Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Projeler > Yatırım Projeleri
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 19-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 83
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart alabalık yetiştirme çiftlik projesi

T.C.
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ
ZİRAAT FAKÜLTESİ
TARIM MAKİNELERİ BÖLÜMÜ

ALABALIK YETİŞTİRME
ÇİFTLİĞİ PROJESİ

Danışman
TMINDEX
KONYA 2001
İÇİNDEKİLER

1. Proje Hakkında Bilgiler
2. Projeye Başlarken
3. Proje Öncesi Etütler
4. Üretim Usulü
5. Pazar ve Pazarlama
6. Proje Kapasitesinin Seçim Nedenleri
7. Tesisin Kurulacağı Arazi Durumu ve Seçiliş Nedenleri
8. Yatırım Giderleri
9. Proje Finansmanı
10. İşletme Döneminde Gelir ve Gider Tahminleri
11. Personel ve İşçilik Giderleri
12. Diğer Giderler
13. Gelir Tablosu
14. Proforma Gelir Gider Tablosu
15. İşletmenin Mali Analizi
16. Proje Termin Planı


1. PROJE HAKKINDA BİLGİLER
Projenin Adı : Alabalık Yetiştirme Çiftliği
Kuruluş Yeri : Denizli İli Acıpayam İlçesi Dodurga Köyü, İlçe merkezine uzaklığı 20 km ve ulaşım sorunu bulunmamaktadır.
Projenin Kapasitesi : Hammadde olarak 80 bin yavru alabalık / yıl
Mamul madde olarak 28 ton alabalık / yıl
Projenin Genel : Sabit yatırım tutarı = arsa + bina + binanın
Donanımı = 12.750.000.000
Yatırım Tutarı : Arazinin etrafının çevrilmesi + jeneratör
İşletme için gerekli aletler
Beklenmeyen giderler
İşletme sermayesi ihtiyacı = Balık yemi + yavru
Balık + işçi + su vb. = 18.000.000.000
Proje Süresi : 10 Yıl
Toplam Yatırım Tutarı : 30.750.000.000
Projenin Finansmanı : Öz kaynaklar 30.750 milyar
Kredi : ——
Toplam Kaynaklar : 30.750.000.000
Yatırım Gerçekleştirme
Tarihleri : 2001 + 2011


1. Aşama : Proje ile ilgili belgelerin hazırlanması ve onaylanması Şubat 1998 tarihinde tamamlanması düşünülmektedir.
2. Aşama : Projenin onayından sonra doğal su havuzlarının (Akansu) üzerinde düzenlemeler yapılması, su yatağının temizlenmesi, balık yetiştirilecek alanın düzenlenmesi ve bölümlerine ayrılması vb. işlemler yapıldıktan sonra yavru balıklar ilgili bölümlere konularak üretime başlanması.
3. Aşama : 1998 yılı başında başlayan üretim 1998 yılı sonunda alabalık pazarlanacaktır.
4. Aşama : 1999 yılında kapasiteye yaklaşımımız olacaktır.
5. Aşama : 2000 yılında işletme tam kapasiteyle çalışacaktır.Proje Sahibi Firma ve Şahıs Hakkında Bilgiler
Firma Adı : UFUK BALIKÇILIK
Firma Sahibi : AYBORA ÖTKÜN, S.Ü. Ziraat Fakültesi 4. Sınıf

2. PROJEYE BAŞLARKEN
Dünya nüfusunun hızla artışı beslenme sorunlarına neden olmaktadır. Yeni kaynaklar aranmasına yol açmaktadır. Bu kaynaklar içinde yeryüzünün büyük bir kısmını kaplayan sular bulunmaktadır. Bu kaynakların çoğaltılması için su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi yanısıra tabii ve suni üretim metotları uygulamak suretiyle balık üretiminin artırılması gerekir ülkemiz üç yanı denizlerle çevrili olmasına rağmen kişi başına tüketilen balık bakımından gerilerde bulunmaktadır. Hayvansal protein bakımından da üretim yetersizdir. Balık yeme alışkanlığının artması saplanmalıdır. Bunun
içinde yörede balık yetiştirme çiftliği kurularak Hem beslenme açısından hem de belli bir kar elde edilmesi düşünülmektedir.
Gelişmekte olan bir çok ülkede olduğu gibi yurdumuzda da toplum refahı süratle artırmak amacı ile kıt kaynakları en uygun bir biçimde kullanışı olarak özetlenebilecek kalkınma planları ve yıllık programlar hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Plan ve programlarda tespit edilen gayenin gerçekleşmesinde başlıca araç ise etkili ve sıhhatli hazırlanmış yatırım projeleridir. Bu sebeple balıkçılığımızı kalkındırmak için iç sularımızın daha rasyonel kullanılmasını sağlamak maksadı ile fazla miktarda yatırım projelerinin hazırlanması ve geliştirilmesi çok önemli bir konudur. Bilhassa su kaynakları geniş olan memleketimiz için alabalık yatırım projelerinin hazırlanması ve uygulanması balıkçılığımızı ve dolayısı ile ekonomimizi olumlu yönde etkileyecektir.

3. PROJE ÖNCESİ ETÜTLER
Su seçimi
Balık suyu içindeki oksijeni alarak teneffüs yapar .Suyun içinde beslenir. Dolaysıyla bütün yaşamı su içinde geçer. Bu bakımdan alabalık işletmesi kurulacak suyun fiziki ve kimyasal özelliklerini çok iyi bilmek gerekmektedir. Tabiatta sular genel olarak kaynak, dere ve yeraltı suları şeklinde bulunur. Bu sulardan kaynak suları , aranan özellikleri en iyi taşıdıklarından alabalık yetiştirmede çok aranan sudur. Dere sularında bir çok özellikler bakımından alabalık yetiştirmeye müsait olmasına karşın dış etkenler sebebi ile iyi özelliklerini kaybettiklerinden bu sularda kısmen yetiştiricilik yapılabilmektedir.
Suyun Miktarı:
Bir alabalık işletmesi kurabilmek için suyun en az 20-25 lt/sn debiye sahip olması gerekir. Su miktarı bunun ne kadar üzerinde olursa alabalık işletmesinin karlılığı da o kadar yüksek olur. Alabalık havuzlarına fazla su akıtılmasının sebebi bu balıkların oksijene olan ihtiyaçlarının çok olmasıdır.
Su miktarı suyun kaynakta en az olduğu aydaki debisine göre tespit edilmelidir. Bu debiye göre işletmede beslenecek alabalık adeti belirlenmelidir.
Su Sıcaklığı :
Alabalığa halk arasında soğuk su balığı denmekte ise de soğuk sularda beslenmesini iyi yapamamaktadır. Kem su sıcaklığı artığında su içinde oksijen miktarı azaldığından sıcak sularda da alabalık yetiştirilemez. Alabalık için beslenme havuzlarında en iyi su sıcaklığı 12-160C dir. Ancak 8-20 0C arasındaki sıcaklıklarda alabalık yetiştirilmesi uygundur denebilir. Su sıcaklığı 4 0C ye düştüğünde alabalık yem yiyemez, büyüme yavaş olur.
Sudaki Oksijen :
Sudaki oksijeni tespit etmek için oksijen en az olduğu şafak zamanı su numunesi alınmalıdır. Alabalık yetiştirilecek suda en az 6 mg/lt 02 olmalıdır.

Sudaki diğer maddeler :
Suyun içinde bazı maddeler vardır ki bunların normalinden fazla bulunması halinde bu sular da alabalık yetiştirilemez.
l. Klor- 400 ppm den fazlası alabalıklar için zararlıdır. Sadece C12 olarak çok düşük miktarlarda etkili olmaktadır. Bu durumlarda alabalıklar için en yüksek sınır 0,25 ppm dir.
2.Kalsymn -CaCl2 bileşiğinin 400 ppm den fazlası zararlıdır.
3.Karbondioksit - l2ppm in üstündeki C02 miktarı tatlı su balıklarının pek çoğunu öldürür.
4. Sodyum - 0,05 ppm NaCN ve 25 ppm Na OH bileşiğinin ala balıkları 24 saate öldürdüğü tespit edilmiştir.
5. Potasyum KCN’in 0,10 ppm li KOH’in ise 15 ppm’li toksit etki başlangıcı olarak bilinir.
6. Demir- 2 ppm deri fazlası toksik etki yapar.
Suyun kalitesi :
Alabalık yetiştirecek sular berrak olmalı ve bol 02 ihtiva etmelidir. Suyun PH’sı 7-8 olmalıdır. Asitli sularda planktonlar kafi miktarda yetişmediğinden bu gibi sularda alabalıkların gelişmesi çok yavaş olur.
Toprak :
Alabalık yetiştiriciliğinde toprak çok önemli değildir. Toprağın içinde alabalığa zarar verebilen maddeler bulunuyorsa beton havuzlar yapılabilir.

4. ÜRETİM USULÜ
Balıkların Beslenmesi:
Alabalıklara kendimizden rasyonel hazırlayabiliriz ancak rasyona giren bütün maddeleri temin edebilme imkanına sahip olamadığımızdan yenileri yem fabrikasından siparişle sağlamaktayız. Alabalık yemi rutubetsiz, gölgeli ve havadar yerlerde saklanmalıdır. Bu şartlarda bile 2 aylık ihtiyaçtan fazla stok yapılmamalıdır. Bayatlayan ve bozuk yeniler alabalıkta ölümlere neden olur. Sular fazla soğuduğu zamanda su yutacağından soğuk su balıkta hazımsızlığa neden olur. Alabalıklar beslenme devresinde genel olarak kendi ağırlığının 2 katı yem yemiş olur. 250 gr ağırlığa gelmiş olduğunda satıldıklarına göre bu zamana kadar 500 gr yem yemiş olmaktadır.
Yemleme her gün aynı zamanlarda yapılmalı ve havuza buğday tohumu saçar gibi dağınık şekilde ve azar azar atılmalıdır. Alabalıkların yeme karşı istedikleri azalınca doydukları anlaşılacağından yemleme kesilmelidir.
Alabalık işletmesinde yavru beslenme düzenine çok dikkat etmek gerekir Alabalıkların yavru iken beslenmesinde temiz iştah acıcı yemlerden hergün aynı saatlerde azar azar yemlenmelidir. Yemleme düzenini hiç aksatmamalıdır. Bu şekilde beslenen yavru alabalıklar büyüdükçe yeme olan istekleri artar bu sebeple daha çabuk büyüyerek piyasaya sevk edilir.
Yavru iken iyi ve düzenli yemlenmeyen alabalıklar 3-5 aylık olduktan sonra ne kadar iyi beslenirlerse beslensinler yeme olan istekleri kaybolduğu için yavaş gelişmektedir. Bu işletmenin karlılık nisbetini azaltmaktadır.
Hazırladığımız proje bir balık üretim işletmesi tesisine yöneliktir. Akansu üzerindeki A ve B bölmeleri Konuklar tarım işletmesinden temin edilen yavru balıkların üretilmesinde kullanılacaktır. Yavru balıkları 35 gr olarak alıyoruz. 3 ay boyunca burada beslenen balıkların 90-100 gr olmasını bekliyoruz. Daha sonra C ve D bölmelere alman balıkların 4 ay boyunca burada beslenerek bir balığın 200-250 gr ağırlığa gelmesi beklenir. Daha sonra bunlar E ve E bölmelere alınarak bir balığın 300-350 gr ağırlığına gelene kadar yaklaşık 3 ay beslenip sonra pazarlanması yapılacaktır.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2008   #2
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 83
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

Şimdilik yumurta üretimi ve yavru alabalık üretimi düşünmemekteyiz. ileriki senelerde ulaşılacak başarıya göre karar verilecektir. Balıkların bir bölmeden diğer bölmeye alınması sırasında 15 gün gibi bir sürede bölmelerin gübrelenmesi işlemi yapılacaktır. Uzmanların bilgisi dahilinde kompoze gübrelerle yetiştiricilik alanın plankton yönünden zenginleştirilmesi sağlanacaktır.

5. PAZAR VE PAZARLAMA
Alabalık üretme amacıyla kurulacak işletmenin üreteceği balıkları belli pazar kurallarına uyulduğu takdirde pazarlama bakımından bir problem ile karşılaşılmayacağı beklenmektedir. Bölge halkı ve yakın il ve ilçeler alabalık tüketime alışkındır.

İç Piyasada Alabalık Toptan 1.200.000

Arasında kolayca alıcı bulabilmektedir. Bu nedenle söz konusu balık türünün bölgedeki üretimini artırmak ve daha geniş halk kitlelerine sunularak beslenme yönünden önemli bir huzur yerine getirilmiş olur.

Malların Pazarlama Şekli:
Büyük çoğunluğu toptan olmak üzere çevre il ve ilçelere pazarlanacaktır. Bir kısmının ise perakende satılması düşünülmektedir. İç ve dış pazarlamada ürünün her zaman kısa sürede tüketilmesi söz konusudur.
Toptan satışlarda anlaşma yaptığımız alıcılar balıkları bizden aldığı için pazarlama masrafı yoktur.


Mamul Madde Olarak
Yıllar Mamul Madde Günde İşletme Günde Üretim Yılda Üretim Yılda Üretilecek Miktar
2001 yılı Şubat ayı itibarı ile Yavru Alabalık 80.000 adet
1 adet 35 gr
——
—— 10 ay
305 gün 20 ton
Alabalık
2002 yılı Şubat ayı üretilmesi düşünülen ürün miktarı Yavru Alabalık 150.000 adet
1 adet 35 gr
——
—— 10 ay
305 gün 50 ton
Alabalık

6. PROJE KAPASİTESİNİN SEÇİM NEDENLERİ
- Piyasaya yakınlık ve ulaşım imkanları: Seçilen yer Dodurga Köyü Acıpayam ilçesi 20 km uzaklıkta olup ulaşım sorunu bulunmamak tadır.
Giderlerin Temin İmkanı
- Mamul madde temini Seçilen yer Arslan Alabalık İşletmesinin hemen yakınında olduğu için yavru balıklar buradan temin edilmektedir. 1 kg canlı ağırlık için 1,5 kg yem tüketiliyor ve yemin kg 300.000 TL dir 35 gr yavru alabalık fiyatı 50.000 TL dir.
- İşgücü durumu: 2 adet işçi çalıştırılması düşünülüyor ve 1 işçinin aylık net ücreti 102.000.000 TL (Brüt 128. 800.000).

7. TESİSİN KURULACAĞI ARAZİ DURUMU VE SEÇİLİŞ NEDENLERİ
- Arazi hafif meyilli düz ve içinde akarsu gecen bir arazi olması nedeniyle balıkçılık yapmaya oldukça elverişli bir arazidir.
- Hemen yanında yavru balık üretip satan Arslan Alabalık İşletmesinin bulunması nedeniyle mamul madde temini kolaydır.
- Arazinin içinden akansu geçmesi balıkçılığın doğal havuzlarda yapılmasına imkan vermesi Suyun balıkların yetişmesi için uygun fiziksel yapıda olması ve hemen yanında balık üretimi çiftliğinin bulunması burada balıkçılığın yapılabileceğini göstermiştir
- Enerji ve nakil şebekesine mesafe durumu = yakın
- Diger kaynakların temini : (Su vb.) = yakın

8. YATIRIM GİDERLERİ

Yatırım Kalemleri Gerçekleştirilen Yatırım 01.02.2001 Gerçekleştirilecek Yatırım
1. Etüt ve Proje 500.000.000 500.000.000
2. Teknik Yatırım 100.000.000 100.000.000
3. Arsa 4.000.000.000 4.000.000.000
4. Arsanın düzenlenmesi ve hazırlık yapıları 400.000.000 4.000.000.000
5. İnşaat İşleri 6.000.000.000 6.000.000.000
- Ana – Bina 4.000.000.000 ——
- Jeneratör 600.000.000 ——
- Çevre duvarı çit 200.000.000 ——
- Pis su tesisatı 300.000.000 ——
- Su kuyusu 1.000.000.000
6. Diğerler 200.000.000 200.000.00
İşletme için gerekli aletler 200.000.000 200.000.000
7. Beklenmeyen giderler 1.350.000.000 1.350.000.000
8. Sabit yatırım toplamı 12.750.000.000 12.750.000.000
9. İşletme sermayesi
ihtiyacı
Yavru Alabalık 80.000 4.000.000.000 4.000.000.000
Yem giderleri 12.600.000.000 12.600.000.000
İşçi giderleri 1.400.000.000 1.400.000.000
Toplam 18.000.000.000 18.000.000.000
Genel Yatırım Toplamı 30.750.000.000 30.750.000.000

9. PROJENİN FİNANSMANI
Yıllar Sabit Yatırım İşletme Sermayesi Genel Yatırım Finansman Şekli
2001 12.750.000.000 18.000.000.000 30.750.000.000 Özkaynak
2002 12.750.000.000 18.000.000.000 30.750.000.000 Özkaynak
2003 12.750.000.000 18.000.000.000 30.750.000.000 Özkaynak

10. İŞLETME DÖNEMİNDE GELİR VE GİDER TAHMİNLERİ
Mamul Hammadde 2001 Birim Fiyatı 2002 Fiyatı
1 Adet Yavru Alabalık 50.000 50.000
180.000.000.000 4.000.000.000 4.000.000.000


Yardımcı Madde 2001 Birim Fiyatı 2002 Fiyatı
1 Adet Yavru Alabalık 1 kg 1 kg. yem 300.00 300.000
Toplam 42 ton 12.600.000.000 12.600.000.000

Net Zarar
5 bin yavru balık ölüyor = fiyatı 250.000.000
Yem ve diğer masraflar = fiyatı 295.000.000
Toplam zarar 545.000.000

Yakıt – Enerji – Su Giderleri
Su kuyusu ve jeneratör yapıldığı için sadece elektrik gideri vardır. üretim süresinin toplam 250.000.000 TL elektrik gideri olacağı tahmin edilmektedir.

11. PERSONEL VE İŞÇİLİK GİDERLERİ
Yıllık Ücret (10 ay boyunca)
2001 yılı Aylık Net Ücret
Daimi İşçi 102.000.000.000 102.000.000.000
Daimi İşçi 102.000.000.000 102.000.000.000
Toplam 204.000.000.000 204.000.000.000

12. DİĞER GİDERLER
Tahsisin işletim süresince belirtilen giderler dışında yapılaması gereken harcamalar
Gider Kalemleri 2001 2002 2003 2004 - 2011
Yardımcı madde ve
İşletme malzemeleri 200.000.000 200.000.000 200.000.000 200.000.000
Bakım onarım 100.000.000 100.000.000 100.000.000 100.000.000
Genel giderler 200.000.000 200.000.000 200.000.000 200.000.000
Satış giderleri 400.000.000 400.000.000 400.000.000 400.000.000
Personel ve işçi giderleri 200.000.000 200.000.000 200.000.000 200.000.000
Isınma 50.0000.000 50.0000.000 50.0000.000 50.0000.000
Güvenlik 200.000.000 200.000.000 200.000.000 200.000.000

13. GELİR TABLOSU
2001 2002
Gelir kalemleri Birim satış fiyatı Miktarı Tutarı Tutarı
1. Satış ana
Ürün alabalık Toptan kg
1.200.000 TL 28 ton 33.600.000.000.000 33.600.000.000.000
Yan ürün —— —— —— ——
Diğerleri —— —— —— ——
Toplam 33.600.000.000.000 33.600.000.000.000

14. PROFORMA GELİR – GİDER TABLOSU
Kapasite % 30 % 60 % 80 % 100
Açıklamalar 2001 2002 2003 2004 – 2011
Yıllık gelir toplamı 33.600.000.000 43.680.000.000 52.416.000.000 62.899.200.000
Yıllık gider toplamı 30.750.000.000 25.350.000.000 30.420.000.000 36.504.000.000
Gayri safi kar-zarar 2.850.000.000 18.330.000.000 21.996.000.000 26.395.200.000
Yatırım indirimi —— —— —— ——
Vergi matrahı —— —— —— ——
Kurumlar veya gelir vergisi 200.000.000 260.000.000 312.000.000 374.000.000
Diğer kanuni kesinti 100.000.000 130.000.000 156.000.000 187.200.000
Net kar ve zarar 2.550.000.000 17.940.000.000 21.528.000.000 25.834.000.000
Amortisman 200.000.000 200.000.000 200.000.000 200.000.000
Kullanılabilir imkan 2.350.000.000 17.740.000.000 21.328.000.000 25.634.000.000
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #3
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Eshmvk is on a distinguished road
Eshmvk is on a distinguished road
Standart

tadalafil 20 - <a href="http://tadstrong.com/">generic tadalafil</a> best place to buy tadalafil online reviews
Eshmvk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
alabalik ciftlik proje


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
alabalık üretim çeşitleri Gülsel ŞEN Tatlı Su Balıkları 1 06-2021 12:03 AM
alabalık işletme çiftliği Gülsel ŞEN Tatlı Su Balıkları 3 05-2021 09:26 PM
alabalık Gülsel ŞEN Tatlı Su Balıkları 1 05-2021 07:46 PM
Alabalık Yetiştirme Teknikleri Muhittin YILMAZ Tatlı Su Balıkları 8 05-2021 06:20 PMŞu anda saat : 01:15 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.