Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar.Net GENEL > Yardımlaşma
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 15-2016   #1
Member
 
Üyelik tarihi: 14-06-2016
Mesajlar: 55
Tecrübe Puanı: 5
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : csnv5353 is on a distinguished road
csnv5353 is on a distinguished road
Standart Doğal ve Yapay Tatlandırıcılar. Zararları Nelerdir ?

Doğal ve yapay tatlandırıcılar, gıdaya etkileri, faydalı ve zararlı yönleri ve bazı tatlandırıcı maddeleri...

Gıda içinde tatlılık veren maddeler elde edildiği kaynaklara göre doğal ve yapay tatlandırıcı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğal Tatlandırıcılar:

Karbonhidrat gurubu içinde yer alan maddelerdir. Gıda katkı maddesi açısından önemi büyüktür.Teknolojisine uygun kullanıldığı takdirde herhangi bir zararları yoktur ve kullanılma miktarı aşırı fazla olmadığı sürece olumsuz bir yönü yoktur. Karbonhidratlar hücrelerde hayati faaliyetin gerçekleşmesi için olmazsa olmaz enerji kaynağıdır.

Bazı doğal tatlandırıcı maddeler:

*Fruktoz

*Sakkaroz

*Glukoz

*Sorbit

*Maltoz

*Laztoz

Doğal tatlandırıcıların bir zararı olmadığı için bu konu üzerinde fazla durmamıza gerek yoktur. Yapay tatlandırıcılara geçelim.

yapay 1
Yapay tatlandırıcı , halk dilinde şeker hapı da diyebiliriz
Yapay Tatlandırıcılar:

Tatsız veya az tatlı gıdanın tadını yükseltmek için kullanılan katkı maddeleridir.Kalori vermeyen ya da kan şeker düzeyini yükseltmeyen ,fakat şeker tadında olan maddelere yapay tatlandırıcı denmektedir.

Dünya üzerinde artan obozite,diş çürümesi,aşırı şişmanlık ve ayrıca kan şekeri yüksek olan hastalar doğal şeker tüketmeleri sorun olduğu için yapay tatlandırıcılar ortaya çıkmıştır.Yapay tatlandırıcılar şeker tadı verir ancak,kalori açısından şekere göre daha düşük kaloriye sahip ve kan şekeri hastalarda rahatlıkla kullanabilmektedir.Örnek verecek olursak sakkarin,siklamatlar,aspartam bunlardan birkaçıdır. Şeker hastalığı olanlar,hamilelik,şişmanlık diş sorunu olan hastalar kullanmaktadır.

Bazı yapay tatlandırıcılar:

Sakkarin: 1879 yılında keşfedilmiştir.Ağızda acımsı bir tat bırakması nedeniyle kullanımı azdı fakat aspartam ile birlikte kullanılınca bu sorun ortadan kalkmıştır. Fiyatının ucuzluğu,üretim kolaylığı,kalori vermemesi,diş sağlığını olumsuz etkilememesi sebebiyle kullanım alanı geniştir.Alkolsüz içeceklerde,kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır.Sakkarozdan 300 kat daha tatlıdır.

Siklamatlar: 1937 yılında keşfedilen bu madde sakkarozdan 30 kat daha tatlıdır.Düşük kalorili yiyecek ve içeceklerde kullanılmaktadır.

Aspartam: Protein yapısında,düşük kalorili ancak tatlılık gücü yüksek olan bir tatlandırıcıdır.Sakkarozdan 200 kat daha tatlıdır.Gıda bileşenleriyle reaksiyona girmez,diş çürümesine sebep olmamaktadır.En önemli özelliği,kusursuz bir kalitesi vardır.Duyusal açıdan sakkaroza benzemektedir.Tadım sonrası ağızda acı,kimyasal bir tat ve kuruluk hissi bırakmamaktadır.Günümüzde kahvaltılıklarda,sakız,jöle,reçel,meyve aromaları,kakao,içecekler,fırın ürünleri,aromalı sütler,puding,dondurma gibi çok sayıda gıda üzerinde kullanılmaktadır.

Aspartam sağlıklı bir katkı maddesi olarak tanımlanmaktadır.Bu güne kadar parçalanma esnasında aspartamın herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Dulsin: Sakkarozun 2 katı kadar tatlıdır.Günümüzde katkı maddesi olarak kullanılması yasaklanmıştır.Kanserejonik etkisi tespit edildiğinden dolayı yasaklanmıştır.

Şekerlemeler
Şekerlemeler
Sonuç olarak...

Ülkemizde de gün geçtikçe kullanımı artan yapay tatlandırıcılar denetim altına alınmalı,insanlık sağlığını tehdit edebilecek unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.Ülkemizde kullanımına izin verilen yapay tatlandırıcı sakkarin dir.Kullanılmasına izin verilen yapay tatlandırıcılar,aşırı tüketilmediği zaman,zararlı etkilerinden kaçınmak mümkündür.Herhangi bir zararının ispatlanmasa da yanında zararlı olmadığı kanısına kesin olarak varmamak gerekir.Sonuç olarak kimyasal yollarla elde edilen bir tatlandırıcıdır.

Fazla tüketildiğinde ispatlanmasa da kansere etkisi olduğu varsayımlar arasındadır.Ayrıca bazı işletmeler baklava,kek gibi gıdalarda şeker yerine tatlandırıcı kullanarak aşırı tüketime neden olmaktadır.1 kg şeker kullanmak yerine şekerden 300 kat daha tatlı olan tatlandırıcı kullanılarak daha az maliyetle aynı tat sağlanmaktadır fakat bu durumda tatlandırıcı aşırı kullanıldığından dolayı sağlık üzerine olumsuz etkiler yaratabilir.

Sizde bu konuda öğrendiklerinizi insanlarla paylaşarak gıda bilincine yardımcı olabilir.Mutlu ve sağlık günlere...
kaynak: Doğal ve Yapay Tatlandırıcılar. Zararları Nelerdir ? | Güncel Gıda Haberleri - Sağlıklı Yaşam - Detoks - Diyet gıda bilinci,sağlık, gıda zararları,yararları,nedir,nelerdir
csnv5353 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 15-2016   #2
Member
 
Üyelik tarihi: 14-06-2016
Mesajlar: 55
Tecrübe Puanı: 5
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : csnv5353 is on a distinguished road
csnv5353 is on a distinguished road
Standart Yeme Bağımlılığı - Siz de Bir Abur Cubur Canavarı Olabilirsiniz !!

Sağlıklı beslenme ve kilo vermek çoğu kişi için imkansız görünebilir. İyi niyetlerimize rağmen çoğu zaman kendimizi sağlıksız yiyecekleri tüketirken buluruz. Gerçek şu ki, bazı gıdalar beynimize bağımlılık yapacak cinsten etki edebiliyor.
Yeme bağımlılığı çok ciddi bir sorundur ve en temel nedenlerinden biri ne kadar zorlasak da bazı gıdalara karşı kendimizi kontrol edemememizdir.

Yeme Bağımlılığı Nedir ?

Yeme bağımlılığı aynı uyuşturucu bağımlılığı gibi abur cubura karşı kendimizi tutamamamız ve yemekten vazgeçemememizdir. Uyuşturucu bağımlılığına paralel olarak beyinde aynı noktaları ve sinir uçlarını uyarır. Zaman zaman "Kan şekerim düştü..." deriz ve birkaç çikolata yeriz; bu da yeme bağımlılığının yoksunluk belirtilerinden biridir.

Aslında yeme bağımlılığı yeni ve tartışmalı bir terimdir ve hangi alanlarda kullanabiliriz yaygın bir istatistiği bulunmamaktadır. Diğer obsesif bozukluklar ve aşırı yeme hissine çok benzer ve sağlıksız beslenmeden doğabilecek sorunlarla da başetmek gerekebilir.

Nasıl Etki Eder

İşlenmiş, hazır gıdaları tükettiğimiz zaman beynimizde dopamin hormonunun salgılanması artar ve bu da beynimizdeki ödül merkezine ciddi şekilde etki eder. Birnevi abur cubur tüketmek bize mutluluk verir. Bu etkiyi uyandıran en önemli besinler şeker ve un mamülleri ihtiva eden gıdalardır.

Yeme bağımlılığının irade eksikliğiyle alakası yoktur. Aksine beynimizde oluşan ağır dopamin bombardımanının beyin biyokimyasını etkilemesi sonucu oluşur. Ve bu konuda da birçok bilimsel araştırma yapılmıştır.

Ne kadar da sağlıklı değil mi ? İçinde marul var
Ne kadar da sağlıklı değil mi ? İçinde marul var
Yeme Bağımlılığının 8 Belirtisi

Yeme bağımlılığının tıbbi tanısı için yapılabilecek hiçbir kimyasal test yoktur. Diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi davranış değişiklikleri ve anormallikleri gözlenerek tanı konur.

Tipik olarak görülen en yaygın 8 belirtisi şunlardır:

1- Yemeğimizi daha yeni bitirmiş ve karnımızın tok olmasına rağmen bazı besin gruplarını yeme ihtiyacı hissetmemiz. Karınımız tıka basa dolu olmasına rağmen yemeklerden sonra zorla da olsa tatlı yeme isteği.

2- Sevdiğiniz bir yiyeceği yerken gereğinden çok fazla yediğinizi farketseniz bile kendinizi durduramamanız. ( Bazı gıda katkı maddeleri de bu hisse neden olabilir. Bknz: Monosodyum Glutamat MSG Nedir ? )

3- Bazı yiyecekleri sık sık yemenizden dolayı suçluluk duyduğunuz halde kısa bir süre sonra tekrar yemek istemeniz.

4- Özlem duyduğunuz bir yiyeceği yerken neredeyse tıkanma noktasına kadar yemeniz.

5- Bazı yiyecekleri yemek için kafanızdan bahaneler uydurmanız. Bitter çikolata kanseri önlüyormuş bahanesiyle sık sık bitter çikolata yemeniz.

6- Bazı gıdaları daha az tüketmek veya tüketmemek için karar verseniz ve katı kurallar koysanız da bunda başarılı olamamanız.

7- Çevrenizden beslenme alışkanlıklarınızı gizleme isteği duymanız.

8- Fiziksel zararlarını bildiğiniz halde sağlıksız gıdaların tüketimini kontrol edemiyor oluşunuz.

Eğer bu maddelerden birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız muhtemelen sizde de bazı sorunlar var demektir. Eğer 5 veya daha fazla belirti sizinle örtüşüyorsa büyük ihtimal siz de yeme bağımlısı olabilirsiniz.

Zararlı Etkileri

Yeme bağımlılığı vücudumuza hem psikolojik hem de fiziki zarar verebilir. Obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, kanser, alzheimer, artrit bozukluklar ve depresyon gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Gelecek için bazı yaygın ve tehlikeli hastalıklara karşı kendini korumaya çalışıyor olabilirsiniz fakat yeme bağımlılığı şuan için sizi tehtid eden ciddi bir sorundur. Farketmeseniz veya kabul etmeseniz bile yeme bağımlısı olabilirsiniz.

İşlenmiş yiyeceklerden olabildiğince kaçınmalısınız
İşlenmiş yiyeceklerden olabildiğince kaçınmalısınız
Nelerden Kaçınmamız Gerekir ?

Gerçek şu ki; yeme bağımlılığına karşı koyabilmemiz için en iyi çözüm tam perhizdir. Ne kadar erken kabul eder ve uygularsanız geleceğinizi o kadar garanti altına alırsınız. Zor bir çözüm yolu ama tek çıkış noktası bu. Fast food, hazır gıda sektörü, abur cuburlar etrafımızı sarmışken ve bunlar kültürümüzün bir parçası haline gelmişken kaçınma kararı almak çok zor bir seçenektir.

Ama bazı gıdaları hayatınızdan çıkarmanın sonuçlarını içeren bir liste hazırlayabilirsiniz. Bu beslenme alışkanlıklarınızın farkına varmanızı sağlayacaktır.

Rengarenk, ne güzel. Bir kere yedinmi kurtuluşun yok !
Rengarenk, ne güzel. Bir kere yedinmi kurtuluşun yok !

Artı Yönleri

Daha uzun yaşayacağınızı garanti edebiliriz
Kilolarınız ve vücut yapınız olması gerektiği düzeye gelir
Daha enerjik bir bünyeye sahip olursunuz
Her geçen gün daha iyi hissedersiniz
Kanser, alzheimer gibi çağın hastalıklarına yakalanma olsalığınız oldukça düşer

Eksi Yönleri

Ailenizle beraber bir hamburgerciye gidip ekstra köfteli ve patates kızartmalı bir menü yemeyi unutmanız gerekir
Abur cuburla geçiştirdiğiniz öğünlerin yerine sağlıklı yiyecekler hazırlamak ilk başta size biraz zor gelebilir

Beslenme alışkanlığınızı değiştirmek ve sağlıklı hayata geçişi kolaylaştırmak için de yapabileceğiniz bazı pratik davranış değişiklikleri vardır:

- Tetikleyici Gıdalar : Yeme isteği uyandıran, ambalajları albenili gıdalardan uzak durmak ve bu gıdaların satıldığı reyonlarda fazla vakit geçirmemek gerekir

- Fast Food Restoranları : Fast food restoranlarının yakınından bile geçmemek hayatınız için yapabileceğiniz en önemli davranıştır. Bu restoranlar sizde yemek pişirme isteğini yok eder ve hazır tüketimin kolaylığını ön plana çıkararak hem cebinizden paranızı hem de vücudunuzdan sağlığınızı çalarlar.

- Ne Yiyeceğinizi İyi Düşünün : Alışverişe çıkarken elinizde bir liste bulundurun ve sadece ihtiyacınız olan besin maddelerini satın alın. Meyve alırken yanında dondurma ne iyi gider tarzı düşünceleri engellemek için bu en iyi fikirdir.

Ne Yaparsanız Yapın Ama Birşeyler Yapın !

Yeme bağımlılığı kendiliğinden çözülecek bir sorun değildir. Genellikle sağlıksız hazır gıda tüketimiyle başlayan ve durdurulamayan bir davranış problemidir. Ve zamanla daha kötüye doğru ilerleyen bir rahatsızlıktır ( evet rahatsızlıktır ).

Şimdi buzdolabınızı açın ve içinde neler olduğuna bir göz gezdirin. Geçtiğimiz hafta içinde dışarıda neler yediğinizi, evde neler atıştırdığınızı tekrar düşünün. En son market alışverişinizde abur cubur reyonundan neler aldığınızı tekrar kontrol edin.

Eğer bu makalede yazılanlara hak verdiyseniz ve sizde normal olmayan bir yeme isteği veya alışkanlığı varsa harekete geçmemek ve hayatınızı düzenlememek için hiçbir nedeniniz yok.

Unutmayın ; en sağlıklı besinler doğal olanlardır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.
kaynak: Yeme Bağımlılığı – Siz de Bir Abur Cubur Canavarı Olabilirsiniz !! | Güncel Gıda Haberleri - Sağlıklı Yaşam - Detoks - Diyet gıda bilinci,sağlık, gıda zararları,yararları,nedir,nelerdir
csnv5353 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şişmanlığın Zararları Muhittin YILMAZ Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli 2 1 gün önce 04:05 AM
GDO ne demektir,zararları nedir? GDO lu ürünler? csnv5353 Gıda Kimyası 19 3 Hafta önce 12:35 AM
Margarin ve Zararları Oktay SARI Margarin Üretimi 3 05-2021 11:25 PM
Nano food: Yüzde 100 YAPAY gıdalar yolda... Oktay SARI Özel ve Hazır Gıdalar 1 05-2021 09:27 PM
tatlandırıcılar çetinşeyma Şeker ve Şekerli Ürünler 3 05-2021 08:28 PMŞu anda saat : 02:58 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.