Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Şeker ve Şekerli Ürünler Teknolojisi > Şeker ve Şekerli Ürünler Teknolojisi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 09-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 41
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Şeker Hammaddesi

ŞEKER HAMMADDESİ:

Şeker (sakkaroz) çoğu bitkinin bünyesinde bulunur. Fakat bünyesinde ekonomik olarak şeker elde edilebilecek kadar şeker bulunduran iki bitki vardır: Şeker kamışı ve şeker pancarı.

Ana vatanı Hindistan ve Arap ülkeleri olan şeker kamışı dünyada tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde şeker kamışı tarımı yapılmamaktadır.

Şeker kamışının bünyesinde yaklaşık olarak % 12 - 16 şeker bulunur ve dünyada üretilen şekerin % 60 kadarı şeker kamışından elde edilmektedir.ŞEKER HAMMADDESİ:

Şeker (sakkaroz) çoğu bitkinin bünyesinde bulunur. Fakat bünyesinde ekonomik olarak şeker elde edilebilecek kadar şeker bulunduran iki bitki vardır: Şeker kamışı ve şeker pancarı.

Ana vatanı Hindistan ve Arap ülkeleri olan şeker kamışı dünyada tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde şeker kamışı tarımı yapılmamaktadır.

Şeker kamışının bünyesinde yaklaşık olarak % 12 - 16 şeker bulunur ve dünyada üretilen şekerin % 60 kadarı şeker kamışından elde edilmektedir.

Şeker pancarı ise ülkemizi de kaplayan ılıman iklime sahip kuşakta yetiştirilmektedir. Şeker pancarının yapısında % 4 - 5 hücre dokusu, % 4 - 5 kimyasal bağlı su ve % 90 - 95 öz suyu vardır. Pancar öz suyunun bileşimi şu şekildedir: % 15 - 18 şeker (sakkaroz), % 1,0 - 1,5 diğer şeker dışı organik maddeler, % 0,8 anorganik tuzlar.

Münavebe :

Bitkilerin yıllara göre sıraya konularak ekilmesine münavebe veya ekim nöbeti diyoruz.

Tarımda münavebenin çok önemli bir yeri vardır. Sağlıklı ve dengeli üretim yapmak ancak münavebe uymakla mümkündür. Bitkiler, besin maddelerini ve suyu topraktan karşılarlar. Yüksek gelir getiren bir bitkinin, sürekli olarak aynı tarlaya ekilmesi, toprağın yorulmasına sebep olmaktadır.

Münavebenin faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Verim ve kaliteye büyük etkisi olan hastalık ve zararlıların önlenmesi sağlanmakta;

A) Toprağın değişik derinliklerinde bulunan bitki besin maddelerinden istifade etmek mümkün olmakta;
B) Su ihtiyaçları farklı bitkilerin ekilmesi ile besin maddelerinin topraktan yıkanması önlenmekte;
C) Çapa bitkilerinin devreye sokulması ile toprakların su tutma kapasiteleri ve havalanması sağlanmakta;
D) Baklagil bitkilerinin devreye sokulması ile topraklar azot yönünden takviye edilmiş olmaktadır.
Ülkemizde şeker pancarı için önerilen ön bitki genel olarak hububattır

Ayrıca pancar tarımı için, yonca, korunga, fiğ, bakla, fasulye, nohut ve soya da ön bitki olarak tavsiye edilmektedir

Gübreleme
Bünyelerinde bir veya daha fazla sayıda bitki besin maddesi bulunduran maddelere GÜBRE, bunların toprağa verilme işleminde GÜBRELEME denilmektedir.

Şeker pancarı tarımında, maliyetin en büyük bölümünü, gübreleme giderleri oluşturmaktadır. Bu nedenle, bilgisizce, gelişigüzel gübre kullanımı, çok büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır.

Gübrelemede dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bitkinin ihtiyacı kadar gübreyi, usulüne uygun olarak, zamanında toprağa verebilmektir. Eksik veya fazla gübre kullanımı verim ve kalitenin düşmesine sebep olmaktadır.

Toprakların özelliklerine göre verim ve kalitesi yüksek şeker pancarı yetiştirebilmek için toprak analiz sonuçlarına göre tavsiye edilen cins ve miktarlarda gübre kullanmamız gerekmektedir.

Gübreler genel olarak iki kısımda incelenebilir.

1-Çiftlikte Elde Edilen Gübreler:

a) Ahır Gübresi : Hayvancılık yapılan işletmelerde

B) Yeşil Gübreler : Ara bitki ekip, toprağa sürerek

c) Kompost: Çiftlikte çeşitli organik bitki artıklarının çözülmesi

Bunların en önemlisi ahır gübresidir. Ahır gübresinin yerini hiçbir ticari gübre tutmaz. Ahır gübresi, kompost ve anız artıkları kullanılarak toprakların organik maddece zenginleştirilmesi çok önemlidir.

Organik madde ile toprakların, sağlam bir yapı kazanması sağlanır, kaymak bağlamaları önlenir, su tutma kapasiteleri artar, toprakların tava gelmesi kolaylaşır ve erozyon önlenmiş olur.

2-Ticari Gübreler :


a) Azotlu Gübreler

B) Fosforlu Gübreler

c) Potasyumlu Gübreler

d) Kompoze Gübreler

Toprakta eksik olan bitki besin elementlerinin tamamlanması için ticari gübreler kullanılmaktadır. Ülkemiz genelinde yapılan araştırmalara göre, çiftçilerimizi bitkilerin ihtiyaç duyduklarından fazla gübre kullanma alışkanlıkları vardır. Unutulmamalıdır ki hiçbir zaman, fazla gübre vermekle fazla mahsul alınmaz. Önemli olan bitkinin ihtiyacı kadar gübreyi zamanında toprağa verebilmektir.

Önemli bitki besin maddeleri kimya dilinde harflerle kısaltılmıştır. Bunu göre N Azot, P Fosfor, K Potas olarak kullanılmaktadır.

Azotlu Gübreler

Şeker pancarı tarımında kullanılan başlıca azotlu gübreler Amonyum Sülfat (% 20-21N) Amonyum Nitrat (%33N), Kireçli Amonyum Nitrat (%26N) ve Üre (%46N)dır.

Pancar tarımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ihtiyaçtan fazla azotlu gübre kullanılmaması hususudur. Azotlu gübrelerin kurak bölgelerde üçte ikisi ekimden önce, ilkbahar tarla hazırlığı esasında, geriye kalan üçte biri ise birinci çapanın önünde kullanılması ideal bir uygulama olmaktadır. Şeker pancarı için dekara 10-15 kg saf azot verilecek şekilde gübre kullanılması gerekmektedir Azotlu gübrelerin gerektiğinden fazla kullanılması halinde, fabrikasyonda verimlilik düşmekte ve çevre kirliliği yaratılmış olmaktadır. Azotlu gübre uygulanmasına hasattan en az 2,5 ay önce son verilmelidir.

Gereksiz fazla azot gübresinin pancar kök verimini az bir miktar yükselttiği buna karşın, şeker varlığını önemli oranda düşürdüğü denemelerde ispat edilmiştir.


Fosforlu Gübreler :

Fosfor bitkiler için mutlaka gerekli olan bir bitki besin maddesidir.Toprakta fosfor yetersizliği halinde, normal gelişmelerini yapamadıkları için verim düşüklüğü meydana gelmektedir.

Pancar için dekara 10-11 kg saf fosfor gelecek şekilde fosforlu gübre kullanılması yeterli olmaktadır. Fosforlu gübrelerin toprağa verilme zamanı ve şekli çok önemlidir.

Fosforlu gübrelerin üçte ikisi sonbaharda son sürüm ile birlikte pulluk derinliğinde toprağa karıştırılmalı, üçte biri ise ilkbaharda tarla hazırlığında azotlu gübre ile birlikte tırmık altına verilmelidir.

Pancar tarımında kullanılan başlıca fosforlu gübreler, Triple Süper Fosfat (%42-44P205) ve Normal Süper Fosfat (%16-18P205) tır.

Potasyumlu Gübreler :

Potasyum da pancar için gerekli bir bitki besin maddesidir. Potasyumlu gübrelerden en fazla kullanılanı, Potasyum Sülfat (%48-52K20), Potasyum Nitrat (%13N,%46K20) ve Potasyum Klorür (%60-62K20) dür.

Potasyumlu gübreler, genel olarak sonbaharda fosforlu gübreler ile birlikte, son sürümden önce, pulluk derinliğinde toprağa karıştırılmalıdır.

Kompoze gübreler :

Kompoze ticari gübreler çeşitli besin maddelerinin bir defada atılarak işçiliği azaltmak için kullanılır. Azot-Fosfor-Potasyum sıralamasıyla % olarak ifade edilirler. Örneğin ( 15-15-15), (20-20-0) gibi, Şeker Şirketi son yıllarda pancar için (8-24-8) oranlı gübreyi özel olarak yaptırmaktadır.

Toprak analizi ve gübre kullanımı için çiftçilerimizin mutlaka Bölge Şefliği elemanlarına danışmaları gerekmektedir.
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 09-2008   #2
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 41
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Tarla Hazırlığı :

Şeker pancarı tarımında iyi bir tarla hazırlığı, yüksek verim ve kaliteli ürün alımının ilk şartıdır. Tarla hazırlığındaki ilk işlem, ön bitki hasadı sonrası bitki artıklarının toprağa gömülmesine sağlayan anız bozma işlemidir. Bu sürümden iyi sonuç alınabilmesi için toprağın tavlı olması gereklidir. Bunun için pratik ölçü, pulluğun devirdiği toprak kesintinin kalıp şeklinde değil, devrildiği anda dağılabilen bir yapıda olmasıdır.

Anız bozma işlemi ile toprak derinliklerine su ve havanın oluşması sağlanmakta, kimyasal ve biyolojik faaliyetler artırılmaktadır.

Sonbaharda kışa girmeden önce, yapılacak olan sürümle birlikte fosforlu gübrelerin üçte ikisi ile potasyumlu gübrelerin tamamı pulluk derinliğinde toprağa verilmelidir. Yapılan bu son sürümün toprak yüzeyini tesviyeli bırakacak şekilde muntazam olmasına azmi gayret gösterilmelidir.

İlkbaharda, tohum yatağı hazırlığı esnasında azotlu gübrelerin üçte ikisi atılmalı ayrıca çıkması muhtemel yabancı otlar için eğer kullanılacaksa seçilen yabancı ot ilacı (herbisit) aldıktan sonra tırmık veya kombikürümler çekilerek tarla ekime hazır hale getirilmelidir. İhtiyaç duyulan yerlerde merdane çekilmesi de faydalı olmaktadır. İlkbahar tarla hazırlığında tarlanın fazla çiğnenmesini önlemek için ekim öncesi işlem sayısı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.

Çeşit Seçimi :

Şeker pancarı üretiminde verim ve kaliteyi etkileyen faktörler arasında ekilen çeşidin de %16 gibi bir etkisi olduğunu görmüştük. Bu nedenle başarıya ulaşmak için iyi çeşit ve tohum seçiminin çok önemli olduğu muhakkaktır.

Şeker pancarı çeşidi seçilirken aşağıdaki özelliklere dikkat edilmelidir:

1-Seçilen çeşit ekilen yörenin iklimi ve toprak yapısına uygun olmalıdır.

2-Çeşit hastalıklara, tohuma kalkmaya dayanıklı olmalıdır.

3-Çeşidin kök ve yaprak verimi ile şeker varlığının çiftçiyi, hem şeker fabrikasını memnun edici yükseklikte olmalıdır.

4-Tohumun çimlenme gücü ve tarla çıkışı çok iyi olmalıdır.

5- Standartlara göre hazırlanmış ve gerekli ilaçlara ilaçlanmış olmalıdır.

Ülkemizde değişik iklim bölgelerine değişik çeşitleri ekilmesi gerekir. Ekilecek çeşidin tesbitini Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş yapmaktadır. Değişik bölgeler için en iyi uyum sağlayan çeşidi tesbit etmek amacıyla, Şeker Enstitüsü her yıl 8 değişik yörede, dünyada mevcut 50-60 çeşitle denemeler yapmaktadır. Verimi ve şeker varlığı yüksek, çiftçiye en çok geliri sağlayabilecek tohum çeşitleri bu deneme neticelerine göre tesbit edilmektedir.

Seçilen çeşidin tohumunda kaliteli, sağlık, güvenilir ve ucuz olması gerekir. Bu nedenle Şeker Şirketi başlangıçta kendisinin kurduğu “ Pan Tohum Islah ve Üretme A.Ş.” ne siparişle tohum üretmektedir. Bu şirketin ürettiği tohumlar Etimesgut’ta bulunan tohum İşleme Fabrikasından sertifikasyon standartlarına uygun olarak işlenip ilaçlanarak Pancar Bölge Şefliklerine gönderilmektedir.

Ekim :

Şeker pancarlarının verim kalitesi ile çiftçi gelirini etkileyen önemli bir faktörde ekim tekniğidir. Don tehlikesinin büyük çapta atlatıldığı bir dönemde yapılan erken ekim, pancarın gelişme süresini uzattığı ve verimi artırdığı için her zaman tercih edilmelidir.

Pancar ekiminin erken, en azından normal süresinde yapılabilmesi için tarlanın sonbaharda sürülmesi, son sürümden sonra tesviyesinin yapılması, ilkbaharda da hafif bir tohum yatağı hazırlığı ile ekime hazır duruma getirilmesi gerekmektedir.

Şeker pancarı ekiminde sıra araları ile sıralar üzerindeki pancarlar arası mesafe, kök ve şeker verimlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Ülkemizde şeker pancarı 45cm sıra aralığında ekilmekte ve genel olarak 20-25 cm mesafede teklenmektedir. Bir dekarda 8000-9000 bitki adedi denemelere göre en iyi neticeyi vermektedir.

Ekimin hızı, ekim kalitesini etkileyen faktörlerden biridir. Hassas mibzerlerle yapılan ekimde traktör hızı 4 km /saati geçmemelidir. Aşırı hız tohumların gayri muntazam dökülmesine, derinlik ayarlarının bozulmasına, bir kısım tohumun toprak yüzeyinde kalmasına neden olmaktadır.

Pancar ekiminde, ekim derinliği de çok önemli bir faktördür. Pancar tohumu 2-5cm arasındaki bir derinliğe bırakılmalıdır. Ekim toprağın tavı iyileştikçe daha yüzlek, tav aşağı indikçe daha derin yapılmalıdır.

Genel olarak hassas mibzerlerde 5-8 ve15cm sıra üzeri aralıklara ekim yapılmaktadır. Bu sıra araların tercihinde, tarla hazırlığı, işçi sorunu ve ekim zamanı gibi faktörler etkili olmaktadır.

Pancar ekiminin düzgün olarak yapılması çapa ve hasat makinalarının kullanılmasında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Normal ekimden sonra, intaş noksanlığı, don, dolu, su basması, rüzgar erozyonu, haşere ve hastalık tahribatı gibi nedenlerle pancar sayısında %40 dan fazla azalma olduğu taktirde tarla ikinci defa ekilmelidir. Buna mükerrer ekim denir.

Çiftçiler, çoğu zaman ikinci ekim konusunda heyecana kapılmaktan ve yanılgıya düşmektedirler. Bu gibi durumlarda Bölge Şefliği teknik elemanlarına güvenmek ve onların verecekleri kararlara uymak, her zaman için çiftçilerin menfaatine olacaktır.


Bakım :

Ekimden sonra pancarın gelişmesini, yabancı otlardan, hastalık ve haşerelerden korunmasını sağlayan tüm işlemlere bakım denir.

Şeker pancarı, başlangıçta gelişmesi çok yavaş seyreden bir bitkidir. Özellikle çıkış ve tarlayı kapatma döneminde, yabancı ot rekabetine, hastalık ve haşerelere ve topraktaki kaymak bağlamaya karşı çok hassastır. Bu dönemde pancarın bakım işlerine gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.

Bakım işleri şöyle sıralanabilir:

1- Seyreltme-Tekleme

2- Çapalama

3-Yabancı ot mücadele

4- Hastalık ve haşerelerle mücadele

5- Sulama

1-Seyreltme – Tekleme :

Bir pancar tarlasında birim alandaki bitki sayısı, bu bitkilerin yüzeye iyi bir şekilde dağılmış olması, verim ve kaliteye etki eden önemli bir faktördür.5-8 veya 15cm sıra üzeri aralıklarla ekilen pancarlar bir dekarda ortalama 9000 bitki kalması amacıyla, pancarlar 4-5 yapraklı döneme ulaştıklarında seyreltme ve tekleme işlemi yapılır. Sıra üzeri arılıkların 20-25 cm olması yeterlidir. Teklerken pancarların zedelenmemesine dikkat edilmelidir.

2-Çapalama :

Yabancı ot mücadelesi ilaçla yapılıyorsa pancarlar sadece toprağın havalandırılması için çapa yapılır.

Çapa:

Toprağın havalandırılmasını,

Buharlaşmanın önlenmesini,

Toprağın daha çabuk ısınmasını ve

Yağmur sularının düzenli bir dağılımla toprağa işlemesini sağlar.

Ülkemiz şartlarında 1veya 2 çapa yeterlidir. Bunun dışında yabancı ot mücadelesi ilaçla yapılmıyorsa veya ilaçla yok edilemeyen otlar mevcutsa, yağmurdan sonra pancarları sıkıştıracak kuvvetli kaymak tabakası oluşmuşsa mutlaka çapa yapmak gerekir.

Ülkemizde pancar çapası elle veya makine ile yapılmaktadır. Daha ucuz olanı tercih edilebilir. Çapalamada pancarların yan köklerinin zedelenmemesine, fazla kesek çıkarılmamasına ve pancarların çiğnenmemesine dikkat edilir.

3- Yabancı Ot Mücadelesi :

Tarlada yetiştirmek istediğimiz bitkinin dışında çıkan diğer bitkiler ile tohuma kalkan ve sıra aralarında çıkan pancarlar yabancı ot sayılır.Yabancı otlar pancarın besinlerine, suyuna havasına ve güneşine ortak olur ve onu bastırarak gelişmesini engellerler. Bu nedenle pancarın çimlenmesinden hasadına kadar yabancı otlarla mücadele etmek gerekir.

Yancı ot mücadelesi

Çapa ile,

İlaçlama ile yapılır.

Bu iki metottan yöre şartlarına göre ucuz olanı seçilir. İşçi bulmanın kolay ve ucuz olduğu yerde el veya makine çapası ilacın yerini alır.

İlaçla yabancı ot mücadelesi ekim öncesi koruyucu mücadele ve ekim sonrası yapılan mücadele ile yapılır. Kullanılan ilaçlara herbisit adı verilir. İlaç seçimi Bölge Şefliklerine veya ilaçlama uzmanlarına sorulmalıdır.

Çeşitli ilaçlama :

Herbicitle ot mücadelesinin başarılı olması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Tarla hazırlığının çok iyi yapılmış olması ve tarla tavının uygun olması,

Tarladaki yabancı otların çok iyi bilinmesi ve bu otlara etki edecek, yabancı ot ilacının seçiminin iyi yapılması,

Yabancı ot ilacının zamanında ve uygun dozda kullanılması,

Yabancı ot ilacı kullanma talimatının çok iyi okunması ve nasıl kullanılacağının iyice öğrenilmesi gerekmektedir.

Ayrıca :

Kullanılacak pülverizatör temiz suyla güzelce yıkanmalıdır.

Pülverizatörün ve memelerin ayarları çok iyi yapılmalıdır.

İlaç hazırlığı, üzerindeki tarifeye göre yapılmalıdır."

Çok sıcak ve rüzgarlı havalarda ilaçlanma yapılmamalıdır.

İlaçlama yaparken sigara içilmemelidir.

İlaç çeşme yakınlarında hazırlanmamalıdır.
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2011   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 07-12-2011
Mesajlar: 7
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : EMEL GÜMÜŞ is on a distinguished road
EMEL GÜMÜŞ is on a distinguished road
Standart

İYİ GÜNLER bize acil toz şeker makine ve ekpmanları ve fiyatları lazım lütfen yardım edebılırmısınız çok acıl lütfen ???
EMEL GÜMÜŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Yavuwy is on a distinguished road
Yavuwy is on a distinguished road
Standart

tadalafil generic name - <a href="http://tadstrong.com/">canadian online pharmacy tadalafil</a> buy tadalafil online safely
Yavuwy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2021   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 21-06-2021
Mesajlar: 8
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : inedomb is on a distinguished road
inedomb is on a distinguished road
Standart

<a href=http://sscialisvv.com/>cialis generic tadalafil</a>
inedomb isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 07-2021   #6
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 06-08-2021
Mesajlar: 704
Tecrübe Puanı: 8
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : BrianShoro is on a distinguished road
BrianShoro is on a distinguished road
Standart

were to buy viagra in edmonton <a href=" https://viagracnd.com/# ">cheap viagra free shipping</a> - where to buy viagra in australia without prescription
Viagra Generic & Brand Pills, Big Discount! ViagraCND100Mg viagra melanoma
viagra ViagraCND100Mg viagra online sales australia CialisCND20Mg viagra und ***
BrianShoro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-2021   #7
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-08-2021
Mesajlar: 1.614
Tecrübe Puanı: 17
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Lloydmoito is on a distinguished road
Lloydmoito is on a distinguished road
Standart

canadian overnight pharmacy
price viagra <a href="https://www.bonanza.com/users/49745686/profile">purchase viagra</a> how to buy viagra canadian-meds buy viagra cheap prescriptions canada <a href="https://backforgood.faith/wiki/Canada_Pharmacies_Can_Help_People_Remain_Healthy_A nd_Balanced_And_Avoid_The_Prices_Of_Visiting_A_Pha rmacologist">approved canadian pharmacies online</a> viagra online pharmacy legitimate online pharmacies india is generic viagra safe
calais pills from canada <a href="http://www.dwkua.cn/home.php?mod=space&uid=132941">daily cialis</a> viagra for sale order viagra online viagra cheap
Lloydmoito isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2021   #8
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 13-08-2021
Mesajlar: 1.177
Tecrübe Puanı: 12
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Joshuashare is on a distinguished road
Joshuashare is on a distinguished road
Standart

canadian generic cialis
discount viagra <a href="https://www.42zy.com/space-uid-116142.html">cheap medications</a> viagra mexico rx canada viagra alternative price viagra <a href="https://urlscan.io/result/26c0906a-2579-461b-9f46-bd78da6f9c5a/">alternatives to viagra</a> discount meds how to buy viagra discount rx drugs
online pharmacies in usa <a href="https://poslugy.molbuk.ua/user/moneyrotate42/">cheap celias</a> canadian prescription drugs viagra pfizer generic cialis canada pharmacy online
Joshuashare isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2021   #9
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 14-08-2021
Mesajlar: 1.204
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : BarrySog is on a distinguished road
BarrySog is on a distinguished road
Standart

canadian cialis
buy cialis canada <a href="https://clicavisos.com.ar/author/jutepoppy29/">prescription prices</a> canadian prescription drugstore buy viagra online without prescription cost of cialis at walmart buy viagra online without a prescription <a href="https://gfxviet.net/user/policedetail34/">cheap celias</a> cheap viagra online canada pharmacy canadian pharmacies shipping to usa drug world canada
canada pharmacies <a href="http://www.disonde.com/jishu/bbs/home.php?mod=space&uid=202614">buy viagra online cheap</a> viagra expiration date adhp buy viagra uk
BarrySog isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 31-2021   #10
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-08-2021
Mesajlar: 1.614
Tecrübe Puanı: 17
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Lloydmoito is on a distinguished road
Lloydmoito is on a distinguished road
Standart

pfizer viagra
buy real viagra online <a href="http://163.30.42.16/~health2017/userinfo.php?uid=4803158">buying viagra in canada</a> brand name viagra what would happen if a girl took viagra canada-cialis canadian pharmacy-viagra <a href="http://kriminal-ohlyad.com.ua/user/codschool89/">cialis.com coupon</a> buying prescription drugs from canada viagra online cheap viagra canada online pharmacy
approved canadian online pharmacies <a href="http://archives.bia.or.th/wiki/index.php?title=Want_To_Really_Feel_Better_Comply_ With_These_Important_Nutrition_Tips">viagra dosages</a> viagra canada with prescription canada pharmacies online viagra cialis online in canada
Lloydmoito isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
sekerin ham maddesi, sakkaroz glikoz fruktoz, seker pancarinin ham, kombikurumler resmi, sekerli urunler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Ham Zeytin  / Gemlik ZeytiniŞu anda saat : 09:53 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.