Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Zeytin Üretimi (http://www.gidacilar.net/zeytin-uretimi.html)
-   -   Zeytin işletmesi Kurulumu (http://www.gidacilar.net/zeytin-uretimi/zeytin-isletmesi-kurulumu-2077.html)

Muhittin YILMAZ 12-2009 12:13 PM

Zeytin işletmesi Kurulumu
 
Muhittin bey iyi günler,kafama takılan bazı sorular var hem sizin alanınız gıda ile
alakalı hemde daha önce ticaretini yaptığınızı öğrendiğim zeytincilik sektörü ile
alakalı eğer beni aydınlatabilirseniz sevinirim.Manisa ilinin Akhisar ilçesinde
zeytinliğimiz var,gemlik türü zeytin ekili 6000 ağaç su anda ağaçlarımız beş
yaşındalar,ben ilerleyen dönemlerde zeytinleri tüccara satmayı değil,sofralık olarak
üretmeyi düşünüyorum,bunuda ülkemizde görülen genelde aile tipi işletmenin yerine
kaliteli ürün işleyebileceğim,ciddi bir fabrika kurarak yapmak istiyorum.Malesef
ülkemizde her kondua olduğu gibi bu konuda da danışma ve doğru insanlara ulaşma
sıkıntısı var,sorularım şunlar;modern tarzda sofralık zeytin üretebileceğim(500,1000
ton)kapasiteli bir fabrika kurabilmek için hangi donanımlar gereklidir bunların
maliyetleri yaklaşık olarak nelerdir(fermantasyonu sağlıyabileceğim tanklar
vb...)?Böle bir üretimde bulunabilmenin yasal prosedürü nedir? Umarım uzun yazımla
vaktinizi boş yere çalmış olmam şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar
dilerim....Saygılarımla

Uğur Gürtekin
Uğur Gürtekine cevap;

öncelikle mail olarak gönderdiğiniz bu soruyu forumda cevaplamak istiyorum ki;bu konu ile alakalı olan kişilerde bu konuda fikir sahibi olsunlar.

Öncelikle manisa akhisar ilçesine geldim,ordan hem çiğden hemde müstahsilden zeytinde aldım.manisa gemlik aşısı zeytinin işleme teknolojisi gemlik zeytini ile aynı olsada gemlik zeytinini tutmuyor.ancak bu demek değilki akhisar zeytini kalitesiz.

şunu sende kabul edersin ki akhisar da zeytin çok bol olmasına rağmen zeytinden anlayan kişilerin sayısı az hemde çok az,zeytinin dilinden anlamıyorlar,burda bu işten anlayan değerli üreticilerimizi kasdetmiyorum ben genel anlamda konusuyorum.

Akhisar teknoloji anlamında gemlikten daha iyi çünkü akhisarda zeytinlik dediğin zaman bir köylü zeytin toplayıp kuyularına doldurduğu zaman nerden baksan 20-30 ton zeytini oluyor.öyleki bu rakam 200 ton ve üzerine çıkabiliyor.ama gemlikte daha az herkesin ortalama 4-5 ton civarında zeytini oluyor tabi 20-30 ton zeytini olanlar daha fazla olanlarda yok değil ama genellemeye baktığın zaman kişi başına düşen zeytin ton başına akhisarda daha fazla.zaten bu gerçek böyle olduğundan akhisardan gemliğe kamyonlarla zeytin tasınır,ve gemlik zeytini ambalajında satılır.buda ayrı bir konu...

Ama şunu belirtmeliyim dünyanın en güzel zeytini gemlik zeytinidir ancak akhisarda gerçekten zeytini güzel yapan bir kaç müstahsile rastladım gerçekten gemlik zeytinini aratmayacak şekilde zeytin fermente etmişler.

akhisar zeytinliova çevresindeki bütün köylerde ki hepsine gittim,öncelikle zeytin nasıl yapılır,salamura dereceleri nasıl olmalıdır,nasıl fermente ettirilmelidir,baskı ağırlıkları ne kadar olmalıdır bu konularda eksik olduklarından dolayı zaman zaman kuyularda zeytinin bozulduğuna kalitesiin düştüğüne fazla baskıdan zeytinlerin aşırı basınca dayanamayıp sap diplerinden patladığına,az baskı dolayısıyla zeytin et ile kabuk arasına hava kabarcıkları olmasına,salamurasının az verilmesi nedeniyle zeytinin kokmasına fazla verilmesi nedeniylede zeytinin aşırı tuzlu olması problemlerine rastladım.

gelgelelim senin sorduğun sorulara;

modern tarzda bir fabrika kurabilmek,bunun için fizibilite çalışmaları yapmalısın,fabrika için gerekli malzemeler nedir dersen romayı yeniden kesfetmeyeceğiz olan her zeytin fabrikasında bulunan malzemeler...

sen burda fabrikayı kurarken teknik bilgiyi iyi alman ve kuracağın fabrikanın projesini iyi yaptırman gerekiyor,projeyi yapan insaat mühendisi olabilir ancak bu işi bilen birinden danışmanlık alman gerekir.çünkü öyleki bir binayı sıfırdan yapmak içerisinde tadilat yapmaktan daha kolay.binayı yaptığın zaman iş akım şemalarına göre dizayn edeceksin.benim param var ben en iyisini yaptırırım havasına girmemelidir.binde biliyorsan bir bilene sormalısın.bina yapımı çok önemlidir.bina yapıldıktan sonra daha önce tasarlanan alet ve ekipmanlar kurulacak ve bir fabrika sahibi olacaksın.

İşin yasal prosedürüne gelince tarım ve köyişleri bakanlığından izin alacaksın üretim izni,sonra iso belgeleri,firma logo ve tasarımlarına özen göstereceksin,herşeyden önce zeytincilikte dürüstlük ilkesi en önemli konu.

bir ürünün üzerinde yazan miktarlara dikkat edeceksin piyasada bir çok zeytinci tüketici hakkına riayet etmediği için zor durumlarda kalmaktadırlar;zeytin işinden tecrubelerime göre hile yapan bütün insanlar sonunda iflas ettiklerini gördüm,bir yere rüşvetle ihale usulu satış yaptıklarında ilk etapta çok para kazandılar ama sonları hep hüsran oldu.

Tenekenin üzerinde 2 kg yazan kutuların içerisinden 1.1 kğ zeytin çıktığı çok olmustur.bu işte en önemli unsur insanları kandırmamaktır.bakın 2 kg lık tenekenin içine 1,1 kg yada 1.5 kg zeytin koyanlar ister üretici olsun isterse ara toptancılar olsun hepsi zor durumda bir çoğu iflas etti birçoğunun iki yakası bir araya gelmiyor.

bizim tüketicimiz özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerindeki insanlar amblajın dışına bakıyorlar 2 kg zeytin biri 5 lira diğeri 9 lira hemen 5 liralık olanı tercih ediyorlar.ama 5 liralık olanın içerisinde 1.1 kg var bunu bilmiyor tüketicimiz.bu hileyi yapanlarda hem haksız rekabet hem zeytincilik kurumunun gelişmesini önlemeye vesile oluyor.hemde insanların tabaklarındaki zeytini tabiri caizse çalıyor.

Aslında ülkemizde denetim yok,bu sekilde çalışan firmalara çok ağır cezalar kesilmelidir,üzerinde 2 kg yazıyor içinde 1.1 kg çıkıyor işte gıda denetiminin olmayışı birilerine kısa vadeli rant sağlıyor.

denetimler artırılmalı,üretim etik kurallarına uymayanlar hakkında çok ciddi ceza kriterleri getirilmeli ve getirilmeklede kalmamalı uygulanmalı.ve bu iş üreticiden başlamamalı.

yani gelipte üretimin başında durmaya gerek yok,piyasaya çıkacaksınız,maeketleri dolaşacaksınız,numuneler alacaksınız,eksikliklerde hem markete hem toptancıya hemde üretici firmaya ceza keseceksiniz.ama bu cezalar yüksek olacak.bir daha zeytini alanda satanda yiyende dikkatli olmak zorunda olacak.sadece zeytin değil her alanda bu böyle olmalıdır.

denetim üreticilerden tüketicilere doğru değil uygulanması daha kolay olan,tüketici son noktasından üreticilere doğru olmalıdır.

fabrikayı kuracağınız zaman ben burdayım hertürlü yardımı yapmaya çalışırım.

size kolay gelsin

mustafafx 14-2017 03:51 AM

merhaba Muhittin bey
şuan zeytin işleme tesisi kurma çalışmalarına başladık
üretim hattı için makina araştırıyoruz
bize bu konuda tavsiye edebileceğiniz firmalar var mıdır acaba?
teşekkürler


Şu anda saat : 05:18 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.