Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Bitkisel Yağ Teknolojisi > Yağların Tanımı ve Sınıflandırılması
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 04-2011   #1
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 04-04-2009
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : tugyam is on a distinguished road
tugyam is on a distinguished road
Standart Fındık Yağı

1- SATIN ALMA

Satın alma kısmında ayçiçek ve fındık müstahsil, tüccar veya ithalattan karşılanır. Satın alma kısmı, alınacak hammaddeyi analiz için laboratuara gönderir. Ayçiçek ve fındık yağ oranı, yabancı madde, rutubet değerlerine göre satın alır.

2- KANTAR

Kamyonlarla gelen yağlı tohum, kantara girer ve tartım işlemi Kantar Sorumlusu tarafından yapılır ve brüt ağırlık bulunur,daha sonra boş araç kantara girer ve böylece gelen hammaddenin net ağırlığı Tartım fişine işlenir.Ayrıca bilgisayara da işlenir. Kantar fişi gelen araç sahibine teslim edilir ve ilgili birime gönderilir.

3- HAMMADDE DEPOSU

Satın alınmış, tartılmış yağlı tohum tahmil-tahliye elemanlarınca, elevatör ve helezon ile hammadde deposuna alınır. Depolamada yağlı tohumun rutubeti max. % 9 olmalı. % 9 ‘un üzerindeki ve yabancı maddesi fazla olan yağlı tohumda fire uygulanır.

4- TAŞ ELEĞİ

Fındığın içerisinde bulunan taş vb. yabancı maddeleri ağırlık farkından yararlanarak ayrılmasını sağlayan makinedir. Sadece fındık yağlık tohumunda kullanılır.

5- ÇÖPRESÖR VE ELEKLER

Depodan yağlı tohum helezon vasıtası ile eleklere alınır. Eleklerde taş, toprak ve ****l parçalara ayrılır. Ayrılan çöpler çuvallara alınır.


6- KIRMA

Çöplerinden ayrılmış yağlı tohum kırıcılardan geçirilerek parçalanır. Kırma yeterli parçalamıyorsa periyodik zamanlarda bıçak kontrolu yapılır. Gerekirse değiştirilir.

7- PULLAMA

Kırmadan geçen ayçiçeği, birbirine ters istikamette dönen vals toplarından geçirilerek pul haline getirilir. Pul kalınlığı 0.20-0.50 mm dir. Pullama iyi yapılırsa küspede kalan yağ miktarı minumuma düşer.

8- PİŞİRME

Pişirme işlemi pres üzerindeki 4 veya 5 katlı karıştırıcılı tavalarda yapılır. Tavalar buhar ceketi ile donatılmıştır. İlk tavaya alınan pullanmış iç mal son tavayı terk ederken tava sıcaklığı 100-110 C de olmalıdır. İçerisinde %8 rutubet olan iç mal tavayı terk ederken rutubet max. %5 ‘e düşer. Buraya kadar olan işlemlerdeki amaç tohum içindeki yağ hücrelerinin patlatılması ve yağın kazanılması içindir.

9- PRES – SIKMA

Pişirilmiş iç mal, sonsuz vida prensibine göre çalışan pres ünitesinden geçirilerek içerisindeki %40 yağın %20 si pres ile alınır. Presten yağ ve pres küspesi çıkar. Pres küspesi kek şeklinde presi terk eder. Küspedeki kek kalınlığı; küspede kalan yağ ile doğru orantılıdır.

10- FİLTRASYON

Pres ünitesinden çıkan ham yağ da küspe partikülleri mevcuttur. Bu partiküllerin alınması için ham yağ pres filtreden geçirilir. Ayrıca ekstraksyonda küspeden elde edilen ham yağ da filtrasyon işlemine tabi tutulur. Pres filtrede bezler vardır.
11- Belirli bir süre sonra filtrenin süzmesi azalır. Tekrar süzmesi için bezler kazınır.
12- Küspe tortuları tekrar pres tavasına verilir. Filtre işleminde akan musluklardan berrak yağ süzülmesine dikkat edilir. Tortu kaçıran musluğun bezleri değiştirilir.

13- HAM YAĞ DEPO

Presleme ve ekstraksiyon yağının filtrasyon işlemi yapıldıktan sonra berrak ve tortusuz hamyağ pompa yardımıyla ham yağ tanklarına sevk edilir. Ham yağ tanklarından rafine ünitesine sevk edilir.


14- KÜSPE KAZANI ( EXTRAKSİYON )

Pres ünitesinden gelen %20 yağlı pres küspesi; helezon ve elevator vasıtası ile küspe kazanına alınır. Küspe kazanı ~ 3.5 ton yağsız küspe alıyor. Küspe kazanı 5 adettir.Bunlara hekzan veya ( hekzan + yağ ) misella boruları seri şekilde bağlanmıştır.1 nolu kazana basılan hekzan, 2 nolu kazana, 2 den – 3 nolu kazana v.s. En son kazanı terk eden yağ + hekzan karışımı ( misella ) imbiklere alınır. Hekzan ve küspe dolu kazanın boşaltılması için; kazanın altındaki hegzan boşaltma vanası açılarak sıvı hegzan, hegzan yoğunlaştırıcı kondenslere gönderilir. Bu arada kazan üstündeki buhar vanası açılır. Sıvı hegzan bittikten sonra küspede kalan hekzanı uçurmak için üst uçurma vanası açılır. Aynı zamanda alttaki buhar vanasıda açılır, üstteki buhar vanası kapatılır. Alttan verilen buhar ile küspede kalan hegzan ( Buhar + Hegzan ) fazında yoğunlaştırıcılara gönderilir.
Hegzanın tamamının uçup uçmadığı kazanın üzerindeki musluktan kontrol edilir. Musluktan çıkan buharda hegzan yok ise hegzan çıkış vanası kapatılır. Küspe kazanı çıkış kapağının mandalları gevşeltilir. Uzaktan zincirle veya iple kumanda edilir.Kazan içindeki küspenin dışarı alınması için kazana alttan ve üstten basınç 1.0 kg/cm2 Olacak şekilde buhar verilir. 1 Kg/cm2 ye geldiğinde kapak mandalı uzaktan çekilir.
Basınçtan dolayı kazan içindeki küspe ve buhar patlama odasına dolar. Patlatma yapıldıktan sonra buhar vanaları kapatılır. Kazanın üst kapağı açılır.
( Havalandırma)Küspe kazanının içindeki kalan küspeler gelberi ve kürek ile temizlenip kazan boşaltılır. Boşaltılan kazan kapağının contaları kontrol edilir ve kapak kapatılır. Eğer contada eziklik varsa, conta değiştirilir. Patlama odasındaki küspe helezon ve elevatör vasıtası küspe kırıcıya gelir. Kırılarak çıkan küspe extraksiyon küspe deposuna aktarılır. Depoya gönderilen extraksiyon küspesinden laboratuvar numune alır, rutubet ve yağ analizi yapar.

15- EVAPORATÖR – İMBİK

3 adet evaporatör - imbik mevcuttur. İmbiklerin içinde ısıtmak için serpantin ve açık buhar mevcuttur. İmbik e alınan ( Yağ + Hegzan ) misella karışımından hegzan ve rutubet uzaklaştırmayı ısıtarak yapıyoruz. Hegzan 60 – 70 C de buharlaşır. Kalan rutubeti de uzaklaştırmak için imbik sıcaklığı 110 C çıkarılır. İmbikten çıkan hegzan ve su buharları yoğunlaştırıcı, kondenslerde sıvı hale gelerek hegzan su ayırıcılarına gelir. İmbikteki yağda hegzan kalıp kalmadığı konrol vanasından koklanarak yapılır. İmbikte kalan yağ dinlendirme tanklarına basılır. Dinlenme tanklarında dinlenen yağın tortu kısmı rafine muamele tanklarına, tortusuz kısmı ham yağ stok tankına santrüfüj pompa ile gönderilir.

16- YOĞUNLAŞTIRICI VE AYIRICILAR

İmbiklerden ve küspe kazanından gelen hegzan + su buharları önce su soğutmalı yoğunlaştırıcılarda sıvı hale gelir. Sonra su hegzan karışımı yoğunluk farkından dolayı ayırıcılarda ayrılır. Hegzan küspe kazanında kullanılmak üzere hegzan tankına gönderilir.

17- HEGZAN TANKI

Hegzanı stoklamak ve prosese vermek için 15’er tonluk 2 adet hegzan deposu mevcuttur. Gelen hegzanın depolara boşaltılmasında tüm emniyet tedbirleri alınır.


18- KÜSPE DEPOSU

Küspe kazanından çıkan extraksiyon küspesi helezon ve elevator ile küspe deposuna aktarılır. Depoya gelmeden önce iri tanelerin ufalanması için küspe kırıcıdan geçirilir.
Küspe deposundan extraksiyon küspesi yem fabrikalarına hayvan yemi yapımında kullanılmak üzere sevk edilir. Gönderilen küspede rutubet max. %12 içerisindeki yağ max. % 2,5 olmalıdır.


19- BOŞALTMA KISMI VE TANK PARKI

Tanklara giren ham yağdan numune alınır. Laboratuvarda renk, asit tayini yapılır. Renk; ham yağ için 35 C proses kalite planlarına göre kontrol edilir. Uygun olmayan ham yağ red edilir.Sevk ettiğimiz asit yağından numune alınır ve proses kalite planlarına göre analiz yapılır.
20- NÖTRALİZASYON ve YIKAMA

Muamele kazanında ~45 cm boşluk kalacak şekilde ham yağ alınır. Karıştırıcı çalıştırılır. Isıtmak için serpantin buhar vanası açılır. 75 C ye ısıtılır. Isıtılan yağdan numune alınıp, asidine FFA olarak bakılır. Fosfor bileşenlerinin (Fosfotitlerin) ayrıştırılması için 7 lt Fosforik asit 7 lt su ile seyreltilerek 75 C ısıtılmış yağın içine karıştırıcı çalışırken verilir. 15-20 dakika karıştırılır., verilen fosforik asidi nötr hale getirmek için 10 cm – 10 Be kostik verilir. Tekrar 15-20 dakika karıştırılır. Sabun parçalarının çökmesi kepçe ile kontrol edilir. Çökme tamamlandığında karıştırıcı durdurulur. 150 Kg su verilip sabun çöktürülür.
15 dakika sonra kazanın alt çıkış vanasından sabun ve gamlar alınır. Karıştırıcı tekrar çalıştırılır. Çizelgedeki FFA bulunması için kullanılan N/10 NaOH “in karşılığı olan kostik miktarı okunur. Örnek: Harcanan N/10 NaOH 1.9 ml çizelgede karşılığı 19 dur.
19 için kullanılan 26 Be kostik ( Kostik tankından ) 17 cm olacaktır. Ham yağ 75 C karıştırılarak 17 cm 26 Be kostik vana yarım vaziyette aççılarak 15-20 dakikada verilir. Kepçeye yağ numunesi alınarak sabun parçalarının çökmesi kontrol edilir. Yeterince çökme gözlendikten sonra karıştırıcı durdurulur. %8 lik tuzlu sudan 300 lt verilerek sabunların çökmesi sağlanır. 30-45 dakika beklendikten sonra muamelenin altından sabun (Soap-Stok) alınıp asit yağı tankına basılır. Karıştırıcı tekrar çalıştırılır. Yağ 85 C ye kadar ısıtılıp ince sabun partiküllerinin ayrışması sağlanır. Bu karıştırma işlemi yağ üzerindeki köpük dağılana kadar devam eder. Sonra karıştırıcı durdurulur. 300 kg su ile yıkanır. 15-20 dakika sonra muamele kazanının altından sabunlu su alınır. Bu yıkama işlemi alttan temiz su gelene kadar 3-4 defa tekrarlanır. Muamele kazanının altından gelen su temiz olduğunda muamele kazanına son kez 300 kg su verilir ve15-20 dakika sonra altı alınarak kurutma tankına çekilir.

21- KURUTMA VE AĞARTMA

Karıştırıcı çalıştırılır.Muamele kazanındaki yağ 75-80 C dir. Kazan pompa vakumu çalıştırılıp vakum altına alınır. Vakum manometresi 500 mmHg ya geldiğinde 2 torba 50 kg aktif toprak ( Tonsil,Bensan) toprak verme vanasından çektirilir. Kazanın ısınması için serpantin buharı açılır. Sıcaklık termometreden kontrol edilir. 90 C ‘e geldiğinde buhar vanası kapatılır.
20 dakika yağın toprakla karışması sağlanır. Kazandaki rutubetin bittiği vakumborusundan el ile anlaşılır. Rutubet bittiğinde vakum borusunun soğuk olması gerekir. Vakum borusu 20 dakika sonunda soğuduğunda vakum pompası durdurulur. Kazanın üst kısmındaki vakum boşaltma vanası açılıp vakum boşaltılır. Karıştırıcı çalışmalıdır. Vakum kırıldıktan sonra ağartma filtresinin hatları ayarlanır. Topraklı yağ filtreden süzülür.Arka arkaya 2 muamele kazanının süzülmesinden sonra toprak filtresine hava verilip içindeki yağ boşaltılır. Filtrenin temizlenmesinde çıkan toprağın içinde asgari yağ kalması için yeterince ( 3-4 defa) hava verilmesi gerekir. Ağartma filtresi süzerken musluklardan topraklı yağ kaçmamasına dikkat edilir. Kurutma filtresi 10 dakika süzdükten sonra renk ve FFA sına bakmak için laboratuvara numune gönderilir. Proses kalite planına göre laboratuar analizlerini yapar. Bu değerleri aştığında süzülen yağ geri alınıp tekrar nötrölize ve ağartma işlemi yapılır.
22- DEODORİZASYON ( BAC PROSES ) – KAYNAMA

Önce üst havuzlardaki soğutma pompa ve fanlar çalıştırılır. Kaynama kazanına ait olan vakum pompası çalıştırılır. Vakum 760 mmHg ya geldiğinde ağartılmış yağ vakum ile kaynama kazanının gözetleme camını geçene kadar doldurulur. 350-4500C direk buhar arka ısıtıcıda fındık kömürü yakılarak elde edilir. Buradan geçen buhar dışarıya ( Kondens deposuna ) verilir. Kaynama kazanının ısıtıcı buhar vanaları açılır. Kazandaki sıcaklık 140 C olduğun a ve direk buharın sıcaklığı 400 C e geldiğinde direk buhar kaynama kazanına vanası yavaş yavaş açılarak verilir. Dışarıya giden buhar vanası kapatılır. Yağ kaynamaya başlar.Kaynama süresi 6 saattir.
Kaynamanın inmesine 30 dakika kala soğutma tankı önce pompa vakumu ile vakum altına alınır. Pompa vakumu soğutma tankına uygulanır ve vakum tutması sağlanır Soğutma tankı serpantinlerine su basan pompa çalıştırılır. Suyun dolaştığı gözlenir. Kaynama işlemi bittiğinde kaynamanın direk buharı dışarı verilir. Isıtıcı buhar vanası kapatılır. Soğutma tankına vanalar ayarlanır. Kaynamanın vakum boşaltma vanası kısık bir şekilde açılır. Basınç farkından dolayı kaynamadaki yağ soğutma tanklarına 20-30 dakikada indirilir. Bu arada kaynama vakumu 640 mmHg nın altına düşmemesi sağlanır.

23- SOĞUTMA VE KRİSTALİZASYON ( VİNTERİZE )

Soğutma tankına yağ almadan önce soğutmadaki vakum kaçakları tespit edilip giderilir.Soğutma tankına yağ indikten sonra soğutmanın karıştırıcısı çalıştırılır.
Kaynama kazanından soğutma tankına alınan yağ vakum altında sogutulur. Soğutma tankındaki yağ soğutma kulesinden gelen normal su ile 25 C e kadar soğutulur. 25 C ye gelen yağ vakum altından kaldırılır.
vakumların vanası kapatılıp üstteki vakum boşaltma vanası açılır. 25 C ye kadar yağ soğuduktan sonra soğutma suyu soğutma kompresörlerinden gelen soğuk su hattına vanalar ile ayarlanır. Soğutma tankındaki yağ 10 C ye düşene kadar soğutulur. Soğutma tanklarındaki yağ yaklaşık 5 saatte soğur. Bu süre içinde karıştırıcı devamlı çalışır. Soğutma işlemi tamamlandıktan sonra vanalar ayarlanarak üstteki 2 adet 10 ar tonluk süzme deposuna yağ basılır.

24- FİLTRASYON

Filtre ünitesinde 2 adet pres filtre mevcuttur. Filtreye yağ verilmeden önce vanalar kontrol edilir. İlk verilen yağ tekrar işlenmek üzere kaynama öncesi depoya gider.
Filtreye verilen yağ 15-20 dakika aktıktan sonra stearin kontrolu yapılır. Stearin kontrolu her musluktan azar azar alınıp kaçak olup olmadığına bakılır.Stearin kontrolünden emin olunduğunda süzülen yağ son ürün depolama tanklarına verilmek üzere vanalar ayarlanır. Pres filtreler belirli bir süre sonra kirlenir, süzme yavaşlar.
Temizlenecek filtrenin önce giriş vanası kapatılır, sonra çıkış vanaları kirli hatta ayarlanır.Son ürün tankına giden vana kapatılır. Bu işlemlerden sonra filtre temizlenmek için açılır. Temizlendikten sonra stearin çıkar. Stearin; stearin deposuna dökülür. Filtrelerden süzülen yağ her parti için analizleri laboratuarda yapılır. Süzülen yağda proses kalite planına göre analizler yapılır.


25- DOLUM

Dolum ünitesinde etiket makinası, elektronik tarih yazıcısı, 0,5 lt şişe,1 lt şişe, 2 lt dolum makinesi ve 5 lt pet kavanoz, 5 lt teneke, 10 lt teneke, 18 lt lik teneke dolum makinası mevcuttur.
Pet şişeler önce etiket makinasında etiketlenir. Etiketlemede; etiketlerin düzgün bir şekilde olması kontrol edilir. 0,5 lt,1 lt, 2 lt pet dolum makinesi volumetrik (Hacimsel) dolum yapıyor. Doluma başlarken ilk dolan ambalajın gramaj kontrolu yapılıyor. Önce boş dara sonra brüt ağırlık alınıp elektronik terazide tartılıyor. Gramaj kontrolu periyodik olarak 2 saatte bir yapılıyor. Dolumda ; dolan ambalajlarda sızdırma olup olmadığı bekletilerek kontrol edilir. Sızdırma durumlarında ambalajı değiştirilir. Dolum yapılırken laboratuar tarafından alınan numunelerde renk, asit, peroksit, stearin ve kreis kontrolleri yapılır. Şişelerin ve teneke ambalajların dolum esnasında yağlanmamasına dikkat edilir. Yağlı ve bozuk ambalajlar sevk edilmez. Her dolum hattı girişinde emniyet filtreleri mevcuttur. Emniyet filtreleri periyodik olarak temizlenir, ambalajların içine yabancı madde girmemesi sağlanır. Dolum ünitesinde gereken hijyen şartlarına dikkat edilir.Kapılar kapalı tutulup, pencerelerde sineklik mevcut ve 2 adet elektrikli sinek tutucu mevcuttur. Dolum deposundaki ambalajlı yağlar ilk dolan önce sevk edilir prensibine göre depolanır. Ambalajlarda üretim tarihi, son kullanma tarihi ve etiket bilgileri kontrol edilir.
tugyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 08-2012   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 08-04-2012
Mesajlar: 5
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : efsanegirl is on a distinguished road
efsanegirl is on a distinguished road
Standart

ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş çok işime yaradı..acaba bu üretim basamaklarına ait akış diyagramı da var mıdır elinizde???
efsanegirl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 12-2013   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 10-03-2013
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : nazbaskan is on a distinguished road
nazbaskan is on a distinguished road
Standart

fındık yağı üretimiyle ilgili bilgiler buldum ama üretimde kullanılan makineler neler?
nazbaskan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fındık kabuğunun sterilizasyonu weni widi wici Ödevler ve Tezler 2 10-2011 01:51 PM
Kav. İç Fındık,Fındık Ezmesi ve Fındık Krokantının Mikrobiyolojik Kalitesi Akın52 Ödevler ve Tezler 3 26-2011 06:44 PM
fındık yağı Gülsel ŞEN Ticari Öneme Sahip Yağlar 2 20-2009 01:59 PM
kavrulmuş fındık kurtuluş Yardımlaşma 0 26-2008 01:03 PM
Aflatoksinsiz Fındık İçin Ne Yapmalı? Muhittin YILMAZ Baharat Tarihi ve Aflatoksin 0 27-2008 07:57 PMŞu anda saat : 09:19 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.