Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Un ve Unlu Mamüller(Tahıllar) > Tahılların Depolanması
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 20-2009   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Post Fındık Depolama ve Depo Koşulları

FINDIK DEPOLARININ TAŞIMASI GEREKEN ÖZELLİKLER VE FINDIĞIN DEPOLANMASI

▲ Fındıkta raf ömrünü kısaltan etkenlerden en önemlisi küflenme’dir. Fındıkta küf gelişmesi ve dolayısıyla aflatoksin oluşumunun en önemli nedeni yüksek su aktivitesi ve sıcaklıktır.

▲ Fındıkta aflatoksin oluşumunun engellenmesi, küfün ürüne girme ve toksin (zehir) oluşturma şartlarının yok edilmesinden geçmektedir. Eğer fındıkta aflatoksin oluşmuşsa bunu uzaklaştırmak veya yok etmek mümkün değildir. Önemli olan aflatoksinin oluşmasını hasat, harman ve depolama aşamasında engellemektir.

▲ Depolamada amaç; küflenme, renk bozukluğu, acılaşma, tat, lezzet ve aroma kaybının önlenmesidir. Depolarda sağlanan düşük hava nemi ve düşük sıcaklıkla küflerin üremesi durdurulur. Bu nedenle fındığın nemi, depo sıcaklığı ve depo nemi kontrol altına alınmalıdır.

▲ Depo olarak kullanılacak yerlerin özellikleri şunlardır ;

◊ Serin ve kuru nitelikte olmalıdır.
◊ Doğrudan güneş ışığı almamalı, nem yapmamalıdır.
◊ Depo tabanı su baskınlarına karşı yerden yüksek olmalıdır.
◊ Depo üstü tavan ve çatılar akmayı, sızmayı önlemeli, sıcaklık değişmelerinden etkilenmeyi önleyecek şekilde yalıtımlı olmalıdır.
◊ Kanalizasyon boruları geçen ve lavabo olan yerler depo olarak kullanılmamalıdır.
◊ Depo Sıcaklığı 5-10 derece olmalı, depo bağıl neminin % 70’in üzerine çıkmaması sağlanmalıdır.
◊ Deponun kapı, pencere ve diğer kısımları bulaşmaları ve zararlı girişini önleyecek şekilde yapılmalıdır.
◊ Depo tabanında ızgara bulunmalı, ızgaralar üzerine üst üste 10 çuvaldan fazla konulmamalı, istifler arasında boşluk bırakılmalıdır. İstiflenen çuvallar depo duvarından 10 cm. uzakta olmalıdır.

▲ Fındıklar cinslerine ve hasat yıllarına göre ayrılarak mutlaka jüt çuvallara doldurularak depolanmalıdır. Kesinlikle naylon çuvallar kullanılmamalıdır.

▲ Depolamadan önce fındıkta nem, gizli çürük, toplam küf ve aflatoksin analizleri yapılmalıdır. Ayrıca en az ayda bir kontrol edilmelidir.

▲ Yığın halinde ve çok sayıda çuvalı üst üste koyarak depolama yapılmamalıdır. Özellikle yığın halinde depolamada fındıklar havasız kalabildiğinden küf gelişmesi için uygun bir ortam oluşur. Ayrıca aşırı basınç bedeniyle hücre zarlarının zarar görmesi acılaşmayı hızlandırır.
▲ Depolama öncesi fındığın çok iyi ayıklanması, aflatoksin oluşumunu engellemedeki adımlardan birisidir.

▲ UNUTMAYINIZ! Fındık kabuklu bir domatese benzer, kolayca ezilebilir.
Fındığı dört duvar arasına yığın halinde doldurmak iyi bir depolama değildir.
AFLATOKSİN NEDİR ? NASIL OLUŞUR ?

İnsan gıdalarında, tahıllarda, yemlerde ve her türlü kuru yiyeceklerde rutubetin artmasına ve sıcaklığa bağlı olarak, mantar türleri hızla üreyerek mikotoksin (küf zehiri) denilen zararlı bir toksin (zehir) üretirler. Bunların en önemlisi “Aflatoksin”dir. Aflatoksinler, kuvvetli zehir ve kanserojen maddelerdir. En zehir etkili olanı hem kanser hem de gen yapısını değiştirebilen Aflatoksin B1’dir.
Küfler yiyecekler üzerinde pamuk görünümünde, bazen renkli oluşumlar yaparak ürerler. Hatta ürünün gözle görülür küf gelişmesi olmayan derin kısımlarına kadar girerler. Bu nedenle küflenmiş gıdaların, küflenmiş kısımlarının atılarak diğer kısımlarının tüketilmesi yanlıştır.

Mikotoksinlerin İnsan ve Hayvan Sağlığı Üzerine Olan Olumsuz Etkileri;

Mikotoksinler insan ve hayvanlarda; karaciğer, böbrek, beyin, sinir sistemi, kan, akciğer ve sindirim sistemini olumsuz etkiler.

Mikotoksinler insanlarda;
◄ karaciğer kanserine ve gen yapısında değişikliklere yol açar,
◄ vücudun hormonal dengesini bozar,,
◄ vücudun koruyucu sistemini zayıflatır,
◄ kısırlığa neden olur,
◄ gıda emilimini azaltır ve kemikleri zayıflatır,
◄ vücut direncini düşürerek vücudu hastalıklara açık hale getirmektedir.
Hayvanlarda ise;
◄ mide-bağırsak sistemlerini tahrip eder,
◄ büyümede ve yem dönüşümünde zayıflamaya yol açar,
◄ verimde düşüş yapar,
◄ hastalıklara dayanıksızlığa sebep olur,
◄ kanatlılarda yumurta üretimini düşürür,toplu ölümlere neden olur.

İnsanlar ve hayvanlar mikotoksinleri direk olarak, aflatoksinle bulaşmış gıda ve yem maddelerini tüketerek alırlar. Ayrıca aflatoksin bulaşmış yemle beslenen hayvanların, yumurta,peynir ve süt gibi ürünlerine de toksin (zehir) bulaşmış olur. Bu yolla insanlara da geçmiş olur.
Küflerin neden olduğu zehirlenmeler; kısa sürede belirtilerini göstermez. Uzun süre küflü besinlerin tüketilmesi sonucu sinsi bir şekilde ortaya çıkar.

Aflatoksin Oluşabilen Ürünler Nelerdir ? Sert kabuklu yağlı-kuru meyveler ( fındık, yer fıstığı, antep fıstığı), bazı kuru meyveler (kuru incir, kuru üzüm), yağlı tohumlar (Pamuk tohumu), bazı tahıllar ve baharatlar (kırmızı biber, karabiber, hindistan cevizi), ayrıca bazı hayvansal ürünler de (süt, peynir, sakatat) gerekli koruyucu tedbirler alınmazsa aflatoksin meydana gelebilir.

UNUTMAYINIZ; İnsan hayatının vazgeçilmez ihtiyacı olan gıda aynı zamanda insan hayatının tehdidi de olabilmektedir !

AFLATOKSİN FINDIK İHRACATINI NASIL ETKİLER

◄ İyi koşullarda yetiştirilmeyen ve usulüne uygun hasat/harman edilmeyen fındıklardan üretilen fındık ürünlerinde kalite sorunları yaşanmaktadır. Fındığa gereken özen gösterilmediği takdirde son derece besleyici olan bu gıda maddesi insan sağlığını tehdit edebilmektedir. Avrupa ülkeleri, Türkiye’den ihraç edilen kuru incir, fıstık ve fındıklarda fazla miktarda aflatoksin bulunduğunu ileri sürerek bu ürünlerimizi geri göndermektedirler. Bu da büyük ekonomik kayıplara yol açmaktadır.

◄ Fındıkta kalite kayıplarına neden olan ve dayanma süresini kısaltan etkenlerden en önemlisi küflenmedir. Fındıkta küf oluşması yaygın olup, gelişmeleri insan ve hayvan sağlığı için önemli bir risk oluşturmaktadır. Küf gelişimi bahçede başlayabilmekte, hasat, yığın halinde bekletme, yetersiz ve uygun olmayan kurutma koşulları ve fındıkların naylon çuvallarda bekletilmesi nedeniyle gelişebilmekte, uygun olmayan depolama koşulları ve taşıma sırasında da bu artış devam etmektedir. Küfün uygun sıcaklık, nem ve besi ortamında gelişmesiyle Aflatoksin oluşmaktadır.

◄ Toplandıktan sonra harmana indirilinceye kadar naylon çuvallarda bekletilmiş, toprakla fazla temas etmiş, gelişmemiş, iyi iç doldurmamış, erken veya çok geç hasat edilmiş, erken patoza verilmiş, iyi kurutulmamış, kurutulurken ıslanmış, iyi şartlarda ve jüt çuvallarda muhafaza edilmemiş fındıklarda Aflatoksin oluşumu daha fazla görülmektedir.

◄ Fındıkta aflatoksin oluşması ve aflatoksinin kanserojen olması fındığın tehlikeli ürünler arasında yer almasına neden olmaktadır.

◄ 1 Mart 2002 tarihinden itibaren Türkiye’den Avrupa ülkelerine ihraç edilen her fındık partisinden numune alınarak aflatoksin analizi yapılmaktadır. Analizlerde yüksek miktarlarda aflatoksin çıkarsa ürün ihraç edilememektedir. Başka bir ülkeye gönderilememesi durumunda ise imha edilmesi gerekmektedir.

◄ Böylece hem ihracatımız engellenmekte hem de ülkemizin dış ticaretteki itibarı zedelenmektedir. Bu durum da fındığın ihracatını zorlaştırmakta, ticari değerini düşürmekte ve pazarlama problemlerine neden olmaktadır. Bu olumsuzluklar siz üreticileri doğrudan etkilemektedir. Dışarıya satılamayan ve yurt içinde fazla tüketimi olmayan bir ürünün yurtiçi fiyatı da düşmektedir.

◄ Tek geçim kaynağınız olan fındığın geleceğini ve kendi geleceğinizi karartmamak için; fındığı zamanında hasat ediniz, naylon çuvallarda bekletmeyiniz, harmana kalın sermeyiniz, fındığı mümkünse toprakla hiç temas ettirmeyiniz, yağmurdan iyi koruyunuz, naylonu fındıkla temas ettirmeyiniz, iyi kurutunuz, iyi seçiniz, jüt çuvallarda serin, kuru, havadar depolarda saklayınız.

◄ Yüksek randıman ve verim için uygulanması gereken önlemler aynı zamanda aflatoksin sorununu da en aza indirecektir.


FINDIK ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR


▲ Hammadde gıda sanayisinin en önemli girdisidir. Kabuklu fındık ve iç fındık da birer hammaddedir. Son ürünün nitelikleri tümüyle bu fındıkların özelliklerine bağlıdır. Eğer bunlarda fabrikada işlenmeden önce hasatta, harmanda, depoda aflatoksin oluşmuşsa bunlardan elde edilecek ürünlerde de aflatoksin bulunacaktır. Eğer fındıkta aflatoksin oluşmuşsa bunu % 100 uzaklaştırmak veya tamamen yok etmek mümkün değildir. Önemli olan fındıkta aflatoksinin oluşmasını engellemektir.

☼ Gıda kalite kontrolü, tarladan, bahçeden, seradan başlayıp, fabrika ve pazarda devam edip alıcının pazar çantası, tüketicinin mutfağında veya toplu tüketim yerlerinin servis tabaklarında son bulmaktadır.

▼ Erken hasat edilerek erken pazara getirilen, nem oranı yüksek, iyi seçilmemiş, iyi kurutulmamış fındıklar kesinlikle alınmamalıdır. “ Bir miktar yaş fındık nasıl olsa kuru fındığın arasında kaybolur ” mantığı ile fındık alınmamalı, yaş fındıklar kuru fındıklarla karıştırılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki; aflatoksin oluşumu direkt fındığın içerdiği su aktivitesi ile ilgilidir.

▼ Kabuklu fındıkların içleri boş olmamalı, içleri normal gelişmiş ve sağlam olmalıdır. Fındıklarda canlı veya ölü böcekler, zararlıların gözle görülür tahribatı, küflenme, hastalık ve çürüme belirtileri, acılaşma, yabancı tad ve koku bulunmamalıdır.

▲ Satın alınacak kuru kabuklu fındıklarda su aktivitesi 0.70’in altında olmalıdır.

▲ Farklı yıllarda hasat edilmiş fındıklar birbirleriyle karıştırılmamalıdır.

▲ Fındık alım esnasında yağmurlu havalarda ıslatılmamalıdır. Depolanmadan önce kesinlikle jüt çuvallara doldurulmuş olmalıdır.

▲ Fındık alırken mutlaka seçici davranılmalı, düşük fiyata daha çok ve her türlü fındığı ( özellikle yaş ve iyi seçilmemiş fındıkları) alma yoluna gidilmemelidir.

◄ Önümüzdeki yıllarda ihracatta aflatoksinin yanında, ürünün temas ettiği yüzeylerden veya çalışanlardan bulaşabilecek Salmonella, Koliform, bakteri, maya, küf yükünden kaynaklanan problemlerle karşılaşmamak için hijyenik kurallara uyulmalıdır.

☺ Unutmayınız ! Bütün tüketiciler güvenli ve sağlıklı gıdalar almak ister. Gıda sanayiine hammadde sağlayanların da bu ihtiyacı karşılayacak şekilde hammadde satın alması ve depolama yapması ahlaki ve yasal sorumluluktur.FINDIKTA AFLATOKSİN OLUŞMASINI ÖNLEMEK İÇİN FINDIK KIRMA VE ENTEGRE TESİSLERİNDE ALINABİLECEK TEDBİRLER


Gıda maddelerinde küf oluşması ve gelişmeleri insan ve hayvan sağlığı için önemli bir risk oluşturmaktadır.
Ülkemizin ve ilimizin önemli ürünleri arasında yer alan fındıkta raf ömrünü kısaltan etkenlerden en önemlisi küflenmedir. Küf gelişimi bahçede başlamakta, hasat, yığın halinde bekletme, yetersiz ve uygun olmayan kurutma koşulları ve fındıkların naylon çuvallarda bekletilmesi nedeniyle gelişebilmekte, uygun olmayan depolama koşulları ve taşıma sırasında da büyüyebilmektedir.
Küflerin uygun sıcaklık, nem ve besi ortamında gelişmesiyle Aflatoksin oluşmaktadır. Bu nedenle ülkemiz tarımında büyük payı olan fındık, hasattan sonra ihraç edilene veya tüketime sunulana kadar en iyi koşullarda saklanmalıdır.
Fındıkta aflatoksin oluşma riskinin bulunması ve aflatoksinin kanserojen olması fındığın tehlikeli ürünler arasında yer almasına neden olmaktadır.
Paletlerin üzerine 5 sıra halinde dizilen fındık çuvalları, raflı depolara yerleştirilmeli, karanlık, serin ve kuru depolarda saklanmalıdır (5-10 derece,% 50-60 bağıl nem). Bu koşullarda fındıklar 1 yıl kalitede farkedilebilir bir değişiklik olmadan saklanabilmektedir.
Uygun depo bağıl nemi ve sıcaklığını sağlamak üzere iklimlendirme cihazları kullanılmalıdır. Bulaşmaları ve zararlı girişlerini önlemek üzere depolarda pencere bulunmamalıdır. Havalandırma cihazlarla sağlanmalıdır. Yığın halinde ve çok sayıda çuvalı üst üste koyarak depolama yapılmamalıdır. Özellikle yığın halinde depolamada fındıklar havasız kalabildiğinden küf gelişmesi için uygun bir ortam oluşur. Ayrıca aşırı basınç bedeniyle hücre zarlarının zarar görmesi acılaşmayı hızlandırır.
Depolama girişinde fındıkta nem, serbest yağ asitliği, peroksit, gizli çürük, aspergillus flavus, toplam küf ve aflatoksin analizleri yapılmalıdır.
Kırma sırasında oluşan toz iyi bir havalandırma sistemiyle ortamdan alınmalı, günlük temizliklerle toz birikmesi önlenmelidir. Kabuklu ve iç fındık depolarında elekler ve elevatörler periyodik olarak temizlenmelidir.
Kırma sırasındaki vurgunları azaltmak için fındıklar 10 ila 20 boya ayrılmalıdır. 0.5 mm. aralıkla yapılan boylama vurgun oranını azaltabilecektir.
İç Fındıklarda yabancı madde, küflü, çürük, vurgunlu ve böcek zararlı fındıklar ayıklanmalıdır. İç fındıklar vakum altında karanlık, serin ve kuru depolarda saklanmalıdır (5-10 derece, % 50-60 bağıl nem).
Kavurma sıcaklığı 150 dereceyi aşmamalı, kavurucu çıkışında fındık sıcaklığı 20 derece civarında olmalıdır. Kavurma sonrası işlemleri en kısa sürede tamamlanıp fındıklar uygun yöntem ve ambalajla ambalajlanarak acılaşma önlenmelidir.
Kavurma sonrası mikrobiyal yükü büyük oranda azalan fındığa yeni bulaşmaları önlemek için bantların ve elevatörlerin temizliği günlük yapılmalı, aylık ve yıllık genel temizlikler uygulanmalıdır. Kavurma sonrası ayırma işlemi elle yapılıyorsa işçilerin hijyenik koşullarda çalışması sağlanmalıdır. Önümüzdeki yıllarda ihracatta aflatoksinin yanında, ürünün temas ettiği yüzeylerden veya çalışanlardan bulaşabilecek Salmonella, Koliform, bakteri, maya, küf yükünden kaynaklanan problemlerle karşılaşmamak için gerekli tedbirler artırılmalıdır.
Yüzeylerin pürüzsüz olmasına, gıdayla temas eden yerlerin paslanmaz çelik olmasına dikkat edilmelidir.Tahta malzemenin kullanıldığı durumlarda özellikle küf bulaşmasını önlemek için, fırınlarda kurutulmuş tahtalar tercih edilmelidir.
Kavrulmuş fındıklar; karanlık, serin ve kuru depolarda saklanmalıdır. Depo sıcaklığı 5-10 derece, bağıl nem % 50-60 olmalıdır.Taşıma esnasında konteyner sıcaklığı 20 dereceyi geçmemeli, bağıl nem % 50-60 olmalıdır. Taşıma sonunda fındıklar hemen serin ve kuru depolara alınmalıdır.
__________________
Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir. Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır.
Hz.Mevlana
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 06-2021   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 06-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Qywwos is on a distinguished road
Qywwos is on a distinguished road
Standart

generic tadalafil 20mg - <a href="http://tadstrong.com/">generic tadalafil</a> tadalafil generic name
Qywwos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 3 Hafta önce   #3
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-04-2021
Mesajlar: 612
Tecrübe Puanı: 7
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : MyronweS is on a distinguished road
MyronweS is on a distinguished road
Standart

local personals
all free dating
MyronweS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 5 Gün önce   #4
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 29-04-2021
Mesajlar: 776
Tecrübe Puanı: 8
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JavierGob is on a distinguished road
JavierGob is on a distinguished road
Standart

tinder dating app , tinder sign up
tinder sign up
JavierGob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
depolama Gülsel ŞEN Depolama Tedbirleri 50 20 Saat önce 08:58 PM
Kav. İç Fındık,Fındık Ezmesi ve Fındık Krokantının Mikrobiyolojik Kalitesi Akın52 Ödevler ve Tezler 4 06-2021 01:02 AM
kavrulmuş fındık kurtuluş Yardımlaşma 1 05-2021 07:27 PM
hazır yemek sektöründe depolama Gülsel ŞEN Toplu Yemek Sektörü(Catering) 2 05-2021 05:18 PM
Meyvelerde Uygun Depo Sıcaklığı Muhittin YILMAZ Meyve ve Sebzelerde Dondurma ve Muhafaza Koşulları 2 03-2009 05:46 PMŞu anda saat : 05:15 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.