Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Yardımlaşma (http://www.gidacilar.net/yardimlasma.html)
-   -   Ayran konusunda yardım (http://www.gidacilar.net/yardimlasma/ayran-konusunda-yardim-1991.html)

adil 23-2009 06:58 PM

iyi o ozaman yazdıklarım senin seviyen de ayran üretimin nasıl gidiyor.saygılar her zaman süt teknolojisinde istediğin soruyu sorabilirisin.

edalarla 30-2009 09:34 PM

ayran
 
ben ayran yoğurt üretimi yapan bir firmada çalışıyorum gıda teknikeriyim yazdıklarınızı okudum beimde sormak istediğim bazı konular var size nasıl ulaşabilirim bu sitede sizi devamlı bulabilirmiyim.tecrübeli olmak çok güzel bi duygu olsak gerek bende yeni mezunum da. daha yolun başındayız yani

adil 01-2009 09:28 AM

Estafurullah Ramazan sebebiyle yıllık iznimi kullanmıştım o zaman epey vakit vardi bir taraftan yazılarla uğraşırken oruçta zaman çok güzel geçiyordu dikkat ettiyseniz daha az aralıla yazıyorum artık işlerim çok yoğunlaştı benim kadar tecrübeli daha uzman arkadaşlar var sitede onlara devamlı bilgi için başvurmanı isterim benimki gevezelikten başka birşey değildi saygılar

edalarla 12-2009 10:56 PM

bende süt işletmesinde çalışıyorum ve ayranla ilgili sormak istediğim bazı şeyler var daha detaylı bilgi için başka şekilde ulaşamazmıyım size adil bey...
www.edalarla_dolu_@************
bu konuda yardıma ciddi anlamda ihtiyacım ilgilenirseniz sevinirim

adil 13-2009 09:24 AM

eda hn şuanda elimde 3 tane yeni ürün gelişimiyle ilgili proje takip ediyorum
bu sitede sana herzaman yardımcı olabilecek benden daha tecrübeli arkadaşlar var bir kısmı da bu sitenin yönetiminde onlara müracaat edersen sana devamlı sürekli bilgi akışında bulunabilirler bana çok ciddi sorunlarda başvurun.o zaman tüm laboratuvar sonuçlarıyla prosesi anlatarak ancak size başka şekilde yardımcı olamam.çok önemliyse bu siteden bana özel mesaj çekebilirsin.

edalarla 14-2009 10:16 PM

neyse bazen bazı şeyleri çok bilmek te ii olmuyor başınızı ağrıttım ii çalışmalar

adil 15-2009 09:36 AM

Başımı kesinlikle ağrıtmadınız.Ben sadece çok yoğun olduğumu söyledim.
Süt teknolojisinde bana göre en bilgisiz insan benim içine girdikçe anlıyorum.saygılar

mihaliçli 09-2011 12:28 PM

aynı kaanatteyim..saygılar

murat64 22-2012 05:27 PM

Alıntı:

adil´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 6306)
şimdi üretimin risklerle dolu.ayranda dayanım için esas nokta bütün bileşenlerin pastörize olması süte önce su ve tuz katarak 90 derecede enaz 20 dakika dalga kran olan bir tankta pastörize temen gerekir.Dayanım için tankın tamamını doldurmanı tavsiye ederim havanın ısı iletim katsayısı düşük olduğu için havada faj lar yaşayabilir ayranda pastörizasyon dayanımla ilgilidir çünkü ısı ile oluşan hidroksi metil furfurol başta olmak üzere diğer bileşenler ayranın olması gereenden daha aşağı phlara kadar asitliğini geliştirmez bir nevi sütümülüte eder.ayranı şişiren unsurlar asitlikle alakalıdır.maya ve küflerin yaşayamayacağı aşitliğe ulaştırmamış olursun. Kısaca ayran bir bütün ayran sütü herzaman 90 derecede 20 dakika tut sonra aynı kazanın içinde 46 dereye kadar düşür.

bu üretim metodunda sütün içine tuz kattığın için katılan tuz üst thermofilisu frenler bunun frenlenmesi daha az izolisin ve hisditin üretimi demektir.bunun için kültürünü daha önceden tuz katımamış bağımsız bir sütle aktivite temen lazım öneğin 4 litre süt için de ph 6.3 e kadar aktifleştir.

pıhtıyı 4,5 ph da değilde 4,6 gibi kır ve yine aynı tankın içinde cidarlardan soğuksu gelecek şekilde kır ve 25 dereye kadar soğut.karıştırıcın endüşük devirde çalıştır.eğer sistemin müsaitse ayran kesinlile st katta olmalı ve kendi ağırlığıyla doluma girmeli yoksa mekanikte tıpkı mikser gibi incelir.
ayran yıkama makinasının mememe dolum başlıklarını iyice yıka bu konuda hijyen derlerini anlatmak istemiyorum takarkende alkol bazlı bir malzeme ile sterilize et tak doluma başlamadan önce hava akımlarını gider ortamı antifungal bir bileşik ile pulverizide edebilirsin.dolan ayranları hmen soğuk depoya götür.kültür olarakda post adifikasyonıu en düşük polisakkarit üretimi iyi olan kültür ler kullanmalısın saygılar sunuyorum başarılar diliyorum .

adil bey post adifikasyon ne demek braz açar mısınız?

prozof 16-2012 05:25 PM

Merhaba
Adil beye teşekkürler gayet açık ve faydalı bir paylaşım olmuş,
Bendeniz pratik birkaç nokta belirteceğim
Şişme ayranda genellikle maya bulaşması [ sakkoramises grubu ] sonucu meydana gelir .
Dolum makinası birinci derece bulaşma kaynağıdır. Özellikle kör noktalarda kalabilen ayran artıklarında üreyen mayalar ve küf Dolum esnasında herbir bardağı aşılayacaktır. Ayranın proses tankına 80 - 85 derece alınması ve 90 - 92 / 5k ısıtılım mayalama sıcaklığına soğutulması bu aşamaya kadar gerçekleşebilecek bulaşmaların büyük oranda elimine edilmesini sağlayacaktır. Dolum öncesi dolum hattı ve makinasına 85 - 90 derecelik sıcak su verilip sanal dolum uygulaması bu aşamadaki bulaşamayı en aza indirecektir. İyi çalışmalar.


Şu anda saat : 02:49 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.