Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Yardımlaşma (http://www.gidacilar.net/yardimlasma.html)
-   -   iş aramak (http://www.gidacilar.net/yardimlasma/aramak-859.html)

duman_h 10-2008 07:21 PM

iş aramak
 
şimdi 4 yıl okuduk mezun olduk börek mühendisi mi dersin öğretmenlik tutmuyomuydu yorumlarımı dersin göğüs gerdik mesleği anlatmaya çalıştık mezun olduk.

merak ediyorum ilk işlerinizi kim-ne vasıtasıyla buldunuz çalışan arkadaşlar??

kamilturkucu 19-2008 02:58 AM

valla haklısın arkadasım. yalnız coğu mühendis arkadasımın yazısını okuyorum. herkesın görüsü ilk önce maaş.
bence amacımız önce kazandırmak(türkiyeye, işletmeçiye, vatandaşa)sonrası kendiliğinden gelecektir.
şunuda unutmayalım ki eğer sen kaliteli bir mühendissen, maaşın sorumlu yöneticilik taban ücret bildaha fazla olacaktır.

Gülsel ŞEN 19-2008 09:48 AM

kesinlikle Kamil'e katılıyorum önce kendini tanıyacaksın sonra tanıtacaksın en son kazanmaya başlayacaksın...

Muhittin YILMAZ 19-2008 02:18 PM

Biraz felsefik olacak ama çok kazanmanın çok bilmekle çok çalışkan olmakla yada on elinde on marifette olsa kazanç ayrı bişey...Çok kazanmak farklı insanın mesleğini yapması farklı.Çok kazanmak için mutlaka bilgide şart ama sizde bilirsiniz ki kazanmanın temelinde bilgi değil cesaret yatmaktadır.Biz mektep görmüş mürekkep yalamış tabiriyle okullular,yıllarca matematik öğrendik mesela bizler attığımız her adımı belli hesaplara göre atarız.ve bazen bu işi o kadar abartıyoruz ki milimetrik hesaplar yapıyoruz.Okullarda bize öğretilmeyen bişey var girişimci olmak,Olasılıkları hesaplamak ancak küçük olasılıkları görmezden gelmek.

Bakın matematikte çok çok küçük sayılar ihmal edilirler yok sayılırlar,örnek vermek gerekirse 100 sayısını 2+1/100000000000000000000000 sayısına bölelim...

şimdi bu soruyu her bir lise yada üniversite öğrencisine sorsanız hemen kaleme deftere sarılır.Şunu akıl etmez 1/10000000000000000000000 sayısı zaten çok küçük bir rakamdır.Bunu görmezden geleyim ve sorunun cevabı 100/2 =yaklaşık 50 olur.

şimdi bir ilkokul mezunu ile bir gıda mühendisi arasındaki farkı inceleyelim.bir gıda mühendisi yıllarını vermiş okumustur.Ve okulu bittiği zaman 26 yaşlarına gelmiştir.o kadar emek vermiştir ve mutlaka bir iş bulup çalışması gerekmektedir.Önünde aşması gereken bir yığın problem vardır bu arkadaş okuldan aldığı krdileri ödeyecek,evlilik için para biriktirecek vs vs vs.yanlış yapma gibi bir seçeneği kalmamıştır artık.yani küçük sayıları ihmal etmeyecektir.Haliylede deftere kaleme sarılacak riske atacağı hiç bişey kalmadığı için bu sorunun çözümüyle en güzel yıllarını geçirecektir.

Ancak bir ilkokul mezunu için durum bundan çok farklıdır.zaten ilk okuldan sonra hayata atılmış biri 26 yaşına gelene kadar bir kaç kere batmıştır belkide yani kaybedeceği hiç bişey kalmamıştır.Biraz kafası çalışan birisiyse küçük rakamı görmezden gelip(mesela risk alıp kendine bir dükkan açmak gibi)sonuca daha kolay ulaşabilmektedir.

Ne acıdır ki görüyoruz ilkokul mezunu insanların yanında çalışıyor bir çok mühendis arkadaşlarımız.Burdaki amacım ne ilkokul mezunlarını küçük görmek nede meslektaslarımızı küçük düşürmek...Ama herzaman dediğim gibi paradan çok cesarete ihtiyacımız var.Küçük olasılıklarla hayatımız geçiyor ve çok önemli olan gıda bilimi ehil olmayan kişiler tarafından icra ediliyor.

Her arkadaşı cesarete davet ediyorum...

inci 19-2008 07:19 PM

Yazdıklarına katılmamak imkansız.Gerçekten güzel anlatmışsın.
Karar vermek,adım atmak,çalışmak ve RİSK almak gerekir kendi işini aşını kurman için.Tüm bunları tetikleyen de CESSARET olmalıdır ki ilerleyesin.
Ama karar verme ve adım atma aşaması o kadar zoooor ki...
O ilk adımı atıp güvenini sağlamlaştırsan belki de herşey çok daha kolay olacak
olmasına da ...dası var işte...:confused:
Bir eczacı mezun olur olmaz eczane açmak ister ve bu isteğinde başarılı olur az veya çok kendi yağında kavrulurken..bir gıda mühendisi kendi işini kurmada neden bukadar düşünür,kararsız kalır ve neticede beceremez???
İnsan var oldukça gıda da var olacağına göre adım atmak ve yola çıkmak için neyi beklediğimizi bilmiyorum...:confused:
''ateş böceği ancak ileri doğru uçtuğunda ateşini yakar''der çok sevdiğim bir yazar.
Ne diyebilirim ki uçalım ki;ışığımız yansın.....:)

admin 19-2008 08:13 PM

O ilk adımı atıp güvenini sağlamlaştırsan cümlesindende anlaşılacağı gibi sende küçük olasılıkları küçük sayıları ihmal edemeyenlerdensin...işte anlatmak istediğimde bu,ilk adımı atmak güzel ya güvenini sağlamlaştırmak işte cesareti yokeden şey.

Bakın size belkide başka hiç bir yerde bulamayacağınız bir zenginlik formülü yazayım...Bu formül benimde hayatımı değiştirdi diyebilirim büyük ölçüde...


Çok mu zengin olmak istiyorsunuz?
İlk önce güzel bir bronzlaşın...
sonra cebinizde gazoz parası olmasa dahi lüks resteronlarda görünün...
Ha birde borçlanın
Ama
ÇOK BORÇLANIN

Zenginlik çok borçlanmada saklı ama bu borçlanma bankalardan kredi almak seklinde değil.
Umarım mesaj alınmıştır...

inci 21-2008 12:27 AM

Alıntı:

admin´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 1882)
O ilk adımı atıp güvenini sağlamlaştırsan cümlesindende anlaşılacağı gibi sende küçük olasılıkları küçük sayıları ihmal edemeyenlerdensin...işte anlatmak istediğimde bu,ilk adımı atmak güzel ya güvenini sağlamlaştırmak işte cesareti yokeden şey.

Sevgili Admin;
Eğer risk almak istiyorsak üstleneceğimiz riski iyi bilmeliyiz.O zaman küçük sayıları başlangıçta göz ardı edemeyiz.İlk adımda veya son adımda kendimize güvenelim ki;cesur olalım.Eee ne demiş atalarımız ''Dokuz ölç,bir biç..''

Şu zenginlik formülünde;
BRONZLAŞMAK neden gerekli onu anlamadım?

Eyvahlar olsun yazda biti,geçti gitti...Hayaller başka yaza mı kaldı dersiniz?:) :) :)

Muhittin YILMAZ 21-2008 12:49 AM

Bronzlaşmak neden gerekli hemen cevap vereyim iyi düşünmek yani iyi düşünebilmek için insan beyninin dinlenmiş olması gerekir.Dinlenen beyin daha üretken olur.Daha iyi düşünür heralde ondan olsa gerek.

Üstleneceğimiz riski iyi bilmeliyiz bu doğru ama bizler okumuşlar olarak fazla sık eleyip ince dokuyoruz.Ticaret bu değil yani.eLbette risk ile aptallık arasındaki dengeyi iyi kurmalıyız.Risk kesinlikle aptallık değildir.ama çok kuralcı olmak çok ince elemekte başarıyı köstekler bunu unutmamak lazım...

inci 21-2008 01:18 AM

Doğru dinlenmiş beyin mutlak surette daha üretken,daha yenilikçi ve orjinal olur olmasına da dinlenmek için yengeç gibi kızarmamın alameti faikası nedir?

Muhittin YILMAZ 21-2008 01:23 AM

Formül sahibinin vardır bir bildiği değilmi ama inci hanım. x=v.t formülünde neden k da yok demiyorsun ama değilmi.Adam formül yapmış kızaracaksın diyor o zaman bi kızaralım bakalım belkide kızaran kazanıyordur.İlk önce bronzlaşın ben bu formülü tuttum faydasınıda gördüm.Tavsiye ediyorum.Özelliklede çok borçlanma kısmını.Çok borçlandığın zaman çevirebiliyorsun.Ama az borçlanırsan yani borçlanmaya korkarsan batarsın bunuda unutmamak lazım...


Şu anda saat : 12:49 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.