Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Yardımlaşma (http://www.gidacilar.net/yardimlasma.html)
-   -   hammadde kontrol (http://www.gidacilar.net/yardimlasma/hammadde-kontrol-3526.html)

commandcom 05-2010 01:46 PM

hammadde kontrol
 
Merhaba arkadaşlar sitenize yeni üye oldum bir arkadaşımın tavsiyesiydi gerçekten geniş ve zngn bir içerik barındırıyor. Bu nedenle emek veren herkeze teşekkür ediyorum. Ancak ihtiyacım olan bir kaç konuda net bir şey bulamadım ve bu konularda yardım ve tecrübenizden faydalanmak istiyorum.

1- Ham madde kontrol-kabulde donuk olarak tedarik ettiğimiz dana karaciğerde bir takım renk değişimi söz konusu normalde laciverte yakın koyu kırmızı renkte olması gerektiğini biliyorum ancak gelen ciğerlerden bazıları açık kahverengi renkte tedarikçi bozuk olmadığını idda ediyor. Ette bir kokuşma söz konusu değil ancak rengi farklı olduğu için genede geri gönderiyorum. Fakat kafama takıldı çünkü aynı şey böbrekte de söz konusu. Diğer ciğere göre daha çabuk bozulduğunu farkettim ancak ilk aşamada koku olmuyor(ilk çözündürme aşamasında).Fakat tamamen çözündüklerinde uygun renkte olan 1 gün daha +4 depoda durabilirken rengi bozuk olan bozulmaya başlıyor. Bu konuda bilgisi olan bir açıklığa kavuşturursa sevinirim.Özellikle et sektöründe çalışan arkadaşlar.

2- Ham madde kontrol-kabulde taze blok kaşarlarda bir takım fiziksel kirlenme söz konusu üretici, fabrikasında Gıd. Müh. olduğunu ve durumun bi sakıncası olmadığını belirtiyor. Görünen bu fiziksel kirliliğ kesim hattında kullanılan ve alternatifi olmayaz bezden kaynaklandığını söylüyor. Özellikle süt ve süt ürünleri sektöründe deneyimli arkadaşlardan ricam bu konuda yardımcı olmaları kesim hattında her fabrika bez mi kullanıyor? Bunun bir alternatifi yok mu yada bu gibi fiziksel kirlenmeye ve şikayetlere karşı ne gibi önlem alınması gerekir.

Şimdiden herkeze teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.....


Şu anda saat : 12:01 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.