Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Vejeteryan Olmak (http://www.gidacilar.net/vejeteryan-olmak.html)
-   -   Vejeteryan Kimdir? (http://www.gidacilar.net/vejeteryan-olmak/vejeteryan-kimdir-311.html)

Muhittin YILMAZ 20-2008 12:18 PM

Vejeteryan Kimdir?
 
Vejateryan Kimdir?


Vejeteryanlığın sebebi (hayvan hakları, dinsel, kurban edilmeye karşı çıkış) ne olursa olsun vejeteryanlık duygusal bir tavırdır. Bununla birlikte vejeteryan yaklaşım içinde de ton farkları bulunmaktadır. Ortak özellik hayvansal gıdalara karşı belli bir tavır olarak görülebilir. Farklı vejeteryan yaklaşımların ortak özelliği "kırmızı et yememeleri" ve "sebze/meyve yemeyi" tercih etmeleridir.Başlıca Vejeteryan Yaklaşımlar :

Balık Yiyebilen Vejeteryanlar (Pesketeryan) : Kırmızı ve tavuk eti yenmez, ama süt, süt ürünleri, yumurta ve balık yenebilir.Kırımızı Et Yemeyen Vejeteryanlar (Semi-Vejeteryanl) : Sadece hayvansal gıda olarak kırımızı et yenmez. Ama süt, süt ürünleri, yumurta, tavuk ve balık yenebilir.


Yumurta ve Süt Tüketen Vejeteryanlar (Lakto-Ovo Vejeteryan)
: Hayvan eti yenmez, ama süt, süt ürünleri ve yumurta yenebilir.


Yumurta Yemeyen Ama Süt Tüketen Vejeteryanlar (Lakto Vejeteryanler) : Hayvan eti ve olası bir yaşamı sona erdirme kaygısıyla yumurta da yenmez. Süt ve süt ürünleri
yenebilir.


Süt Tüketmeyen Ama Yumurta Yiyen Vejeteryanlar (Ovo Vejeteryanler) : Hayvan eti, süt ve süt ürünleri yenmez. Ama yumurta yenebilir.


Sadece Sebze ve Meyve Yiyen Vejeteryanlar (Vegan) : Hayvan eti ve hayvan ürünleri (yumurta, süt ve süt ürünleri) yenmez. Hayvan ürünlerinden giysiler ya da eşyalar kullanılmaz.

Muhittin YILMAZ 20-2008 12:36 PM

Dünya Çapında Vejeteryanların Milenyum Sözü:

"Burada 21. Yüzyıla taşıyacağımız bir söz veriyoruz ki, insan ırkı hayvanlar alemi ile barış yapacaktır. Insanlar yemek için daha fazla öldürmeyecek, sakatlamayacak veya sömürmeyecek. Hayvanlar uluslararası kabul edilmiş haklara sahip olacaktır.

"Net bir şekilde şüphe yok ki, insan ırkının hayatta kalması bu dünyayı paylaştığı ormanların, doğal hayatın ve hayvanların hayatta kalmasına bağlıdır. Bunların hepsini koruyacağımıza söz veriyoruz.

"Hayvanların yiyeceklerin içinde olmasına karşı çıkıyoruz.

"Insan ırkı hayvanlar alemine el uzattığında, ruh ve beden sağlığı icin en iyisi olan bitkisel beslenmeye döndüğünde ve hayvan sömürüsüne kötülüğü engellediğinde medeniyetin doruğuna ulaşacaktır.

"20. yüzyılı kapatıp, 21. yüzyılın başındayken, bize bağımlı ve şefkatli tüm canlıların üzerindeki şiddeti yoketmek için kaderle bir buluşma yapmamıza izin veriniz.

Dünyayı tüm hayvanların şefkatle davranıldığı bir yer yapmak için çıktığımız bu yolculukta bizimle olunuz.

Öncelikle Şunu sorgulamak gerekir sadece bitkisel kaynaklarla beslenme doğru bir beslenme tarzı olabilir mi?

Muhittin YILMAZ 20-2008 01:24 PM

Kişilerin tercihlerine elbette saygılıyız.Kalkıp birisi ben kendimi Ağrı Dağı'ndan aşağıya atacam dese onada saygı duyarız millet olarak.Önemli olan bunun doğru olup olmadığı...

Bu soruyu burda enine boyuna tartışıp insanlara mesleğimmizin gerektirdiği bilgiyi sunmak lazım.Sizin şahsi kanaatiniz nedir?

Vejeteryan olmak yararlı ve uygulanması gereken bir olgu mu ki eğer böyleyse hep beraber uygulayalım yoksa zararlımı nedir yani bunu açıklarsanız sevinirim?

inci 29-2008 03:22 PM

İnsan dediğin otcul olmalı!
Vejeteryan Profesör Şarl Rişe ‘Hayvansal besin gerekli mi’ sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Et yiyenlerin dilleri kirlidir. Nefesleri kokar, dışkıları pis ve düzensizdir. Aynı zamanda mide ve bağırsak rahatsızlıkları, cilt yaraları, baş ağrısı, romatizma, aşırı derecede şişmanlık ve zayıflık onlarda görülür.’ Bilim, ahlak, duygular ve doğa el ele vermiş, vejetaryenliğin insan soyunun kurtarıcısı olduğunda birleşmiştir. Bir gün gelecek ve insanın yiyeceği o kadar değişecek ki, gelecek kuşaklar atalarının böylesine sağlıksız, çirkin ve vahşice bir besini yediklerine inanmayacaklardır. İnsanoğlu günün birinde evriminin doruğuna ulaşırsa, doğal bir ortamda bitkisel yiyeceklerle birlikte olacaktır. Oysa et yemesi ve yapay uygarlığı onu fasitleştirmiştir ve yok olma uçurumuna doğru sürüklemektedir. Doğa yasalarına göre yaşayan, sağlıklı ve yeni bir kuşak onun yerini almazsa, insan soyu utanç verici bir şekilde kaybolup gidecektir.”

Bir vejeteryandan beklenen ilginç bir yorum!!!

Muhittin YILMAZ 29-2008 10:56 PM

ilginç olduğu kadarda bilgiden uzak bir yorum.Bu yorumu yapan 50 yaşından sonra yiyeceği bütün etleri 20 yaşında yemiş ve bu saatten sonrada az bir ömrü kalmış ve hiç bir şekilde ete ve et ürünlerine ihtiyacı kalmamış zavallı bir vejeteryanın akıl almaz yorumundan başka bişey değil.

Kesinlikle bu yorum çok yanlıştır.Üyelerimizin bir çoğu gıda mühendisi,gıda mühendisi arkadaşlar bu gerçeği biliyor ama üyelerimiz arasında gıda mühendisi olmayanlarda var,bu yoruma itibar etmesinler kesinlikle...Çünkü tamamen yanlış bir yorum...

tedarikci_2009 02-2009 06:41 PM

sayın Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
 
merhaba ben şirketim adına ürün tedariğinde bir ürünü bulmakta zorlanıyorum yardımcı olabilirmisiniz.dana eti konservesi veya dana rosky lütfen acele cvp bekliyorum.ilgi ve alaknıza şimdiden teşekkürler.başarılar:)

serpentina 28-2010 03:46 PM

Merhaba,
ben kendime bir teşhis koyamadım bilen varsa cevaplarsa çok minnettar kalırım.
şimdi ben tavuk, balık, yumurta yerim süt içerim. bir sorun yok. kırmızı et kesinlikle yiyemem denediysemde yapamadım. olduğu gibi geri çıkartıyorum. hatta kasapta ağır et kokusu falan varsa giremiyorum. bir evde et yemeği yapılıyor ve kokuyorsa kusmak geliyor. kurban bayramları benim için işkenceden öte oluyor.
Fakat şöyle bir ilginç durum var. kırmızı eti kıyma şeklinde kebap olarak, lahmacun olarak yiyebiliyorum. ama o da iyice pişmiş olacak ve koku gelmeyecek. içinde yağı belli olmayacak.
lütfen bir teşhis.

nurten kahraman 28-2010 08:08 PM

üzülmeyin bence vejetaryan degilsiniz sadece hassas bır bunyenız var o kadar oda belkı kucuklugunuzde yasadıgınız ve etkılendıgınız bır durum olabilir .....

azubi 29-2010 12:22 AM

21.yüzyila girerken insanoglu olarak yaptigimiz sey birbirilerine zarar verdikerini düsünürek ineklerin boynuzlarini kesmek oldu,kendimde bir süt ve peynir üreticisi olarak ne zaman boynuzu olmayan bir inek görsem iicim aciyor.Boynuzu olmayan bir inek ahirda tabiri caizse öksüz cocuk gibi duruyor.Lütfen cevrenizde boynuzsuz inek yetistirme girisiminde olacak kiisiler varsa uyaralim birakalim hayvanlari dogada olduklari gibi kalsinlar.

Hasan_k 09-2011 11:21 PM

inci arkadaşın yaptığı yorumu okurken çok şaşırdım.mantıklı hiçbir cümle bulamadım.insanın büyüyüp gelişmesi için hayvansal gıdalar başı çeker.hayvansal gıda almayan hiçbir insan gelişme gösteremez.A.D.E.K vitaminlerini hayvansal gıdalardan alırsınız eğer bu vitaminleri alamamışsanız saçma sapan mantıksız yorumlar yazarsınız.saygılar...


Şu anda saat : 01:29 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.