Kurulu Kararı 18 Eylül 2009 tarih ve 27353 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Daha önce bu ürünlere %0 gümrük uygulanmakta ve piyasada haksız rekabete sebep olmaktaydı. Son Bakanlar Kurulu Kararı ile en azından bu dengesizlik giderildi.

2 Haziran’da DTM, kolza ham yağı, rafine kolza yağı ve ayçiçeği kaba unu ile kanola ve ayçiçeği küspesine referans fiyat uygulaması getirdi. Referans fiyatlarını da 525$ / 1250$’a düşürdü. Ancak referans fiyat uygulamasının sürdürülebilir olmadığı görülünce 15 Temmuz’da DTM yeni bir tebliğ ile Gözetim Kıymet Değeri Uygulaması başlattı. 6 Ağustos’ta da ilk tebliğle 425/1250 dolar olarak belirlenen Gözetim Kıymet Değeri 525$/1250$’ a yükseltildi.


8 ağustos tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla 650.000 ton ayçiçeği tohumuna %5 gümrük vergisi ile tarife kontenjanı uygulanması Resmi Gazete’de yayınlandı. Bir hafta sonra da yağlık ayçiçeği tohumu ve ayçiçeği yağı ithalatında tarife kontenjanı uygulanması tebliği yayınlandı. Tebliğ ile 1 Ocak - 30 Haziran 2010 tarihleri arasında ayçiçeği tohumu ve ayçiçeği unu ithalatında yüzde 5, ham ayçiçeği yağı ithalatında ise yüzde 17 gümrük vergisi uygulanacak. Yine tebliğe göre bu 6 aylık sürede tarife kontenjanı çerçevesinde ithalat yapanlar, ayçiçeği tohumunda ve unda yüzde 22, ham ayçiçeği yağında ise yüzde 19 daha az vergi ödeyecek. Yalnız bir husus var ki, oldukça sıkıntılı! Önceki yıllarda tarife kontenjanından yararlanan sanayici iç piyasadan satın aldığı ayçiçeği tohumu kadar ürünü ithal edebiliyordu. Ancak yeni tebliğ buna izin vermiyor. Tebliğ, satın alınan ürün kadar değil, satın alınan ürünün 15 Aralık 2009'a kadar işlenen miktarı kadar ithal edilebileceğini söylüyor. BYSD ise DTM’ye tarife kontenjanlarının iç piyasadan yapılan mubayaa ile eş zamanlı olarak kullandırılmasını öneriyor. Böylece sektör, çiftçiden yüksek fiyattan ürün alabilecek.


Bu uygulamadan memnun olmadığını ifade eden BYSD üyesi Trakyabirlik’in yanı sıra aynı şekilde sektörün tamamında bu uygulamanın bir yarar sağlamayacağı, ayçiçeği fiyatlarının düşmesini önlemeyeceği ve ayçiçeği üreticisinin zarar göreceği kanaati var. 21 ağustos 2009’da yağlık ayçiçeği ürünü için avans alım fiyatını 700 TL/mt olarak açıklayan Trakyabirlik’in 3 Eylül itibariyle mubayaa miktarı 165bin ton olarak gerçekleşti. Trakyabirlik 2009/2010 sezonunda üreticiden toplam 400bin ton alım yapmayı hedefliyor. Tebliğe göre Trakyabirlik ucuz ithalattan gereği gibi faydalanabilmek için 400 bin ton civarındaki bu ürünü işlemek zorunda kalacak. Ancak 90bin ton işleme kapasitesi olduğu bilinen birliğin, bu durumda üreticiden aldığı pahalı ürünü ne yapacağı ve ucuz ithal ürün fırsatından ne kadar faydalanacağı ise meçhul. Piyasadaki belirsizlik ortamı devam ediyor. Bu nedenle hem sanayici hem de birlik üyeleri belirsizliğin giderilmesini bekliyor.


Yaşanan karmaşanın nedeni
Dünya Ticaret Örgütü ile 1996 yılında yapılan anlaşmada yağlı tohumlarda gümrük vergileri çok düşük tutuldu. Buna göre yağlı tohumlar en üst sınırı olan %27 gümrük vergisi ile korunurken buğday, mısır, arpa gibi tahıllar %180’e varan oranlarda vergi ile korunabiliyor. Başka bir problem olan DDGS (Damıtılmış Tane Yem) ve mısır grizi ithalatı konusunda BYSD, olumsuz etkilenen diğer sektörler (Un Sanayicileri Derneği, Nişasta Üreticileri Derneği ve Adana Çiftçiler Birliği) ile birlikte ithalatta korunma önlemi alınması hususunda DTM’ye müracaat etti. DTM ile çalışmalar devam ediyor.

Toplantıda Başkan’ın tüm bu sorunların özüne yönelik değindiği en önemli konu ise bitkisel yağ sektörünün hammadde üretimi yetersizliği ve bu konudaki dışa bağımlılığı oldu. Uğur, üretimin arttırılması yönünde son yıllarda uygulanan destekleme primleri dışında, diğer tedbirlerin de zaman geçirilmeden alınmasını ve tüm yağlık bitkilerin üretiminin arttırılmasını istiyor. Son birkaç yıl içerisinde kanola üretimi hızlı bir şekilde artıyor. Ancak bu artış yeni üretim alanlarında değil, daha çok ayçiçeği ekim alanlarına kanola ekimi olarak gerçekleşiyor. Başkan, kanola üretimi artarken aynı şekilde ayçiçeği, soya ve aspir üretiminin de artırılması gerektiğine işaret ediyor. Bu nedenle Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ay içerisinde açıklanan ve uygulamaya alınacak olan tarımsal havzalar projesinden ümitli olduklarını belirtiyor.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR

Konu Oktay SARI tarafından (29-2009 Saat 02:07 PM ) değiştirilmiştir..
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 06-2021   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 06-01-2021
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : NatashuKt66 is on a distinguished road
NatashuKt66 is on a distinguished road
Standart

Revolutional update of captcha recognition software "XEvil 5.0":

Captchas solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Hotmail, MailRu, SolveMedia, Steam,
and more than 12000 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.

FREE DEMO AVAILABLE!

Good luck!
P.S. A Huge Discount -30% for XEvil full version until 15 Jan is AVAILABLE!


XEvil.Net
NatashuKt66 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 2 Hafta önce   #3
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-02-2021
Mesajlar: 116
Tecrübe Puanı: 2
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JamesErums is on a distinguished road
JamesErums is on a distinguished road
Standart

Buy Antibiotics Online Without Prescription, Best Price! - buy cleocin
order tetracycline online
cefixime price order tinidazole
JamesErums isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 2 Hafta önce   #4
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.744
Tecrübe Puanı: 18
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

canadien cialis <a href=" https://edplsgeneric.com/# ">cialis for daily use</a>
cost of cialis https://edplsgeneric.com/ how long does it take cialis to take effect
cialis at a discount price when is the best time to take cialis
KennethWrita isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 2 Hafta önce   #5
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.744
Tecrübe Puanı: 18
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis discount card <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">coffee with cialis</a>
cheapest cialis https://edplsgeneric.com/ viagra or cialis
cialis lowest price buy cialis
KennethWrita isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 2 Hafta önce   #6
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.744
Tecrübe Puanı: 18
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis maximum dosage <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">cialis 30 day sample</a>
liquid cialis https://edplsgeneric.com/ tiujana cialis
can you have multiple orgasms with cialis side effects of cialis
KennethWrita isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 2 Hafta önce   #7
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.744
Tecrübe Puanı: 18
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis discount card <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">how much does cialis cost</a>
cialis without a doctor's prescription Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! low cost cialis
how does cialis work take cialis with or without food
KennethWrita isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #8
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.744
Tecrübe Puanı: 18
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

how often to take 10mg cialis <a href=" https://edplsgeneric.com/# ">30 mg cialis what happens</a>
30ml liquid cialis Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! does viagra or cialis help with pe
nose congested when taking cialis cheap cialis
KennethWrita isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #9
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.744
Tecrübe Puanı: 18
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis cost <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">generic cialis</a>
cialis for peyronie https://edplsgeneric.com/ canadien cialis
cost of cialis 20mg tablets can you have multiple orgasms with cialis
KennethWrita isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #10
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.744
Tecrübe Puanı: 18
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis canada <a href=" https://edplsgeneric.com/# ">coupon for cialis by manufacturer</a>
cialis pills for sale Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! does cialis make you bigger
generic cialis at walgreens pharmacy cialis discount card
KennethWrita isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yağda Rafinasyon Akın52 Yağ Ekstraksiyon,Rafinasyon ve Hidrojenasyonu 6 1 gün önce 11:30 PM
az yağda pişirilen et yemekleri Gülsel ŞEN Et Yemekleri 2 1 gün önce 11:20 PM
bol yağda kızartılan et yemekleri Gülsel ŞEN Et Yemekleri 1 1 gün önce 09:23 PM
Gıdaları Derin Yağda Kızartma İşlemi Muhittin YILMAZ Haşlama ve Pişirme Teknolojisi 1 1 gün önce 06:12 PM
yağda ve suda eriyen vitaminler Gülsel ŞEN Gıda Kimyası 2 14-2008 10:31 AMŞu anda saat : 01:27 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.