Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Alkollü ve Alkolsüz İçecekler > Alkollü İçecekler
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27-2009   #1
Senior Member
 
neslihan koşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-10-2009
Yaş: 32
Mesajlar: 100
Tecrübe Puanı: 14
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : neslihan koşar is on a distinguished road
neslihan koşar is on a distinguished road
Red face bira üretimi

bira üretimi hakkında bilgi istiyorum şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
neslihan koşar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 27-2009   #2
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 20
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Standart

Alıntı:
neslihan koşar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bira üretimi hakkında bilgi istiyorum şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
BİRA ÜRETİMİ
  • Önce malt öğütülüp, su karıştırılarak belirli sıcaklıkta bekletilir. Bu süreçte malt içerisinde bulunan extract maddeler çözülerek, şıra denilen ara ürün elde edilir.
  • Katı-sıvı karışımı halinde bulunan şıra özel tasarlanmış süzme kazanı içinde süzülerek bir sonraki aşama olan kaynatma işlemine tabi tutulur.
  • Kaynatma işleminde biraya karakteristik olarak acılık ve aromatik tad özelliğini veren şerbetçiotu ilavesi yapılır.
  • Daha sonra 8°C'ye soğutulup, maya ilave edilerek fermantasyon tanklarına alınır.
  • Fermantasyon sırasında sıcaklık 8-12°C'de tutulur. Bu aşamada fermante edilebilir şekerlerin maya ile etkileşimi sonucundan alkol ve karbondiyoksit oluşuyor.
  • Bira, bu işlemden sonra, soğukta dinlendirilerek özel filtrelerden geçirilir. Böylece o mükemmel berraklık elde edilir. Filtre edilmiş bira, şişe, kutu ve fıçılara özel dolum sistemleriyle doldurulur.
  • Bira tesislerde ortalama 18- 21 günde içime hazır hale gelir ve üretim süreci çok gelişmiş bir teknoloji ve üst düzeyde hijyen gerektirir.
  • Efes Grubu'na bağlı İstanbul, Lüleburgaz, İzmir, Adana ve Ankara Bira Fabrikaları'nın şişe, kutu ve fıçı dolum hatlarında en ileri teknoloji kullanılmaktadır.
Bira yapımında kullanılan hammaddeler, üretilen biranın türü ve niteliği üstünde belirleyici bir rol oynarlar. Kuramsal olarak bira, herhangi bir tahıl ya da patates gibi bir nişasta kaynağının, su içinde mayalanmasıyla yapılabilir. Ancak uygulamada, en çok arpa kullanılır. Öteki tahıllar arpa maltına, maliyeti düşürmek ya da bazen istenen tadı vermek için katılır. Bu amaçla kullanılan başlıca maddeler pirinç, mısır, tapyoka (bir tür nişasta), soya fasulyesi ezmesi, maltlanmamış arpa ve değişik şekerlerdir.

Biralar iki ana türe ayrılabilir :
altmayalandırma yöntemiyle yapılanlar, üstmayalandırma yoluyla yapılanlar. Altmayalandırma biralarının bazı türleri, ilk kez üretildikleri bölgenin adıyla anılır. Örneğin, Çekoslovakya'nın Pilsen bölgesinde üretilene Pilsener, Almanya'nın Dortmund bölgesinde üretilenine Dortmunder denir. Bunların çoğunun rengi açıktır, İyi havalandırılmıştır ve üstmayalandırma biralarına oranla daha az maya tadı vardır. Altmayalandırma, aynı zamanda. daha esmer bira üretiminde de kullanılır. İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi birkaç Ülke dışında, dünya bira üretiminin çoğu altmayalandırmayla yapılır. Bu biralar, genellikle, ağırlıklarının %3-5'i kadar alkol içerirler.
Alt mayalandırmalı biralarda kullanılan arpa, İngiliz biralarındaki kadar uzun süre çimlenmeye bırakılmaz. Bu nedenle de çok daha iyi mayşelenmeleri gerekir.
Mayşeleme, şu aşamalarda gerçekleşir:
Ön mayşeleme 37°C'ta yapılır; bunu 50, 65 ve 75°C lık aşamalar izler. A.B.D'ndeki hızlı mayşeleme sisteminde ise, yalnızca iki aşama vardır: 65°C ve 78°C.


Üst mayalandırma biralarının mayşeleme işlemi, inftizyon yöntemi diye bilinir. Bu işlem büyük, yalıtılmış mayşeleme kazanları'nda yapılır.
Mayşeleme kazanları, genellikle, buharla ısıtılır. Mayşenin kıvamı çok önemlidir, bu yüzden tanklar pervane gibi mekanik karıştırıcılara bağlıdır. Birkaç derecelik bir sıcaklık sapması, istenenden büsbütün farklı bir şıra elde edilmesine yolaçabllir; bu nedenle sıcaklığın çok iyi denetlenmesi zorunludur.
Ilık mayşe blr kez nişastanın maltoz şekerine dönüşmesinin tamamlandığı noktaya ulaştığında, sıcaklık kısa bir süre İçin 75°C'a çıkarılır. «Mayşelemeyi durdurma

Bira yaparken ilk işlem arpa, su ve maya diye bilinen şerbetçiotundan bir sıra yapmaktır. Arpa,maltlanmadan kullanılmaz.

Maltlama İşlemi ise, genellikle, birahanede değil, malt fabrikalarında yapılır. Arpa, denetimli koşullarda, mayalanma İçin büyük önem taşıyan ve KATALİZÖR olarak görev yapan enzimlefin üreyeceği biçimde çimlendirilerek maltlanır.
Tahılı yumuşatmak ve çimlenmeyi hızlandırmak için arpa 13-16°C sıcaklıkta suya batırılarak, 48—72 saat arasında bekletilir. Bu süre, kullanılan tanelerin türüne göre değiçir. Islatmadan sonra geniş kazan ya da kutulara konan arpaya, çimlenmeyi geliştirmek için 7-11 gün süreyle nemli hava üflenir. Sonra, nem oranı %1,5-2'ye ininceye kadar fırınlarda kurutulur. Çimlenme sırasında oluşan filizler ayrılır. Bunlar toplanarak hayvan yemi olarak kullanılır. Böylece arpa, İçinde enzimlerin bulunduğu malt haline gelmiştir.
Malt, bira fabrikasında öğütülür; su ve başka maddelerle karıştırılarak mayşe haline getirilir.

Mayşeleme (şekerleme) sırasında enzimler, şeker ve nişasta gibi çözünen maddeleri ortaya çıkarır. Protein gibt çözünmeyen maddeler de enzimlerle çözünür hale gelir; enzimler aynı zamanda malt nişastasını da maltöz şekerine dönüştürür. Bu şekerin miktarı, biranın alkol oranını belirler. Fiziksel ve kimyasal süreçler ile enzim etkinliği, biranm türünü; ve niteliğini belirlediğinden, mayşeleme İşlemini denetim altımla gerçekleştirmek gerekir. Üst ve alt mayalandırma biralarının mayşeleme işlemleri, birbirinden farklıdır.

Mayşelemeden sonra şıra ve yıkama suyu,geniş bir bakır kazana alınır ve en azından iki saat şerbetçiotu ve benzeri otlar ya da bunlann özleri ile birlikte kaynatılır. Otlar bazen belli bir sırayla karışıma katılır. Kaynatma şırayı sterilize eder; su buharı ile hacmini azaltır; otların keskin lezzetini azaltır; şırada kalmış olan enzimlerin etkinliklerini sürdürmesine engel olarak biranın daha sonra ortaya çıkabilecek tepkimelerle bozulmasını önler.
Kaynatmadan sonra şıra, artık otların oluşturduğu bir filtreden geçirilir, genellikle ısı değiştiricilerle soğutulur ve mayalanmanın sürmesine yardım için havalandırılır.

Mayalandırma: Şıraya, en düşük sıcaklıktayken mayalandırmaya başlamak için, biramayası eklenir. Biramayası, binlerce değişik türü olan ve mantarlara benzeyen bir mikroorganizmadır. Bira mayasının (Saccharomyces cerevisiae) birçok türü vardır.

Ancak bunların tümü iki grupta toplanabilir:
Mayalanma sırasında dibe çökenler, yüzeye çıkanlar. Alt ve üst mayalandırma böylece sağlanır (bira türleri buna göre ayrılır.). Mayalandırma sıcaklıklarının seçimi, biranın niteliğine ve sertliğine bağlıdır. Ayrıca, maya da bir tür bitki olduğu için, bu sıcaklık,mevsimlere göre değişir. Hafif biralar, sert biralara oranla daha yüksek sıcaklıklar ister. Mayanın sıra üzerindeki etkisi oldukça karmaşıktır. Açığa çıkardığı başlıca maddeler, alkol ve karbondioksittir. Ama bu süreç sonunda asitler, esterler ve gliserin gibi maddeler de oluşturarak biranın lezzetini ve kokusunu etkiler.
Alt mayalandırmayla yapılan biralar için maya 6-lO°C'da eklenir ve mayalanma 8 gün kadar sürer.
Böylece oluşan «genç Üst mayalandırmayla yapılan biralarda mayalanma, 15 °C dolayında başlar ve bu süreç içinde sıcaklık 21'C'a kadar yükselir. Mayalanma 5-7 gün sürer. Bu süreyi, üç haftalık bir düşük sıcaklıkta «olgunlaşma Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, kalan biramayası alınır ve sonraki mayalamalarda kullanma amacıyla saklanır.Bu yolla bira yapımında kullanılandan çok daha fazla biramayası üretildiğinden, artanından ya hayvan yemi olarak ya da biramayası özü üretiminde yararlanılır. Bira, şişelenmeden ya da fıçılara konmadan önce, iyice duru ve parlak olması için, son kez süzülür. Üst mayalandırma yöntemiyle yapılan biralar, bazen fıçılarda ikinci bir mayalanmaya bırakılır. Ama bu, günümüzde pek görülmez: çünkü artık, bira, tahta fıçılar yerine alüminyum ya da paslanmaz çelikten fıçılarda saklanmaktadır.
Bira yapımı, birçok yararlı yan ürün verir. Kurutulmuş filizlerden, artık tanelerden ve biramayası artıklarından hayvan yemi yapılır. Bunlar, aynı zamanda insan yiyeceklerinde, ilaç yapımında ve vitamin haplarında (biramayası zengin bir B vitamini kaynağıdır) kullanılır. Artık şerbetçiotları gübre olarak kullanılabilir; ama günümüzde bu otlar, giderek, yerlerini, toz ya da topak şerbetçiotu özüne bırakmaktadır. Biranın içinde bulunan maddeler şunlardır: %5 karbonhidratlar; %0,6 protein; çok az miktarda B vitamini türleri olan riboflavin, niasin ve tiamin: % 2-6,5 alkol ve %90'a kadar su. Yaklaşık yarım litre biranın kalorisi 280 dolayındadır.

Modern eğilimler: Çok küçük bir bölümü dışında, XX. yüzyılın ikinci yarısında üretim, genellikle büyük fabrikalarda yapılmakta ve çokuluslu biracılık kuruluşları yaygın dışsatıma yönelmektedir. Çok gelişmiş araçların ve elektronik aygıtların kullanımı, biracılığı yalın bir işlem olmaktan çıkarmıştır. Ancak, filtrelerin sık sık tıkanması gtbi çeşitli nedenlerden ötürü, tam otomatik yöntem hâlâ, elverişli sayılmamaktadır.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR

Konu Oktay SARI tarafından (27-2009 Saat 03:50 PM ) değiştirilmiştir..
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2010   #3
Member
 
Üyelik tarihi: 31-01-2010
Mesajlar: 31
Tecrübe Puanı: 12
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : burçak is on a distinguished road
burçak is on a distinguished road
Standart

şerbetçi otu biraya kendi özgü aromasını,rengini.kokusunu verir.köpük oluşumunu sağlar.üst fermentasyon biralarına ale birası örnek verilebilir.
burçak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2010   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 15-04-2009
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : assault is on a distinguished road
assault is on a distinguished road
Standart

Eskiden kendi biranı kendin yap diye bir site vardı.
Onu bulamadım sanırım kapanmış site.
Çok güzel şekilde ev ortamında yapımını anlatıyordular orada.
Bende evde üretmek istiyorum ama malt ve şerbetçi otunu nereden bulacağımı bilemiyorum.
Maltı üretebilirim ama daha standart bir üretim için sanırım maltı iyi bir yerden almak gerekiyor.
Bu arada ben Celal Bayar Üniversitesi gıda müh. öğrencisiyim.
Yardımlarınızı bekliyorum.
assault isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2010   #5
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 26-10-2009
Yaş: 35
Mesajlar: 131
Tecrübe Puanı: 14
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Can_ONEL is on a distinguished road
Can_ONEL is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
assault´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eskiden kendi biranı kendin yap diye bir site vardı.
Onu bulamadım sanırım kapanmış site.
Çok güzel şekilde ev ortamında yapımını anlatıyordular orada.
Bende evde üretmek istiyorum ama malt ve şerbetçi otunu nereden bulacağımı bilemiyorum.
Maltı üretebilirim ama daha standart bir üretim için sanırım maltı iyi bir yerden almak gerekiyor.
Bu arada ben Celal Bayar Üniversitesi gıda müh. öğrencisiyim.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Merhabalar. Bira üretimi biraz daha teknoloji gerektirdiği için ev ortamında üretilmesi şaraba göre daha zordur. Eğer şarap seviyorsanız çok kolay bir şekilde kendinize ister kükürtlü ister kükürtsüz şarap yapıp tüketebilirsiniz. Bira konusunda yardımcı olamıyorum kusura bakmayın.
__________________
Can ÖNEL
Gıda Mühendisi
Can_ONEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2010   #6
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 15-04-2009
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : assault is on a distinguished road
assault is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
Can_ONEL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar. Bira üretimi biraz daha teknoloji gerektirdiği için ev ortamında üretilmesi şaraba göre daha zordur. Eğer şarap seviyorsanız çok kolay bir şekilde kendinize ister kükürtlü ister kükürtsüz şarap yapıp tüketebilirsiniz. Bira konusunda yardımcı olamıyorum kusura bakmayın.
Can bey ilginiz için çok teşekkür ederim.
Şarapla da çok ilgileniyorum.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sanırım kükürtdioksit' i ev ortamında kullanmam çok zor olur.
Kükürtsüz şarap üretimi konusunda yardımınızı bekliyorum.
assault isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2010   #7
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 26-10-2009
Yaş: 35
Mesajlar: 131
Tecrübe Puanı: 14
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Can_ONEL is on a distinguished road
Can_ONEL is on a distinguished road
Standart

Kükürt bilindiği üzere endüstriyel şarap üretiminde gaz, toz veya sıvı püskürtme şeklinde uygulanıyor. ama amatör üretimde üzüm suyuna sodyum****bisilfit tabletleri şeklinde eritilerek kullanılıyor. Bu daha çok bağdan topladığımız ezip suyunu çıkardığımız üzümlerde kullanmamız gereken bir yöntem. Çünkü birçok farklı bakteri içeriyor en berbatı laktik asit bakterileri, bunları yok etmek lazım. Ben ise kükürt gerektirmeyen ve ev ortamında miktar olarak az olan ve piyasada içmek için satılan Koruyucu madde içermeyen ambalajlı %100 üzüm sularını kullanıyorum. Kimilerinde "çekirdekleriyle birlikte sıkılmıştır" yazıyor bunlar da burukluk için ideal oluyor. Cam kap ya da şişe kullanıyorum, varsa fermantasyon başlığı yoksa akvaryum hortumu, maya olarak normal ekmek için satılan yaşmaya/pres maya(s.cerevisaeae), şeker oranını ayarlamak içinde toz şeker kullanıyorum. Çok enfes bir şarap olmuyor ama piyasada satılan 16-20 liralık şaraplarla hemen hemen farkı anlayamazsınız. Bir çok denemem oldu, şeker oranları için, şeker yerine bazen elma suyu koydum hem elma suyu berraklığa da iyi geliyor. Bu konu hakkında teker teker her aşamayı yazmaya gerek olmadığını düşünüyorum zira bu konuda hazırlanmış bir çok site var. Gerekli bilgiler orada mevcut. Benim şuan kullandığım metotu aşağıya yazıyorum.

>>75cclik koyu renkli bir şişeye 65-70cc %100 üzüm suyu (katkısız koruyucusuz) koyuyorum. 2.5 çorba kaşığı toz şeker koyuyorum, leblebi kadar yaş maya koyuyorum. şişenin ağzına 2 tane peçete gerdirerek koyup dışarıdan bağlıyorum. ilk gece kabarıp peçeteyi ıslatıyor sonra bu ani kabarma 5-7 gün sürüyor. köpükler geçirgen bir tabaka oluşturuyor ıslak olan peçetede pozitif basınçtan dolayı gaz dışarı çıkıyor ama içeri gaz(O2) girmiyor(bu çok önemli).
20. günün sonunda sifon yöntemiyle akvaryum hotumuyla dibe falza yaklaşmadan bir aktarma yapıyorum. Bu sırada içinde kalan fazla CO2 gaza dönüşüyor. sonra bir peçete daha bağlayıp1-2 gün dinlendiriyorum. taze olarak içiyorum. İçiyorum derken bunları geçen yıllarda yaptım. Şimdi uğraşmıyorum ama tekrar başlayacağım sanırım. Uğraşmak zevkli oluyor. Bu denemelerde başarı oranı biraz düşüktü ama tecrübe kazandıkça iyileşiyor. Maliyete gelince;
1L %100 üzüm suyu 3-4 TL
1 küp yaşmaya 42gr 0.50 TL
1kg toz şeker 2.5 TL
Yani masrafı çok değil taş çatla 5 lira ve 20-25 günlük bir deney sürecini gözlemliyorsunuz. Bir nevi Hobi

İlk yönetimde ise 3 litrelik cam kavanoza 2 L üzüm suyu koyuyordum yine 5 çorba kaşığı toz şeker ve fındık kadar maya koyuyordum. farklı olarak kapağa açtığım sızdırmaz bir delikten geçen akvaryum hortumunu bir bardağa su koyup içine daldırıyordum. böylece yine içeri gaz girişi olmuyor co2 çıkışı oluyordu. diğer aktarmalar falan yine aynıydı. Sonra ilk anlattığım yönteme geçtim. Amaç deney yapmak zaten , kötü olan şarapları da sirke yapmaya çalışmıştım bir ara ma sirke anası bulamadım. Piyasadaki sirkeler pastörize olduğu için sirke anası oluşmuyor üzerlerinde.

Umarım yardımcı omuşumdur. Size özel mesaj olark bir iki link göndereyim bir okuyun.

Saygılar.
__________________
Can ÖNEL
Gıda Mühendisi
Can_ONEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 30-2010   #8
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 23-05-2010
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : beta amilaz is on a distinguished road
beta amilaz is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
Eskiden kendi biranı kendin yap diye bir site vardı.
Onu bulamadım sanırım kapanmış site.
Çok güzel şekilde ev ortamında yapımını anlatıyordular orada.
Bende evde üretmek istiyorum ama malt ve şerbetçi otunu nereden bulacağımı bilemiyorum.
Maltı üretebilirim ama daha standart bir üretim için sanırım maltı iyi bir yerden almak gerekiyor.
Bu arada ben Celal Bayar Üniversitesi gıda müh. öğrencisiyim.
Yardımlarınızı bekliyorum.


evde bira yapmak o kadarda zor bi işlem deildir.. benim bitirme tezim aromatik bira yapımıydı bütün aşamaları kendim yapmıştım.. sadece arpanın çimlendirildikten sonra öğütülmesi aşamaisında uygun bir değirmene ihtiyacın oluyo bunun için un fabrikasından yardım aldım..aromalarım hazırdı .. yapım aşamasında tek sıkıntı yabancı maya üremesi olabilir bunuda dinlendirmeden sonra kokusundaki değişimden anlayabilrsin.. bi şarap yapımı kadar kolay olmasada çokta zor deil ..
beta amilaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 30-2010   #9
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 26-10-2009
Yaş: 35
Mesajlar: 131
Tecrübe Puanı: 14
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Can_ONEL is on a distinguished road
Can_ONEL is on a distinguished road
Standart

Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Mesela;

Kabın kapağı co2 basıncı için kapalı mıydı?
Yeterli Co2 (içim için) oluştu mu?
Fermantasyonu kaç gün sonra durdurdunuz?
İçmeden önce pastörize ettiniz mi?
Şerbetçi otunu aktarda mı buldunuz yoksa tablet olarak mı aldınız?
Üretim miktarınız kaç litreydi ne kadar hammadde gerekti?

Ben de üretimini merak ediyorum ev ortamında denemek isterim.
Saygılar.
__________________
Can ÖNEL
Gıda Mühendisi
Can_ONEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 08-2012   #10
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 08-03-2012
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : İyi Bira is on a distinguished road
İyi Bira is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
Can_ONEL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Mesela;

Kabın kapağı co2 basıncı için kapalı mıydı?
Yeterli Co2 (içim için) oluştu mu?
Fermantasyonu kaç gün sonra durdurdunuz?
İçmeden önce pastörize ettiniz mi?
Şerbetçi otunu aktarda mı buldunuz yoksa tablet olarak mı aldınız?
Üretim miktarınız kaç litreydi ne kadar hammadde gerekti?

Ben de üretimini merak ediyorum ev ortamında denemek isterim.
Saygılar.
Evde bira üretmenin en kolay yolu sıvı malt extract kullanmaktan geçer. Sadece arpa maltından üretim yapmak için bir miktar tecrübe, deneme yanılma gereklidir.
Malt, malt extract, ekipman, know how konularında isteyenlere yardımcı olurum.

örn. 8-9 lt. bira için 2,5-2,7 kg. sıvı malt extract, 10-12 lt. su, 20 gr şerbetçi otu, 6-7 gr. maya gereklidir.

Sadece malttan yapılacaksa ölçüler değişir. Ayrıca sadece 1 avuç maltlanmış arpayı extra kavurarak elde edeceğiniz biradaki tadı ve rengi değiştirmek mevzu bahis olduğundan, sadece malttan bira yapmanın ayrı bir dünyaya giriş demek olduğunu bildirmek isterim.
İyi Bira isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
mayalandirma, bira uretimi, maltlama, alt mayalandirma, mayseleme, ustmayalandirma


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
badem şekeri üretimi,çikolatalı draje üretimi pelun Yardımlaşma 9 05-2021 06:52 PM

Ham Zeytin  / Gemlik ZeytiniŞu anda saat : 07:23 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.