Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Meyve-Sebze Teknolojisi > Meyve-Sebze Özel Bilgiler
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart mantar nedir?

Bilim adamlarının üzerinde uzun yıllar tartıştığı ve halen bir karara varamadığı bir konudur mantarların ne olduğu.

Mantar nedir? Bir bitki mi, yoksa hayvan mı? Yoksa, ikisi de değil de kendi başına bir varlık mı?

Mantarlar,hayvanlar ve bitkiler alemi arasında yer alan canlılar olarak kabul edilmektedir.Hareket etme yeteneklerinin olmayışı,hücrelerinin çevresinde bir çeperin varlığı,sporla çoğalmaları nedeni ile bitki olarak kabul edilirken,klorofil içermemeleri,kök,gövde,yaprak gibi organlarının bulunmayışıyla bitkilerden farklılık gösterdiği ileri sürülmektedir.

Mantarlar kök,gövde,yaprak,tohum gibi organlara sahip değildir.Üremeleri sporlar ile ya da tomurcuklanma ile gerçekleşir.Aşağıdaki şekilde Beyaz Şapkalı Mantar (Agaricus bisporus)’un sporlar ile üremesi şematize olarak görülmektedir.

Sporlar,mantarlar için yüksek yapılı bitkilerdeki tohum gibidir.Mantarlar bu yapıdan meydana gelirler.Şapkalı mantarların şapkalarının hemen altında Lamel denilen bir yapı bulunmaktadır.Sporlar bu yapıda oluşurlar.Olgunlaştıktan sonra rüzgar gibi çevre faktörlerinin etkisi ile etrafa yayılırlar.Uygun ortam bulduklarında çimlenerek “Primer misel” adı verilen yapıyı oluştururlar.Bu yapıdan ise “Sekonder misel” adı verilen yapılar meydana gelir.Üstün yapılı bitkiler denilen kök,gövde yaprak gibi yapılara sahip olan bitkilerdeki toprak altı organları,mantarlardaki miseller olarak düşünülebilir.Misellerin toprak altında yayılımının ardından mantarın toprak üstü organları olarak kabul edebileceğimiz yapılar oluşmaya başlar.Toprak üzerinde ilk meydana gelen yapıya “Primordium” adı verilir.Bu yapı olgun mantarın taslağı şeklindedir. Primordiumun gelişmesi ile genç ve olgun mantar meydana gelir.Çok basit olarak anlatılan bu oluşum her mantar için geçerli olmasa da en çok bilinen türleri barındıran ve mantarların sistematikte alt bölümü olan “basidiomycotina” için aşağı-yukarı aynıdır.
Mantarların tomurcuklanma ile üremesi için günlük hayatımızda hamur,peynir vs. yapımında yararlandığımız maya mantarlarının üremesi verilebilir.

Tomurcuklanma, maya hücresinin tepesinde bir tomurcuk oluşması ile başlar.Ardından çekirdek bu tomurcuğa doğru uzamaya başlar.Uzama sürerken hücre ve çekirdek organelleri kendilerini eşlerler.Eşlemeler yeni oluşacak hücre içindir.Ardından çekirdek ve hücre ikiye ayrılır ve yeni hücre meydana gelir.Bu olay birbiri ardınca devam ederek bir hücreden birçok yeni hücre meydana gelir.Yoğurt ve peynir vs. yapımında beklemenin nedeni bu maya hücrelerinin tomurcuklanarak kendilerini eşlemeleri içindir.

Mantarların şekilleri ve büyüklükleri de birbirinden farklıdır.Beyaz şapkalı mantarlar çıplak gözle rahatlıkla görülebilirken,maya mantarları gibi tek hücreli mantarlar ancak mikroskop ile teşhis edilebilir.Sol tarafta görülen Zeytin mantarı (Pleurotus olearius) çıplak gözle görünür ve farklı bir yapıdadır.
Sağ tarafta ise Aspergillus cinsi mantarın fotoğrafı görülmektedir.O kadar küçüktür ki,bu görüntü ancak elektron mikroskobu ile elde edilebilmiştir.

Mantarların beslenme şekli de üstün bitkilerden çok farklıdır.Üstün bitkiler gibi klorofil barındırmadıklarından kendi besinlerini kendileri elde edemezler.Bu nedenle besinlerini başka canlılar üzerinde parazit ve çürükçül olarak sağlayabilirler.Kültür mantarlarının yetiştirilmesi için farklı ortamların sağlanmasının nedeni budur.Mantarların bu özelliklerinin biyolojik denge açısından büyük önemi vardır.Büyük yapılar bu şekilde parçalanarak küçülmekte ve bitkiler tarafından tekrar kullanılmaktadır.Ancak mantarların bu özelliklerinin büyük zararları da vardır:
Aspergillus ve sol tarafta elektron mikroskobu ile çekilmiş fotoğrafı görülen penicillium Pek çok mantar türünün insanlarda,hayvanlarda ve bitkilerde hastalık yaptığı bilinmektedir.

Bununla beraber Aspergillus ve Penicillium gibi mantarların bazı türleri aynı anda büyük faydaları olan mantarlardır.Özellikle beslenme sanayiinde sık kullanılan “Glutamit asit” bu mantarlar tarafından sentezlenir.

Neden Kültür Mantarları?

Doğada binlerce çeşit mantar mevcuttur.Bu mantarların her biri tür ve çeşitlerine göre çok farklı özelliklere sahiptir.


Mantarlarda görülen farklı özelliklerin kimileri gözle görünür derecede büyük,kimileri gözle görünmeyecek kadar küçüktür; bazı özellikler ise,ancak çeşitli deneyler sonucu ortaya çıkarılabilirler

Bu özelliklerin belirlenmesi “Mikoloji” (Mantar Bilimi) denilen bilim dalının görev alanındadır.Mikologlar (Mantar Bilimciler) her bir mantarın bu özelliklerini belirleyebilmek için bazen yıllarını harcarlar. Doğada zehirli mantarlar ile zehirsiz mantarlar bir arada yetişmektedir.Mantarların yenilebilir olup olmadıkları mikologlar dışındaki kişiler tarafından genellikle görünüm ve basit deneysel sonuçlara dayanır.Bu ise,sonu ölümle bile sonuçlanabilecek durumlar yaratır.Çünkü,mantarların yenilebilirliğini esas belirleyen değerlendirmeler bunların çok daha ötesindeki değerlendirmeler olabilir.

Kültür mantarları ise,çeşitli seleksiyon (seçim) çalışmaları sonucunda elde edilirler.Zehirli olmadığı kesinlikle ortaya çıkarılan türler daha sonra laboratuar ortamında çoğaltılırlar.

Halkımız arasında doğada yetişen mantarların yenilebilirliği hakkında bazı yanlış inanışlar vardır.Bunlar,Canlı odunda yetişen mantarların zehirli olmadığı,ölü odunda yetişen mantarların zehirli olduğu; Pişerken gümüş kaşığı karartmayan mantarların zehirsiz olduğu; ilkbaharda yetişen mantarların zehirsiz olduğu vb. gibi inanışlardır.Bu inanışların hiçbir geçerliliği yoktur.Örneğin,halk tarafından çok beğenilen ve çok tüketilen kayın mantarı ölü odun üzerinde yetiştirilir.Bunun yanında canlı odunda yetişen pek çok zehirli mantar vardır.Bu nedenle bu gibi inanışlara aldırış etmemek gerekir.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 12-2009   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 12-04-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ela@yasmin is on a distinguished road
ela@yasmin is on a distinguished road
Standart

ben her şiteye baktım hep aynı yazıo ben farklı bişe arıom lutfen yardımcı olun
ela@yasmin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 26-2010   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 08-09-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : sheweps is on a distinguished road
sheweps is on a distinguished road
Standart yaprak mantarı üretimi ve kompostu

Meraba arkadaşlar
Türkiyenin her yerine
1-Yaprak mantarı gönderiyoruz.
2-Kültür mantarı gönderiyoruz.
3-Yaprak mantarı kompostu gönderiyoruz.
4-Sıfırdan tesis kurmaya yardımcı olup danışmanlık hizmeti veriyoruz (gecenin kaçı olursa olsun bizi arayabilirsiniz çünkü biz bu işi çok önemsiyoruz.
tel : 0258 384 2126
gsm : 05335535378
www.hayger.com
Hayger organik gıda ltd.şti
Lütfen daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.
sheweps isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2013   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 21-01-2010
Mesajlar: 7
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ferdi33gm is on a distinguished road
ferdi33gm is on a distinguished road
Standart

mantarda zehri toprakmı yoksa genetigi mi belirler toprak türü cesidi önemlimi veya genetigi nasıl bir etkisi var
ferdi33gm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Rsasns is on a distinguished road
Rsasns is on a distinguished road
Standart

buy tadalafil online reddit - <a href="http://tadstrong.com/">tadalafil price</a> tadalafil pills
Rsasns isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
mikoloji mantar bilimi, mikologlar, mantar nedir nasil, mantar kultur zehir, kultur mantarlari, kultur mantari, dogadaki mantar cesitleri, zehirli mantar cesitleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 02:18 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.