Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıda Katkı Maddeleri > Gıda Katkı Maddeleri
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 14-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 83
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart doğal katkılar

RENK MADDELERİ

Renk maddeleri ,Uluslararası Gıda Kodeks Komisyonu ‘na göre“gıdanın rengini düzenleyen veya renk vermek amacıyla katılan madde” olarak tanımlamaktadır. İşleme ve depolama sırasında kaybolan doğal rengi yeniden kazandırmak, zayıf olan rengi kuvvetlendirmek, gerçekte renksiz olan besine renk vermek, düşük kaliteyi gizleyerek tüketici beğenisi kazanmak amacıyla gıdalara belirli oranlarda katılırlar. Günümüzde uygulanan gıda işleme tekniklerinin,gıdaların görünüş özellikleri üzerinde meydana getirdikleri olumsuz etkiler, gıdaların teknolojik nedenlerle renklendirilmesi gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Günümüzde gelişen gıda üretim teknolojileri dikkate alındığında gıdalar; işleme, depolama ve satışa sunma gibi çeşitli aşamalarda ısı, ışık, pH, oksijen gibi fiziksel ve kimyasal koşullara bağlı olarak renk solması veya kaybına uğramaktadırlar. gıda üreticileri gıda işleme sırasında ortaya çıkan renk farklılıklarını ve kayıplarını karşılayarak gıdanın orijinal rengini koruma, ürünün renk tekdüzeliğini sağlama, çekiciliğini arttırma, geliştirilmiş bir formulasyona bağlı olarak üretilen renksiz veya az renkli gıdalara (şekerleme, alkolsüz içecekler, karışım toz ürünler) renk kazandırma gibi amaçlarla renklendirici katkı maddelerini ürünlerinde kullanma yoluna gitmektedirler.

RENKLENDİRİCİLERİN SINIFLANDIRILMASI

Renklendiriciler elde ediliş şekillerine göre:
1-Doğal renklendiriciler
2-Yapay renklendiriciler
olmak üzere iki temel grup altında toplanabilmektedirler.

1-Doğal renklendiriciler

Doğal renklendirici maddeler mikrobiyal, bitkisel, hayvansal ve mineral kaynaklardan elde edilen pigmentlerdir .Doğal renklendirici maddeler kimyasal yapılarına göre organik ve inorganik olarak sınıflandırılmaktadır.

1.1.Organik doğal renklendiriciler

Antosiyaninler: Pek çok meyve, sebze ve çiçeklerin mavi, kırmızı ve mor renklerinden sorumlu olan polifenolik bileşiklerdir.Suda çözünebilme özelliğine sahiptirler.Bu bileşiklerin rengi pH aralığına bağlı olarak değişmektedir.

Bitkisel Karbon: Mangal kömürü, kemik, et, kan, katı ve sıvı yağlardan elde edilir.Genellikle siyah renklidir. Amerika’da tamamen yasaklanmış, Avustralya’da ise sadece bitkisel kökenlilerin kullanılmasına izin verilmiştir.

Karotenler: Karotence zengin bitkilerden elde edilen bileşikler grubudur. . Havuçta, turunçgillerde ve sebzelerde bulunur; İnsan vücudunda karaciğerde 'A Vitamin'ine dönüşür. Tereyağ, margarin, kek, sütlü içecekler ve meyve sularında kullanılır. Doğal karotenler özellikle - karoten içeren sarı - turuncu renge sahip bileşikler olup , ışığa maruz kaldıklarında renklerini kaybederler.

Klorofiller:

Amonyum karamel:Amonyum karamel glukoz ya da sukroz şurubu gibi karbonhidratların amonyak, amonyum sülfat ve sodyum hidroksit varlığında ısı ile muamele edilmeleri sonucu elde edilirler. Koyu kahverengiden siyaha kadar olan renklerde sıvı veya katı formlarda bulunmaktadır.

Kantaksantin: Koyu menekşe renginde kristaller hainde bulunan ışığa ve oksijene karşı hassasiyetleri yüksek olan bileşiklerdir.

Kurkumin

Karmin, Karminik Asit

Likopen:

1.2.İnorganik Doğal Renklendiriciler

Altın: Gıdaya ****lik bir renk vermek maksadıyla kullanılan pahalı bir renklendiricidir. Kendine has rengi olan genellikle toz halinde bulunan bir maddedir.

Alüminyum: Gıdaya ****lik bir renk vermek maksadıyla kullanılır.Gümüşümsü gri renkte çok ince öğütülmüş alüminyum taneciklerinden oluşur.aluminyumun vücutta depolanması toksik etki yarattığından dolayı bazı ülkelerde kullanılması yasaklanmıştır.

Gümüş: Altın ve alüminyum gibi gıda yüzeyine ****lik bir görünüm kazandırmak amacıyla kullanılır.Genellikle toz halinde olan gümüş aşırı dozlarda önemli rahatsızlıklara sebep olduğundan dolayı bazı ülkelerde kullanılması yasaklanan bir renklendiricidir.


Titanyum Dioksit: Beyaz toz görünümündedir. Isı ve ışığa karşı dayanıklılığı yüksek olup, erime noktası 1855C ‘dir.

Demir Oksitler: Sarı, kırmızı, kahverengi veya siyah renkte toz halinde bulunan bu maddelerdir. Yüksek dozlarda zehirlidir. Bu sebeple bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır.Isı ve ışığa karşı stabiliteleri yüksektir.

Kalsiyum Karbonat: Doğada yaygın olarak kireç taşı şeklinde bulunur. Yüksek dozlarda zehirlidir; safra, böbrek taşı, hemoroide sebep olabilir. Beyaz ya da renksiz kristal bir yapıya sahiptir.

2-Yapay Renklendiriciler

Doğada bulunmayan ancak kimyasal yolla elde edilebilen renk maddeleridir. Doğal renklendiricilere oranla yapay renklendiriciler ,renk verme güçleri, renk aralıkları, stabiliteleri, kullanım kolaylıkları ve fiyat uygunlukları gibi faktörler açısından üstünlüklere sahiptirler. Yapay renklendiriciler çözünürlüklerine göre:
2.1.Suda çözünenler
2.2.Yağda çözünenler
2.3.Lake renklendiriciler
olmak üzere üç grupta toplanmaktadır.

2.1.Suda çözünenler

Azorubin:

Suda çözünebilen kırmızı renkli bir maddedir. Bir kömür katranı türevidir.Astımlılar ve aspirin alerjisi olanlarda kötü reaksiyonlar yapabilir. İsveç, Amerika, Avusturya ve Norveç'te kullanımı yasaklanmıştır.

Brilliant Black BN:Siyah renkli, toz ve granül formunda bulunan bir maddedir. Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, ısviçre, ısveç, Avusturya, Avustralya, Amerika ve Norveç'te yasaklandı.

Brilliant Blue FCF:Toz ve granül halinde bulunan mavi renkli bir bileşiktir. Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Norveç'te kullanılması yasaklanmıştır.

Brown HT: Kahverengi toz veya granüller halinde bulunan, sentetik altı boya maddesinin karışımından oluşan bir maddedir.Amerika’da dahil olmak üzere bazı ülkelerde kullanılması yasaklanmış olan bir renklendiricidir.
Eritrosin: Kırmızı renkte toz ve granül halinde bulunan ışığa karşı duyarlı olan bir maddedir.Eritrosin, troid hormonunun seviyesini arttırıp hipertroidism'e sebep olabilir. Farelerde yapılan araştırmalaneticesinde bu maddenin troid kanserine sebep olduğu bulunmuş vebazı ülkelerde kullanılması yasaklanmıştır.

Green S: Bir sentetik kömür katranı türevi olup yeşil renklidir. Hiperaktiviteye, uykusuzluğa ve astıma sebep olabile bu maddenin çocuklar tarafından kullanılmaması tavsiye edilir. Kullanımı bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

Kinolin Sarısı: sarı renkli bir madde olup, deri rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.

Patent Blue V : Mavi renkte toz ve granüler formda bulunabilen bir bileşiktir.

Red 2G:

Sunset Yellow FCF: Sentetik katranımsı bir bileşik olup, genellikle turuncu- kırmızı renklidir. Burun tıkanıklığı, alerji, hiperaktivite, böbrek tümörü, kromozom hasarı, karın ağrısı, bulantı ve kusma, ve iştahsızlığa sebep olduğundan dolayı Norveç'te kullanılması yasaklanmıştır.

Tartrazin:

2.2.Yağda Çözünenler

Tuz formu oluşturabilen gruplar içermedikleri için suda çözünmezler. Toksik özellikleri nedeniyle gıdaların renklendirilmesi amacı ile kullanımlarına izin verilmemektedir.
2.3.Lake Renklendiriciler

Suda çözünen yapay renklendirici maddelerin genellikle alüminyum oksit üzerine alüminyum klorür ilavesi ile alüminyum tuzu olarak çöktürülmeleri yolu ile elde edilen suda çözünmeyen pigmentlerdir. Lake renklendiriciler stabiliteleri açısından en iyi uygulama özelliklerini pH 3,5-9,5 arasında göstermektedirler.

DOĞAL RENKLENDİRİCİLERİN ÜRETİM METOTLARI

Doğal renklendiriciler genellikle doğal maddelerden ekstraksiyon yoluyla elde edilir. Son yıllarda verimi arttırmaya yönelik farklı metotlar denenmektedir.

1-Öğütme Yöntemi

Hammaddeler Karışama Yıkama(Kurutma) Öğütme Ürünler

2-Ekstraksiyon Yöntemi

Hammaddeler Karışma Yıkama(Kurutma) Ekstraksiyon Konsantrasyon Ürünler
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 28-2008   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 28-09-2008
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : internetdoktoru is on a distinguished road
internetdoktoru is on a distinguished road
Standart

Detaylı teknik bilgi için.............................................. ...

Konu Muhittin YILMAZ tarafından (28-2008 Saat 01:24 PM ) değiştirilmiştir.. Sebep: sitemizde site adresi vermek yasaktır.
internetdoktoru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Hhddqc is on a distinguished road
Hhddqc is on a distinguished road
Standart

buy generic tadalafil online - <a href="http://tadstrong.com/">buy real tadalafil online</a> tadalafil buy online
Hhddqc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2021   #4
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-04-2021
Mesajlar: 609
Tecrübe Puanı: 7
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : MyronweS is on a distinguished road
MyronweS is on a distinguished road
Standart

free local singles
online dating
MyronweS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 02-2021   #5
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 29-04-2021
Mesajlar: 1.427
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JavierGob is on a distinguished road
JavierGob is on a distinguished road
Standart

tider , tinder login
tinder app
JavierGob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 10-2021   #6
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 29-04-2021
Mesajlar: 1.427
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JavierGob is on a distinguished road
JavierGob is on a distinguished road
Standart

what is tinder , tinder online
tinder online
JavierGob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
tartrazin, renklendiricilerin uretim metotlari, renk maddeleri, red 2g, lake renklendiriciler, kinolin sarisi, green s, ekstraksiyon yontemi, dogal renklendiriciler, brown ht, azorubin, yapay renklendiriciler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğal Kaynaklardan Sodyum Karbonat üretimi Yöntemleri Gülsel ŞEN Endüstriyel Kimya 4 05-2021 05:09 PMŞu anda saat : 10:04 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.