Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Zeytin ve Zeytinyağı > Zeytin Üretimi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18-2009   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Gemlik Belediyesi ve Zeytincilik

Yerel ekonomiyi güçlendirmeye yönelik çalışmalara ağırlık veren Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, daha önce Umurbey için yapılan çalışmanın benzerini Gemlik’in bütünü için uygulamayı planlıyor. Umurbey’de 1994 yılında kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile birlikte Yalova Yolu’nda ‘Umurbey Zeytin Merkezi’nin kurulduğunu anımsatan Güler, Gemlik-Umurbey adı altında bir marka yarattıklarını söyledi. Bu sayede 100 ortaklı kooperatifin üye sayısının 600’e çıktığını kaydeden Güler, “Şu anda Türkiye genelinde 5-6 bayisi var. Marka olmamızdaki, tercih edilmemizdeki sebep şuydu: Biz diyorduk ki Gemlik zeytininin ismi kullanılıyor, Gemlik zeytini adı altında birçok ürün piyasaya sürülüyor ve Gemlik zeytini diye satılıyor. Açıkçası Marmara birlik paketinin içinden bile Gemlik zeytini çıkma ihtimali yüzde 5. Ama biz bir garanti veriyoruz, Gemlik Umurbey ambalajını açtığınızda içinden yüzde 100 yalnızca Umurbey bölgesinin zeytini çıkacak. Bu da talep görüyor” diye konuştu.

Dünyanın en iyi sofralık zeytini de bizim Gemlik vadisinde yetişir. Gemlik, Orhangazi, İznik doğrultusunda yetişen ve piyasada “kıvırcık” diye bilinen zeytin, lezzeti ile tüm dünyadaki rakiplerinden farklıdır. Küçük çekirdekli ve lezzetli olan bu zeytinin görüntüsü rakiplerine benzemez. En amatör zeytin severler bile Gemlik kıvırcık zeytinini tanıyabilir ve ayırt edebilir. Ağzının tadını bilenlerce aranan bir zeytin çeşidi olan Gemlik kıvırcık zeytini, tüm diğer sofralık zeytin çeşitlerinden daha yüksek fiyatla satılır. Meraklısı, bu fiyat farkını hiç çekinmeden öder.

Diğer sofralık zeytinlerden daha pahalıya satılabildiği için Gemlik Zeytini üreticinin gözdesidir. Ülkemizde zeytin yetişen hemen her yerde şimdi Gemlik Zeytini yetiştirme çabası var.Gemlik ve Orhangazi’de ki fidancılardan satın alınan yüz binlerce zeytin fidanı Anadolu’ya götürülerek oralarda da Gemlik Zeytini yetiştirilmeye çalışılıyor.

Ege, Akdeniz ve Güneydoğu’da zeytinciliği geliştirmek amacıyla köylüye bedava zeytin fidanı dağıtan kaymakamlar, en çok Gemlik cinsi zeytin fidanını tercih ediyorlar. Ülkemizde adeta bir Gemlik Zeytini yetiştirme modası var. Bu moda, Gemlik Zeytini’nin geleceğini tehdit eden ve ülkemizin sofralık zeytin ihracatını engelleyecek olan tehlikeli bir gelişme. Son yıllarda tüm Anadolu’da dikilmiş olan Gemlik zeytin fidanları bir kaç yıla kadar olgunlaşıp ürün vermeye başlayacaklar. Piyasada Gemlik Zeytini bollaşacak. Tabi ki kendi doğal yöresi dışında yetiştirilen Gemlik tipi zeytinin kalitesi ve lezzeti, anayurdundaki gibi olmayacak. Ama yine de Gemlik dışında yetiştirilen Gemlik Zeytinleri, esas Gemlik Zeytini’ne rakip olacak.

Biz çok seviyoruz ama Gemlik tipi kıvırcık zeytinin dünya pazarlarında satış şansı yok. Avrupalı ve Balkanlı zeytin alıcıları, dünyada benzeri olmayan bu buruşuk zeytini
görünce, “Bu zeytin bozuk” diyerek satın almaya yanaşmıyorlar. Bu nedenle, yakın bir gelecekte üretimi artacak olan Gemlik tipi zeytini sofralık olarak ihraç etme şansımız olmayacak. Bu durumda kaçınılmaz olarak bu tür zeytinin fiyatı düşecek. Hem bu zeytinden çok para kazanmak isteyen Anadolu üreticisi hayal kırıklığına uğrayacak, hem de Mudanyalı, Gemlikli. Orhangazili, İznikli kıvırcık zeytin üreticisinin kazancı düşecek.

NE YAPMALI?
Kendi anayurdu dışına dikilen Gemlik zeytin fidanlarının ne kadar verim vereceği, meyve kalitesi ve lezzetinin ne olacağı belli değil. Bu konuda gerekli olan bilimsel adaptasyon çalışmalarını yapmadan hemen her yere Gemlik Zeytini dikiyoruz. Anadolu’da zeytin yetişen her yörenin öne çıkmış, verim ve lezzet açısından kendini kanıtlamış zeytin çeşitleri var.
Dünya pazarlarının talep ettiği sofralık zeytin çeşitleri de belli. Anadolu’da boş bulduğumuz her yere Gemlik Zeytini dikmekten vazgeçmeliyiz. Romanya, Almanya ve Bulgaristan’la başlayan sofralık zeytin ihracatımızın tüm dünyaya yayılacağını hesaplayarak, yeni zeytin bahçelerini dış pazarların istediği cins fidanlarla kurmalıyız.
Bu arada Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’da Gemlik Zeytini’ni tescil ettirdi. Umarım bundan böyle başka yöre zeytinlerinin Gemlik Zeytini markası ile satılması önlenerek tüketicinin kandırılması engellenir.

İthalat konusunda farklı görüşler var. Her şart ve koşulda ithalata karşı olanlar var. İthalatı, iç piyasada fiyatları düşürmeye yönelik bir baskı aracı olarak görenler var. Ülke çıkarlarını gözetmek şartı ile ithalatta sakınca görmeyenler var. Bu nedenle çok hassas bir konu.
Bu nedenle öncelikle sofralık zeytin sektöründeki gelişmelere bakmakta yarar var.

Uluslararası Zeytinyağı Konseyi'nin verilerine göre, dünyada yıllık ortalama 1 milyon 700 bin ton sofralık zeytin üretiliyor.
Bu üretimin 725 bin tonunu Avrupa Birliği ülkeleri (ağırlıklı olarak İspanya, Yunanistan ve İtalya) gerçekleştiriyor.
İkinci sırada ise yıllık ortalama 250-300 bin tonluk üretimi ile Türkiye geliyor.
Mısır, Suriye, Amerika Birleşik Devletleri ve Fas ise diğer önemli üretici ülkeler.
Sofralık zeytini üreten bu ülkeler aynı zamanda en büyük tüketici ülkeler. Yılda ortalama 450 bin ton sofralık zeytin ihraç ediliyor. Bu ihracatın da yarısını Avrupa Birliği yapıyor.
Türkiye'nin ihracatı ise ortalama 40 bin ton seviyelerinde gerçekleşiyor.
Bu rakamlar Türkiye'nin gerçek potansiyelini yansıtmaktan çok uzak. Sahip olduğu iklim ve altyapı ile Türkiye, çok daha fazla üretim ve ihracat yapabilir. Bunun için öncelikle zeytin üretimine akıl katmak gerekiyor.

Son yıllarda başta Akhisar olmak üzere Ege Bölgesi'nin genelinde, Marmara Bölgesi'nde, Antakya'da, Nizip'te ve daha birçok üretim merkezinde zeytin dikim alanları genişliyor. Elbette bu sevindirici bir gelişme. Fakat gerçekten ülkenin ihtiyaç duyduğu, ihracat kabiliyeti yüksek çeşitler mi dikiliyor, yoksa arz fazlası olan ve ihracat şansı pek yüksek olmayan çeşitler mi? Hem Marmara birlik ve Tariş gibi üretici birlikleri, hem de ihracatçılar bu konuda endişeli. Gemlik tipi zeytinde arz fazlası olmasına rağmen, dikilen zeytin fidanlarının büyük bölümü Gemlik’e dikiliyor. Daha da ürkütücü olanı, görevi üretimi planlamak ve çiftçiye yol göstermek olan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı arz fazlasını bile bile tarım il müdürlükleri aracılığı ile üreticiye Gemlik tipi zeytin fidanı dağıtmaya devam ediyor.

Bir çok özel fidancılık şirketi de Gemlik tipi zeytin fidanını satmayı tercih ediyor. Çünkü hem yetişmesi kolay, hem de fiyatı daha ucuz. Üretici, bu konuda yeterince bilgilendirilmediği için onlar da ucuz ve kolay yetişen Gemlik tipi fidanları tercih ediyor.

Zeytin ihracatçıları ne diyor?

1- Ürün temininde istikrarsızlık yaşanıyor. Kazandığımız pazarları bu nedenle kolayca kaybediyoruz.

2- Türkiye'nin ağırlıklı olarak ürettiği ve iç piyasada tüketimi yüksek olan Gemlik tipi zeytini Avrupalı tercih etmiyor. Avrupa'da bizdeki gibi kahvaltıda yoğun bir zeytin tüketimi yok. Onlar zeytini kokteyllerde, pizza ve diğer gıda sanayiinde kullandıkları için daha iri ve daha çokta yeşil zeytini tercih ediyorlar. Avrupalı tüketicinin talep ettiği bu zeytini iç piyasada bulmakta güçlük çekiyoruz. Bu nedenle geçici kabul ile zeytin ithal edelim ve işleyerek ihraç edelim. Bu arada da boş oturmayalım, mevcut zeytinleri aşılayarak ve yeni zeytin dikimi yapanları teşviklerle bu çeşitlere yönlendirelim. Bir kaç yılda kendi ülkemizde bu zeytinleri üretelim.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-2009   #2
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

İhraç kaydı ile zeytin ithal etmek isteyenlerin önerdikleri şartlar ise şöyle:

— Son 3 yılda, her yıl asgari 250 bin dolar zeytin ihracatı yapan imalatçı/ihracatçı firmalara dâhilde işleme rejimi kapsamında ithalat izni verilsin.

— İthal edilecek zeytin, Türkiye'de yetiştirilmeyen tiplerden kalamata çeşidi ortalama kalibresi 180–260 arasında olsun.

— Dâhilde işleme partileri azami 150 ton olsun,150 tonun ihracatı tamamlandıktan ve belgesi kapatıldıktan sonra yeni bir parti için başvuru yapılabilsin.

— Toplam ithalat 5 bin ton ile sınırlı olsun.

Bütün bu veriler ışığında, başlıktaki sorumuzu yineleyelim.

Zeytin ithalatı gerekli mi?

Herşeyden önce, ithalat için öngörülen şartların kağıt üzerinde değil, fiili olarak uygulanması çok önemli. Çünkü, ihracatı biraz daha artırmak için iyi niyetli ihracatçılar olduğu gibi, ithalat baskısı ile iç piyasa fiyatlarını düşürmek isteyenlerin de olduğunu unutmamak gerekir.

Gemlik'te Zeytin Paneli
Bursa'nın Gemlik ilçesinde düzenlenen panelde zeytincilik masaya yatırıldı.
Bursa'nın Gemlik ilçesinde düzenlenen panelde zeytincilik masaya yatırıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Zeytin ve Zeytinyağı Komisyonu'nda görevli CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in de katıldığı panelde zeytinciliğin meseleleri ele alındı. Gemlik Ticaret Borsası tarafından organize edilen panelin açış konuşmasını yapan Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dillioğlu, Tarım Bakanlığı'na kalibre standardı ve marka olarak da Gemlik ismiyle sadece bu bölgenin kullanılması talebini ilettiklerini, dilekçelerine cevap beklediklerini söyledi. Bursa Valiliği'nden de entegre tesislerin yapılabilmesi için yer talebinde bulunduklarını anlatan Dillioğlu, “Bölge zeytinimiz Gemlik zeytini mi yoksa Gemlik çeşidi midir? İlk önce bunu ayırmalıyız. Marmara birlik Başkanı ürünümüzü Gemlik çeşididir diye açıklıyor. Böyle olunca bölge çiftçimiz ürününü yüksek maliyette ürettiği için zarar ediyor. Taze mahsulü ve havuzdaki ürününü haksız rekabet karşısında satmakta güçlük çekiyor. Çiftçi gibi tüccarımız da Gemlik çeşidi tiplemesiyle Türkiye genelindeki zeytinlerin Gemlik zeytini diye satılmasından mağdur oluyor. Tüccarımız Akhisar gibi bölgelerden zeytin alıp satıyorlar. Ayakta kalmak için bunu yapıyorlar. Gemlik Ticaret Borsası olarak coğrafi işaret almış bulunmaktayız. Bununla birlikte 2. olarak sofralık Gemlik zeytinimizin kalibre standardının resmi olarak kullanılması için TSE'ye taleplerimiz var" dedi.
Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akıt da, ihracatta Avrupa damak tadını yakalayamadığımıza dikkat çekerek, bunun için gerekli teknolojik atılımların ve desteklerin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Doğu Akdeniz Zeytin Birliği (DAZB) Başkanı Mehmet Güler üretimdeki payı az olmasına karşın Gemlik türü zeytinin yüksek kalitesiyle dünya zeytin üretiminde lider konumda bulunan İspanya'nın sofralık olarak bilinen ünlü ''Manzanilla'' cinsi zeytin ile rekabet edecek tek zeytin türü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Gemlik türü zeytinimiz Manzanilla'dan daha kaliteli olmasına rağmen işleyiş biçimi iyi olmadığı için Avrupa pazarında rağbet görmüyor. Ayrıca Gemlik zeytini işleyişinde teknoloji kullanılmıyor. Salamurahanelerde halen dâhili pazarlama amacıyla aile işletmeciliği mantığı ile üretim yapılıyor. Genellikle yüzde 12–18 arasında değişen tuz miktarı ile birlikte kullanılan sitrik asit AB ülkelerinde istenmeyen kimyasallardır. Ancak ülkemizdeki işleyiş biçiminde tuz miktarının yüksek olması nedeniyle Gemlik, Avrupa'da rağbet görmüyor. Gemlik'ten daha kalitesiz olan Manzanilla ise işleyişinde kullanılan tuz miktarının az olması pazar şansını artırıyor. Avrupalının damak tadına uygun üretim yaparsak Gemlik zeytini Manzanilla'nın yerini alabilir.''

Güler, Gemlik zeytininin özellikle yeşil olarak değerlendirilmesi yönünde çalışmalara ağırlık verilmesinin, pizza, salata, pasta ve böreklerde kullanılabilmesi amacıyla üretim değişkenliğine gidilmesinin Avrupa'daki tüm ön yargıları yok edeceğini de kaydetti.

TBMM Zeytin ve Zeytinyağı Araştırma Komisyonu Kültür Merkezi’nde yaptığı toplantıda zeytin ve zeytinyağı ile ilgili sorunları dinledi

Zeytinin sorunlarının dile getirileceği toplantıda ilk konuşmayı alan Belediye Baş kanı Mehmet Turgut, salamura siyah zeytinde dünyanın bir numarası olan Gemlik zeytininin korunması için daha önce yapılan resmi tespitlerin bazı faktörler tarafından engellendiğini söyleyerek, "Önceki toplantılarda netice alınamadı, diğer bölgeler Gemlik menşe kullanımına karşı çıktılar." dedi. Umurbey Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, üreticinin desteklenmesi gerektiğini savunarak, "Gemlik zeytininin karakteristik özelliği biliniyor. Bunun incelenmesi lazım, ayrıca Ticaret Borsasının tesçiline önem vermeliyiz. Ayrıca Gemlik zeytini diye bir çok bölgenin zeytini satılıyor" dedi.

Gemlik' li Yağhane sahibi Mahmut Solaksubaşı'da her yıl dikilen 10 milyon zeytin fidanının ileride Gemlik zeytinine zarar vereceğini belirterek önlem alınması gerektiğini söyledi.
Solaksubaşı, ayrıca fidan ile ilgili devlet politikası geliştirilmesini istedi.

İlyas Çelebi, Marmara birlik yönetimine yüklenerek zeytin üreticisi ile aralarında büyük uçurum yarattıklarını söyledi.

Mudanya'dan katılan Şenol Seven ise sadece üretim konuşulduğunu ama önemli olanın pazarlama olduğuna dikkat çekerek, Fas ve Tunus'un bile Türkiye'den daha fazla zeytin ve yağı pazarladığını söyledi. Orhangazi üreticilerinden Cevdet Altın, bölgede yetiştirilen zeytin fidanlarının kontrol edilmemesi nedeniyle zor durumda kaldıklarının altını çizerek, "Bu fidancılara nedense sertifika veriliyor ve 250 milyon lira destek yardımı yapılıyor, bu saçmalıktır" diyerek tepki gösterdi. Gemlik'ten İsmail turan ise sofralık zeytinin tüketiciye çok pahalı yansıtıldığını söyleyerek ucuzlatılması için önlemlerin alınması gerektiğini savundu.

Zeytinciler için organize sanayi bölgesi kurulmasının şart olduğundu
öne süren diğer üreticilerde Gemlik zeytininin sofralık zeytin, Ege Bölgesi zeytininin de yağlık zeytin olarak bilinmesini istediler. Erdoğan Barutçu oğlu' da yaptığı kısa konuşmada Bölgede pazarlanan zeytin fidanlarının yağlık zeytin fidanı olarak yetiştirilmesinin daha faydalı olacağını belirterek, bazı tüccarların hala Gemlik dışından zeytin getirerek üretim yaptığını söyledi.

Gemlik TSO Başkanı Kemal Akıt' da kalitenin düşürülmemesi,
salamura depolarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, bölgenin en çok gelir getiren ürünü olan Gemlik zeytininde kalitenin bozulmaması için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini söyledi.

Toplantı sonunda konuşulan ve ortaya atılan görüşlerin başında tip ve tür ortaya çıkarken önemli olanın ise zeytin yetiştiriciliğinde eğitimin yetersizliğinin altı çizildi.

Gemlik Zeytin Hali Toptancılar Sitesi Toplantı salonunda Gemlik Zeytininin geleceği hakkında önemli toplantı yapıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakam Mehmet Baygül, Gemlik zeytininin var olan menşei zorunluluğunun ve haklarının daha da geç kalınmadan uygulanmasının gerektiğini ve bu hassas konuda yerel yönetimler dahil herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurgulayarak, mevcut bu hakka sahip çıkılmasının önemine değindi.

Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Dillioğlu'da yaptığı konuşmada, esnafın iç pazarda artık sıkıştığını ve bu sıkışmanın önünü açmanın yolunun ihracata yönelmekten geçtiğini belirterek, bu amaçla kurulması planlanan Gemlik Zeytin ve Zeytin Yağ İthalat İhracat ve Pazarlama A.Ş. nin tanıtımını yaptı.

Toplantının onur konuğu ve zeytinciliğin duayeni Prof. Adem Minare ise, mevcut salamuralı üretim tekniğinin ihracata yönelik geliştirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda yaptığı çalışmaları ve şahsi deneyimlerini dinleyiciler ile paylaştı. Gemlik zeytini için büyük bir deneyim ve bilgi hazinesi olan Adem Minare'nin, Gemlik zeytin üreticileri birliğinin yapacağı eğitim ve arge faaliyetlerinde yol gösterici olmasının gerekliliği de vurgulandı.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
zeytin gemlik belediyesi, gemlik belediyesi, zeytincilik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Neden Gemlik Zeytini Oktay SARI Zeytin Üretimi 0 16-2009 01:22 PM
Gemlik Zeytin Ağacı Dikenlere Duyurulur Muhittin YILMAZ Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler Başlıkları 0 15-2008 07:36 PM
Zeytincilik ve Sorunları Muhittin YILMAZ Ülkemizdeki Zeytinciliğin Sorunları 0 06-2008 10:49 PMŞu anda saat : 03:12 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.