Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Süt ve Süt Ürünleri Teknolojisi > Yoğurt Üretimi Teknolojisi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 26-2009   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 14-04-2008
Nerden: Akşehir/KONYA
Mesajlar: 529
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 571
Tecrübe Derecesi : AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
Exclamation Geleneksel Türk yoğurdu tehlikede!

Geleneksel Türk yoğurdu tehlikede...

Yoğurt, dünya dillerine girmiş Türkçe bir kelime. Türkiye için yoğurdun ne kadar önemli olduğunun göstergesi bu. Kaldı ki, yılda 30 kilo ile dünyada kişi başına yoğurt tüketiminin en yüksek olduğu ülke de Türkiye.
Avrupa’da tüketimin en yoğun olduğu Almanya, Fransa, Hollanda’da kişi başına 20 kilo. Yıllık 2.2 milyon ton üretimi olan Türkiye’de, yoğurdun yüzde 95’i ‘sek’ yani sade yoğurt olarak tüketilir. Avrupa’da ise daha çok meyveli yoğurtlar tercih edilir.
Türkiye süt üretiminin üçte biri yoğurt imalatında kullanılır. Yoğurt üretiminin de 400 bin tonu sanayi tipidir. Ambalajlı ve kutulu olarak piyasaya sunulur.Yoğurt pazarının hacmi 1 milyar lira olarak tahmin ediliyor. Üretici firmalar arasında kıran kırana bir rekabet var. Bu rekabetle birlikte standart tip yoğurt üretimi arttı. Geleneksel Türk yoğurdunun kıvamı, lezzeti bozulmaya başladı. Bu lezzeti ve kıvamı korumaya çalışan üreticilerin sayısı ne yazık ki günden güne azalıyor.
Yoğurt konusundaki araştırmalarını “Silivrim Kaymak!/ Türkiye’nin yoğurtları” adıyla kitaplaştıran Prof. Dr. Artun Ünsal, iki yıl önce bu değişimi gözlemiş ve geleneksel Türk yoğurdu ile ilgili endişesini şu sözlerle dile getirmişti: “Sanayi tipi yoğurt üretimi, büyük ölçüde standart bir yoğurt tadını benimsetiyor ülkemiz tüketicilerine. Geleneksel Türk yoğurtlarının en büyük özelliği, hafif ekşimsi olmaları ve en çok 1 hafta dayanmaları. Oysa, ulusal yoğurt pazarının önde gelen kuruluşlarının ürettikleri, inek sütü ağırlıklı ve daha uzun raf ömürlü yoğurtlar da giderek Batı ülkelerinde yayılıp satılan yoğurtların aromasında, kıvamında ve lezzetinde olmaya başladı. Bu durumda geleneksel Türk yoğurtlarının farklı lezzetleri de yakın bir gelecekte unutulup gidilecek gibi...”
Artun Ünsal, endişesinde ne yazık ki haklı çıktı. Geleneksel Türk yoğurdunun lezzetini, kıvamını yok edecek bir düzenleme Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu kararıyla yapıldı. Komisyonun kararı doğrultusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve 16 Şubat 2009 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan ‘Fermente Süt Ürünleri Tebliği’ ile yoğurtta süt proteini yüzde 4’ten yüzde 3’e indirildi. Yine yoğurt ve ayranda en az yüzde 12 olan yağsız kuru madde miktarı ise tamamen kaldırıldı.
Yapılan bu düzenleme geleneksel Türk yoğurdunun yapısını tamamen değiştirecek nitelikte. Geleneksel Türk yoğurdu ciddi tehlike altında. Bugün yarın raflarda daha az süt proteini içeren, kıvamı olmayan çorba gibi yoğurtlar tüketiciye sunulacak.
Uzun zamandan beri geleneksel Türk yoğurdunun yapısını değiştirecek, sıradan yoğurtlarla aynı düzeye getirecek bir takım lobi çalışmaları gizliden gizliye yürütülüyordu. Bu düzenlemenin dünyanın en büyük yoğurt üreticisi Fransız Danone firmasının isteği doğrultusunda yapıldığı biliniyor.
Ne ilginçtir ki Fransızlar da aynı dönemde geleneksel Camembert peynirinin geleceğini tartışıyor. Ünlü gurme Ahmet Örs’ün Sabah Gazetesi’nin 22 Şubat tarihli Pazar ilavesinde yazdığına göre, Avrupa’nın en büyük peynir üreticisi olan Lactalis ile Normandiya’daki büyük Camembert kooperatifi Isigny Sainte-Mere, Camembert peynirini geleneksel yöntem olan çiğ sütle yapmayacaklarını ilan eder. Amaçları daha az zahmetli olan pastörize sütten peynir yaparak daha çok para kazanmak. Deyim yerindeyse Fransa ayağa kalktı. Medyanın ve gurmelerin çabaları ile tüketici küçük üreticilerin peynirlerini almaya başladı. Lactalis ve yandaşlarının satışları hızla düşünce kararlarından dönmek zorunda kaldılar.
Türkiye’de medyanın, tüketicinin yapılan düzenlemeden haberi bile yok. Geleneksel Türk yoğurdunun yapısının bozulmasını isteyenler ve bu düzenlemeyi yapanların gerekçesi, “Avrupa Birliği’ne uyum” ve ‘merdivenaltı üretimle rekabet etmek’. Oysa yapılan düzenlemenin Avrupa Birliği ile uyumla bir ilgisi olmadığı gibi, merdivenaltı üretimini azaltmak bir yana daha da artıracak. Çünkü, yapılan düzenleme kalitesiz yoğurt üretmenin yolunu açıyor. Daha fazla süt tozu ithal etmenin yolunu açıyor. Halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli olan proteinin çalınarak ulus ötesi şirketlerin cebine kar olarak konulmasının yolunu açıyor.
Yapılan düzenleme yoğurt üreticileri arasında da ciddi görüş farklılıklarına neden oldu. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği(SETBİR)’ne üye bazı üreticiler geleneksel Türk yoğurdunun yapısının değişmesine karşı çıkarken, bazıları yapılan düzenlemeyi doğru buluyor. SETBİR’ in kurumsal olarak nasıl bir tavır alacağı merakla bekleniyor.
Fransızlar daha pahalı diye çiğ sütten üretilen geleneksel camambert peynirinden vazgeçmeyerek bir onur mücadelesi verdi ve kazandı.
Türkiye, son yıllarda bir çok değerini, geleneğini yitirdi. Sıra geleneksel yoğurda geldi. Milli yiyeceğimiz yoğurttan da vazgeçecek miyiz?

ALINTIDIR.
AlgaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-2009   #2
Member
 
prozof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-02-2009
Yaş: 44
Mesajlar: 80
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : prozof is on a distinguished road
prozof is on a distinguished road
Standart

''Fransızlar daha pahalı diye çiğ sütten üretilen geleneksel camambert peynirinden''
Sayın hocam nasıl olurda çiğ süt, işlem görmüş olan pastörize sütten pahalı olur ? Yok eğer konu sütün yağı alınarak standardize edilmesiyle maliyet düşüşü ise; bu pek tabi çiğ süttede yapılabiliyor.
Milliyet yazarı Güngör URAS'ın kaleme aldığı 28,02,2009 ve 02,03,2009 tarihli köşe yazılarındakine benzer bir handikap olsa gerek.
Bahsi geçen yazara göndermiş olduğum mesajı sizlerinde yorumlarına açmak isterim. İyi günler

Sayın Güngör URAS
Yoğurt üretiminde askari protein oranının %4 ten %3'e düşürülmesine en az sizin kadar karşı olmakla birlikte süt ve süt ürünleri sektöründe 14 yıldır hizmet veren bir tekniker olarak: yazılarınızdaki bir takım yanlış aktarımları düzeltmek vede doğru sanılan yanlışlara değinmek maksadı ile bir metin hazırlamış bulunmaktayım. Aşağıda belirtilen unsurları konunun ehilleri ile değerlendirerek yeni bir yazı kaleme alacağınızı ümideder başarılar dilerim.
Sütü yoğurda dönüştürülmeden evvel 95 derece santigrat sıcaklıkta en az 5 dakika ısıl işleme tabi tutulduktan sonra mayalama sıcaklığı olan 42-44 derece santigrat'â soğutulur. Mayalanan süt 2-4 saat bu sıcaklıkta bekletilerek yoğurda dönüştürüldükten sonra kademeli olarak +4 derece santigrat'â soğutularak depolanır.
Bu işlem evde, mandırada ve sanayide aynı sıra ve neredeyse aynı sıcaklık değerlerinde uygulanır. Süte uygulanan ısıl işleme evde kaynatma ( 100 derece santigrat ) mandıra ve sanayi tipi işletmelerde ise pastörizasyon ( yoğurda işlenecek süt için 95 derece santigrat / dakika ) adı verilir. Bu sıcaklık ve süre değerlerinin altına inmek sütün bünyesinde bulunan proteinlerden albuminin yeteri kadar denatüre olmamasına yol açacağından ( albumin denatürasyonu yoğurtta suyun bünyede tutulmasını sağlayan etmenlerden birisidir ) ne mandıra nede sanayi üretiminde tercih edilmez.
Yapılan yeni düzenlemeyle yoğurt tüketirken sütün bünyesindeki protein, yağ, laktoz, mineral maddeler ve vitaminlerden yoksun kalacağımız anlayışı tamamiyle yanlıştır. ( yanlışın üzerine yanlışla gitmek haklı itirazınıza gölge düşürecektir ) Yeni düzenlemede süt ısıl ilşlemin ardından soğutup mayalanarak yoğurda dönüştürmenin yolunu açmıştır sadece ( ki bu zaten piyasada küçük ve orta ölçekli işletmelerce yoğun biçimde yapılmakta idi )
Bu yeni tanımlamanın öncesinde ise çiğ süt standardize edildikten sonra evaparasyon yöntemi ile koyulaştırılmakta ve yasal zorunluluk olan % 12 Y.S.K.M. sağlandıktan sonra ( bu işlemde 1 kg. süt 650-700 gr. a düşer ) ısıl işleme tabi tutularak yoğurda dönüşrürülmekte idi. Bazı işletmelerde ise bu oran süte süt tozu ilavesi ile sağlanmaktaydı. Burada unutulmaması gereken nokta süte süt tozo katılması her zaman ekonomik bir yöntem değildir. Ayrıca kullanılan süt tozuda, sütün kurutularak kullanım ömrünün uzatıldığı işlem sonucunda aldığı yeni haldir.

Sanayi tipi yoğurt üreten firmaların tamamiyle yeni tebliğie uygun üretime döneceği beklentisi tamamiyle yanılgıdır. Zira bu gibi yüksek kapasiteli kuruluşlar ürünlerini çok uzak mesafelere sevketmektedirler. Yeni tebliğie uygun üretilecek yoğurt set olarak nakledildiğinde tabiri caiz isa cacığa döner. ''Yoğurt bünyesinde süt kompamentleri dışında ( süt tozu, peynir altı suyu tozu, süt proteini ) herhangibir katkı maddesi bulunamaz'' ibaresi değişmediği müddetçe bu mümkün değildir.
Yoğurda su tutucu emülgatöt yada yapı düzenleyici stabilizatör madde katılmasının önü açıldığı taktirde ( malesef bu tür maddeler sewktörümüzde yasa dışı olarak kullanılmaktadır ) insanlarımızı çok düşük fiyata yoğurt adı altında muhallebi tüketmeye itecek ve gerçektende gelenelsel yoğurdumuzu unutturabileceklerdir.
Bunun en bariz örneği yine sanayi üretimi yoğunlukta olan taze kaşar peynirinde şiddetli biçimde yaşanmış ve yaşanmaktadır. ( bu konuyu araştırdığınız taktirde meseleyi daha yalın idrakedebilecerğiniz kanısındayım )
Bakanlığın tarafınıza gönderdiği ve süt proteininin taklit edilemeyeceğine yönelik bilgide eksiktir. Soya bitkisinden elde edilen soya kazeini, doğada süt proteinine en yakın protein olup maddi değeri süt proteininden düşüktür ve taze kaşar peyniri üretiminde yoğun olarak kullanılmaktadır. ( soya sağlığa zararlı bir madde olmamakla birlikte süt ürünlerine katılması tahşiş suçununa girer. ) Aynı protein yoğurttada kullanıldığı taktirde uç noktada şu düşünülebilir: Sütsüz kaşardan sonra dsamaklarımız sütsüz yoğurdada alışmak zorunda mı kalacak ?
Bu konuda daha fazlasını ifade etmek istemekle birlikte yazının uzunluğunun dikkate alınması ihtimalini düşüreceği endişesiyle yazıma burada son veriyorum. Saygılarımla.
Ümit TOPUZ
Süt ve Süt Ürünleri Teknikeri
prozof isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-2009   #3
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 05-09-2008
Mesajlar: 132
Tecrübe Puanı: 15
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Derecesi : duman_h is on a distinguished road
duman_h is on a distinguished road
Standart

yapılan düzenlemeye( acaba bozma mı deseydim) ben de karşıyım ancak güngör urasın yazısı biraz abartılı kaçmış...
duman_h isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Ruxcfs is on a distinguished road
Ruxcfs is on a distinguished road
Standart

viagra vs tadalafil - <a href="http://tadstrong.com/">tadalafil buy online</a> tadalafil citrate
Ruxcfs isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 08-2021   #5
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 06-08-2021
Mesajlar: 704
Tecrübe Puanı: 8
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : BrianShoro is on a distinguished road
BrianShoro is on a distinguished road
Standart

how much viagra should i take the first time? <a href=" Viagra Generic & Brand Pills, Big Discount! ViagraCND100Mg ">viagra cheap overnight shippimg</a> - online prescription for viagra
https://viagracnd.com/# purchasing generic viagra using a paypal account
buy viagra/denver,co bvrnemu buy generic viagra mastercard how much viagra can you take
BrianShoro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2021   #6
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-08-2021
Mesajlar: 1.614
Tecrübe Puanı: 17
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Lloydmoito is on a distinguished road
Lloydmoito is on a distinguished road
Standart

medication online
viagra by mail <a href="https://blogfreely.net/jellydrain45/canadian-prescription-drugs-travel-to-the-united-states">canadian pharmacy for cialis</a> real viagra online tadalafil from canada cialis online pharmacy canadian pharmacies for viagra <a href="https://securityholes.science/wiki/Stopping_The_Panic_Treating_and_handling_Panic_Att acks">canadian-pharcharmy-</a> cialis cheap canadian drug companies cialis pharmacy
canadadrugpharmacy.com <a href="https://www.vingle.net/posts/3896251">best canadian online pharmacy reviews</a> how long does viagra last viagra before and after pictures prescription drugs without a prescription
Lloydmoito isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2021   #7
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 13-08-2021
Mesajlar: 1.177
Tecrübe Puanı: 12
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Joshuashare is on a distinguished road
Joshuashare is on a distinguished road
Standart

safe generic viagra
online canadian pharmacy <a href="http://www.disonde.com/jishu/bbs/home.php?mod=space&uid=198484">highest rated canadian pharmacies</a> viagra facts cheapest viagra in uk canadameds.com generic viagra canadian <a href="https://penzu.com/p/3392044b">viagra 100</a> canada pharmacy viagra free sample viagra viagra wikipedia
discount cialis canada <a href="https://spamdb.science/wiki/Canadian_Prescription_Medications_Travel_To_The_Un ited_States">canadian generic cialis</a> viagra directions the canada pharmacy canadian online pharmacy for viagra
Joshuashare isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2021   #8
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 14-08-2021
Mesajlar: 1.204
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : BarrySog is on a distinguished road
BarrySog is on a distinguished road
Standart

how much does viagra cost
cost viagra <a href="http://www.wszgw.net/home.php?mod=space&uid=1139447">viagra pfizer</a> canadian pharcharmy online reviews buying drugs from canada northwest canadian pharcharmy online ed drugs - canada <a href="https://www.longisland.com/profile/chancehood79">viagra and high blood pressure</a> cheapest generic viagra india pharmacy overseas pharmacy
mexico viagra <a href="http://nagievonline.com/user/groupstool20/">cialis 5mg best price</a> generic cialis canada pharmacy generic viagra canada medication prices
BarrySog isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 31-2021   #9
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-08-2021
Mesajlar: 1.614
Tecrübe Puanı: 17
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Lloydmoito is on a distinguished road
Lloydmoito is on a distinguished road
Standart

mexico viagra
generic pharmacy india <a href="http://www.v0795.com/home.php?mod=space&uid=253726">buy viagra online uk</a> does generic viagra work approved canadian pharmacies online cialis no prescription cialis canada pharmacy online <a href="https://www.folkd.com/submit/http://web.jmjh.tn.edu.tw/~env/modules/profile/userinfo.php?uid=3098961/">mail order viagra</a> canada drug prices do you need a prescription for cialis cialis online canada
canada drugstore <a href="http://bbs.vrcore.org/home.php?mod=space&uid=397651">viagra tablet</a> buy drugs online canada drug companies canadian meds
Lloydmoito isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türk KahVesi... AlgaReN Gıdacılar Kafe 3 06-2021 12:31 AM
Türk Milleti inci Gıdacılar Kafe 1 06-2021 12:17 AM
Türk Budur inci Şiir 1 06-2021 12:05 AM
Türk Mutfağındaki Geleneksel Ekmek Çeşitleri Gülsel ŞEN Ekmek Yapım İşlemleri 5 05-2021 08:00 PM
Türk Olmak!! inci Gıdacılar Kafe 5 29-2008 01:55 PM

Ham Zeytin  / Gemlik ZeytiniŞu anda saat : 03:07 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.