Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Zeytin Karasuyunun Değerlendirilmesi (http://www.gidacilar.net/zeytin-karasuyunun-degerlendirilmesi.html)
-   -   Zeytinin alt ürünü karasu kazanca dönüşüyor (http://www.gidacilar.net/zeytin-karasuyunun-degerlendirilmesi/zeytinin-alt-urunu-karasu-kazanca-donusuyor-1761.html)

Oktay SARI 06-2009 03:22 AM

Zeytinin alt ürünü karasu kazanca dönüşüyor
 
Egeli bir girişimci, zeytinyağı üretimi arttıkça ciddi bir çevre sorunu halini alan karasuyu paraya çevirdi. Faruk Durukan
‘Sindirmatik’ adını verdiği makineyle zeytinyağı üretiminde atık olarak açığa çıkan karusuyu zeytin özütüne çeviriyor. Kilosu 10 YTL’den satılan zeytin özütü, ilaç ve kozmetik sanayinin yanı sıra hayvancılıkta yem olarak da kullanılecak.
Balıkesir’in Edremit ilçesinde faaliyet gösteren Kale Naturel Bitkisel Ürün Gıda Kozmetik ve Tarım Ürünleri Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’nin sahibi Durukan iddialı: “3 bin yıldan beri çözümlenemeyen zeytin karasuyunu sorununu kazanca dönüştürdük.”
Türkiye Patent Enstitüsü’ne başvurusu sonrası Sindirmatik’i ve ve zeytin özütünü tanıtan Durukan’ın verdiği bilgiye göre Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Gömeç’de halen 220 zeytinyağı fabrikası var. Her birinden yılda 30 ton zeytin karasuyu çıkıyor. Sindirmatik’se 100 litre karasudan 5 kilogram zeytin özütü elde ediyor.
Fabrika ve işliklerden kimi zaman hiç arıtılmadan salınan karasu, Ege’de Bölözellikle Büyük Menderes Nehri’nin simsiyah akmasına neden oluyor. Bu durum sulama için nehri kullananan çiftçilerinin isyan ettiriyor.

Devlet ilgi duymadı
Durukan, 10 milyon TL’lik birikimini harcayıp oluşturduğu bu çevreci makineyi, İtalya ve İspanya gibi zeytin üreticisi ülkelerin gelip incelediğini, ancak Çevre ve Orman Bakanlığı’nın en küçük bir girişimde dahi bulunmadığını öne sürdü.

Paylaş Delicious Digg Design Float Mixx Reddit StumbleUpon Technorati


Şu anda saat : 08:54 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.