Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Kimya > Analitik Kimya
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 13-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 83
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart Potansiyometri

Çalışma ilkesi: Karşılaştırma elektrodu ile uygun bir ikinci elektrottan oluşan Elektrokimyasal hücreden akım geçmezken Potansiyel ölçümüne dayanarak çözeltideki elektrokimyasal değişim hakkında bilgi verir.


Referans elektrot/tuz köprüsü/analit çözeltisi/ indikatör elektrot ve potansiyel ölçüm cihazından oluşur.

Bir indikatör elektrot, analit derişimindeki değişmelerle bilinen şekilde potansiyeli değişen bir elektrot sistemidir. İki tip indikatör elektrot vardır. ****lik elektrotlar ve membran elektrotlar.
****lik elektrotlar da 4 tiptir.
1.sınıf elektrotlar (elektrot ****linden oluşan katyonla dengededir)
2.sınıf elektrotlar ( Az çözünen tuzun doygun çözeltisi ile dengede olan ****ller)
3.sınıf elektrotlar (Bir ****l elektrot farklı bir katyona cevap verebilir)
4. ****lik redoks elektrotlar ( pt, Au gibi inert ****ller üzerinde yükseltgenme-indirgenmeye cevap verebilir)
Membran elektrotlar( Yüksek seçicilikte olduklarından iyon seçici elektrotlar da denir. pH, pCa, pNO3- gibi p fonksiyonu olarak çıktı verirler.)Cam elektrotla Potansiyometrik pH ölçümleri
Cam elektrot, hidrojen iyonları için seçici bir elektrottut. pH ölçümü için cam/kalomel elektrot sistemi uygundur. Bu elektrot, kuvvetli indirgenlerin , gazların olduğu çözeltilerde kolayca kullanılır.
Cam Elektrotlarda pH ölçümünü etkileyen Hatalar
Alkali hatası; pH 9 dan büyük pH larda alkali ****l iyonlarına da duyarlıdır.
Asit hatası; pH=0,5 den düşük pHlarda elde edilen değerler daha yüksek elde edilir.
Düşük iyon şiddetli çözeltilerde (göl ve nehir suları) pH olduğundan 1-2 birim sapar.
Eind=L+0,0592log a1= L-0,0592 pH

Potansiyometre ve potansiyometrik titrasyon

Potansiyometrik Titrasyon
Çeşitli duyarlıkları ya da seçicilikleri olan elektrotlar kullanılarak her bir titrant ilavesiyle çözeltinin potansiyeli ölçülerek nicel analiz yapılır.
Potansiyometrik titrasyonda her titrant eklenmesinden sonra ölçülen gerilim değeri eklenen titrant hacmine karşı grafiğe geçirilerek Potansiyometrik titrasyon eğrisi oluşturulur. S şeklinde olan Potansiyometrik titrasyon eğrisinde dönüm noktası eğrinin eğiminin en büyük olduğu noktadır. Dönüm noktasının hatasız bir biçimde elde edilebilmesi için eşdeğerlik noktası civarındaki titrant eklenmesi çok özenli olarak yapılmalıdır. Potansiyometrik titrasyon ile doğru ve kesin sonuçlar elde edilir ve sürekli olarak bir gerilim değişmesi ölçüldüğünden sıvı temas geriliminin ve aktiflik katsayısının ölçümlere etkisinin dikkate alınması gerekmez. Yükseltgenme-indirgenme tepkimelerinin potansiyometrik yoldan izlenmesi için bir Pt elektrot kullanılırken, asit-baz, çökelme ve kompleksleşme tepkimelerinin oluştuğu titrasyonların potansiyometrik yoldan izlenmesinde uygun bir iyon seçici elektrot kullanılır.
Potansiyometrik titrasyon sudan başka çözücülerde de uygulanabilir. Sudan daha asidik olan asetik asit ve formik asit gibi çözücülerde çok zayıf bir baz olmaları nedeniyle sulu ortamda titre edilemeyen bazlar titre edilebilir. Örneğin, asetik asitte çözünen aminler yine asetik asitte hazırlanmış perklorik asit gibi kuvvetli bir asit çözeltisi ile titre edildiğinde belirgin bir titrasyon eğrisi elde edilir. Sudan daha bazik olan etilendiamin ve piridin gibi çözücülerde ise çok zayıf bir asit olmaları nedeniyle sulu ortamda titre edilemeyen asitler titre edilebilir.
Örneğin, etilendiaminde çözünmüş,naftol gibi bir zayıf asit yine aynı çözücüde hazırlanmış sodyum metoksit gibi kuvvetli bir baz çözeltisi ile titre edildiğinde belirgin bir dönüm noktası elde edilir.

Asit-baz tepkimelerinde kullanılan iyon seçici elektrot cam elektrottur. Bu titrasyonlarda eşdeğerlik noktasında pH değerinde birdenbire büyük bir değişme olur. Asitin veya bazın kuvveti azaldıkça yani pKa veya pKb değerleri arttıkça dönüm noktasında gözlenen pH değişmesinin büyüklüğü ve keskinliği azalır. Aynı durum. kullanılan titrant derişiminin azaldığı zaman ve zayıf bir asidin kuvvetli bir baz yerine zayıf bir bazla titre edildiğinde de gözlenir. Şekilde çeşitli kuvvetteki asitlerin bir kuvvetli bazla ve çeşitli kuvvetteki bazlann bir kuvvetli asitle titre edildiklerinde elde edilen titrasyon eğrileri görülmektedir. Potansiyometrik olarak bulunan dönüm noktaları , indikatör kullanılan titrasyonlardan daha doğru sonuç verir.


Nötralleşme titrasyonlarında kuvvetli asitler için derişim 3x10-4 ve daha büyük, zayıf asitler için ise derişim ile asitlik sabiti çarpımı 10-7 ve daha büyük olduğu zaman analiz yapılabilir. Titrasyon eğrilerinden görüldüğü gibi, kuvvetli asit veya bazların titrasyon eğrilerinin dönüm noktası pH değeri 7 dir. Zayıf asitlerin titrasyonunda elde edilecek dönüm noktası pH değeri 7 den büyük, zayıf bazlann titrasyonunda elde edilecek dönüm noktası pH değeri ise 7 den küçüktür.

Cl-, Br- I-, CN-, SCN-, S2- iyonlan, AgN03 ile titre edilerek ve bu iyonlar için seçimlilik gösteren katı hal iyon seçici elektrotlar kullanılarak potansiyometrik yöntemle tayin edilebilir. Ag+ İyonlarının tayini ise aynı yöntemle ve Nal titrantı kullanılarak yapılır.
Ag+ + X¬  AgX
türü çökelme tepkimesine göre titrasyonun dönüm noktasında
[Ag+] = [X-] = (Kçç) 1/2
olur. Eşdeğerlik noktasındaki pX- veya pAg+ sıçramasının büyüklüğü, çöken maddenin ne kadar az çözünür bir tuz oluşuna baglıdır. Şekilde, halojenür karışımının Ag+ ile titre edilmesi gösterilmektedir. Buradaki kesikli çizgiler ortamda sadece o türün varlığında titrasyon eğrisinin alacağı şekil verilmiştir.

V(II) nin MnO4- ile titrasyonunda
Başlangıçta ortamda sadece
V(II) vardır.
MnO4– ilave edilmeye başlanınca 1. dönüm noktasına kadar V+2, V+3 ile bir arada bulunur.
Birinci dönüm noktasında çözelti V+3 çözeltisidir.
2V+3+H2O  VO+2 + V+2 +2H+
İkinci dönüm noktasında çözelti
VO+2 çözeltisidir.
VO+2VO2+ + V+3
Üçüncü dönüm noktasında çözelti VO2+ çözeltisidir.
VO2++
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Dvvzvy is on a distinguished road
Dvvzvy is on a distinguished road
Standart

sildenafil vs tadalafil - <a href="http://tadstrong.com/">generic tadalafil canada</a> tadalafil pills
Dvvzvy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 07-06-2021
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Drathilia is on a distinguished road
Drathilia is on a distinguished road
Standart

<a href=https://gcialisk.com/>cialis on line[/url]
Drathilia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 10:21 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.