Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/index.php)
-   AMBALAJ TASARIMI (http://www.gidacilar.net/forumdisplay.php?f=308)
-   -   Ambalaj Nedir (http://www.gidacilar.net/showthread.php?t=2101)

Oktay SARI 19-2009 03:48 PM

Ambalaj Nedir
 
Ambalaj; Plastik, cam, karton. vb malzemeler ile ürünü korumaktır. Bir portakalı sardığımız ince kâğıt bir ambalajdır, ürünü korur ve tüketiciye sağlıklı bir biçimde ulaşmasını sağlar.

Üzerimizdeki kıyafetler de bir bakıma bizi dış etkenlerden (Hastalık, leke. vb)koruyan ambalajdır.

Bakkaldan aldığımız bira, ekmek, makarna. vb ürünlere sardığımız gazete kâğıdı da ambalaj sınıfına girmez mi?

Raflarda nasıl durur? Koliye istiflediğimizde ne gibi problemler yaratır? Ürünü gerçekten iyi korur mu? Hijyenik mi?

Ürünümüz diş macunu olsun. Macunu cam malzeme ile koruyabilir miyim? Evet. Peki, macunu ambalajın içinden rahatça çıkara bilir miyim? Hayır. Demek ki doğru malzeme cam değil. Macunu karton malzeme ile koruya bilir miyim? Hayır. Macunu ambalajın içinden rahatça ala bilir miyim? Evet. Bu da doğru malzeme değil. Macunu plastik bir malzeme ile koruya bilir miyim? Evet. Macunu ambalajın içinden rahatça alabilir miyim? Evet. Doğru malzemeyi bulduk, plastik.

Sorularımızı evet veya hayır cevabını tabi ki böyle yüzeysel bir biçimde yanıtlayamayız. Var olan ekibimiz ile birlikte, evet ise; neden evet?
hayır ise; Neden hayır? Sorularını cevaplarını tartışarak karar vermeliyiz. Tabi iş burada bitmiyor. Plastik kullanacak isek türü nasıl olmalıdır? PVC, PP, PE, LDPE, COEX. vb.

Diş macunu gibi tıbbi ve hassas ürünleri bir malzeme ile koruma yeterli olmaya bilir, İkinci hatta gerekirse üçüncü bir malzemeye ihtiyaç duyula bilir. Bunun içinde olasılıkla bu malzeme karton en idealidir.

Burada unutulmaması gereken önemli bir nokta da malzemenin ekonomik boyutudur, siz unutsanız dahi size bunu hatırlatacaklardır büyük bir olasılıkla ürünümüzü koruduk. Karşımızda bir problem daha var! Nakliye sırasında yüzlerce ürünü nasıl rahatça taşıyacağız? Tabiî ki büyük bir karton kutu ile. Ambalaj sayımız üçe çıktı! Nihayetinde ürünümüzü market, eczane yada herhangi bir teşhir alanına getirdik, piyasada var olan tek ürün ve marka siz değilsinizdir büyük bir olasılıkla, raflarda sizin gibi onlarca rakibiniz var, hiç şüphesiz ürününüzün diğer ürünlerden farklı olduğunu düşünürsünüz. Peki, bunu tüketiciye nasıl anlatırsınız? Ya da ambalajın içinde nasıl bir ürün olduğunu anlatırsınız? Tabi ki "Grafik diliyle"

Bazı üreticiler için sadece ambalaj grafiği yeterli olmaya bilir. Ambalajının da "özgün bir biçime" sahip olması ve üzerindeki etiket bir biçim de çıkmış olsa dahi onun hangi ürüne ait olmasını anımsatmak ister. En önemlisi de kullanıcıya işlevsel görevler sunmak ister. Şekilde yer alan ambalajın yazı olmadığı halde hangi marka ve ürüne ait olduğunu tahmin edebilmemiz buna iyi bir örnektir.

Bzyweo 05-2021 05:07 PM

tadalafil 20mg - <a href="http://tadstrong.com/">tadalafil cost</a> buy tadalafil online overnight shipping


Şu anda saat : 02:24 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.