Sponsorlu Bağlantılar

Gemlik Belediyesi ve Zeytincilik

Zeytin Üretimi kategorisinde açılmış olan Gemlik Belediyesi ve Zeytincilik konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18-2009   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart Gemlik Belediyesi ve Zeytincilik

Sponsorlu Bağlantılar
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap

Alt 18-2009   #2
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart

Sponsorlu Bağlantılar
İhraç kaydı ile zeytin ithal etmek isteyenlerin önerdikleri şartlar ise şöyle:

— Son 3 yılda, her yıl asgari 250 bin dolar zeytin ihracatı yapan imalatçı/ihracatçı firmalara dâhilde işleme rejimi kapsamında ithalat izni verilsin.

— İthal edilecek zeytin, Türkiye'de yetiştirilmeyen tiplerden kalamata çeşidi ortalama kalibresi 180–260 arasında olsun.

— Dâhilde işleme partileri azami 150 ton olsun,150 tonun ihracatı tamamlandıktan ve belgesi kapatıldıktan sonra yeni bir parti için başvuru yapılabilsin.

— Toplam ithalat 5 bin ton ile sınırlı olsun.

Bütün bu veriler ışığında, başlıktaki sorumuzu yineleyelim.

Zeytin ithalatı gerekli mi?

Herşeyden önce, ithalat için öngörülen şartların kağıt üzerinde değil, fiili olarak uygulanması çok önemli. Çünkü, ihracatı biraz daha artırmak için iyi niyetli ihracatçılar olduğu gibi, ithalat baskısı ile iç piyasa fiyatlarını düşürmek isteyenlerin de olduğunu unutmamak gerekir.

Gemlik'te Zeytin Paneli
Bursa'nın Gemlik ilçesinde düzenlenen panelde zeytincilik masaya yatırıldı.
Bursa'nın Gemlik ilçesinde düzenlenen panelde zeytincilik masaya yatırıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Zeytin ve Zeytinyağı Komisyonu'nda görevli CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in de katıldığı panelde zeytinciliğin meseleleri ele alındı. Gemlik Ticaret Borsası tarafından organize edilen panelin açış konuşmasını yapan Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dillioğlu, Tarım Bakanlığı'na kalibre standardı ve marka olarak da Gemlik ismiyle sadece bu bölgenin kullanılması talebini ilettiklerini, dilekçelerine cevap beklediklerini söyledi. Bursa Valiliği'nden de entegre tesislerin yapılabilmesi için yer talebinde bulunduklarını anlatan Dillioğlu, “Bölge zeytinimiz Gemlik zeytini mi yoksa Gemlik çeşidi midir? İlk önce bunu ayırmalıyız. Marmara birlik Başkanı ürünümüzü Gemlik çeşididir diye açıklıyor. Böyle olunca bölge çiftçimiz ürününü yüksek maliyette ürettiği için zarar ediyor. Taze mahsulü ve havuzdaki ürününü haksız rekabet karşısında satmakta güçlük çekiyor. Çiftçi gibi tüccarımız da Gemlik çeşidi tiplemesiyle Türkiye genelindeki zeytinlerin Gemlik zeytini diye satılmasından mağdur oluyor. Tüccarımız Akhisar gibi bölgelerden zeytin alıp satıyorlar. Ayakta kalmak için bunu yapıyorlar. Gemlik Ticaret Borsası olarak coğrafi işaret almış bulunmaktayız. Bununla birlikte 2. olarak sofralık Gemlik zeytinimizin kalibre standardının resmi olarak kullanılması için TSE'ye taleplerimiz var" dedi.
Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akıt da, ihracatta Avrupa damak tadını yakalayamadığımıza dikkat çekerek, bunun için gerekli teknolojik atılımların ve desteklerin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Doğu Akdeniz Zeytin Birliği (DAZB) Başkanı Mehmet Güler üretimdeki payı az olmasına karşın Gemlik türü zeytinin yüksek kalitesiyle dünya zeytin üretiminde lider konumda bulunan İspanya'nın sofralık olarak bilinen ünlü ''Manzanilla'' cinsi zeytin ile rekabet edecek tek zeytin türü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Gemlik türü zeytinimiz Manzanilla'dan daha kaliteli olmasına rağmen işleyiş biçimi iyi olmadığı için Avrupa pazarında rağbet görmüyor. Ayrıca Gemlik zeytini işleyişinde teknoloji kullanılmıyor. Salamurahanelerde halen dâhili pazarlama amacıyla aile işletmeciliği mantığı ile üretim yapılıyor. Genellikle yüzde 12–18 arasında değişen tuz miktarı ile birlikte kullanılan sitrik asit AB ülkelerinde istenmeyen kimyasallardır. Ancak ülkemizdeki işleyiş biçiminde tuz miktarının yüksek olması nedeniyle Gemlik, Avrupa'da rağbet görmüyor. Gemlik'ten daha kalitesiz olan Manzanilla ise işleyişinde kullanılan tuz miktarının az olması pazar şansını artırıyor. Avrupalının damak tadına uygun üretim yaparsak Gemlik zeytini Manzanilla'nın yerini alabilir.''

Güler, Gemlik zeytininin özellikle yeşil olarak değerlendirilmesi yönünde çalışmalara ağırlık verilmesinin, pizza, salata, pasta ve böreklerde kullanılabilmesi amacıyla üretim değişkenliğine gidilmesinin Avrupa'daki tüm ön yargıları yok edeceğini de kaydetti.

TBMM Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma Komisyonu Kültür Merkezi’nde yaptığı toplantıda zeytin ve zeytinyağı ile ilgili sorunları dinledi

Zeytinin sorunlarının dile getirileceği toplantıda ilk konuşmayı alan Belediye Baş kanı Mehmet Turgut, salamura siyah zeytinde dünyanın bir numarası olan Gemlik zeytininin korunması için daha önce yapılan resmi tespitlerin bazı faktörler tarafından engellendiğini söyleyerek, "Önceki toplantılarda netice alınamadı, diğer bölgeler Gemlik menşe kullanımına karşı çıktılar." dedi. Umurbey Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, üreticinin desteklenmesi gerektiğini savunarak, "Gemlik zeytininin karakteristik özelliği biliniyor. Bunun incelenmesi lazım, ayrıca Ticaret Borsasının tesçiline önem vermeliyiz. Ayrıca Gemlik zeytini diye bir çok bölgenin zeytini satılıyor" dedi.

Gemlik' li Yağhane sahibi Mahmut Solaksubaşı'da her yıl dikilen 10 milyon zeytin fidanının ileride Gemlik zeytinine zarar vereceğini belirterek önlem alınması gerektiğini söyledi.
Solaksubaşı, ayrıca fidan ile ilgili devlet politikası geliştirilmesini istedi.

İlyas Çelebi, Marmara birlik yönetimine yüklenerek zeytin üreticisi ile aralarında büyük uçurum yarattıklarını söyledi.

Mudanya'dan katılan Şenol Seven ise sadece üretim konuşulduğunu ama önemli olanın pazarlama olduğuna dikkat çekerek, Fas ve Tunus'un bile Türkiye'den daha fazla zeytin ve yağı pazarladığını söyledi. Orhangazi üreticilerinden Cevdet Altın, bölgede yetiştirilen zeytin fidanlarının kontrol edilmemesi nedeniyle zor durumda kaldıklarının altını çizerek, "Bu fidancılara nedense sertifika veriliyor ve 250 milyon lira destek yardımı yapılıyor, bu saçmalıktır" diyerek tepki gösterdi. Gemlik'ten İsmail turan ise sofralık zeytinin tüketiciye çok pahalı yansıtıldığını söyleyerek ucuzlatılması için önlemlerin alınması gerektiğini savundu.

Zeytinciler için organize sanayi bölgesi kurulmasının şart olduğundu
öne süren diğer üreticilerde Gemlik zeytininin sofralık zeytin, Ege Bölgesi zeytininin de yağlık zeytin olarak bilinmesini istediler. Erdoğan Barutçu oğlu' da yaptığı kısa konuşmada Bölgede pazarlanan zeytin fidanlarının yağlık zeytin fidanı olarak yetiştirilmesinin daha faydalı olacağını belirterek, bazı tüccarların hala Gemlik dışından zeytin getirerek üretim yaptığını söyledi.

Gemlik TSO Başkanı Kemal Akıt' da kalitenin düşürülmemesi,
salamura depolarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, bölgenin en çok gelir getiren ürünü olan Gemlik zeytininde kalitenin bozulmaması için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini söyledi.

Toplantı sonunda konuşulan ve ortaya atılan görüşlerin başında tip ve tür ortaya çıkarken önemli olanın ise zeytin yetiştiriciliğinde eğitimin yetersizliğinin altı çizildi.

Gemlik Zeytin Hali Toptancılar Sitesi Toplantı salonunda Gemlik Zeytininin geleceği hakkında önemli toplantı yapıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakam Mehmet Baygül, Gemlik zeytininin var olan menşei zorunluluğunun ve haklarının daha da geç kalınmadan uygulanmasının gerektiğini ve bu hassas konuda yerel yönetimler dahil herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurgulayarak, mevcut bu hakka sahip çıkılmasının önemine değindi.

Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Dillioğlu'da yaptığı konuşmada, esnafın iç pazarda artık sıkıştığını ve bu sıkışmanın önünü açmanın yolunun ihracata yönelmekten geçtiğini belirterek, bu amaçla kurulması planlanan Gemlik Zeytin ve Zeytin Yağ İthalat İhracat ve Pazarlama A.Ş. nin tanıtımını yaptı.

Toplantının onur konuğu ve zeytinciliğin duayeni Prof. Adem Minare ise, mevcut salamuralı üretim tekniğinin ihracata yönelik geliştirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda yaptığı çalışmaları ve şahsi deneyimlerini dinleyiciler ile paylaştı. Gemlik zeytini için büyük bir deneyim ve bilgi hazinesi olan Adem Minare'nin, Gemlik zeytin üreticileri birliğinin yapacağı eğitim ve arge faaliyetlerinde yol gösterici olmasının gerekliliği de vurgulandı.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
zeytin gemlik belediyesi, gemlik belediyesi, zeytincilik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Neden Gemlik Zeytini Oktay SARI Zeytin Üretimi 0 16-2009 01:22 PM
Gemlik Zeytin Ağacı Dikenlere Duyurulur Muhittin YILMAZ Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler Başlıkları 0 15-2008 07:36 PM
Zeytincilik ve Sorunları Muhittin YILMAZ Ülkemizdeki Zeytinciliğin Sorunları 0 06-2008 10:49 PM


Şu anda saat : 09:18 AM.